Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цистаденом: Симптоми и третман

Цистаденом - главните симптоми:

Цистаденом е бенигнен тумор или цистична неоплазма, која е најчесто локализирана во јајниците на жената, но исто така се среќава и во други внатрешни органи на абдоминалната празнина или во млечната жлезда. Причината е главно хормонални нарушувања, хирургија на карличните органи, хронични воспалителни процеси поврзани со репродуктивните органи.

Циркуларен цистаденом кај цистични неоплазми се јавува најчесто и има поинаква форма на изразување и симптоматски манифестации. Почетокот на болеста е асимптоматски и се дијагностицира само по посетата на гинекологот и спроведувањето на хардверска студија.

Кај жените, цистаденом се јавува на возраст од 25-50 години и е локализиран на јајниците, но кај мажите може да се најде цистична маса во црниот дроб, но таа е ретка.

Со навремено истражување и квалитетен третман, болеста има позитивна прогноза, но само ако пациентот ги почитува сите медицински препораки за време на периодот на рехабилитација.

Етиологија

Цистична неоплазма, како што е цистаденом, има голем број на причини. Во јајниците, цистичните неоплазми се почести, се јавуваат кај жени во периодот на менопаузата или во периодот пред циклусот, кој е поврзан со хормонски проблеми во телото.

Научниците ги идентификуваат главните причини кои придонесуваат за дијагноза на цистаденом на јајниците:

 • хормонални нарушувања - доведува до нарушувања во созревањето на јајцето, додека кај менопаузата постои цистаденом на јајниците, кога женската репродуктивна функција почнува да исчезнува или во процесот на формирање на менструалниот циклус во адолесценцијата;
 • ендокрини заболувања;
 • емоционални пренапони;
 • проблеми со сексуалната активност поради недостаток на сексуална активност;
 • воспалителни болести на репродуктивниот систем;
 • заразни болести на гениталните органи;
 • генетска предиспозиција - често се открива кога се открива папиларен цистаденом;
 • менструални нарушувања кај жени;
 • чести абортуси преку механичко дејство;

Цистаденом на тироидната жлезда се јавува поради нарушувања на циркулацијата или некроза на ткивата, што доведува до формирање на шуплини полни со течност кога се формираат капсуларни цисти.

Прифаќањето на хормоналните контрацептиви или хормоналната терапија може да предизвика дијагноза на цистаденом на црниот дроб.

Патогенезата на болеста е како што следува: под дејство на негативни фактори, туморски јазли, аденоми, кои најчесто имаат бениген карактер, се појавуваат во поединечни органи. Кога се појавуваат цистични израстоци, се формира цистаденом.

Циста е капсуларна формација која е полна со течност. Цистичните израстоци на аденоми се компликации на основната болест, која се појавува во отсуство на навремен третман.

Класификација

Цистаденом е форма на цистична формација која се јавува во карличните органи и може да биде локализирана во црниот дроб, тироидната жлезда и маменатата жлезда.

Може да се класифицираат според местото на образование:

 • во јајниците;
 • црниот дроб;
 • тиароидна цистаденом;
 • во млечната жлезда.
Оваријален цистаденом

Според морфолошката структура:

 • серозен;
 • папиларен цистаденом;
 • папиларен серозен;
 • муцинозен цистаденом;
 • граница.

Серустичниот цистаденом има бениген проток, тој е формиран во телото од неговото епителско ткиво. Ако неговата големина е мала, тогаш нема симптоми. Локацијата на туморот се наоѓа на јајниците на страна на матката или зад неа. Почесто, формацијата има еден коморен изглед и се јавува на едната страна, многу ретко - двокоммерни и мулти-коморни тумори. Во отсуство на третман, за неколку години патологијата се трансформира во груба-папиларна форма.

Бруто серозен цистаденом има појава на цистична неоплазма со израстоци или папили, кои се наоѓаат внатре и надвор од капсулата. Тие се разликуваат од серозен тип не само во облик, туку и во боја со внатрешна содржина во капсулата. Често се појавува на два јајника и има неколку комори. Може да се дегенерира во малигната форма.

Папиларниот цистаденом на јајниците е една од сортите на серозната форма, има изразена капсула со папиларен раст. Ова е една од сортата на туморски неоплазми, кои се развиваат во аденокарцином. Оваа сорта се наоѓа кај жени на репродуктивна возраст, често наследени.

Папиларната сорта е поделена на подтипови:

 • Превртување на цистаденом на левиот јајчник или на десната - еден вид на цистична формација, се појавува само во внатрешноста на капсулата на површината на ѕидот, може да има појава на одделни папила или папиларни израстоци;
 • обрасната форма е локализирана на површината на капсулата во вид на папиларен раст;
 • мешани - има две сорти што се појавуваат внатре и надвор.

Во прилог на јајниците може да се појави папилома на дојка, која се развива во млечниот канал. Таа е формирана од епителните клетки, има појава на папиларни извирања, и со голем број на цисти, може да се дегенерира во малигната форма.

Муцинозниот цистаденом на јајниците се карактеризира со мазна форма на капсула внатре и надвор, содржината на капсулата се полни со слуз - муцин. Карактеристиките на боја на внатрешните содржини се движат од светло-жолто-кафеаво. Може да се зголеми до огромна големина, е локализирана на едната страна на јајниците, што многу ретко се манифестира во билатерална форма. Повеќе од 80% од туморите од овој тип се бенигни.

Експертите по долготрајните студии заклучиле дека овој тип на тумор кој може, за време на феталниот развој, навлегува од ткивата на јајниците во панкреасот.

Муцинозниот цистаденом на панкреасот е редок, се карактеризира со брз раст, може да се развие во малигнен тумор и има мулти-коморна структура.

Граничната муцинозна цистаденом е бенигна неоплазма која се состои од епител и неговите елементи, а во внатрешноста на капсулата содржи супстанција во форма на мукус - псевдомуцин. Таквиот тумор се отстранува само со операција. Се појавува поради неуспесите во ембрионскиот период на формирање, се почесто се среќава од една страна. Карактеристика од овој тип е присуството на нога, поради што туморот стекнува мобилност, може да има мулти-коморна структура. Внатрешната и надворешната површина е мазна, ретко папиларен раст. Појавува кај жени после 40 години.

Симптоматологија

Ципрохеномот на јајниците во повеќето случаи нема симптоматски манифестации во раните фази на развојот, и може да се открие само случајно при испитувањето на карличните органи. Симптомите се појавуваат кога цистичната формација станува голема и почнува да ги притиска најблиските органи, што доведува до нарушувања на столицата и мокрењето, болни сензации во долниот дел на стомакот.

Серустичен цистаденом може да предизвика:

 • болка во долниот дел на стомакот;
 • болка во долниот дел на грбот;
 • честа мокрење;
 • вознемирени столици, чести запек ;
 • оток на долните екстремитети.

Папиларниот серозен цистаденом се карактеризира со:

 • чувство на тежина во долниот дел на стомакот;
 • повреда на менструацијата;
 • општа слабост;
 • зголемување на големината на абдоменот поради асцитес;
 • може да се појави некроза;
 • руптура на капсулата доведува до перитонитис;
 • може да предизвика неплодност .

Ако овој тип на тумор е локализиран во млечната жлезда, тогаш симптоматично ова ќе се манифестира во изобилство на секрети на зеленикаво или кафеава боја од брадавиците.

Муцинозниот цистаденом, покрај абдоминалната болка, може да предизвика:

 • тешко крварење;
 • може да доведе до појава на јајниците;
 • да ги притисне внатрешните органи.

Според симптоматските манифестации, речиси е невозможно јасно да се идентификува типот на тумор, бидејќи симптомите можат да варираат во зависност од степенот на развој на неоплазмата.

Симптоматски, цистаденом на цистаденом на јајниците е најтежок и многу наликува на рак:

 • гадење;
 • сериозна слабост;
 • главоболки;
 • драстично губење на тежината.

Оваа сорта е многу ретка, и без навремен третман може да се развие во рак.

Разликува еден вид на цистични форми само ќе им помогне на хардверски истражувања.

Дијагностика

Цистичната неоплазма може да има поинаква локализација, па затоа може да побара консултација со многу специјалисти: специјалист за дојка, гинеколог, терапевт, онколог и хирург.

Циста на јајниците или дојките може да се открие за време на испитувањето од страна на специјалист, но неговиот тип и форма може да се утврди само со инструментален преглед. Може да се користи за да се утврди кој тип на тумор на пациентот е едноставен серозен, папиларен, мутациски, еднокоморен или двокомбоен, како и да се одреди област на дистрибуција и содржината на капсулата.

Студиите можат да бидат пропишани со следното:

 • диктографија;
 • мамографија;
 • Ултразвук на градите, црниот дроб, јајниците, тироидната жлезда;
 • ултрасонографија;
 • МРИ или КТ скенирање.
Мамографија

Лабораториски тестови:

 • цитологија на испуштање вагинален или брадавица;
 • крвна биохемија;
 • урина и крвни тестови;
 • крв за тумор маркери sa 125;
 • пункционата биопсија на јајниците, панкреасот.

Со помош на лабораториски студии, можно е да се утврди природата на цистичните неоплазми, односно бенигната или малигната форма, степенот на воспалителниот процес.

По целиот комплекс на мерки, лекарот врши диференцијација на дијагнозата и го избира индивидуалниот третман.

Третман

При изборот на терапевтски интервенции се земаат предвид возраста на пациентот, природата на цистичната неоплазма, поврзаните симптоми, големината и компликациите предизвикани од туморот.

Муцинозната цистаденом речиси секогаш достигнува голема големина, но ретко станува малигна и се отстранува со операција.

Кога се открие цистаденом на левиот јајчник и десниот јајник, се зема предвид степенот на вклученост на репродуктивниот орган во процесот, возраста на пациентот. Ако жената достигна 40 години, туморот се отстранува заедно со јајниците и засегнатите ткива.

Главната листа на можни процедури:

 • Лапаротомија - е една од најбезбедните хируршки интервенции. Во перитонеумот има неколку засеци преку кои хируршките инструменти се вметнуваат во телесната празнина. Степенот на интервенција зависи од возраста на пациентот. Кај девојките кои не се породиле, интервенцијата ќе биде минимална за да се зачува функционалноста на јајниците, а кај жените по четириесет години, сите лезии се елиминирани;
 • Oophorectomy - операција за отстранување на јајниците од едната или другата страна, може делумно да влијае на фалопиевата цевка;
 • Цистектомија - е да се отстрани цистата и да се зачува јајниците.
 • Ресекција во облик на клин кога се расчлени лезии во облик на лезија.
 • Секторска ресекција - применлива за тумор на дојка, кога се отстранува секторот на органот со лезија.
 • Ресекција на црниот дроб или панкреасот - со нивна помош туморот се распакува.
 • Аднеекектомија на една или две страни, или хистеректомија со додатоци, е индицирана кај пациенти со билатерални фокални цистични тумори и кај жени над 35 години.
 • Мастектомијата се изведува со големи лезии, кога млечната жлезда целосно се отстранува од масното ткиво и лимфните јазли.
 • Дренажата на жолчните канали - се врши по дисекција на цистата за да се врати протокот на жолчката.

Ако се открие малигно неоплазма, тогаш се отстранува и се пропишува зрачна терапија или хемотерапија, проследено со третман со лекови. Во овој случај, прогнозата за терапија е неповолна.

Можни компликации

Цистичните неоплазми без третман во 80% од случаите доведуваат до појава на рак, а во занемарени форми може да доведе до внатрешни крварења поради прекин на цисти, менструални нарушувања, некроза, дизурија и дефекација. Со целосно отстранување на додатоците, жената нема да може да забремени и да носи дете.

Превенција

Со цел да се спречи, неопходно е да се одржува здрав начин на живот, да се третираат воспалителни процеси во карличните органи со текот на времето, да се посети гинеколог двапати годишно, да не се претера со употреба на хормонални лекови и да се избегнат абортуси.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цистаденом и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лек: мамулолог , гинеколог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бубрежна дистопија (појавување симптоми: 9 од 16)

Бубрежна дистопија е конгенитална болест која се карактеризира со повреда на топографијата на органи. Може да биде една или двострана. Клиничарите забележуваат дека таквите конгенитални абнормалности се доста ретки - кај една кај 800-1000 деца. Третманот може да биде и конзервативен и радикален, се користи само со развој на сродни компликации.

...
Рак на матката (појавување симптоми: 7 од 16)

Рак на матката е малигна неоплазма на ендометријални клетки, односно ткивата што го поставува органот. Се смета за една од најчестите облици на онкологија. Често се дијагностицира кај жени над 60 години, во млада возраст се јавува во изолирани случаи.

...
Утерни фиброиди (појавување симптоми: 6 од 16)

Утерусните фиброиди се бенигна неоплазма која се јавува кај жени од раѓање (најчесто од 30 до 45 години). Во исто време, мускулните влакна на матката се зголемуваат по случаен избор, и се формира јазол кој е плетенка со густо модифицирани крвни садови. Особеноста на туморот е тоа што таа е хормон-зависна - нејзиниот развој и раст зависи од нивото на полови хормони во женското тело.

...
Нефритичен синдром (појавување симптоми: 6 од 16)

Нефритичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со воспаление на гломерулите на бубрегот со знаци на азотемија. Овој процес обично продолжува против позадината на тешка хематурија, протеинурија. Како резултат на тоа, задржувањето на сол и течност се јавува во човечкото тело.

...
Полицистичен црн дроб (појавување симптоми: 6 од 16)

Полицистичен црн дроб - наследен тип на болест, кој се карактеризира со формирање во ткивата на орган од многу цисти (абнормални абдоминални неоплазми, во кои е ексудат локализиран). Причините за прогресијата на болеста до денес сè уште не се темелно проучени. Извонреден е фактот дека формирањето на абдоминални формации кај дете е веќе забележано за време на неговиот пренатален развој, што им овозможи на научниците да го преземат наследниот фактор на нејзината манифестација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

мамолог зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .