Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Meniere-ова болест: симптоми и третман

Мејонеровата болест - главните симптоми:

Menieri-овата болест е болест на гноен карактер што влијае на внатрешното уво. Се карактеризира со зголемување на волуменот на лавиринтната течност, како резултат на што се јавува зголемување на интра-лабиринтниот притисок. Поради таквите промени, лицето има проблеми со вртоглавица, зголемување на глувоста, тинитус и нерамнотежа. Наспроти ова, вегетативните нарушувања, манифестирани во форма на гадење и повраќање, може да почнат да напредуваат.

Најчесто, состојбата на Мојеере се развива само во едно уво, но исто така е можно да се развие билатерален процес (забележан во 10-15% од случаите). Патологијата напредува без претходен гноен процес во средното уво или во мозокот. Но, тоа не значи дека нивото на неговата опасност за здравјето на луѓето се намалува. Вреди да се забележи карактеристика на Menieri-овата болест - честотата и сериозноста на нападите постепено се намалуваат, но губењето на слухот не престанува да напредува. Оваа болест најчесто ги погодува луѓето на возраст од 30 до 50 години.

Многумина ја мешаат Мејнеровата болест и Менереевиот синдром. Разликата е во тоа што Meniere-овата болест е независна патологија, додека синдромот на Мејере е симптом на примарна болест на лицето. На пример, арахноидитис , лабиринтис и многу повеќе. Во синдромот на Meniere, зголемениот притисок во лавиринтот се нарекува секундарен феномен, а главниот третман нема да биде насочен кон негово намалување, туку да се коригира основната патологија.

Причини

Денес постојат неколку теории кои ја поврзуваат прогресијата на болеста на Meniere со одговорот на внатрешното уво за различни патолошки состојби. Клиничарите идентификуваат неколку главни причини кои можат да предизвикаат развој на болеста:

 • вирусни заболувања;
 • прекршување на метаболизмот на водата;
 • неуспех на ендокриниот систем;
 • деформација на вентилот Баста;
 • присуство на алергиски болести;
 • васкуларна болест;
 • сифилис ;
 • патолошко намалување на воздухот на темпоралната коска;
 • блокирање на системот за водоснабдување;
 • дисфункција на ендолимфатичниот канал и торба.

Но, неодамна, научниците се повеќе се наклонети кон теоријата дека развојот на болеста на Мејоне може да доведе до нарушување на функционирањето на нервите кои ги инервираат садовите на внатрешното уво.

Класификација

Во медицината, се користи следната класификација на Meniere-овата болест (во зависност од нарушувањата забележани при прогресија на болеста):

 • класичен облик. Во овој случај, постои повреда на вестибуларната и аудитивната функција. Оваа состојба е забележана кај 30% од клиничките состојби;
 • вестибуларна форма. Развојот на патологијата започнува со манифестација на вестибуларните нарушувања. Се забележува кај 15-20% од случаите;
 • кохлеарна форма. Прво, пациентот има манифест на нарушувања на слухот. Кохлеарната форма се дијагностицира во 50% од случаите.

Симптоматологија

Симптоми на болеста на Менхере

Симптомите на болеста на Мојеере зависат од формата на патологијата, како и од тежината на нејзиниот тек. Болеста обично почнува одеднаш. За болеста на Мојеере е пароксизмален проток. Во периодот помеѓу таквите напади, знаци на патологија обично се отсутни. Исклучок е губење на слухот.

 • тинитус;
 • вртоглавица. Нападите се случуваат спонтано и може да траат од 20 минути до неколку часа;
 • аудитивната функција постепено се намалува. Во почетната фаза на болеста на Meniere, забележана е слаба густина на слухот. Овој процес е често бран-како - на почетокот слухот се влошува, а подоцна одеднаш се подобрува. Ова трае долго време.

Во случај на тешки напади на состојбата на Мејоне, се појавуваат следниве симптоми:

 • постепено намалување на телесната температура;
 • гадење со последователни повраќање;
 • бледило на кожата;
 • зголемено потење;
 • губење на способноста за рамнотежа.

Дијагностика

Кога ќе се појават првите симптоми кои може да укажуваат на развој на болеста на Мојере, веднаш треба да контактирате со медицинска установа. Дијагнозата на болеста се изведува од лекар ENT (отоларинголог). Прво, пациентот е доведен во прашање и увото се испитува. Лекарот ја одредува историјата на животот на пациентот, кои болести може да биде болен.

Стандардниот план за дијагностицирање на болеста вклучува:

 • проучување на вестибуларните и слушните помагала - вестибулометрија и аудиометрија. Овие истражувачки методи даваат можност за откривање на губење на слухот;
 • проценка на флуктуации на слухот;
 • глицерол тест. Основата на оваа техника е употребата на медицински глицерол. Оваа супстанца има интересна карактеристика - таа брзо се апсорбира и предизвикува хиперезмотична крв. Ова доведува до намалување на едемот во лавиринтот и подобрување на неговите функции.

Исто така, од пациентот е потребно да се подложат на некои лабораториски тестови кои ќе овозможат исклучување на други патологии со слични симптоми:

 • отоскопија;
 • спроведување на серолошки тестови, кои овозможуваат откривање на бледа трепонема;
 • истражување на функциите на тироидната жлезда;
 • МНР Техниката овозможува да се исклучат невриномите на аудитивниот нерв.

Третман

Третманот на состојбата Meniere е обично се врши на амбулантски основа. Пациентот е сместен во болница само ако му треба хируршка интервенција. За време на нападите неопходно е да се ограничи физичката активност колку што е можно повеќе, но веднаш штом нападот ќе помине, едно лице може да се врати во својот нормален ритам на живот.

Третман на лекови на Мениревата болест се изведува и за време на нападите, и во интеркиталниот период. Дрогата на избор за олеснување на нападот се:

 • скополамин;
 • атропин;
 • диазепам.

За терапија во интеррикалниот период се покажа дека ги применува следниве лекови:

 • прометазин;
 • меклазин;
 • димафосфон;
 • фенобарбитал;
 • Дименгипринат;
 • хидрохлоротиазид. Се користи во комбинација со препарати од калиум.

Конзервативниот третман на Menieri-овата болест овозможува стабилизирање на текот на патологијата кај 70% од пациентите. Кај некои, после терапија, нападите воопшто не можат да се појават. Ако таквата терапија не го има посакуваниот ефект, тогаш лекарите прибегнуваат кон хируршки третман на болеста.

Хируршките интервенции за оваа болест се поделени во три групи:

 • хирургија на нервниот систем. Во овој случај, нервите, кои се одговорни за инервација на лавиринтот, се отстрануваат;
 • лавиринт операции кои го намалуваат притисокот во него;
 • целосно уништување на вестибуларниот кохлеарен нерв и лавиринт.

Декомпензирани операции, чија главна цел е да го намалат притисокот во лавиринтот. Се покажува кај пациенти кај кои постои мала губење на слухот и периодично подобрување на слухот. Со деструктивна хирургија се прибегнаа кон, ако е изговорена вестибуларната дисфункција и има губење на слухот над 70 dB. Треба да се забележи дека хируршкиот третман на Menieri-овата болест се користи само во најтешките случаи.

Народна медицина

Народни лекови може да се користат за оваа болест, но само со дозвола на вашиот лекар. Вреди да се напомене дека тие не треба да станат главна терапија. Најдобар ефект ќе се постигне само ако народни лекови ќе се користат во тандем со третман со лекови.

Најефективни народни лекови:

 • поставување во тампони за ушни канал, претходно натопени во сок од кромид. Овој народен лек помага да се елиминира тинитусот;
 • пиење ѓумбир чај. Се препорачува да додадете 'рж кафе, маточина од лимон, портокал, лимон;
 • употребата на инфузија од камилица помага да се ослободи од гадење и повраќање;
 • намалување на притисокот во увото помага инфузија на burdock, knotweed и мајчина душичка. Овој народен лек има диуретични својства. Кога се зема, едем на лавиринт е намален.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате болест на Мејоне и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Лавиринтис (појавување симптоми: 7 од 9)

Лабиринтис е воспалителна болест која влијае на внатрешното уво. Почнува да напредува заради пенетрација на инфективни агенси во организмот или поради повреда. Во медицината, оваа болест се нарекува и внатрешен отитис. Се карактеризира со развој на вестибуларни нарушувања (вртоглавица, несоодветност), како и оштетување на органите на слушниот апарат.

...
Астроцитом (појавување симптоми: 6 од 9)

Астроцитом - малигнен тумор на глијалниот тип, кој е формиран од астроцитните клетки. Локализацијата на интрацеребралните тумори може да биде многу различна - од една хемисфера за да се оштети само мозочното стебло, оптичкиот нерв и така натаму.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 5 од 9)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 5 од 9)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Синдром на повлекување (појавување симптоми: 5 од 9)

Синдром на повлекување е комплекс на различни нарушувања (најчесто на дел од психата) што се јавува на позадината на остриот прекин на внесот на алкохол, дрога или никотин во телото по продолжената употреба. Главниот фактор што го предизвикува ова нарушување е обидот на телото самостојно да ја достигне државата, која беше со активна употреба на една супстанција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .