Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ларинготрахеитис: симптоми и третман

Ларинготрахеитис - главни симптоми:

Ларинготрахеитис кај деца и возрасни е воспалителна болест која често се комбинира со оштетување на ларинксот и трахеата. Симптомите на болеста се манифестираат како резултат на пенетрација на разни бактерии и вируси во човечкото тело.

Воспалението прво влијае на ларинксот и постепено се движи кон трахеата. Во овој момент се појавуваат карактеристични симптоми на болеста - гласот се менува, болката во областа на гркланот, регионалниот лимфаденитис и така натаму.

Посебна карактеристика на ларинготрахеитисот кај децата е тоа што болеста може да се појави во текот на подолг временски период и доста често наспроти нејзината заднина, може да се развие лажен грб. Оваа состојба во медицината се нарекува и акутен стенозирен ларинготрахеит.

Акутен ларинготрахеит во ретки случаи се јавува во изолација. Најчесто се развива во позадина на инфективни заболувања што се веќе присутни во телото - ринитис , тонзилитис , синузитис и така натаму. Кај децата, бактерискиот или вирусен тип на оваа болест често се комбинира со аденоидитис . Важно е да се дијагностицира болеста на време и да почне да се лекува, бидејќи без соодветна терапија воспалителниот процес ќе се прошири до белите дробови.

Причини

Акутниот ларинготрахеит е заразен и бактериски по природа. Почесто кај децата и кај возрасните, тоа е инфективна форма на патологија. Обично се развива на позадината на ARVI .

Поретки се бактерискиот ларинготрахеит. Нејзините патогени микроорганизми се патогени:

Најчесто стенозирачки ларинготрахеитис кај возрасен или дете се развива поради слабеење на одбраната на телото. Отпорноста е значително намалена со такви фактори:

 • дијабетес мелитус ;
 • хронични заболувања на горниот респираторен тракт;
 • гастритис ;
 • хепатитис ;
 • болести на кардиоваскуларниот систем;
 • ЦНС болести;
 • искривување на назалниот септум;
 • полипи и цисти во носот.
Ларинготрахеитис

Кај возрасните, ретко постои акутна форма на патологија. Почесто, тие покажуваат знаци на хроничен ларинготрахеитис. Егзацербација на болеста може да се појави поради хипотермија, јаде премногу ладна храна и пијалоци. Главните причини за прогресија на овој тип на патологија:

 • работа во опасни услови;
 • систематска иритација на гркланот поради пушење, чести инфекции и така натаму.

Посебно внимание заслужува стенозирање на ларинготрахеитис кај дете. Лекарите, исто така, ја нарекуваат оваа состојба лажен грб. Се карактеризира со стеноза на ларинксот . Патологијата е крајно опасна, бидејќи целосната стеноза може да доведе до задушување. Причини за ларингеална констрикција:

 • оток;
 • мускулен спазам на ларинксот;
 • мукозна инфилтрација.

Класификација

Видови на патологија:

 • оклузивен стенотичен ларинготрахеит;
 • акутен стенозен ларинготрахеит;
 • акутен ларинготрахеитис.

Класификација по тип на болест:

 • остар
 • хроничен.

Симптоматологија

Акутен ларинготрахеит кај деца и возрасни се манифестира со следниве симптоми:

 • лаење кашлица (особено изречена кај дете);
 • изречени симптоми на интоксикација;
 • оштетена респираторна функција. Дете или возрасно лице има отежнато дишење, звуци, недостаток на здив;
 • воспалено грло;
 • воспалено грло што предизвикува кашлица;
 • гласовни промени. Тој станува груб и рапав. Во потешки случаи, постои афонија;
 • треска. Типично, бројките не надминуваат 38 степени, но има моменти кога температурата може да се зголеми на големи броеви.

Хроничниот ларинготрахеит се манифестира со следниве симптоми:

 • главоболки;
 • воспалено грло;
 • намалување на работниот капацитет;
 • пациентот има чувство на грутка во грлото;
 • гласовни промени.

Посебно внимание се посветува на стенотичен ларинготрахеит кај децата. Симптомите на патологија се набљудуваат до 8 години. Најчестата болест се јавува во првите три години од животот на детето. Болеста е акутна. Кашлањето се случува главно ноќе. Тие се придружени со отежнато дишење, недостаток на здив. Поради напнатоста и хипоксијата, усните и назолабијалниот триаголник се сини. Детето е многу немирно и исплашено, постојано плачејќи. Тој седи или стои. Ова се должи на фактот дека тој едноставно не може да земе хоризонтална положба, бидејќи кашлицата во оваа позиција само се зголемува (поради едемот).

Оваа состојба е многу опасна и бара итна итна медицинска помош. Ако не се преземе никакво дејство, нападот на детето може да заврши со полн спазам на ларинксот и асфиксија.

Дијагностика

Доколку се појават гореспоменатите симптоми, веднаш треба да повикате амбуланта или самостојно да одите во здравствена установа. Дијагнозата може да се утврди веќе за време на личниот преглед, како и врз основа на карактеристичните симптоми на патологијата што се јавуваат кај возрасно лице или дете. Исто така дополнително доделени лабораториски и инструментални дијагностички методи:

 • Х-зраци
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • ларинготрахеоскопија;
 • ПЦР и ELISA анализи;
 • резервоарот анализа на спутум и тестови.

Прва помош

Ларингизам

Стенозирање на ларинготрахеитис кај дете може да предизвика ларингоспазам. Во овој случај, неопходно е итно да повикате брза помош, а пред нејзиното доаѓање, започнете сами да им помагате на детето:

 • обезбеди свеж воздух во просторијата каде што детето се наоѓа;
 • стави или стави на бебето;
 • ако постои, тогаш дајте било кој антихистамин. Лекови по избор - Тавегил, Супрастин;
 • стори сé што е можно да го одвлекува вниманието и да го смири детето.

Третман

Раниот третман на ларинготрахеисот го избегнува развојот на опасните компликации. Третманот на ларингитис кај деца и возрасни треба да се врши само во болница под надзор на лекарите. Главната цел на терапијата е да се елиминира патогенот и да се намали едемот. За оваа цел, се препишуваат антимикробни и антибактериски лекови, како и антивирусни средства. Антибиотиците може да се препишат дури и во форма на вдишување.

Исто така, терапијата со лекови се темели на употребата на овие лекови:

 • експекторанти;
 • антихистаминици;
 • антитусивни лекови се пропишани ако постои непродуктивна кашлица;
 • антипиретик;
 • антиинфламаторно;
 • растителни муколитици;
 • ѓубре со раствор од морска сол или билни инфузии;
 • хомеопатски лекови.

Неопходно е леринготрахеитис да се третира кај дете и возрасен со задолжителна употреба на инхалација. Тие даваат најмногу позитивен ефект, бидејќи активните супстанции при вдишување директно доаѓаат во фокусот на воспалението. Подготовки за инхалација пропишани само од лекар. Самолечението може само да го влоши текот на болеста, како и да предизвика развој на лажен грб, кој ќе биде многу потешко да се третира.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ларинготрахеитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ларингофарингитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Ларингофарингитис е комплексна болест во која има оштетување на горниот респираторен тракт, крајниците, фаринксот и гласните жици. Патолошкиот процес се состои од две болести - ларингитис, во процесот на разгорување на ларинксот и гласните жици и фарингитот (слузницата на горниот респираторен тракт и крајниците се воспалени). Често тие течат истовремено.

...
Орнитоза (пситакоза) (појавување симптоми: 6 од 20)

Орнитоза (пситакоза) е опасна зооноза, која е придружена со силен интоксикален синдром, наклонетост на дишните патишта, особено на белите дробови. Долго време патологијата може да се случи со влошување. Болеста се дијагностицира кај возрасни и деца. Не постои дефинитивен возрасен опсег за пситакоза.

...
Ларингитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 20)

Ларингитот кај децата е воспалителен процес на ларинксот, во кој се јавува речиси веднаш едем. Ларингитот е најопасен за новороденчиња и за деца до три години, бидејќи текот на болеста е придружена од недоволен воздух кој влегува во респираторниот систем. Ова може да предизвика гушење ако родителите не обезбедат рана хоспитализација.

...
Епиглотитис (појавување на симптоми: 6 од 20)

Епиглотитисот е ретка болест на ENT сферата, која се карактеризира со остри нарушувања на дишните патишта поради воспалителниот процес во епиглотисот. Епиглотисот е еден вид на вентил, кој има форма на ливче, помеѓу трахеата и ларинксот. Тој е вклучен во процесот на дишење, а исто така ја спречува храната да влезе во трахеата - затворање, тој ја насочува храната во хранопроводот. Ова е својство на епиглотисот што го одредува фактот дека едно лице не може да проголта и да дише во исто време.

...
Empyema плевра (појавување симптоми: 6 од 20)

Empyema pleura - меѓу специјалистите во областа на пулмонологијата, оваа болест е исто така позната како pyothorax и гноен плеврит. Патологијата се карактеризира со воспаление и акумулација на големи количини на гноен ексудат во плевралната празнина. Во речиси сите случаи, болеста е секундарна, односно формира на позадината на акутни или хронични процеси кои негативно влијаат на белите дробови или бронхиите. Во некои случаи, воспалението се развива по повреда на градите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .