Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Morgellon болест: симптоми и третман

Morgellon болест - главните симптоми:

Morgellon-овата болест (Morgellon-ова болест) е болест непозната за науката, која долго време се смета за психијатриско нарушување. За време на патолошкиот процес, едно лице има многу чудни симптоми: чувството дека трети лица се движат под кожата, се формираат сини влакна, поретко од црвена боја, кои се наредени во неразбирливи супстанции.

Природата на симптомите е таква што луѓето често се лудуваат, затоа што е многу тешко да се издржи. Покрај екстремно непријатните физиолошки чувства, постои и психолошка непријатност. Често, луѓето престануваат со полноправно живеење и дури можат да го завршат животот со самоубиство.

Најопасната работа е дека болеста Моргелон во моментот - неистражен патолошки процес. Не е точно познато како се случува инфекцијата и дали постои метод на превенција. Самиот третман е отсутен.

Прогнозата е крајно неповолна - невозможно е да се елиминира болеста на Morgellons со симптоматски третман. Симптоматскиот комплексен третман може да ја олесни состојбата на пациентот само подолго време. Има случаи кога по некое време е отстранет патолошкиот процес.

Етиологија

Како таква, етиологијата на Morgellon-овата болест нема. Точно е утврдено дека развојот на патолошкиот процес е предизвикан од габа со непознато потекло, што е во фаза на нецелосна мутација. Предизвикувачкиот агенс е отпорен на надворешни фактори:

 • опстојува на температура од -196 степени;
 • не подложни на познати лекови;
 • има биоелектрична природа и може дури и да создаде светлина;
 • кога влегува во телото подолго време не предизвикува воспалителна реакција;
 • чувствителни на електромагнетни полиња.

Се претпоставува дека габата е во воздух, по што влегува во човечкото тело и таму веќе почнува да мутира и расте. Болеста е заразна - преку физички контакт, секојдневни предмети и така натаму.

Моргелонски нишки под микроскоп

Истражувањата покажаа дека формирањето на непозната габа може да се должи на развојот на индустријата на генетски модифицирани производи, трансгени на маснотии и растенија. Сепак, во моментов тоа е само претпоставка - не постојат точни информации.

Луѓето со ослабен имунолошки систем се со поголема веројатност да ја развијат болеста.

Патогенеза

Пенетрирачки под кожата на една личност, габата почнува да мутира, расте и множи. Произведува филаментозни микроорганизми кои се покриени со мали шила. Во некои случаи, мутантот може да расте до големината на инсектите - овој факт покажува дека во геномот на паторганизмот постојат неколку програми за мутација.

Отсуството на воспалителни реакции и сите други симптоми за долго време се должи на фактот дека габата е способна да синтетизира човечки протеин. Како резултат на тоа, имунолошкиот систем не го препознава како странски организам - нема одговор. Клиничките симптоми на Morgellon-овата болест се појавуваат веќе во доцните фази на развојот на патологијата.

Симптоматологија

Поради специфичноста на симптомите, долго време патолошкиот процес се сметал за психијатриско нарушување: пациентите се жалеле на присуство на неподнослив пруритус и движење на чудни инсекти под кожата.

Клиничката слика на патолошкиот процес се карактеризира како што следува:

 • има тешки чешање на кожата - пациентите го објаснуваат како "тие само сакаат да ја раскинат кожата", соодветните лекови на оралниот и локалниот тип на дејство не го даваат саканиот терапевтски ефект;
 • црвенило и чиреви форма на површината на телото;
 • во формираните рани, се појавуваат влакна од виолетова, сина, поретко од црвена боја, понекогаш се акумулираат во мали топчиња од повеќебоен тип;
 • конзистентноста на влакна личи на еластична пластика или гума;
 • раните и чиревите лекуваат многу лошо;
 • по отворањето на местото на манифестација на патолошкиот процес, раната може да се исчисти, постепено погоденото место почнува да се "затегнува", но подоцна се појавува на друго место.

Некои пациенти укажаа на следниве симптоми:

 • влакната може да се извлечат, но во процесот тие се обидуваат да се вратат под кожата;
 • може самостојно да "лази" надвор од под кожата и да навлезат таму повторно.

Сепак, тешко е да се каже дека се јавуваат симптоми, бидејќи севкупната тешка клиничка слика често води кон развој на психијатриско нарушување кај една личност.

Наспроти позадината на тежок патолошки процес, може да се појави општа клиничка слика, симптоми од кои:

 • намалени перформанси, постојано чувство на слабост;
 • мускулна слабост;
 • главоболки;
 • болки во зглобовите;
 • намалена визуелна острина;
 • оштетување на меморијата, когнитивен пад.

Утврдено е дека габата може да се движи околу телото, земајќи привремена локализација во разни органи, вклучувајќи го и мозокот. Затоа, клиничката слика може да варира.

Коски на кожата кај Morgellon болест

Дијагностика

Специфична дијагностика, како и третманот на патолошкиот процес, се отсутни. Дијагностичката програма може да го содржи следново:

 • физички преглед на пациентот;
 • внимателно собирање на клиничката слика;
 • појаснување на личната историја;
 • стандардни лабораториски тестови - општи клинички и детални биохемиски анализи на крвта, анализа на урината;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • Х-зраци, можеби со контрастен агент.

Во прилог на консултација со дерматолог, паразитолог и психотерапевт ќе треба испитување.

Врз основа на резултатите од дијагнозата, лекарот ќе утврди дополнителен симптоматски третман.

Третман

Третманот е само симптоматски кај природни лекови, чија акција би била насочена кон елиминирање на мутантните габи, сè уште не постојат.

За да се олесни состојбата на пациентот и да се отстранат симптомите за некое време, лекарот може да го пропише следново:

 • седативи;
 • лекови против болки;
 • имуномодулатори;
 • детоксикација;
 • антифунгални;
 • антибиотици;
 • антисептик локална употреба;
 • антиинфламаторно.

Истите лекови се избрани како кај Лајмската болест, бидејќи клиничката слика е малку слична. Со помош на лекови, можно е да се постигне барем една кратка, но сепак ремисија.

Донеси маст што го намалува воспалението и го забрзува процесот на заздравување на кожата во местата на пораз. Терапијата со фолк лекови е несоодветна, бидејќи а приори не може да го даде саканиот терапевтски ефект.

Преку комплексни терапевтски мерки, по некое време е можно да се елиминираат симптомите на болеста, но досега медицината нема методи за целосно отстранување на патолошкиот процес.

За жал, прогнозата на болеста е неповолна. Многу пациенти со таква дијагноза добиваат попреченост затоа што не можат да водат нормален живот. Специфична профилакса за Моргелоновата болест не постои.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Morgellon болест и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Борелиоза (појавување симптоми: 5 од 13)

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 5 од 13)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Гигантизам (појавување симптоми: 5 од 13)

Гигантизмот е болест која напредува поради зголемено производство на хормон за раст од страна на хипофизата (ендокрина жлезда). Ова предизвикува брз раст на екстремитетите и торзото. Покрај тоа, пациентите често имаат намалување на сексуалната функција, инхибиција на развојот. Во случај на прогресија на гигантизмот постои голема веројатност дека едно лице ќе биде бесплодно.

...
Дипилоботријаза (појавување на симптоми: 5 од 13)

Дипилоботријаза - болест што се јавува во човечкото тело поради внесување на одреден вид црви - дипилобриотриум. Ова влијае на гастроинтестиналниот тракт. Во областа на медицината, овие паразити се нарекуваат Lentets. Најчестиот предизвикувач на дифиллобротијаза е широка панделка.

...
Хиперсомнија (појавување симптоми: 5 од 13)

Хиперсомнија е нарушување на спиењето кое се карактеризира со зголемување на времетраењето на периодот на одмор и манифестација на дневна поспаност. Во овој случај, времетраењето на спиењето е повеќе од десет часа. Ретко се случува како независно нарушување - честопати компликација на некои болести. По долг сон, нема подобрување во општата состојба, постои постојана поспаност и проблеми со будењето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .