Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Анасарка: Симптоми и третман

Anasarka - главните симптоми:

Анасарка е патолошки процес, кој се карактеризира со акумулација на течност во поткожното ткиво, кое надворешно ќе се манифестира во форма на едем. Во повеќето случаи, тоа не е независна болест, туку се развива против позадината на другите патолошки процеси во телото.

Клиничката слика за таква болест напредува прилично бавно, што често, ако нема други симптоми, доведува до задоцнета дијагноза. Не постои јасна разлика помеѓу возраста и полот, овој патолошки процес, но ретко се дијагностицира кај новороденчињата.

Само лекарот може да утврди која болест стана фактор на активирање на развојот на оваа болест со преземање на потребните дијагностички мерки. Тактиката на третман ќе зависи од тоа што точно предизвика појава на ова нарушување.

Во овој случај, тешко е да се направи долгорочна прогноза, бидејќи исходот ќе зависи од навременоста на започнатиот третман, клиничката и морфолошката слика, како и од општите индикатори за здравјето на пациентот. Очекуваниот животен век на пациентот ќе зависи од формата и тежината на болеста.

Етиологија

Причините за anasarka се многу различни, па затоа, во некои случаи, тешко е да се одреди точно зошто овој патолошки процес потекнува.

Клиничарите ги идентификуваат следните, најчести фактори за развој на оваа болест:

 • бубрежна инсуфициенција ;
 • болести на кардиоваскуларниот систем;
 • хипотироидизам ;
 • хипер алдостеронизам ;
 • алергиски реакции;
 • зголемен хидростатски крвен притисок;
 • формирање на стагнација процеси во крвта;
 • зголемена пропустливост на ѕидовите на крвните садови;
 • акумулација на натриум во крвта, што доведува до одложување на повлекувањето на течноста од телото;
 • хронични заболувања на генитоуринарниот систем;
 • изолирано оштетување на тироидната жлезда;
 • ангиоедем ;
 • присуство на бенигни или малигни тумори;
 • нарушена продукција на хормони од надбубрежниот кортекс.

Покрај тоа, анасарка често се дијагностицира при срцева слабост .

Во некои случаи, anasarca се развива како компликација по долгорочна употреба на одредени лекови, злоупотреба на алкохол. Во некои случаи, да се утврди причината за развојот на таков патолошки процес не е можно.

Класификација

Анаскарка е класифицирана врз основа на етиолошкиот фактор:

 • трауматски - се развива на позадината на механичкото оштетување на кожата, во повеќето случаи не бара специфичен третман, поминува независно, бидејќи се враќа интегритетот на крвните садови;
 • воспалителни - развива во позадина на развој на одредени воспалителни процеси во телото, може да предизвика сериозни компликации;
 • поради оштетен проток на крв или лимфниот систем;
 • како резултат на метаболички нарушувања во телото.

Определувањето на формата на овој патолошки процес е можно само преку дијагностички мерки. Авто-лекувањето е силно обесхрабрено.

Симптоматологија

Опасноста од оваа болест не е само во неговата клиничка и морфолошка слика, туку и во фактот дека таа напредува полека и често доведува до задоцнување на третманот.

Воопшто, симптомите на анасарка го имаат следново:

 • зголемена телесна температура;
 • оток на долните екстремитети, кои постепено се креваат по телото;
 • чувство на слабост, генерална слабост, дури и по целосен, долг одмор;
 • оток на мукозната мембрана на назалниот премин, како резултат на кој започнува хроничниот ринит ;
 • кинење, зголемена осетливост на светлински стимули;
 • ограничено движење, намалени перформанси;
 • зголемување на телесната тежина без очигледна причина;
 • пајакови вени низ телото, проширени вени ;
 • главоболки, вртоглавица;
 • кај болести на генитоуринарниот систем - оток на скротумот, проблеми со мокрењето;
 • дишењето станува плитко, брзо, ноќе може да има напади на апнеја .
Отекување на нозете

Покрај тоа, треба да се забележи дека специфичната клиничка слика ќе биде надополнета со знаци кои се карактеристични за основната причина. Ако во личната историја постојат хронични заболувања, тогаш во овој случај нивниот рецидив е возможен.

Дијагностика

Бидејќи причините за развој на таков патолошки процес се повеќе од доволно, ќе биде потребна сложена дијагностика за да се утврди етиолошкиот фактор.

Прво, пациентот го испитуваат следниве специјалисти:

 • ендокринолог;
 • нефролог;
 • невропатолог;
 • хематолог;
 • кардиолог.

Доколку постои сомневање за некоја онкологија, дополнително ќе биде потребен онколог.

Понатамошните дијагностички мерки се определуваат поединечно и може да ги вклучат следните мерки:

 • ОВК и распоредени ЛХЦ;
 • уринализа и измет;
 • Ултразвук на урогениталниот систем, абдоминална празнина;
 • рентген на градите;
 • ЕКГ;
 • КТ, МРИ на главата;
 • тест за алергиски реакции;
 • тест за тумор маркери.

Како по правило, дијагностичката програма е составена врз основа на сегашната клиничка слика и податоци собрани за време на почетниот преглед.

Третман

Бидејќи anasarca често е резултат на одредени патолошки процеси во телото, текот на основната терапија ќе биде првенствено насочена кон елиминирање на основната причина. Прашањето за хоспитализација се решава на индивидуална основа, но ако е дијагностициран егзема на Quincke, потребна е итна медицинска нега.

Во повеќето случаи, анарсарскиот третман се изведува со конзервативни методи: лекарот пропишува соодветни лекови и, доколку е потребно, диета и специјален дневен режим. Фармаколошкиот дел од терапијата може да се базира на следниве лекови:

 • антибиотици;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • деконгестиви;
 • диуретици;
 • ноотропна;
 • за подобрување на циркулацијата на крвта;
 • витамински и минерални комплекси.

Во некои случаи, операцијата може да биде неопходна проследена со период на рехабилитација.

Anasarka нема никаква профилакса како таква. Во овој случај, препорачливо е при првите симптоми да се консултираат со лекар, а не само да се обидат сами да ги отстранат симптомите.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Анасарка и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , ендокринолог , нефролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Некариоза (симптоми на појавување: 8 од 20)

Некаториозата е паразитарна болест која е предизвикана од пенетрацијата на неглинските гелминци во телото. Најраспространетата болест е во Африка, Азија, делумно во САД, Австралија и Индија.

...
ARVI (појавување симптоми: 7 од 20)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Ентеропатија (појавување симптоми: 7 од 20)

Ентеропатија е колективен концепт кој подразбира развој на хроничен патолошки процес на не-воспалителна генеза. Како по правило, развојот на таквата болест кај возрасните или кај децата се должи на повреда или комплетен недостаток на производство на одредени ензими кои се вклучени во апсорпцијата и преработката на хранливи материи.

...
Миокардитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

...
Ехинококоза (појавување симптоми: 6 од 20)

Ехинококозата е паразитарна болест која е честа кај луѓето. Нерамномерно е дистрибуиран низ целиот свет. Честите случаи на морбидитет се забележани во оние земји каде преовладува земјоделската активност. Echinococcus може да го нападне секој орган во човечкото тело. Ехинококозата се развива кај деца, како и кај возрасни од различни возрасни групи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .