Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ларингоспазам: Симптоми и третман

Ларингоспазам - главните симптоми:

 • Грчеви
 • Слабо
 • Потење
 • Неволно мокрење
 • Цијаноза на кожата
 • Палора
 • Слаб пулс
 • Привремен недостаток на отчукување на срцето
 • Тешкотии со дишењето
 • Врат на мускулите
 • Пена од устата
 • Широк отворена уста
 • Бучен здив
 • Неволно движење на дебелото црево

Ларингизмот е патолошка состојба која се карактеризира со неконтролирана контракција на ларинксот. Тоа се случува одеднаш и предизвикува стеснување или целосно преклопување на глотисот. Наспроти позадината на овие патолошки промени се јавува инспираторна диспнеа. Ларингоспазмот во некои клинички ситуации продолжува заедно со трахеоспазмот.

Ларингизмот може да почне да напредува кај возрасните, но почесто болеста ги напаѓа децата на возраст под 2 години кои се хранат со формулата. Вреди да се напомене дека оваа болест е многу опасна и без навремена помош дури може да биде фатална.

Етиологија

Ларингизмот почнува да напредува поради:

 • недостаток на калциум во човечкото тело;
 • намалена реактивност на телото;
 • повреда на раѓање;
 • метаболички нарушувања;
 • човечка прогресија на други патологии: хореа , спазмофилија, бронхопнеумонија , рахитис , итн;
 • патолошки промени на елементите на респираторниот систем - трахеа, бели дробови, фаринкс;
 • инстилација во носните пасажи на разни активни супстанции, на пример, адреналин.

Етиологијата на ларингизмот кај возрасните е малку поинаква. Грчењето на ларинксот се јавува кога:

 • третман на слузницата на гркланот со разни лекови;
 • прекршување на постоечкиот тумор со бениген карактер;
 • вдишување на воздух, кој содржи одредена количина на алергени. Во нивната улога можат да бидат прашина, полен, разни ароматични супстанции и така натаму;
 • оток на површината на ларинксот;
 • воспаление на површината на ларинксот;
 • иритација на реципрочни гартурни и вагусни нерви. Ова може да се случи поради аневризма;
 • стресни ситуации, придружени со интензивна возбуда.

Ларингоспазам кај деца се јавува за време на:

 • силна кашлица;
 • хистеричен плач;
 • смеа;
 • страв
Напад на ларингоспазам

Симптоматологија

Првиот симптом кој се јавува при прогресија на ларингоспазмот е бучно и тешко дишење. Наспроти ова, се манифестира цијаноза на кожата (особено во областа на усните), а мускулите на вратот се затегнуваат.

Симптоми за време на нападот:

 • устата на жртвата е многу широко отворена;
 • потење се зголеми;
 • пулсот добива филаментозен карактер;
 • поради брзото зголемување на јаглеродниот диоксид во телото, респираторниот центар е иритиран и респираторната функција е целосно стабилизирана.

Ако во времето на нападот на ларингоспазмот кај децата да се спроведе ларингоскопија, тогаш може да се забележи дека гласните жици се цврсто притиснати еден против друг. Таквите напади може да се појават неколку пати на ден. Почесто тие се забележани во текот на денот. Ако ларингоспазмот е тежок, следните симптоми се додаваат на главната клиничка слика:

 • несвестица;
 • конвулзивен синдром;
 • пената може да почне да излегува од устата;
 • човекот ненамерно го испразнува цревата и мочниот меур;
 • престанок на кардијална активност.

Текот на болеста кај возрасните продолжува малку поинаку. Во случај на прогресија на хистеричен ларингизам, пациентот, исто така, развива конвулзии на хранопроводот, фаринксот и нозете. Во блага форма, кај возрасните има кратко стеснување на глотисот. Наспроти ова, прво се врти бледо, а кожата станува сина. Едно лице може да отсвири.

Прва помош

Ако пациентот има напад, важно е да му се обезбеди брза грижа навремено. Првото нешто што треба да се направи е да се смири лицето, а не да му дозволи да брза и паничи, бидејќи овие дејства само ја влошуваат неговата состојба.

Прва помош за ларингизам кај возрасни и деца:

 • обезбеди на пациентот свеж воздух. За таа цел се извади од собата на улица или сите прозорци се отворени во просторијата;
 • ако е можно, му дајте вода од вода;
 • вода попрскува лице;
 • употребата на стимули. Можете да стискаш на пациентот, скокање.

Напад на ларингоспазма кај возрасни може да се отстрани со барање пациентот да не диши што е можно подолго. Во ова време, телото акумулира јаглерод диоксид, иритирајќи го респираторниот центар. Исто така, итна медицинска помош е дополнета со:

 • воведување на антиконвулзиви;
 • во тешки случаи пациентот е потопен во топла бања;
 • во случај на несвестица, се посочува дека дава инхалација на пареа на амонијак.

Кога ќе се појават првите симптоми, веднаш треба да повикате брза помош.

Третман

Третманот на ларингоспазмот првенствено е насочен кон елиминирање на причината што предизвикала ларингиален спазам. Главната болест се третира - рахитис, бронхопнеумонија, хореа, и така натаму. Помеѓу нападите, имуностимулирачката терапија, како и физичкото стврднување, се изведува.

Патолошки план за лекување:

 • земање додатоци на калциум;
 • земање мултивитамински комплекси;
 • НЛО;
 • диета терапија. Едно лице треба да јаде повеќе млеко и растителна храна;
 • рационален режим, кој вклучува долги прошетки во свеж воздух;
 • ако детето е на новороденче, се препорачува да не го нахрани со вештачки мешавини, туку со мајчиното млеко.

Со навремено и соодветно лекување, прогнозата е поволна. Исто така, вреди да се напомене фактот дека често, како што детето расте, ларингипазмот целосно исчезнува и неговото лекување повеќе не е потребно.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ларингизам и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Срцева болест (појавување симптоми: 4 од 14)

Срцеви дефекти се аномалии и деформации на индивидуалните функционални делови на срцето: вентили, партиции, отвори помеѓу садови и комори. Поради нивното дефект, циркулацијата на крвта е нарушена, а срцето престанува да ја извршува својата главна функција - снабдување со кислород до сите органи и ткива.

...
Ларингеална стеноза (појавување симптоми: 4 од 14)

Ларингеалната стеноза е патолошки процес кој води до значително стеснување на ларингеалниот лумен, што го отежнува проголувањето на храната и дишењето. Најчесто забележана стеноза на гркланот кај децата. Оваа патологија бара итна посета на докторот и правилен третман на детето. Недостатокот на навремена реанимација може да предизвика смрт.

...
Емболизам (појавување симптоми: 4 од 14)

Емболија е патолошка состојба, како резултат на прогресијата на која се јавува преклопување на луменот на крвниот сад. Поради ова, протокот на крв е делумно или целосно блокиран. Супстанции кои се преклопуваат со васкуларниот лумен се нарекуваат емболија. Тие влегуваат во артериите на голем или мал круг на циркулаторниот систем од други васкуларни места. Во големина, тие се одредуваат со дијаметар на специфични садови.

...
Астматичен статус (појавување на симптоми: 4 од 14)

Астматичен статус е продолжен напад на бронхијална астма, поради прогресијата на која има изразена респираторна инсуфициенција. Оваа патолошка состојба се развива како резултат на едем на бронхијалната мукоза, како и грчеви на нивните мускули. Во исто време, не е можно да се запре нападот со земање зголемена доза на бронходилататори, кои, како по правило, веќе земаат пациент со астма. Астматичниот статус е многу опасна состојба која може да доведе до смрт на пациентот, па затоа бара итна медицинска помош.

...
Асфиксија (појавување симптоми: 4 од 14)

Асфиксијата е состојба во која едно лице доживува ограничување во протокот на воздух во назофаринксот, што резултира со задушување со целосен кислород глад, што доведува до клеточна смрт. Тоа се случува поради различни причини од насилни, механички, патолошки или психолошки дејства, кога е нарушена размена на гасови во човечкото тело, што доведува до парализа на респираторниот центар.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .