Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вестибулопатија: Симптоми и третман

Vestibulopathy - главните симптоми:

Вестибулопатија е комплекс на симптоми што се јавуваат поради нарушување на вестибуларниот апарат. Состојбата се манифестира со вакви симптоми: тешка вртоглавица, оштетена концентрација, нестабилна одење, прострација. Чувството на срцето на човекот се зголемува, паниката започнува, се појавува гадење, понекогаш повраќаат напади, се менуваат притисоците, постои потење, кожата станува бледа или, обратно, се црвени. Симптоми на вестибулопатија од неспецифична природа, затоа, за точна дијагноза неопходно е да се спроведе сеопфатна дијагноза.

Етиологија

Постојат разни причини за развој на вестибулопатија. Појавата на патологија е под влијание на разни болести во кои започнуваат растројствата во мозокот и внатрешното уво. Употребата на одредени лекови, исто така, го има овој ефект. Често болеста се развива поради природното стареење на телото.

Најчесто, патологијата се јавува поради такви заболувања:

 1. Вестибуларниот невритис . Болеста започнува да се развива ако инфекцијата го погоди нервот. Наспроти позадината на патологијата, често се јавуваат главоболки кога се менува позицијата на главата - позиционална вртоглавица.
 2. Бенигна вестибулопатична патологија. Развојот се јавува со кратка, но интензивна вртоглавица додека ја врте главата. Оваа состојба може да се појави дури и со промени во телото поврзани со возраста, повреди и невритис.
 3. Акутен лавиринт . Болест на мембранозен лавиринт, воспалителна природа која е предизвикана од бактерии или вируси. Главниот симптом се нарекува вртоглавица.
 4. Инфаркт на лавиринт или лабиринтопатија. Оваа болест е карактеристична за постарите лица. Одеднаш, постојат проблеми со вестибуларниот апарат и слухот. Сепак, патологијата, исто така, може да се појави и кај средовечни лица, ако тие страдаат од атеросклеротични болести.
 5. Болест "истовар". Овој синдром се манифестира при напуштање на транспортот: лицето е вртоглавица, што не поминува дури и ако стоите на теренот.
 6. Менирева болест. Патологија на внатрешното уво, во која има такви симптоми: губење на слухот, притисок врз ушите и појава на бучава, епизодна вртоглавица. Може да трае неколку часа, ќе има мачнина, во некои случаи повраќање.
 7. Мигрена Манифестациите се многу слични со болеста на Мејоне , но слухот речиси и не е нарушен. Едно лице не толерира светлина, има вртоглавица и тинитус.

Во прилог на опишаните болести, постојат и други патологии кои предизвикуваат развој на вестибулопатија. Болестите се поврзани со труење со лекови, повреди на главата, патологии на мускулно-скелетниот систем и проблеми на централниот нервен систем.

Класификација

Во медицината, вестибуларниот синдром е поделен на форми, во зависност од причините за појавата:

 1. Вертеброгени вестибулопатија. Се појавува кога патолошки процеси на цервикалниот 'рбет, кои се јавуваат поради развојот на болести во оваа област. На пример, вестибулопатија се развива со цервикална остеохондроза и остеопороза . Тоа се случува и синдромот на вестибулопатија на позадината на нестабилноста на пршлените - за време на компресијата на артериите, нервните завршетоци или поради хернија.
 2. Акутна периферна. Периферниот вестибуларен ненадеен синдром ќе се појави кога ќе се појави воспалителен процес во внатрешното уво. Таквата повреда на вестибуларниот апарат може да се појави кај секое лице, без оглед на возраста и полот. Се јавува поради вирусни или инфективни алергиски патологии кои се случуваат во телото.
 3. Посттрауматски. Развојот е под влијание на неколку фактори: потрес на мозокот , нарушен интегритет на мембраните, што доведува до оштетување на ушната мембрана и хеморагии во средното уво. Може да се појави поради декомпресија.

Посебни непријатности обезбедуваат депозити на сол во цервикалниот 'рбет, една од најнепријатните симптоми на која се смета вртоглавица. Во медицинското досие, лекарот може да дијагностицира "развивање вестибулопатија на позадината на цервикалната остеохондроза".

Симптоматологија

Симптомите на вертебралната вестибулопатија се како што следува:

 • продолжена вртоглавица - состојбата е исто така наречена вестибуларно-стебнов синдром, која произлегува од недостаток на проток на крв;
 • ненадејна вртоглавица;
 • дезориентација;
 • појава на тинитус;
 • напади на паника;
 • чувство на гадење со напади на повраќање;
 • спонтани напади на неконтролирана ротација на очите, неконтролирани од човекот.

Последниот симптом се јавува со остар пресврт на главата. Таквата состојба е кратка, може да трае не повеќе од дваесет секунди.

Дијагностика

Идентификување на вестибуларниот синдром е доста тешко, затоа што постојат многу различни причини за појава. Кога се повикувате на искусен доктор, ќе биде направена точна дијагноза и ќе биде пропишан ефективен третман. Во никој случај не може да се само-лекува, бидејќи тоа ќе доведе до неповратни сериозни последици.

Лекарот ќе пропише сеопфатен преглед, кој ќе ги содржи следниве постапки:

 • рентген на цервикалниот 'рбет;
 • електрокардиограм;
 • лабораториски крвен тест за да се открие нивото на хемоглобин и гликоза;
 • анализа на урина.

Доколку е потребно, назначете и дополнителен, посебен детален преглед:

 • магнетна резонанца и компјутеризирана томографија на мозокот и цервикалниот 'рбет;
 • електрокохелографија;
 • тонска аудиометрија;
 • Доплер сонографија.
Електроколеографија

Во современата дијагностика, постојат и други начини - компјутерско-динамичко визуелно тестирање, методи на БДП итн.

Третман

Третманот за развивање на вестибулопатија може да се препише само од квалификуван специјалист по дијагнозата и точната дијагноза.

Треба да се третира вестибуларниот синдром, земајќи ги предвид причините за нејзиниот изглед, општата состојба на пациентот, симптомите кои се манифестираат, индивидуалните карактеристики на пациентот.

Општи цели се:

 • употребата на лекови кои ја инхибираат активноста на вестибуларните рецептори и спроводливите растечки системи;
 • антибиотици, ако има нарушувања на вестибуларниот апарат поради инфективни патологии на средината или внатрешното уво;
 • лекови за крвни садови кои ќе помогнат во подобрувањето и враќањето на снабдувањето со крв во мозокот.

Кога болеста е во ремисија, се препорачува:

 • акупунктура - освен ако предизвикува периферни вестибуларни ненадејни синдроми;
 • терапевтски масажа;
 • лековита терапија;
 • рефлексологија;
 • физиотерапија;
 • магнетна терапија;
 • класи на електрични обучувачи;
 • вежби за физичка терапија.

Терапевтски вежби може да се направи ако вестибулопатија е во стабилна состојба на ремисија.

Со дозвола на лекарот, можете да користите различни средства за традиционална медицина за да го намалите изгледот на вртоглавица. Сепак, тие мора да се користат во комбинација со пропишани лекови - само на овој начин може да постигнете позитивен резултат.

Вестибуло-атаксичниот синдром е многу добро третиран хируршки. Операцијата е назначена многу ретко. Индикациите може да бидат трауматско оштетување на мембраната, инфаркт на лавиринт или хеморагија. Овие ситуации се многу опасни за човечкиот живот. Операцијата се изведува во патологии на крвните садови, кои можат да предизвикаат грчеви.

За време на операцијата, ќе се вратат вазомоторните влакна, а протокот на крв во погодените области ќе се подобри.

Можни компликации

Треба да се забележи дека акутната периферна вестибулопатија во некои ситуации дава компликации:

 • развој на гноен лабиринтис;
 • појава на менингитис ;
 • многу ретко може да биде фатално.

Појавата на воспаление во внатрешното уво е исклучително сериозна, затоа, за да се избегнат компликации, неопходно е итно да се испита лекар. Овие прашања се решаваат од страна на отоларинголог.

Превенција

Периферната вестибулопатија нема да започне ако лицето се придржува до одредени превентивни мерки. Ова ќе помогне не само да се спречи развојот на патологијата, туку и да се елиминира појавата на релапс.

Централниот вестибуларен ненадеен синдром може да се спречи со вакви превентивни мерки:

 • правилна исхрана и избалансирана исхрана;
 • земајќи витамини и минерали;
 • редовни утрински часови по гимнастика;
 • Откажување од пушење и алкохол;
 • навремено лекување на заразни и бактериски болести;
 • придржување до работа / одмор;
 • целосен, здрав сон.

Ако постои сомневање дека се развива вестибулопатијата (се појавиле првите симптоми), итна потреба да се побара помош од искусен специјалист. Само лекар правилно ја дијагностицира болеста и пропишува ефикасен третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Vestibulopathy и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Параганглиома (појавување симптоми: 5 од 7)

Параганглиома (тумор на гломусот, хемодетом) е бенигни раст кој се развива од клетките на параганглиите. Образованието од овој тип има прилично бавен развој, па долго не може да се манифестира клинички, што доведува до задоцнета дијагноза.

...
Исхемичен мозочен удар (појавување на симптоми: 4 од 7)

Исхемичниот мозочен удар е акутен тип на нарушување на церебралната циркулација, што се јавува поради недостаток на снабдување со крв во одреден дел од мозокот или до комплетен прекин на овој процес, исто така, предизвикува оштетување на мозочното ткиво во комбинација со неговите функции. Исхемичен мозочен удар, симптомите на кои, како и самата болест, најчесто се забележуваат кај најчестите видови на цереброваскуларни болести, е причината за последователна попреченост и често смрт.

...
Мигрена (појавување симптоми: 4 од 7)

Мигрената е прилично честа невролошка болест, придружена со тешка пароксизмална главоболка. Мигрена, чии симптоми се всушност болни, концентрирани од една половина од главата главно во областа на очите, храмовите и челото, во гадење, а во некои случаи и во повраќање, се случува без упатување на мозочни неоплазми, мозочен удар и сериозни повреди на главата, иако и може да укаже на релевантноста на развојот на одредени патологии.

...
Мозочна енцефалопатија (појавување на симптоми: 4 од 7)

Енцефалопатија на мозокот е патолошка состојба во која, поради недостаток на кислород и крв во мозочното ткиво, неговите нервни клетки умираат. Како резултат на тоа, се јавуваат области на дезинтеграција, се појавува стагнација на крв, формираат мали локални области на хеморагии и се отекува менингите. Болеста е погодена главно од белата и сивата маса на мозокот.

...
Невроза на желудникот (појавување симптоми: 4 од 7)

Гастричната невроза е патолошки процес, чиј развој е олеснет со широк спектар на физиолошки и психолошки фактори. Психолошки причини вклучуваат внатрешни конфликти на поединецот, постојани стресни ситуации, психолошка траума. Таквата состојба може да се излечи само ако се користи интегриран пристап.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .