Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Емпиема: Симптоми и третман

Емпиема - главни симптоми:

Емпиема е патолошка состојба во која се забележуваат големи акумулации на гнојни маси внатре во шуплив орган или во телесна празнина. Причината за оваа болест се најсилните воспалителни процеси кои предизвикуваат оток на мукозната мембрана, што го нарушува одливот на гној. Најчесто, овој процес е локализиран во жолчното кесе, уретерот, во апендиксот или во белите дробови, поретко во мозокот и во параназалните синуси.

Оваа болест може да се забележи кај пациенти со различни возрасни групи, без оглед на полот.

На болеста се дијагностицира по лабораториски и хардверски студии, кои се изведуваат со цел точно да се одреди местото на примарната локализација на воспалението и да се утврди степенот на инфекција.

Третманот ќе зависи од видот на болеста, во повеќето случаи, со оваа дренажа или со хируршко отстранување на лезијата. По операцијата, лекот е пропишан.

Етиологија

Главната причина за патологија е гноен воспаление, поради што пликото набувнува на местото на патолошкиот процес, што често води кон спонтана дисекција. Прекинувањето и ширењето на гнојните маси може да доведе до делумно или целосно уништување на блиските ткива. Во отсуство на навремен третман, може да се развие хроничен емпием.

Причините за гноен воспаление вклучуваат:

 • патогени микроорганизми - стрептококи , стафилококи , клостридии , грам-негативни стапчиња, салмонела ;
 • повреди на главата со траума на коските на черепот;
 • хронични инфламаторни заболувања;
 • неуспех во согласност со стерилитетот во процесот на неврохируршка интервенција;
 • транзиција на еден воспалителен процес во друг кога се дијагностицира плеврален емпием ;
 • механички преклопувања, што често се забележува кај апендицитис , кога преодот е блокиран од измет , паразити;
 • калкулус или не-калкулус холециститис може да предизвика дијагноза на емпием на жолчното ќесе;
 • малигни раси на туморот;
 • отворени или затворени скршеници;
 • габични инфекции;
 • вирусни инфекции или абнормални септални структури придонесуваат за појава на синузитис .

Ако воспалителните процеси не се третираат со време, тогаш се појавуваат компликации или болеста станува хронична. Ова исто така се случува доколку се спроведе неправилен третман или нецелосно супресија на воспалителниот процес или кога тераписките интервенции се откажани.

Класификација

Пултурни воспаленија може да се класифицираат според местото на локализација на процесот, од курсот, природата на патогенот или од етиолошките фактори.

Со оглед на лезијата, болеста е поделена на следниве видови:

 • патологија на природни шуплини на телото - плеврални, паранизални синуси, зглобна празнина;
 • патологија на шупливи органи - жолчното кесе, апендикс, матка;
 • патологија на мозокот.

Според клиничкиот тек се разликуваат:

 • акутна форма;
 • субакутна форма;
 • хронична форма.

Според етиолошките фактори:

 • повреди;
 • инфекции - габи, паразити, вируси, специфични и неспецифични инфекции;
 • мешана разновидност.

Патологијата на плеврата е воспаление на плевралните листови, што доведува до формирање на гнојни маси во белодробната празнина.

Empyema плевра

Природата на патолошкиот процес може да има неколку фази на развој:

 • акутен - до еден месец;
 • субакут - до два месеци;
 • хронично - повеќе од три месеци.

Со природата на содржината на следните форми на патологија:

 • гноен;
 • пусти;
 • мешани

Друго име за овој тип на воспаление е туберкулозниот емпием. Оваа форма е забележана кај некроза на плеврата, кога шуплините се пробиваат и се формираат плеврални фистули. Симптоматологијата се манифестира при акутна респираторна инсуфициенција со последователна компликација на општата состојба.

Патологијата на параназалните синуси може да има поинаква природа на развој: вируси, габи, инфекции или алергии. Воспалението може да се појави кај еден или повеќе параназални синуси, кои се развиваат поради присуството на инфекција. Лошата вентилација или недостатокот на пристап до кислород доведува до развој на плодна почва за патогени микроорганизми.

Синузитис може да има неколку сорти:

 • синузитис кога влијае максиларниот максиларен синус;
 • етмоидитис - воспалителен процес се развива во етмоидниот лавиринт;
 • фротитис , кога воспалението е забележано во фронталниот синус;
 • сфеноидит - се карактеризира со присуство на воспаление во сфеноидниот синус.

Емпиемата на зглобниот или гноен артритис е воспалителен процес кај сите или во индивидуалните зглобови поради развојот на патогената микрофлора. Во овој случај, најчестите патогени микроорганизми се стрептококи или стафилококи, кои продираат во отворена рана со повреди или во време на пункција. Општата слика на болеста е следна: оток се забележува на местото на лезијата, нарушена е заедничката функција и постои силна болка. Ремниот артритис може да биде локализиран во мали или големи зглобови.

Постојат два типа на болести:

 • примарен гноен артритис - се забележува во процесот на продирање на инфекцијата во зглобната шуплина со повреди, пенетративни повреди, после операции;
 • секундарниот гноен артритис - се развива кога инфекцијата индиректно ги продира зглобовите преку околното ткиво, а не директно преку крв или лимфа.

Емпиемата на апендиксот е неспецифично воспаление на формирањето на аднексал на цекумот. Причините за овој процес се најразновидни: инфекции, механички преклопувања, туберкулоза , чести запек , дисбиоза . Почеста е катарларната форма, кога постои нарушување на циркулацијата на крвта во процесите на процесот, што предизвикува воспалителен процес, тоа отекува, неговите ѕидови стануваат подебели, а гнојот се појавува во луменот.

Емпиема на жолчното кесе, поврзана со акумулација на гнојни маси во жолчното ќесе поради разни бактериски инфекции, е една од компликациите на акутниот холецистит или се развива со жолчни камења , може да предизвика опструкција на жолчката. Во ризик се луѓето со дебелина , дијабетес или имунодефициенција .

Оштетувањето на мозокот што се развива поради инфекција на централниот нервен систем или поради трауматски повреди на мозокот (рани од огнено оружје, фрактури на коските на черепот, хематоми) е најчеста.

На местото на локализација на воспалителниот процес се распределува:

 • субдурална емпиема - се состои во акумулација на гној меѓу мембраните кои го покриваат мозокот (дурални и церебрални мембрани);
 • епидурален емпием - ослободен во неврологија, кога акумулациите на гној се појавуваат над дуралната мембрана, лоцирани помеѓу него и коските на черепот.

Секоја од сортите на гноен воспаление треба да се дијагностицира навреме, бидејќи патологијата придонесува за појава на голем број компликации, што доведува до сериозни, а понекогаш и неповратни последици.

Симптоматологија

Симптоматските манифестации на оваа болест ќе зависат од местото на локализација и степенот на занемарување на патологијата.

Чести симптоми вклучуваат следниве услови:

 • општа слабост;
 • намален апетит;
 • треска;
 • оток изречен или скриен;
 • гадење;
 • повраќање;
 • губење на свеста;
 • брз пулс;
 • главоболки;
 • болка, во зависност од локацијата на воспалителниот процес;
 • вознемирена столица.

Во воспалителни процеси, на плеврата се додава влажна или сува кашлица. Ако спутумот се ослободи, тогаш одвратниот мирис на фетусот и нехарактеристичната боја се белег. Забележан е недостаток на здив, пациентот остро ја губи телесната тежина.

Субдуралниот емпием е најтежок кај сите сорти, бидејќи состојбата на пациентот брзо се влошува, температурата може да се зголеми над 40 степени и може да се развие нарушување на свеста. Зголемен интракранијален притисок може да има епилептични напади. Во тешки случаи, постои отекување на мозокот , а пациентот паѓа во кома.

Во првите некарактеристични симптоми, веднаш треба да се консултирате со лекар.

Дијагностика

Субдурална мозочна емпиема

Патологијата се дијагностицира по надворешно испитување од страна на специјалист и дополнителни истражувања за да се потврди болеста и да се утврди локацијата и степенот на воспалителниот процес.

Лабораториски тестови:

 • комплетна крвна слика;
 • биохемиски тест на крвта;
 • биохемиска анализа на примероци од црниот дроб;
 • испитување на гноен исцедок или спутум;
 • плеврална пункција.

Таквите истражувачки методи ќе овозможат да се идентификуваат воспалителните процеси во кои содржината на леукоцитите, еритроцитите значително се зголемува, ESR се зголемува. И, исто така можете да инсталирате еден вид патоген.

Инструментални студии:

 • радиографија;
 • ултразвучен преглед;
 • магнетна резонанца;
 • компјутеризирана томографија;
 • ангиографија;
 • ректален или вагинален преглед;

Овој тип на истражување се изведува во зависност од локацијата на емпиемот. Инструменталните студии ќе помогнат да се идентификува степенот на воспалителниот процес, областа на лезијата, да се помогне во диференцирање на болеста и да се утврди точна дијагноза.

Третман

По утврдувањето на локацијата на воспалителниот процес, пациентот со дијагноза на емпием е пропишан терапевтски мерки.

Кога синузитис е препишан лек, кој вклучува лекови против болки, анти-воспалителни. За нормализирање на протокот на кислород и одлив на слуз, се пропишуваат вазоконстрикторни препарати. Во тешки случаи, извршете миење и евакуација на течност од синусите со помош на катетри. Ако бактериската природа на воспалението е откриена, антибиотиците се пропишани и антивирусни лекови за вирусна инфекција. Понекогаш лекарот користи синус хирургија кога синусите се отвораат и гнојот се чисти.

Терапевтски мерки за гноен артритис во почетната фаза вклучуваат антибиотици и НСАИЛ. Ако во зглобот се најде гној, тогаш се врши одводнување, и ако се најде голема рана, тогаш неговите рабови се расчленуваат, туѓо тело или делови од коски се отстранети.

Третманот на воспалителните процеси во плеврата е од конзервативна природа: кога се собира гној, се одвива дренажа, но ако болеста стане хронична, тогаш е пропишана хируршка интервенција (торакостомија, плеврактомија, ресекција, затварање на фистула ).

Плеуректомија

За воспаление на мозокот, жолчното кесе и апендикс, хируршката интервенција е пропишана, проследена со антимикробна терапија.

За време на периодот на рехабилитација, вежби за физиотерапија, масажи, диети се пропишани.

Можни компликации

Емпиема е компликација на воспалителните процеси во телото со несоодветен третман или негово отсуство.

Во зависност од локацијата, може да се појават разни компликации:

 • воспаление на мозокот може да доведе до епилепсија , невролошки пореметувања, парализа, нарушен говор, смрт се јавува во 30% од случаите;
 • Додатокот на емпием може да доведе до перитонитис , сепса , апсцес;
 • воспаление на жолчниот меур може да придонесе за развој на крварење, перитонитис, смрт во 20% од случаите;
 • Емпиемата може да предизвика дистрофични промени во црниот дроб, бубрезите, срцето, смртноста од 5 до 20%.

Не треба да се активираат воспалителни процеси предизвикани од инфекција или вируси, бидејќи компликациите може да имаат неповратни ефекти, па дури и смрт.

Превенција

Најдобрата превенција на секое воспаление е да се зајакне имунолошкиот систем со висококвалитетна храна богата со витамини и минерали. Потребно е да се води активен животен стил, да се движи повеќе, да се оди на прошетки почесто и да се вентилира просторијата. Исто така, треба да преземете превентивни антивирусни лекови во периодот на акутни акутни респираторни инфекции.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Емпиема и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , пулмолог , оториноларинголог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 9 од 20)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Лево-еднострана пневмонија (појавување симптоми: 9 од 20)

Лево-еднострана пневмонија е најретката форма на инфекција во белите дробови на двете постоечки сорти. И покрај ова, болеста претставува голема закана за животот на пациентот. Главната причина за развојот на болеста е патолошкото влијание на патогените микроорганизми кои продираат во левото белодробно грло исклучително ретко и често со силно слабеење на имунолошкиот систем. Покрај тоа, лекарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 8 од 20)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Менингитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Менингитисот е заразна болест, чија текот се карактеризира со екстензивно воспаление на 'рбетниот мозок и мозокот, а различни видови на вируси и бактерии делуваат како патогени. Менингитис, симптоми кои се појавуваат во зависност од специфичниот тип на патогени, се јавува или одеднаш или за неколку дена од моментот на инфекција.

...
Лимфом (појавување симптоми: 8 од 20)

Лимфомот не е една специфична болест. Ова е цела група на хематолошки нарушувања кои сериозно влијаат на лимфното ткиво. Бидејќи овој тип на ткиво се наоѓа речиси низ целото човечко тело, малигната патологија може да се формира во која било област. Можни оштетувања дури и на внатрешните органи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .