Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Субфебрилна состојба: симптоми и третман

Ниска градусна треска - главните симптоми:

Состојбата на субфебрил (ICD-10 код-R50) е мало зголемување на телесната температура што трае најмалку неколку недели. Температурата се зголемува во опсег од 37-37,9 степени. Кога микробите влегуваат во човечкото тело, реагира со зголемување на температурата и различните симптоми, во зависност од прогресивната болест.

Особено често, луѓето од ваков вид може да наидат на проблем во зима, за време на интензивирање на инфекциите. Микроорганизмите се обидуваат да влезат во човечкото тело, но безуспешно, почнувајќи од имунолошката бариера. И овој вид на судир може да предизвика мало зголемување на температурата, со други зборови, долга субфебрилна состојба.

Температурата на заразни болести е забележана максимум 7-10 дена кај пациент. Ако индикаторите се одложуваат за подолг временски период, неопходно е да се консултирате со лекар, бидејќи само тој може да утврди присуство на сериозни заразни или незаразни болести кои се случуваат во телото.

Откако ќе се јавите кај специјалист за продолжено зголемување на температурата поврзано со клиничките манифестации на болеста, најефективниот третман ќе биде пропишан. Ако температурата се намали, тоа значи дека третманот е правилно избран, а треска со низок степен минува. Ако температурата не падне, тогаш потребно е да се прилагоди третманот на пациентот.

Долга субфебрилна состојба е малку зголемена телесна температура што трае со месеци, а понекогаш со години. Тој е забележан кај луѓе од различни возрасти, почнувајќи со деца од една година и завршувајќи со староста. Кај жените, овој проблем се јавува три пати почесто отколку кај мажите, а врвот на егзацербацијата доаѓа на возраст од дваесет до четириесет години.

Супфефебрил кај деца продолжува на сличен начин, меѓутоа, може да нема клинички манифестации.

Етиологија

Продолжената треска може да биде од различни етиологии:

Најчеста причина за субфебрилна температура е текот на воспалителниот процес во телото предизвикан од голем број на заразни болести:

Со хипертермија од овој вид, постојат дополнителни поплаки за благосостојба, но кога земате антипиретични лекови, станува многу полесно.

Субферибривната инфективна природа се манифестира во влошување на следните хронични патологии во телото:

Постинфективната субфебрилна состојба може да трае еден месец по лекувањето на болеста.

Зголемување на температурата за време на токсоплазмоза, која може да се инфицира од мачки, исто така е чест проблем. Некои производи (месо, јајца), кои не биле термички третирани, исто така, можат да бидат извор на инфекција.

Присуството на малигни неоплазми во телото, исто така, предизвикува субфебрил поради внесувањето на ендогени пирогени во крвта - протеини кои предизвикуваат пораст на температурата на човечкото тело.

Како резултат на интоксикација на телото со слаб хепатитис Б, Ц, исто така е забележана трескавична состојба.

Имаше ситуации за зголемување на температурата на телото при земање одредена група лекови:

 • тироксински препарати;
 • антибиотици;
 • невролептици;
 • антихистаминици;
 • антидепресиви;
 • антипаркисонски;
 • наркотични лекови против болки.

За да се ослободи од температурата се препорачува да се откаже од лекот, што придонесе за негово зголемување.

Субфебрилната состојба во IRR може да се манифестира кај детето, а кај адолесцентите и кај возрасните заради наследниот фактор или повредите при породување.

Дистонија (VVD)

Класификација

Во зависност од промената на кривата на температурата, се разликуваат следниве форми на болеста:

 • наизменична треска (наизменично намалување и зголемување на телесната температура за повеќе од 1 степен за неколку дена);
 • повторување на треска (температура флуктуација од повеќе од 1 степен во тек на 24 часа);
 • постојана треска (пораст на температурата за подолг временски период и помалку од еден степен);
 • брановидна треска (промена на постојана и ремисија на треска со нормална температура).

Субфебрилната состојба на непозната генеза може да се подели во следните видови:

 • класичен - форма на болеста што е тешко да се дијагностицира;
 • болница - се манифестира во рок од еден ден од моментот на хоспитализација;
 • пораст на температурата поради намалување на нивоата на ензими во крвта одговорни за имунолошкиот систем;
 • ХИВ -асоцирани трески ( цитомегаловирус , микобактериоза).

Неопходно е да се спроведе третман под надзор на лекарите кои можат да ја дијагностицираат болеста и да пропишат најефикасен третман.

Симптоматологија

Долготрајна субфебрилна состојба ги има следните симптоми:

 • недостаток на апетит;
 • слабост;
 • повреда на гастроинтестиналниот тракт;
 • црвенило на кожата;
 • брзо дишење;
 • зголемено потење;
 • неурамнотежена емоционална состојба.

Сепак, главниот симптом е присуството на покачена температура во текот на подолг временски период.

Дијагностика

Навремената посета на квалификуван професионалец го намалува ризикот од можни компликации на проблемот.

За време на приемот, лекарот треба:

 • анализира клиничката слика на пациентот;
 • да дознае жалби на пациентот;
 • проверете кај пациентот за присуство на хронични заболувања;
 • да дознае дали се извршени хируршки интервенции на кои органи;
 • спроведе општ преглед на пациентот (испитување на кожата, мукозни мембрани, лимфни јазли);
 • спроведе аускултација на срцевиот мускул, белите дробови.

Исто така е задолжително да се постави причината за температурата, пациентите се задолжени да се подложат на такви студии како:

 • комплетна крвна слика;
 • уринализа;
 • биохемиски тест на крвта;
 • испитување на спутум;
 • туберкулински тест;
 • серолошки преглед на крв;
 • радиографија;
 • ултразвучна дијагностика;
 • компјутеризирана томографија;
 • ехокардиографија.
Ехокардиографија

Ќе бидат потребни консултации од специјалисти од различни правци (да се потврди или побие фактот за присуство на одредени болести), имено:

 • невролог;
 • хематолог;
 • онколог;
 • специјалист за заразни болести;
 • ревматолог;
 • фтизиатр.

Доколку резултатите од студиите не се обезбедат доволно за лекарот, се врши дополнително испитување и анализа на амидопиринскиот тест, односно истовремено мерење на температурата и кај аксилите и во ректумот.

Третман

Третманот е насочен кон елиминирање на основната причина, која предизвика супфефебрила.

Препорачано:

 • придржување кон амбулантско лекување;
 • пијте многу вода;
 • избегнувајте хипотермија;
 • не пијте ладни пијалоци;
 • забележи умерена вежба;
 • почитување на правилната исхрана.

Исто така, со значително зголемување на температурата, лекарот пропишува антиинфламаторни лекови, како што се:

 • Антигриппин;
 • Терафлу;
 • Максимум;
 • Ferwex.

Пациентите ќе имаат корист од поминување на времето на отворено, хидротерапија, физиотерапија. Според сведочењето, ако температурата од низок степен се манифестира на нервите на почвата, може да се препише седативи.

Превенција

За спречување на продолжено субфебрил се препорачува:

 • избегнувајте стресни ситуации ;
 • организираме режим на денот;
 • да се придржуваат до правилна исхрана;
 • врши умерено вежбање (полнење);
 • спијам 8 часа на ден;
 • избегнувајте прегревање, хипотермија.

Навремените посети на специјалистите при почетните манифестации на болеста ќе бидат најефективната мерка за превенција.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате subfebrile и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пиелонефритис (појавување симптоми: 4 од 8)

Пиелонефритис е воспалителна болест во која бубрезите се погодени, ова се случува кога голем број на негативни фактори се комбинираат со изложеност на одредени микроорганизми. Пиелонефритисот, чиишто симптоми честопати се отсутни, е опасно токму поради оваа причина, бидејќи општата здравствена состојба не е нарушена и затоа не се преземаат мерки за лекување. Болеста може да биде унилатерална или билатерална, како и примарна или секундарна, односно развива со претходно здрави бубрези или со постоечки патологии.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 4 од 8)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Бактериска пневмонија (појавување симптоми: 4 од 8)

Бактериска пневмонија е инфекција на белите дробови со одредени бактерии, на пример, хемофилусен бацил или пневмокок, но ако во телото се присутни други вирусни болести, вирусот може да стане предизвикувач. Придружувани од симптоми како што се треска, тешка слабост, кашлица со спутум, болка во градите. Можно е да се дијагностицира со помош на рентген, тестови на крв и сеење на спутум. Третманот се изведува со антибиотици.

...
Бронкоаденитис (појавување симптоми: 4 од 8)

Бронкоаденитис е воспалителен процес кој влијае на бронхијалните лимфни јазли. Во повеќето случаи болеста се должи на инфекција со туберкулоза, па затоа овој патолошки процес се нарекува туберкулозен бронхоаденитис.

...
Ацидоза (појавување симптоми: 4 од 8)

Ацидоза - состојба на телото, која се јавува поради одредени етиолошки фактори, карактеризирана со нарушување на киселинско-базната рамнотежа. Таквата повреда може да се појави кај возрасни и деца. Метаболичката ацидоза, како и другите форми на овој патолошки процес, може да доведе не само до компликации, туку и до смрт. Затоа, само-третманот е неприфатлив - треба да побарате медицинска помош.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
педијатар зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .