Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пултурен отитис медиа: симптоми и третман

Пултурен отитис медиа - главните симптоми:

Пултурен отитис медиум е честа отоларинголошка патологија, која се карактеризира со воспаление на епителот со површина на внатрешното и средното уво. Како последица на тоа, во ушната шуплина се појавува гноен ексудат.

Доколку времето не води кон третман на гноен отитис медиум, тогаш опасните компликации ќе почнат да се развиваат:

 • руптура на мембраната;
 • хронична губење на слухот;
 • намалување на аудитивната функција;
 • холестатом;
 • пареза на фацијалниот нерв;
 • мозочен апсцес ;
 • интракранијална патологија.

Важно е кога првите симптоми кои укажуваат на прогресија на болеста, веднаш консултирајте се со лекар за дијагноза и третман. Вреди да се напомене дека пурулентниот отитис медиум подеднакво ги погодува и возрасните и децата. Ограничувањата во однос на подот, исто така, немаат.

Етиологија

Причини за прогресија на гноен отитис медиа:

 • продирање на инфективни агенси во средината и внатрешното уво;
 • намалена реактивност на телото.

Инфекцијата може да влезе во увото на неколку начини:

 • преку аудитивна цевка. Овој пат на пенетрација се нарекува tubogenic;
 • трауматски. Инфективните агенси го пробиваат увото преку оштетената тапанче;
 • ретроградна. Инфекцијата се шири од кранијалната празнина;
 • хематоген. Во овој случај, инфективни агенси со проток на крв во увото. Често се забележува наспроти позадината на грип , тифоид , црвена треска , туберкулоза .

Главната причина за прогресија на хроничниот супуративен отитис медиум е несоодветен третман на акутно супраративно воспаление на увото.

Форми

 • акутен гноен отитис медиа;
 • хроничен супуративен отитис медиум.
Застојот на гној во средното уво со гноен отитис

Акутна форма

Акутниот супуративен отитис медиум почнува да напредува по пробивање на патогени микроорганизми во средното уво (преку аудитивната цевка). Гледано во патологии на горниот респираторен тракт, назофаринксот и така натаму.

Фази:

 1. catarrhal Почетокот на прогресијата на воспалителниот процес. Во оваа фаза ексудат почнува да се акумулира во увото. Првите симптоми на болеста - болка во увото, намалување на аудитивната функција. Важно е веднаш да се јавите кај специјалист и да започнете да ја третирате болеста со антибиотици и физиотерапија;
 2. гнојна форма. Ако претходно не сте биле третирани со антибиотици и други лекови, се случува перфорација на тапанчето и гноен ексудат почнува да истекува од шуплината. Симптомите се повлекуваат;
 3. воспалителниот процес постепено се смирува. Суппурацијата запира. Главниот симптом е намалување на аудитивната функција.

Хронична форма

Хроничниот супуративен отитис медиум е болест која се карактеризира со воспаление на средното уво. Карактеристична карактеристика на патологијата е рекурентниот тек на гноен ексудат од ушната шуплина. Други карактеристики вклучуваат отпорна перфорација на тапанчето, како и прогресивно намалување на аудитивната функција. Хроничниот супуративен отитис медиа напредува поради дефектниот третман на акутната форма на болеста. Но, исто така, вреди да се напомене дека болеста може да се манифестира во форма на компликација на хроничен ринитис, синузитис или руптура на тапанчето.

Хроничниот супуративен отитис медиум обично започнува да напредува во детството. Тоа е предизвикано од пневмококи, псевдомонади и стафилококи . Хроничниот супуративен отитис медиум има две потформи:

 • мезотипаничен. Воспалителниот процес влијае на мукозната мембрана на тапанчето и аудитивната цевка. Перфорацијата се наоѓа во централниот оддел на мембраната;
 • epitimpanit. Во прилог на мукозната мембрана, патолошкиот процес вклучува коскени структури на мастоидниот процес и атико-антралниот регион. Перфорацијата е локализирана во горниот дел од мембраната. Оваа форма е опасна бидејќи опасните компликации како што се оститис, сепса , менингитис , мозочен апсцес често напредуваат во позадина.

Симптоматологија

Симптоми на гноен отитис

Симптоми на почетната фаза на акутен гноен отитис медиум:

 • губење на слухот;
 • зголемување на болката во увото, што може да му даде на храмот, круната и зглобот;
 • синдром на интоксикација;
 • пациентот забележува појава на бучава и метеж во зафатеното уво;
 • хипертермија;
 • хиперемија.

Времетраењето на почетната фаза на гноен отитис е од неколку часа до 3 дена. По ова, се одвива транзиција кон фазата на перфорирање. Пациентот ги има следните симптоми:

 • пробив мембрана. Како резултат на тоа, постои активна екскреција на гноен ексудат. Овој процес може да трае една недела;
 • болка во увото се смирува;
 • стабилизација на пациентот;
 • температурата на телото се враќа во нормала.

Симптоми на репаративната фаза на гноен отитис кај деца и возрасни:

 • реставрација на аудитивната функција;
 • гноен ексудат престанува одвојување;
 • исчезнува хиперемијата на мембраната;
 • Се забележува лузни на формираната перфорација.

Третман

Третирање на болеста е неопходно во стационарни услови. И особено ако има гноен отитис кај дете. Планот за лекување го подготвува лекарот кој го посетува, земајќи ја предвид фазата на болеста, сериозноста на клиничката слика и состојбата на пациентот.

Третман на преперфорираната фаза:

 • олеснување на болката. Користете ги и системските и локалните лекови;
 • вазоконстрикторни капки за нос;
 • антихистаминици;
 • До увото се покажува дека се применуваат полуалкохолни облоги;
 • антибиотици. Потребно е да се уништат заразните агенси. Лекарите обично пропишуваат такви антибиотици - цефуроксим, амоксицилин, аугментин и други;
 • парацентеза.

Со прогресијата на фазата на перфорирање, мора да продолжите да земате антибиотици, како и антихистаминици. Исто така, текот на третманот е дополнет со такви лекови:

 • муколитици;
 • антиинфламаторни лекови;
 • физиотерапија третман: UHF, ласерска терапија, УВ;
 • отстранување на гноен ексудат од ушниот канал.

Режимот на лекување на репаративната фаза се надополнува со:

 • витаминска терапија;
 • дува на аудитивната цевка;
 • примање биостимуланти;
 • воведувањето во тимпаничната празнина на лекови кои не дозволуваат формирање на адхезии.

Едноставно е потребно да се третира болеста со помош на антибиотици, бидејќи тие лекови помагаат да се отстрани причината за нејзината прогресија - инфективни агенси. Треба да се напомене дека оваа група на лекови треба да биде пропишана само од лекарот што посетува. Неовластено да земате антибиотици е неприфатливо, бидејќи само може да ја влоши ситуацијата. Антибиотиците се пропишани да земат одреден модел. За време на третманот на патологијата, лекарот може да го промени лекот, ако избраниот агент нема посакуван ефект. Лекарот може исто така да го промени антибиотикот по добивањето на резултатите од бакпопевскиот гноен ексудат.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гноен отитис медиа и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Отомикоза (појавување симптоми: 7 од 8)

Отомикозата е габична болест на природата која влијае на средното и надворешното уво. Според локализацијата на лезијата, болеста е унилатерална во повеќето случаи, а само во еден од десет случаи проблемот се јавува истовремено во два уши. Печурките Кандида, Пеницилиум и Аспергилус предизвикуваат болест.

...
Перфорација на барабанот со тапанчиња (појавување симптоми: 6 од 8)

Руптура или перфорација на оштетувањето на тапанчето - мембрана поради изложеност на голем број негативни фактори. Под влијание на механички, физички, хемиски или термички причини се создава јаз, поради што е оштетена способноста на едно лице целосно да ги слуша звуците. Понекогаш постои независна реставрација на мембраната, но само со мало оштетување. Во случај на потешка траума, може да остане лузна и во особено тешки ситуации, секое нарушување на интегритетот може да доведе до губење на слухот.

...
Хроничен отитис медиум (појавување симптоми: 6 од 8)

Хроничниот отитис медиум е воспалителна болест на средното уво, која се карактеризира со формирање на дупка во тапанчето со постојан или рекурентен исцедок на гној од увото.

...
Мезотимпаницитис (појавување симптоми: 6 од 8)

Мезотимпанитис е хронично воспалително заболување на мукозната мембрана на тимпаничната празнина, најизразена во нејзиниот среден и долен дел, во која има изобилни гнојни празнења од ушната празнина, едем и некротични промени на мукозната мембрана на внатрешното уво. Во повеќето случаи, хроничниот гноен мезотимпанитис е едностран, но во некои случаи е можно и билатерален развој на патолошкиот процес. Само-третманот е неприфатлив, бидејќи може да доведе до целосно губење на слухот.

...
Отитис кај дете (појавување симптоми: 5 од 8)

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
педијатар зема
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .