Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лабиринтис: Симптоми и третман

Лавиринтис - главните симптоми:

Лабиринтис е воспалителна болест која влијае на внатрешното уво. Почнува да напредува заради пенетрација на инфективни агенси во организмот или поради повреда. Во медицината, оваа болест се нарекува и внатрешен отитис. Се карактеризира со развој на вестибуларни нарушувања (вртоглавица, несоодветност), како и оштетување на органите на слушниот апарат.

Лавиринтис подеднакво ги погодува возрасните и децата. Важно е навремено да се дијагностицира и да се спроведе соодветна терапија. Ако третманот е занемарен, тогаш е возможен развој на тешки компликации, до целосна и неповратна глувост.

Причини

Поради фактот што лавиринт се наоѓа во внатрешниот дел на слушниот апарат, пенетрацијата на инфективните агенси во него е можна само од други заразни фокуси кои веќе постојат во човечкото тело. Обично лабиринтис се развива на позадината на отитис медиа. Причините за патологија се следните микроорганизми:

Во некои случаи, инфекцијата се шири кон внатрешното уво од кранијалната празнина. Ова е забележано во следните патологии:

Втората причина што провоцира прогресија на болеста, повреда на увото. Преку оштетената тапанчето, инфекцијата лесно продира во внатрешното уво. Повредите можат да бидат од секаква природа - механички, хемиски или термички.

Фактори кои го зголемуваат ризикот од развој на лавиринтис:

 • намалена реактивност на телото;
 • абнормален развој на ушната шуплина;
 • чести воспалителни процеси во средното уво.

Класификација

Лавиринтис

Класификацијата на лавиринти е прилично голема. Тоа вклучува неколку критериуми: природата на патологијата, природата на патогенот, механизмот на појавата, видот на воспаление и неговата локализација.

Од природата на патогенот:

 • габични;
 • бактериски;
 • вирусна.

Во зависност од механизмот на појава на емитуваат:

 • Тимпатоген лавиринтис. Во овој случај, заразни агенси навлезат во лавиринтот на средното уво;
 • менингогенски. Вирусите и бактериите се шират низ поставата на мозокот. Ова обично се забележува кај менингитис;
 • трауматски. Инфективните агенси навлегуваат во внатрешното уво поради повреда;
 • хематоген. Инфекцијата се носи со крв од други хронични фокуси кои се присутни во телото.

Со локализација:

 • ограничен лавиринтис;
 • дифузен;

По тип на воспаление:

 • серозен. Воспаление ги покрива ѕидовите на внатрешното уво, но нема гноен исцедок;
 • гноен. Во случај на развој, воспаление се повеќе и повеќе се шири и гној се појавува во празнината на внатрешното уво;
 • некротичен. Во случај на развој на овој тип, постои постепено умирање надвор од клетките на лавиринтот.

Со природата на протокот на воспалителниот процес:

 • акутен лабиринтис;
 • хроничен лабиринтис.

Симптоматологија

Симптомите на болеста се доста разновидни и можат да се појават и делумно и во целост. Тие се најизразени во случај на акутен процес. Општата клиничка слика е претставена со следните симптоми:

 • потење;
 • гадење и повраќање;
 • бледило на кожата;
 • губење на координацијата;
 • вртоглавица;
 • тахикардија .
Симптоми на лабиринтис

Вртоглавица се јавува со напади. Еден таков напад може да трае од две минути до неколку часа. Пациентот има гадење и повраќање. Симптомите се отежнуваат ако некој се обиде да направи какви било движења. Губење на рамнотежа може да биде со различни степени на сериозност. Едно лице може да се покачи малку, а можеби и да падне додека одел.

На вториот ден од болеста, пациентот ги има следниве симптоми:

 • ушница;
 • тинитус;
 • губење на слухот. Во случај на акутен гноен процес, постои глувост.

Ако се дијагностицира катарларната форма на лавиринт, симптомите обично исчезнуваат во рок од 5 дена од почетокот на болеста. Ако се развијат компликации, симптомите траат две недели. Важно е да се започне лекувањето на патолошкиот процес навремено, бидејќи без соодветна терапија, ќе започне процесот на смртта на нервните рецептори, кои се наоѓаат во празнината на внатрешното уво. Ова предизвикува комплетна губење на слухот. Не може да се врати.

Компликации

Компликациите од лавиринтисот се јавуваат ако инфекцијата продира во ткивата што се наоѓа веднаш до лавиринтот. Ако воспалението се шири до фалопиевиот канал, во кој е локализиран нервот на лицето, ќе се појави невритис на лицевиот нерв .

Ако воспалителниот процес се прошири до мастоидниот процес, мастоидитисот почнува да напредува. Инфекцијата може да предизвика развој на мозочен апсцес ако продира во черепот.

Дијагностика

Ако ги најдете првите симптоми кои може да укажуваат на прогресија на лавиринтис кај некоја личност, се препорачува веднаш да контактирате со медицинска установа за да ја дијагностицирате болеста. За да ја потврди дијагнозата, лекарот ги пропишува следниве методи за испитување:

Третман

Третман на лавиринтис се изведува со употреба на конзервативни и хируршки техники. Терапијата со лекови ги вклучува следниве лекови:

 • антибиотици. Обично, третманот започнува со рецепт на лекови со широк спектар;
 • витаминска терапија;
 • раствор на калиум хлорид;
 • диуретични лекови за да се елиминираат симптомите на интоксикација;
 • магнезиум.

Хируршкиот третман на лабиринтис е пропишан ако постои гноен патологија. Прво, се спроведува конзервативна терапија, а една недела по нејзиното започнување се врши хируршка интервенција. Вообичаено, хирургот врши треперење со целосно исчистување на супуративниот фокус. Во тешки клинички ситуации, можно е да се отстрани лавиринтот. Оваа интервенција се нарекува лабиринтектомија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате лавиринт и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Мејонеровата болест (појавување на симптоми: 7 од 10)

Menieri-овата болест е болест на гноен карактер што влијае на внатрешното уво. Се карактеризира со зголемување на волуменот на лавиринтната течност, како резултат на што се јавува зголемување на интра-лабиринтниот притисок. Поради таквите промени, лицето има проблеми со вртоглавица, зголемување на глувоста, тинитус и нерамнотежа. Наспроти ова, вегетативните нарушувања, манифестирани во форма на гадење и повраќање, може да почнат да напредуваат.

...
Параганглиома (појавување симптоми: 7 од 10)

Параганглиома (тумор на гломусот, хемодетом) е бенигни раст кој се развива од клетките на параганглиите. Образованието од овој тип има прилично бавен развој, па долго не може да се манифестира клинички, што доведува до задоцнета дијагноза.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 6 од 10)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Каесонска болест (појавување на симптоми: 6 од 10)

Кајсонската болест е патолошка состојба која напредува како резултат на транзиција на лице од регион со зголемен атмосферски притисок во регион со нормални индекси. Ова нарушување го добило името од процесот на транзиција на висок притисок во нормала. Често, нуркачите и рударите долго време се предмет на ова нарушување.

...
Вертебро-базиларна инсуфициенција (појавување на симптоми: 6 од 10)

Вертебро-базиларна инсуфициенција (вертебробсаларен синдром) - абнормалности во мозокот поради слабо снабдување со крв во вертебралните и базиларните артерии. Последната голема во мозокот. Поради можно стеснување на крвните садови, мозокот нема доволно кислород, што доведува до нарушувања во централниот нервен систем.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .