Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дермо циста: симптоми и третман

Дермо циста - главните симптоми:

Дермоидна циста е бенигна неоплазма составена од коса, дермис. Кај некои пациенти, големината на капсулата за лезии може да достигне пет сантиметри. Неоплазмата се состои од една или повеќе комори. Во внатрешноста има кератинизирани скали за кожа, коса и мрсна бела маса. Ако не го отстраните дермоидната циста во времето, лезијата може да се претвори во канцероген тумор (тоа се случува во 8% од случаите).

Мора да се каже дека таква циста кај новороденче се развива во областа на "жабрените" пукнатини:

 • на главата - може да се појави на вратот, да ги погоди очите, устата, назолабијалниот триаголник, ушите, вилицата;
 • во мозокот - е исклучително редок.

Кај децата, туморот не може да биде голем, бидејќи лезијата е откриена во првата година од животот.

Етиологија

Дермоидна циста се формира во периодот на пубертетот и расте од моментот на раѓање. Туморот се развива бавно, без да се појават симптоми, поради што фокусот не е дијагностициран многу години.

Точните причини за проблемот не се утврдени. Како и кај другите конгенитални абнормалности, неоплазмата се развива како резултат на оштетена ембриогенеза.

Други причини за развој на бенигна капсула вклучуваат:

 • повреди во текот на бременоста;
 • пренесени тератогени инфективни болести за време на бременоста;
 • употребата на недозволени дроги за време на бременоста;
 • хромозомски или генетски мутации.

Главната причина е неточна адхезија на ткивата во пубертетскиот период. Главната причина се нарекува конгенитална малформација.

Класификација

Во медицината, образованието е поделено во зависност од локацијата:

 • формирањето јајници е најчеста област на развој;
 • дермоидна циста на лицето - погодената област може да биде различна (дермоидна циста на око коњуктивита, дермоидна циста на око, дермоидна циста на очниот капак, надвилен лак, циста на усната);
 • огништето на грб;
 • дермоидна циста на кокцик;
 • дермоидна циста на вратот ;
 • дермоидна циста на главата;
 • дермоидна циста на медијастинумот;
 • дермоидна циста на подот на устата;
 • дермоиден цист пронајден во бубрегот;
 • тироидна киста;
 • цистичен тумор во черепот и други сорти.

Многу ретко, лезијата се дијагностицира во области како што се темпорална, мастична и букална.

Покрај локацијата, туморот се одликува со неговата конзистентност: мека или густа.

Симптоматологија

Дермоидна циста на увото

Знаците за развој на дермоидна патологија се исти како и со појавата на било која бенигна лезија, како по правило, речиси никакви симптоми не се појавуваат. Во тешка форма на развој, знаците на тумор се уште ќе бидат присутни.

На пример, со силно зголемување на цистичната формација на јајниците, жената ќе ги доживее следните симптоми:

 • тежина во долниот дел на стомакот;
 • повреда на мокрење;
 • болка во стомакот;
 • запек

Дермоидни формации, ако почнаа да растат, не престануваат да растат. Нивниот развој се случува многу бавно, но постојано. Лековите не можат да се ослободат од лезии. Постои само еден метод на лекување - хирургија. Ако неоплазмите не се отстранат, можно е воспаление на околните органи. Туморите може да се преродат во рак.

Дијагностика

Патологијата може да се дијагностицира за време на рутинска инспекција. Искусен лекар ќе направи точна дијагноза без многу потешкотии. Покрај физичкиот преглед на пациентот, се пропишани разни дијагностички процедури:

 • ултразвук - ќе помогне да се разјасни природата на образованието;
 • компјутеризирана томографија;
 • магнетна резонанца.

Прво препишете ултразвук. Доколку лекарот не успее да направи точна дијагноза врз основа на резултатите од постапката, КТ скен или МРИ ќе бидат препишани. Доколку е потребно, изведувајте пункција: резултатите од хистолошкото испитување го поттикнуваат методот на отстранување.

Дермоидната оваријална циста на ултразвук

Третман

Методот на лекување на дермоидните цисти ќе се определи во зависност од општата состојба на пациентот, возраста, историјата и фазата на развој на патологијата.

Третманот на овој вид на формирање е отстранување на лезијата, бидејќи поради тумор може да започне воспалителен процес и дефект на органите во близина на патологијата по зголемување на нејзината големина.

Најчесто се користат такви отстранување методи:

 • ласерска ексцизија;
 • лапароскопија на дермоидната циста;
 • ендоскопски метод.

За време на операцијата, формирањето се отвора, неговата содржина се отстранува и празнината е исцедена. По "слабеењето" на воспалителниот процес, ѕидовите на фокусот се отстранети - операцијата трае не повеќе од петнаесет минути. Ако дермоидната циста е изречена кај дете, се изведува анестезија.

Ресекцијата се изведува со минимална повреда. Лекарот по отстранување на дермоидна циста наметнува невидливи козметички шевове. Ако сте "доцна" со отстранување на формирањето на капсулата, може да се појави рецидив.

Со силен воспалителен процес, апсцесот се отвора и исцедува. Отстранете го образованието во овој случај е можно само по целосна елиминација на воспалението и заздравување на раните.

Благодарение на модерната технологија, пациентот може да се испушти два дена по операцијата. Секој метод на третман дава позитивен резултат: тој е еден од најбезбедните операции.

Можни компликации

Дермото образование расте многу бавно, но процесот не запира за една минута. Неодамна, станува се почеста да се дијагностицира дегенерацијата на лезијата во рак. Малигнитетот се јавува многу брзо. На пример, патологијата во карлицата или во абдоминалната празнина се прероди во сквамозна онколошка формација.

Компликациите вклучуваат супурација. Симптоми:

 • пораст на температурата;
 • слабост;
 • перитонитис - со руптура на апсцес, кога гној излегува од огништето однадвор.

Со цел да се спречат негативните последици, неопходно е да се консултирате со лекар кога ќе се открие патологија. Во иднина, ексцизија на бенигна лезија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дермоидна циста и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: терапевт , педијатар , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Леудиом на матката (појавување на симптоми: 4 од 6)

Леудиомот на матката е од бениген карактер и се состои од фрагменти од мускулното ткиво и сврзното ткиво на ендометриумот на матката. Овој вид патолошки процес нема јасни ограничувања, меѓутоа најчесто се јавува кај жени на репродуктивна возраст - од 20 до 40 години. Оваа болест е доста честа и се дијагностицира кај околу 25% од жените.

...
Бубрежна дистопија (појавување симптоми: 3 од 6)

Бубрежна дистопија е конгенитална болест која се карактеризира со повреда на топографијата на органи. Може да биде една или двострана. Клиничарите забележуваат дека таквите конгенитални абнормалности се доста ретки - кај една кај 800-1000 деца. Третманот може да биде и конзервативен и радикален, се користи само со развој на сродни компликации.

...
Цистаденом (појавување симптоми: 3 од 6)

Цистаденом е бенигнен тумор или цистична неоплазма, која е најчесто локализирана во јајниците на жената, но исто така се среќава и во други внатрешни органи на абдоминалната празнина или во млечната жлезда. Причината е главно хормонални нарушувања, хирургија на карличните органи, хронични воспалителни процеси поврзани со репродуктивните органи.

...
Хиперкалцемија (појавување симптоми: 2 од 6)

Хиперкалцемијата е дефинирана како болест која се карактеризира со висока концентрација на калциум во крвта, во која неговите индикатори ја надминуваат марката од 2,6 mmol / l. Хиперкалцемијата, чии симптоми често може да биде целосно отсутен кај пациент, се открива преку крвни тестови. Што се однесува до главната причина за нејзиното појавување, тоа обично се определува врз основа на испитувањата на пациентот за лековите и храната што ја користат. Во меѓувреме, определувањето на причините за хиперкалцемија главно се сведува на изведување на испитувања на Х-зраци и лабораториски тестови за ова.

...
Лимфосаркома (појавување симптоми: 2 од 6)

Лимфосаркомот е малиген тумор, за кој клеточните елементи кои припаѓаат на лимфоидните серии делуваат како морфолошки супстрат. Лимфосаркомот, чии симптоми се манифестираат во такви клинички знаци како оштетување на лимфните јазли и разни органи, исто така се карактеризира со хематогени и лимфогени метастази кои се појавуваат со леукемизација кај околу 20% од пациентите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .