Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дисплазија на сврзното ткиво: симптоми и третман

Дисплазија на сврзното ткиво - главните симптоми:

Дисплазијата на сврзното ткиво е дефект во формирањето и развојот на сврзното ткиво. Може да се појави по раѓањето, како и во фаза на ембрионален развој. Во медицината, дисплазија се нарекува било неуспех во формирањето на органи и ткива на телото. Повреда може да се појави постнатално или во матката. Се развива поради генетски фактори кои влијаат на фиброзната структура и главната супстанција на сврзното ткиво.

Оваа патологија има други имиња, на пример, конгенитална инсуфициенција на сврзното ткиво, "деца од гута-перча", хипермобилен синдром, дисплазија на сврзното ткиво.

Бидејќи сврзното ткиво е присутно во секоја област на телото, мутацијата може да се појави насекаде. Ова се случува затоа што синџирите на колаген и еластин (од кои се состои сврзното ткиво) имаат ефект на неправилно функционирање на мутираните гени.

Етиологија

Развојот на патологијата се јавува во кршење на синтезата на еластин и колаген.

Постојат неколку причини за појава на оваа болест, имено:

 • Патологијата се развива за време на одредени мутации на ниво на ген. Затоа, дисплазија на сврзното ткиво, дијагностицирана кај деца, може да биде наследна болест.
 • Некои научници сугерираат дека дисплазија на сврзното ткиво има причини поврзани со недостаток на магнезиум во телото.

Исто така постојат и некои фактори кои влијаат врз развојот на оваа патологија:

 • неправилна исхрана на бремени жени, недостаток на витамини;
 • загадена околина;
 • пушењето и пиењето пред планираната бременост, дрогата има особено негативно влијание;
 • да се биде жена во постојан стрес;
 • бременост со компликации;
 • заразни болести на идната мајка.

Повеќето од овие фактори кои негативно влијаат на здравјето може да предизвикаат мутација на гените при зачнување, соодветно, и може да се развие дисплазија на сврзното ткиво кај деца. Ова може да вклучува и чести и пролонгирани изложеност на сончева светлина, како и работа поврзана со штетни материи.

Класификација

Дисплазијата која влијае на сврзното ткиво е поделена на два вида:

 • Диференцирани. Се развива во текот на наследството за одреден тип. Има доста светли симптоми. Сите негови генетски дефекти и биохемиски процеси се изучуваат од страна на научниците во целост. Сите болести кои се поврзани со оваа форма на дисплазија се нарекуваат колагенопатии. Тие го добија своето име заради прекршување во формирањето на колаген.
 • Недиференцирана дисплазија на сврзното ткиво. Оваа форма на дисплазија се дијагностицира кога знаците на патологија што се развиваат кај едно лице не можат да се припишат на диференцирана форма. Но, оваа форма е почеста. Нејзиниот изглед е забележан кај деца и адолесценти.

Ако на некое лице се дијагностицира недиференцирана развојна дисплазија на сврзното ткиво, тогаш тој не се разболува. За разлика од другите луѓе, ваквите пациенти често страдаат од различни патологии. Затоа, тие треба да бидат регистрирани кај лекар.

Симптоматологија

Треба да се забележи дека дисплазија на сврзното ткиво покажува симптоми од друга природа. Тие можат да бидат благи или тешки. Покрај тоа, сите знаци ќе бидат индивидуални за секој пациент.

Сепак, постојат чести симптоми:

 • Патологија невролошка природа. Овие знаци се забележани кај речиси сите пациенти. Едно лице има панични напади , тахикардија , вртоглавица, несвестица и многу повеќе.
 • Постои општа слабост, се намалува ефикасноста, постојат психо-емоционални нарушувања.
 • Абнормалности во срцевите залистоци.
 • Нарушувања во развојот на коските на градите. Во исто време, се манифестираат нејзината деформација на деформација и форма на облик. Кај некои пациенти, 'рбетот е деформиран - тоа е сколиоза и кифосколиоза .
 • Оштетување на крвните садови. На пример, едно лице развива проширени вени , се појавуваат пајакови вени . Исто така, некои страдаат од оштетен внатрешен слој на васкуларни клетки.
 • Синдромот на ненадејна смрт е еден од најлошите симптоми. Ова може да се случи поради оштетување на срцевите залистоци и крвните садови - таканаречената дијаплазиска појава на сврзното ткиво на срцето.
 • Критички ниска телесна тежина.
 • Зголемена мобилност на зглобовите. Во овој случај, едно лице може да се наведнува во спротивна насока со прст, да ги исправи колена и лактите во зглобовите.
 • Промена на коските на долните екстремитети, така што нозете ќе ја имаат формата на буквата X.
 • Дефекти на гастроинтестиналниот тракт - пациентот има запек , абдоминална болка, надуеност , апетит се намалува.
 • Редовни болести на ENT органите. Со таква генетска патологија, лицето често страда од бронхитис и пневмонија .
 • Постои слабост во мускулите.
 • Кожата станува сува, мазна, проѕирна. Тоа може лесно да се одложи без да се доживее болка. Кај некои луѓе, кожата може да се повлече неприродно на врвот на носот или на ауриката.
 • Се појавува рамена.
 • Челустите на пациентот растат многу побавно од другите коски, па затоа не одговараат на пропорциите на целото тело.
 • Се случуваат алергиски реакции.
 • Често се јавуваат дислокации и сублуксации на зглобовите.
 • Се развива пигмент , миопија , одвртување на мрежницата .
 • Едно лице станува депресивно, развива разни фобии и нервоза на анорексија .

Исто така, пациентот почнува да се појавува психолошки проблеми. Пациентите ги потценуваат своите способности, имаат ниско ниво на побарувања.

Таквите пациенти се премногу вознемирени, склони кон депресија. Сето ова се должи на силната ранливост на пациентите. Вон дефекти кои се јасно видливи, ги прават несигурни. Тие се незадоволни од нивниот живот, не покажуваат никакви иницијативи, тие се многу самокритични. Често овие луѓе имаат суицидни тенденции.

Наспроти ова, нивното ниво на живот е намалено, социјално тие се лошо адаптирани. Некои се аутистични .

Знаци на дисплазија на сврзното ткиво

Дијагностика

Како што е познато, вродената инсуфициенција на сврзното ткиво е генетско заболување. Затоа, неопходно е да се дијагностицира со помош на клинички генеалошки истражувања.

Сепак, лекарите користат други методи, имено:

 • Испитајте ги жалбите на пациентот. Во суштина, секој има проблеми со срцето. Покрај тоа, постојат болки во абдоменот, постои надуеност и дисбиоза . Дишењето станува тешко бидејќи ѕидовите на бронхиите и алвеолите се ослабуваат. Зглобовите, исто така, не успеваат. Но, не можеме да ги игнорираме надворешните козметички дефекти.
 • Анамнеза на болеста се собира. Таквите пациенти често се подложени на испитувања од страна на такви тесни специјалисти како гастроентеролог, кардиолог, специјалист за ЕНТ, ортопед.
 • Исто така, лекарите го користат "тестот за зглобовите".
 • Се испитува мобилноста на зглобовите. Најчесто тие се хипермобилни.
 • Спроведена лабораториска анализа на дневна урина.
 • Исто така е можно да се утврди содржината на калциум и фосфор со крв.

Во принцип, не е многу тешко да се дијагностицира ваквата патологија. Ако испитувањето го врши лекар со долгогодишно искуство, тој може на прв поглед да разбере што е проблемот на пациентот.

Третман

Треба да се разбере дека третманот на дисплазија на сврзното ткиво нема да помогне лицето целосно да се ослободи од патологијата. Но, ако користите комплексна терапија, тогаш постои можност да ги забавите процесите на понатамошен развој на болеста, што, пак, во голема мера ќе го олесни животот на пациентот.

Главните третмани се како што следува:

 • Физиотераписки процедури и специјални физички вежби.
 • Специфична диета во дијагностицирана дисплазија на сврзното ткиво. Тоа е употреба на морска храна, месо, риба, мешунки. Повеќе свеж зеленчук и овошје, тврдо сирење. Со дозвола на лекарот може да се примени и активни биолошки адитиви.
 • Назначување на лекови кои ги обновуваат метаболичките процеси, како и оние алатки кои ќе го стимулираат производството на колаген. Меансидол, Ацовегин, Кудесан препорачуваат такви средства.
 • Операцијата. За време на операцијата, ќе се изврши корекција на градниот кош и мускулно-скелетниот систем.

Операцијата се изведува само во случаи кога деформацијата претставува закана за животот или здравјето на пациентот. Исто така е пропишано да се елиминира видливиот козметички дефект.

Лекарот пропишува и одредени лекови, имено:

 • Аскорбинска киселина и магнезиум. Тие го промовираат производството на колаген.
 • Румалон - ќе ја обнови меѓуклеточната супстанција.
 • Остеогенон - го стабилизира метаболичкиот процес во сврзното ткиво на телото.
 • Глицин - ја подобрува функцијата на мозокот, го смирува нервниот систем, го враќа нивото на амино киселини.
 • Лецитин - ќе им даде на детето енергија и поддршка на целокупното здравје.

Вие не треба да ги земате овие лекови сами: тие мора да назначат само искусен специјалист.

Контраиндикации

Лицето кое страда од нарушувања на сврзното ткиво, не може:

 • да издржи стрес и психолошки притисок;
 • тешка физичка работа - ова важи за работа со висока температура, вибрации или зрачење;
 • да се вклучат во контакт спортови, кревање тегови;
 • да се протега рбетот со хипермобилност на зглобовите;
 • живеат во топли земји.

Ако терапијата на оваа патологија е комплексна, тогаш резултатот од третманот ќе биде позитивен. Лекарот треба да воспостави психолошки контакт со пациентот и да не се обидува да користи само лекови и вежби. Резултатот од секој третман ќе биде позитивен кога самиот пациент се обидува да се опорави.

Можни компликации

Мора да се каже дека дисплазијата има негативен ефект врз другите болести на пациентот. Поради ова, неговата состојба само се влошува.

За да спречи некое лице да има компликации, тој треба да:

 • одбиваат да се вклучат во тешки спортови;
 • изберете работа која не е поврзана со вибрации;
 • да се избегне нервниот вирус.

Со оглед на горенаведените барања, можете да го намалите ризикот од компликации.

Прогноза и превенција

Патологијата на сврзното ткиво не е целосно излечена, но ако комплексната терапија се започне со време, тогаш прогнозата ќе биде поволна.

За ова ви е потребно:

 • строго ги почитуваат сите препораки и рецепти на лекарот;
 • биланс на вашата исхрана;
 • се откаже од лошите навики;
 • жена пред наменетата бременост да започне здрав начин на живот;
 • избегнувајте стресни ситуации ;
 • помалку повредени.

Ако жената се придржува до превентивни препораки, ризикот од појава на патологија на сврзното ткиво ќе се намали.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дисплазија на сврзно ткиво и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , хирург , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Анемија со дефицит на железо (појавување на симптоми: 6 од 20)

Анемијата со дефицит на железо е синдром кој се карактеризира со намалување на хемоглобинот и црвени крвни клетки. Тоа обично се гледа како симптом на друга голема болест. Овој тип на анемија е доста честа појава и се јавува почесто од другите форми на патологија (во 80% од случаите). Тој претставува микроцитна анемија, која постои поради намалување на концентрацијата на железо во човечкото тело поради загуба на крв или дефицит на железо што влегува во човечкото тело.

...
Хиперволемија (појавување симптоми: 6 од 20)

Хиперволемија - повреда на циркулирачкиот волумен на крв во крвните садови во насока на зголемување. Во медицината, оваа состојба е поделена на едноставна, олигоцитемска и полицитемична. Тие се разликуваат во зависност од нивото на хематокрит. Постои, исто така, хиперволемија во пулмоналната циркулација - изолиран тип на хиперволемија, кој исто така се нарекува пулмонална хипертензија.

...
Анорексија (појавување на симптоми: 5 од 20)

Анорексијата подразбира посебен синдром во различни форми на нејзина манифестација, која се јавува под влијание на одреден број причини и се манифестира во апсолутно отсуство на апетитот на пациентот, без оглед на фактот дека постои објективна потреба за исхрана за самиот организам. Анорексијата, чии симптоми се јавуваат кај тековните метаболни заболувања, гастроинтестиналните заболувања, паразитарните и инфективните болести, како и кај одредени ментални нарушувања, може да доведат до недостаток на протеинска енергија.

...
Венска инсуфициенција (појавување на симптоми: 5 од 20)

Венска инсуфициенција (VN) е комплекс на клинички манифестации кои се развиваат во човечкото тело како резултат на нарушен одлив на крв во вените. Оваа болест е една од најчестите од ваков вид. Околу 15-40% од населението страда од оваа циркулаторна инсуфициенција.

...
Стекната болест на срцето (појавување на симптоми: 5 од 20)

Стекнати срцеви дефекти - болести поврзани со оштетено функционирање и анатомска структура на срцевиот мускул. Како последица на тоа, постои повреда на интракардијалната циркулација. Оваа состојба е многу опасна, бидејќи може да доведе до развој на многу компликации, особено на срцева слабост.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .