Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Еритроплакија: Симптоми и третман

Еритроплакија - главни симптоми:

 • Долна абдоминална болка
 • Гледајќи од вагината
 • Глуден исцедок од вагината
 • Горење во гениталијата
 • Чешање во гениталијата
 • Горење уста
 • Слузницата од вагината
 • Црвени дамки на оралната лигавица

Еритропластика е преканцерозна состојба во која се јавува акулација на мукозата. Оваа патологија може да влијае на усната шуплина и грлото на матката, па сметаат дека болеста е во двете манифестации. Со патологијата на усната шуплина, лезијата ја покрива не само мукозната мембрана на устата, хранопроводникот, туку и границата на усните. Почесто кај мажи кои се постари од шеесет години. Ако не започнете со третман на време, онкологијата се дијагностицира во сто проценти од случаите.

Симптомите на патологија се чувство на палење во областа на мукозните лезии. Главниот симптом е црвено големо место кое е јасно ограничено на здравото ткиво. Патологијата се дијагностицира врз основа на поплаки на пациентот, колекција на анамнеза, визуелен преглед и резултатите од цитологијата што се изведува. Третманот на болеста е само хируршки. Како превентивна мерка, неопходно е да се отстранат факторите кои ја трауматизираат оралната мукоза.

Еритропластијата на грлото на матката се карактеризира со истребување на надворешниот дел на грлото на матката, кој е во контакт со вагината. Во овој случај, нема симптоми, понекогаш може да се појават само мукозни мембрани или крварење. Дијагнозата се базира на вагинален преглед, продолжена колпоскопија, онкоцитолошка анализа и хистолошка анализа (доколку е потребно). Хируршки третман на патологијата со отстранување на изменетото ткиво. Ако лезијата го опфати цервикалниот канал, тогаш се спроведува посебна процедура - конзализација. Ова е операција за време на која погоденото ткиво на цервикалниот канал е косиктирано.

До денес, патологијата не е целосно проучена. Дијагностициран кај жени на раѓање, во постменопаузалниот период. Пред почетокот на првата менструација, болеста сè уште не е дијагностицирана.

Етиологија

Главните фактори кои влијаат врз појавата на орална еритропластика се различни трауматски фактори од локално значење. Мукозната мембрана на устата може да се оштети:

 • остри рабови на скршени заби;
 • неправилно моделирани механички уреди за фиксирање на отстранливи протези;
 • поради лошо полирани протези.

Сето ова во голема мера ги повредува клетките на мукозната мембрана, која потоа не се опорави.

Причината може да биде:

 • терапија со зрачење;
 • оток во виличната површина;
 • недостаток на орална хигиена.

Дополнителна траума на мукозните мембрани доведува до појава на ерозија. Поради намалениот имунитет, инфекцијата продира таму. Ако се случи ова, се формираат гнојни белични филмови. Првите знаци на онкологија се нарекуваат длабоки чиреви, зголемени лимфни јазли во близина.

Еритропластијата на грлото на матката се случува поради непознати причини до сега. Постојат предлози дека на тоа влијаат такви фактори:

 1. Хроничен колит или цервицитис . Поради воспаление во надворешниот дел на грлото на матката се јавува некробиоза.
 2. Генетска предиспозиција. Научниците сеуште не клинички докажале дека оваа болест се должи на слабата наследност. И покрај тоа, гинеколозите забележаа таков модел. Ако оваа болест е дијагностицирана кај блиски роднини, веројатноста за појава на патологија се зголемува.
 3. Повреди. Нарушување на епителот се јавува при породување, абортус, киретажа за дијагностички цели и многу други инвазивни процедури.
 4. Дејството на хемикалиите. Преканцерозна состојба на грлото на матката може да биде предизвикана од агресивна хемија. На пример, неквалитетен латекс во производството на кондоми или течност за давање.
 5. Нарушување на ендокриниот или имуниот систем. Еритроплакија се јавува кај жени со оштетен хормонски нивоа.

Еден од предизвикувачките фактори е премногу раниот почеток на сексуалната активност и честите промени кај сексуалните партнери.

Зависноста од никотин исто така се должи на причините за појавата на патологија. Во овој случај, постои директна поврзаност со бројот на цигари пушеле и времетраењето на пушењето.

Класификација

Размислете за следниве форми на болеста:

 • Еритропластијата на усната шуплина во согласност со меѓународната статистичка класификација на болести и проблеми поврзани со здравјето, десеттата ревизија (ICD-10), го има својот код K 13.2.
 • Еритропластијата на грлото на матката е под шифрата 87.

Во зависност од формата и ќе продолжи клиничката слика.

Еритропластика на усната шуплина

Симптоматологија

Симптоми за цервикална болест се отсутни, па затоа патологијата може да се идентификува случајно, за време на карличниот преглед. Тешки симптоми во форма на крварење или исцедок на слуз започнуваат кога погодената област е премногу голема.

Ослободување може да започне по придушување или сексуален контакт. Во ретки случаи крварењето е доста сериозно. Ако постојат паралелни паралелни болести, нивните симптоми ќе преовладуваат. Една жена страда од следниве симптоми:

 • мукозен исцедок;
 • појавата на гној;
 • болка во стомакот;
 • чешање на вулвата;
 • чувство на палење.

Главните симптоми на лезии на усната шуплина вклучуваат:

 • црвенило во форма на точки со јасни рабови на здраво ткиво;
 • чувство на палење.

Точната дијагноза може да се дијагностицира само.

Дијагностика

Еритропластијата на усната шуплина се дијагностицира врз основа на:

 • жалби на пациентот;
 • историја на болеста;
 • клинички преглед;
 • цитолошки резултати;

Во процесот на визуелна инспекција, стоматологот открива црвеникави лезии кои се меки и еластични при палпација. Во ретки случаи, да се одреди ерозијата и гној. Лимфните јазли не се зголемени, состојбата на езофагусот и општата состојба на пациентот не е нарушена.

Еритропластика на матката е откриена за време на рутински гинеколошки преглед. Типични надворешни знаци помагаат да се дијагностицира болеста. За да го потврди или одбие присуството на болеста, лекарот ги врши следните дејства:

 • визуелна инспекција на вагината на столицата - на површината на мукозната мембрана на грлото на матката постојат местата насликани со црвена или бургундска боја, неправилна форма, но со јасни рабови, ако гинекологот ги допира со сондата, може да започне крварење;
 • продолжена колпоскопија;
 • цитолошки преглед на отпадоци земени од грлото на матката;
 • микроскопија, ако постои паралелно заразна болест;
 • сеење на флора;
 • серолошки методи на истражување;
 • Ултразвук.
Проширена колпоскопија

Според резултатите од дијагнозата, тактиката за третман ќе биде одредена.

Третман

Главниот и единствениот начин за лекување на усната шуплина е да се изврши операција за отстранување на погодените ткива. Терапијата со лекови не го дава очекуваниот резултат. За да се избегне повторување на патологијата, неопходно е да се отстранат трауматските причини.

Ако се дијагностицира цервикална еритропластика, третманот е хируршка интервенција. Обемот на операцијата ќе зависи од многу фактори:

 • големината на погодената област;
 • хистолошки резултати;
 • возраст на жената (особено репродуктивната возраст).

Врз основа на овие фактори, лекарот избира еден од методите за отстранување:

 • минимално инвазивни, ги задржува гениталните органи.
 • конзализација на грлото на матката.

Антибактериски агенси и пробиотици се користат паралелно со хируршката интервенција. Вториот помага да се стабилизира вагиналната микрофлора. Лекарот пропишува витамински комплекси и лекови за да го подигне имунитетот.

Можни компликации

Најстрашната компликација на патологијата е дегенерацијата во онкологијата. Кога лезиите се доволно големи, постои можност за крварење, што може да доведе до анемија .

Треба да се забележи дека еритропластијата што се открива по испитувањето на вагината го поддржува постојаниот воспалителен процес.

Превенција

Еритропластијата на вагината подразбира таква превенција:

 • систематски прегледи кај гинекологот;
 • навремен третман на воспаленија на внатрешните генитални органи;
 • планирање на бременост;
 • заштитен секс;
 • еден сексуален партнер;
 • темелна хигиена на вулвата.

Превенција на усната шуплина е како што следува:

 • постојана хигиена;
 • навремен третман на кариес ;
 • точна протетика;
 • престанок со пушење.

Самотрадењето во овој случај е неприфатливо.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Еритроплакија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: стоматолог , гинеколог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ендоцервицитис (појавување симптоми: 4 од 8)

Ендоцервицитис - воспаление локализирано во областа на цервикалниот канал. Многу често, воспалителни промени во грлото на матката се комбинираат со истите воспалителни процеси во вагината, бидејќи главната причина за воспаление е инфекција.

...
Плацентарни полип (појавување симптоми: 4 од 8)

Ендометријален плацентарен полип е бенигна неоплазма која се јавува во матката откако жената родила дете или по абортус. Таа е формирана од плацентарен паренхим, кој не е целосно отстранет од матката и претставува еден вид компликација на породувањето, медијарта или киретажа за дијагностички или терапевтски цели.

...
Рак на Вулвар (појавување на симптоми: 4 од 8)

Ракот на Вулвар е рак кој влијае на надворешната генитална област. Оваа болест речиси никогаш не е дијагностицирана во репродуктивна возраст. Изложени на ризик од жени на возраст од 70-80 години. Треба да се забележи дека 60% од пациентите бараат медицинска помош веќе во 3-4 фази на развој на малигнен тумор, кој речиси целосно исклучува позитивен резултат од третманот.

...
Гонореја кај жени (појавување симптоми: 4 од 8)

Гонорејата кај жените е болест која се пренесува сексуално или трансплацентно. Предизвикувачкиот агенс е патоген организам гонокок. Со вагинален секс, ризикот од инфекција е 100%, нешто помалку со орален сексуален контакт, но само поради антибактериските својства на плунковната течност.

...
Рак на грлото на матката (појавување симптоми: 3 од 8)

Ракот на грлото на матката, кој исто така се дијагностицира како карцином на грлото на матката, е една од најчестите болести на ракот релевантен за женскиот генитален тракт. Најраспространета возрасна категорија за оваа болест е жените од 35 до 50 години, додека оваа група на луѓе, без оглед на возраста, е надополнета со жени кои често ги менуваат своите сексуални партнери.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .