Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хроничен тонзилитис: симптоми и третман

Хроничен тонзилит - главните симптоми:

Хроничниот тонзилитис е патолошка состојба во која се случува периодично воспаление на крајниците. Поради ова, жлездите стануваат постојан извор на инфекција, што доведува до хронична интоксикација и алергизација на телото.

Симптомите на патологија кај возрасен или дете се најизразени во периодот на егзацербација. Температурата на телото се зголемува, регионалните лимфни јазли се зголемуваат, грлото почнува да боли. Вреди да се спомене фактот дека со намалена реактивност на телото и присуство на таков хроничен фокус на инфекција, следните патологии може да се развијат кај пациенти со хроничен тонзилитис:

Хроничниот тонзилитис е една од најчестите патологии во отоларинголошката пракса. Според медицинската статистика, болеста се јавува кај возрасни пациенти во 4-37% од случаите, а кај деца во 15-63% од случаите. Кај децата, хроничниот тонзилитис е потежок и честопати се развиваат истовремени патологии.

Причини

Хроничниот тонзилитис е инфективен-зависен воспалителен процес кој се развива поради патогената активност на микроорганизмите. Нормално, крајниците во телото постојат за да ги одложат инфективните агенси и да ги спречат длабоко продирање во респираторниот тракт. Ако има намалување на одбраната на локалните или општите тела, тогаш патогените микроорганизми кои се задржале на крајниците почнуваат активно да се развиваат и размножуваат, предизвикувајќи прогресија на хроничниот тонзилит.

Фактори кои придонесуваат за развој на хроничен тонзилит кај возрасни и деца:

 • алергиски ринитис ;
 • искривување на назалниот септум;
 • намалување на локалниот и општиот имунитет;
 • чест течење на носот;
 • воспалителни болести кои се развиваат во други ENT органи;
 • кариес ;
 • присуство во фокусот на човечкото тело од хронична инфекција;
 • алергиско расположение на телото.

Класификација:

Хроничниот тонзилитис е поделен на три вида (во зависност од симптомите):

 • едноставна форма;
 • токсична алергиска форма од 1 степен;
 • токсична-алергиска форма од 2 степени.

Симптомите на хроничен тонзилит кај деца и возрасни се идентични. Само вреди да се напомене дека општата состојба на детето се влошува многу побрзо од онаа на возрасно лице. Исто така, ризикот од развој на компликации е многу повисок од оној на возрасно лице. Ова се должи на фактот дека имунолошкиот систем на детето сè уште не е доволно формиран и не може целосно да се бори против инфекцијата.

Хроничен тонзилит

Едноставна форма

Карактеристики:

 • не се јавуваат компликации;
 • егзацербации на патологија се случуваат 1-2 пати годишно, не повеќе;
 • симптоми на интоксикација не се почитуваат;
 • периодот на ремисија продолжува без симптоми. Состојбата на пациентот е задоволителна;
 • третманот може да се врши дома.

Симптоми:

 • гној на лакуна;
 • визуелно обележани гнојни приклучоци;
 • рабовите на лаковите се отечени;
 • регионалните лимфни јазли се зголемуваат во големина;
 • дете или возрасен има чувство дека има туѓ предмет во грлото;
 • непријатност при голтање;
 • сува уста;
 • има непријатен мирис од устата;
 • во некои случаи постои зголемување на температурата, но многу ретко. Ова се случува почесто кај децата.

Токсично-алергиска форма

Карактеристики:

 • егзацербации на патологија се случуваат често;
 • за време на ремисија, општата состојба на пациентот е оштетена. Можни имунолошки промени и така натаму;
 • домашен третман е исклучен. Хоспитализацијата е потребна во болницата.

Симптоми на токсично-алергиска форма од 1 степен:

 • локални воспалителни реакции;
 • температурата на телото се зголемува;
 • болка во срцето. Ако ЕКГ се направи во овој момент, тогаш нема да се забележат абнормалности на него;
 • болки во зглобовите;
 • замор;
 • ако таква форма се развила кај дете, тогаш станува каприциозно, одбива да јаде храна;
 • пациентот страда од акутна респираторна вирусна инфекција и грип .

Симптоми на токсично-алергиска форма 2 степени:

 • крајниците стануваат извор на инфекција и постои висок ризик дека инфекцијата ќе се прошири и на други органи (почесто се случува кај децата во форма на намалување на реактивноста на телото);
 • сите горенаведени симптоми се влошуваат;
 • поради ширењето на инфективни агенси, се почитуваат дефекти на бубрезите, црниот дроб и срцето. Во тешки случаи, развој на стекнати срцеви дефекти, ревматизам. Особено е опасно ако се дијагностицира хроничен тонзилитис за време на бременоста. Развојот на оваа форма може да доведе до спонтан абортус.

Дијагностика

Дијагноза за сомневање за развој на хроничен тонзилит кај возрасни и деца ги вклучува следните студии:

 • фарингоскопија. Лекарот ги испитува крајниците и областите во близина на нив за да ги идентификуваат карактеристичните симптоми на патологијата;
 • крвен тест . Таа дава можност да се процени сериозноста на инфламаторниот одговор;
 • крвна биохемија ;
 • бактериска студија за испуштање од крајниците. За време на анализата, се одредува чувствителноста на микроорганизмите на одредени групи на антибиотици.

Компликации

Во случај дијагнозата и третманот на хроничен тонзилит во возрасните и децата да не се изврши навремено, компликациите почнуваат да се развиваат:

 • гломерулонефритис ;
 • паратоницилен апсцес;
 • ревматизам;
 • имуниот систем е оштетен поради постојана алергија.

Треба да се забележи дека хроничниот тонзилит може да стане специфична "основа" за развој на многу патолошки процеси од страна на органи и системи. Затоа, многу е важно да се идентификува навреме и да се спроведе соодветен третман. Дијагнозата на оваа болест е ЕНТ. Доколку постои сомневање за прогресија на болеста кај детето, треба веднаш да се обратите кај педијатарот.

Третман

Третман на хроничен тонзилит кај возрасни и деца се изведува со два методи - оперативни и конзервативни. По правило, третманот започнува со конзервативна терапија, која вклучува:

 • миење на погодените крајници со антисептички раствори кои продираат во лакуна. Оваа манипулација се изведува со цел да се уништат микроорганизмите што го предизвикале развојот на патологијата;
 • физиотерапевтски процедури. Спроведување ултразвук, UHF-терапија, како и ултравиолетово зрачење. Овие постапки може да се изведат и деца, но под строг надзор на лекарот што посетува.

Антибиотиците во третманот на хроничен тонзилит вклучуваат и егзацербација на патолошкиот процес. Предност се дава на макролиди, полусинтетички пеницилини, цефалоспорини. Терапијата исто така е дополнета со анти-инфламаторни лекови. Нивниот лекар пропишува дали има пораст на температурата на големи броеви, болка во зглобовите и други манифестации на синдром на интоксикација. На детето најчесто е пропишано нурофен или парацетамол во сируп, и возрасен, фенилефрин.

На хируршки третман на хронични тонулитис во такви случаи:

 • два курса од горенаведената терапија не го дадоа посакуваниот ефект;
 • против позадината на оваа патологија се развива паратонисиларниот апсцес;
 • развиен ревматизам;
 • знаци на гломерулонефритис се појавија на позадината на тонзилитот;
 • сепса тонзилогено потекло;
 • докторот има сомневање дека патолошкиот процес е малигнен.

Контраиндикации за отстранување на крајниците:

Tonsillectomy

Компликации по тонзилктомија:

 • фарингеален хематом;
 • крварење од рана;
 • воспалителни компликации;
 • пенетрација на воздухот под мукозата.

Третманот на хроничен тонзилит може да се спроведе дома. Но, пред тоа, сепак треба да посетите квалификуван специјалист кој сигурно ќе каже дали има потреба од хоспитализација во болницата. Во случај на едноставна форма на болеста, лекувањето во домот е дозволено, но периодично е неопходно да му се покаже на вашиот лекар. Терапијата со лекови може да се надополни со народни лекови. Но, тие се исто така подобро договорени со докторот.

За третман на болести дома, користете различни инфузии. Тие се направени од билки. Најефективни се:

 • инфузија на коренот на Altea, оригано и дабови кора;
 • инфузија на цвеќиња од камилица и липа;
 • лушпа од мудрец, корења на Altea и цвеќиња од elderberry.

За третман на дете дома, може да се впуштате во вдишување. Овој метод е безбеден и многу ефикасен. Активните супстанции при вдишување паѓаат директно на крајниците. За инхалација користете листови од алое и цвеќе на Hypericum.

Треба да се напомене дека третманот на детето дома може да се врши само со едноставна форма на хроничен тонзилит. Ако се развие токсична алергиска форма, терапијата треба да се спроведува само во болнички услови со цел да се отстрани патологијата што е можно поскоро и да се спречи ризикот од развој на истовремена патологија. Исто така, третманот дома треба да се напушти во случај на зголемување на телесната температура.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хроничен тонзилит и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Болки во грлото (појавување симптоми: 8 од 19)

Болното грло е болест од заразна природа, како резултат на прогресијата на која се јавува акутна воспаление на крајниците и другите лимфоидни формации на фаринксот. Следниве патогени може да предизвикаат развој на патологија: вируси, бактерии и габи. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува и акутен тонзилит. Вреди да се напомене дека ова е прилично честа болест што може да почне да напредува и кај возрасните и кај децата.

...
Лакунарен тонзилитис (појавување симптоми: 6 од 19)

Лакунарната ангина е акутна болест на инфективна природа, која се карактеризира со локално воспаление на еден или повеќе елементи на лимфаденоидниот прстен на фаринксот. Вообичаено, воспалението ги покрива крајниците, но исто така е можно оштетување на ларинксот и фаринксот. Патогените микроорганизми може да предизвикаат таква болест, вклучувајќи менингококи, стрептококи, хемофилус бацил и така натаму. Оваа болест нема ограничувања во однос на полот и возраста.

...
Болки во грлото кај деца (појавување симптоми: 6 од 19)

Ангина е една од најчестите инфективни болести кај децата, што е предизвикана од стрептококи. Вирусот го инфицира лимфоидното ткиво на фаринксот. Болеста може да предизвика сериозни компликации. Зголемувањето на болеста се забележува во есен-зимскиот период. Развојот на болеста зависи од етиологијата, возраста на детето и општото здравје.

...
Тонзилофарингитис (појавување симптоми: 6 од 19)

Тонзилофарингитот е акутна инфективна болест на фаринксот и крајниците, една од најчестите во горниот респираторен тракт. Најчесто дијагностициран тонилофарингитис кај деца од 5 до 15 години. Кај деца од помлада предучилишна возраст (до 3 години), болеста е предизвикана од вирусни лезии на горниот респираторен тракт, а по пет години, различни видови бактерии често дејствуваат како провокатори. Кај возрасните, болеста, исто така, се јавува, но многу поретко отколку кај децата.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 5 од 19)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
педијатар зема
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .