Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Невритис на аудитивниот нерв: симптоми и третман

Невритис на аудитивниот нерв - главните симптоми:

Неуритисот на аудитивниот нерв е болест на нервниот систем, што се карактеризира со манифестација на воспалителниот процес во нервот, кој обезбедува слуховна функција. Во медицинската литература, оваа болест се нарекува и "кохлеарен неврит". Вообичаено, оваа патологија се дијагностицира кај постари лица постари од 50 години (почесто во посилниот пол). Таквите луѓе ретко бараат помош од квалификуван специјалист, со оглед на намалувањето на аудитивната функција како нормален процес кој го придружува стареењето на телото.

Вреди да се напомене дека невритот на аудитивниот нерв почесто се дијагностицира кај жителите на големите градови. Овој тренд се должи на фактот дека во такви градови е доста интензивна бучава во позадина, што негативно влијае на аудитивната функција.

Во зависност од времетраењето на кохлеарниот невритис, постојат три нејзини форми - акутни, субакутни и хронични. Акутниот невритис на аудитивниот нерв брзо се одвива. Нејзиниот главен симптом е намалување на аудитивната функција. Но, бидејќи нема други знаци покрај ова, повеќето луѓе го објаснуваат губењето на слухот со присуство на сулфурна приклучок. Хроничниот кохлеарен невритис има латентен тек. Тој може да не дава симптоми долго време. Периодично дава отежнувања.

Етиологија

Кохлеарниот неврит може да почне да напредува во однос на позадината на ваквите болести:

 • остеохондроза на цервикалниот 'рбет;
 • отитис медиум ( акутен гноен или хроничен);
 • грип ;
 • отосклероза , која почна да напредува во позадината на нарушување на циркулацијата на крвта во увото;
 • кардиоваскуларни заболувања;
 • атрофија на аудитивниот нерв. Оваа состојба може да се појави поради продолжена употреба на диуретици, антибиотици, како и други групи на лекови кои придонеле за интоксикација на елементите на слушниот апарат;
 • ARVI ;
 • бруцелоза ;
 • атеросклероза ;
 • тумор на аудитивни нерви;
 • заболувања од инфективна природа - тифоид , маларија , менингококна инфекција, итн .;
 • одредени видови на алергии;
 • хеморагија во внатрешното уво;
 • болести на ендокриниот систем;
 • повреда на мозокот.

Вреди да се напомене дека почесто кохлеарен неврит е компликација на инфективните воспалителни процеси кои напредуваат во човечкото тело. Покрај горенаведените причини, пушењето, редовната потрошувачка на алкохолни пијалоци и работата во услови на зголемено ниво на бучава и вибрации може да придонесе за развој на невритот на аудитивниот нерв.

Кохлеарен невритис

Симптоматологија

Акутниот невритис на аудитивниот нерв се јавува брзо и често во позадина на апсолутно здравје. Исто така, брзо напредува. Вреди да се напомене дека симптомите кај пациентите обично се отсутни (без хипертермија, нема болка во областа на лезијата).

Главните симптоми на кохлеарен невритис:

 • намалување на аудитивната функција со различна тежина. Ако во оваа фаза не се спроведе целосен третман на невритот на аудитивниот нерв, тогаш болеста ќе напредува и може да доведе до потполна глувост;
 • ѕвонење во ушите , интензивна бучава (може да биде константна и периодична).

Ако ја третирате болеста во манифестацијата на овие симптоми, прогнозата е обично поволна. Без соодветна терапија ќе се појават вестибуларни нарушувања, како и неповратни промени во аудитивниот орган.

Хроничната форма на невритот на аудитивниот нерв се карактеризира со наизменични периоди на ремисија и егзацербација. Оваа форма се манифестира со следните симптоми:

 • невралгија Во увото, болката периодично се јавува поради оштетување на структурите на слушниот апарат;
 • вртоглавица;
 • симптоми на интоксикација. Едно лице може да доживее гадење, слабост;
 • хипертермија, кашлица и воспалено грло се јавуваат ако главната причина за прогресија на невритисот е вирусна инфекција;
 • Симптомите како хипертензија, тешка главоболка и "муви пред очите" се појавуваат ако циркулацијата на крвта во мозокот е оштетена.

Дијагностика

Тимпанометрија

Кога горенаведените симптоми, веднаш треба да контактирате со квалификуван техничар за сеопфатна дијагноза. Лекарот прво го испитува увото на пациентот, собира историја на животот и, директно, самата болест. Доколку е потребно, прашува среќни разјаснување прашања во однос на професионалните активности и така натаму. Понатаму, се спроведуваат дополнителни истражувачки методи:

 • тимпанометрија;
 • аудиометрија;
 • Рене тест;
 • Тест на Вебер.

За да се идентификува вистинската причина што предизвика невритис на аудитивниот нерв, пациентот може да се упати за консултација на специјалисти, а исто така и да спроведе уште неколку студии - рентген на черепот, КТ и биохемијата во крвта .

Третман

Пред да развиете план за третман на кохлеарен невритис, треба да ја разјасните вистинската причина за болеста. Третирајте пациенти со акутна форма во стационарни услови. Терапијата вклучува такви лекови:

 • диуретици;
 • Средства за нормализирање на метаболизмот;
 • лекови за нормализирање на циркулацијата на крв во мозокот.

Потребна е и терапија за детоксикација.

Во третманот на хронични форми, важно е да се елиминира главниот етиолошки фактор. Доколку се дијагностицира заразен невритис, тогаш треба да се третира со антивирусни лекови, антиинфламаторни и антибактериски. Со цел да се забрза метаболизмот на клетките, се пропишуваат антиоксиданти, како и разни витамински комплекси.

Третманот на кохлеарен неврит од токсичната форма вклучува употреба на специфични противотрови (супстанции кои придонесуваат за отстранување на акумулираните токсини од човечкото тело). Исто така, се развива симптоматска терапија и се реализираат активности за рехабилитација и рехабилитација. За лекување на оваа форма на болеста народни лекови е строго контраиндициран.

Експертите почнат да го третираат трауматичниот неврит само по консултација со невролог и добивање резултати од рентген на черепот. Обично пропишани:

 • антиконвулзиви;
 • диуретик;
 • витамински комплекси;
 • аналгетици;
 • ноотропни лекови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате невритис на аудитивниот нерв и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Отитис кај деца (појавување симптоми: 9 од 13)

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...
Синдром на вертебрална артерија (појавување симптоми: 7 од 13)

Комплекс на симптоми што укажува на нарушување на церебралната циркулација што се јавува на позадината на притискање на компресија на една или повеќе крвни артерии низ кои крвта влегува во мозокот е синдром на 'рбетната артерија. Оваа болест првпат беше опишана во 1925 година од познати француски лекари кои ги проучувале симптомите кои ја придружуваат цервикалната остеохондроза. Во тоа време, тоа се случи главно кај постари пациенти, но денес болеста стана "помлада" и нејзините симптоми се повеќе се наоѓаат кај 30, а понекогаш и кај 20-годишни млади луѓе.

...
Перфорирана тапанчето (појавување симптоми: 7 од 13)

Руптура или перфорација на оштетувањето на тапанчето - мембрана поради изложеност на голем број негативни фактори. Под влијание на механички, физички, хемиски или термички причини се создава јаз, поради што е оштетена способноста на едно лице целосно да ги слуша звуците. Понекогаш постои независна реставрација на мембраната, но само со мало оштетување. Во случај на потешка траума, може да остане лузна и во особено тешки ситуации, секое нарушување на интегритетот може да доведе до губење на слухот.

...
Холестатом (симптоми на појавување: 7 од 13)

Уво холестеатом е тумор-како тумор во средното уво шуплина, која се состои од десквамирани епител и холестерол кристали. Третманот на оваа болест, во повеќето случаи, е хируршки. Во ретки случаи, и само во почетната фаза од развојот на болеста, санацијата на барабанот може да се искористи за да се отстрани инкапсулираниот тумор.

...
Лево-еднострана пневмонија (појавување симптоми: 7 од 13)

Лево-еднострана пневмонија е најретката форма на инфекција во белите дробови на двете постоечки сорти. И покрај ова, болеста претставува голема закана за животот на пациентот. Главната причина за развојот на болеста е патолошкото влијание на патогените микроорганизми кои продираат во левото белодробно грло исклучително ретко и често со силно слабеење на имунолошкиот систем. Покрај тоа, лекарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
невролог прифаќа
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .