Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Средна циста на вратот: симптоми и третман

Средна циста на вратот - главните симптоми:

 • Говорно оштетување
 • Екскреција на гној од фистула
 • Вознемиреност на кожата околу неоплазмите
 • Непријатност при голтање
 • Црвенило на кожата околу неоплазмите
 • Болката на неоплазмата
 • Развој на неоплазми
 • Фистула на вратот
 • Непријатност за време на разговорот
 • Поткожна неоплазма на вратот

Медијаната циста на вратот е ретко дијагностицирана конгенитална малформација на развојот. Се карактеризира со појава во вратот со неоплазма со содржина на течност. Постојат странични и медијални патологии на вратот. Латералните форми се препознаваат веднаш по раѓањето на детето, додека средните може да се појават додека растат. Најчесто, образованието може да се отстрани со операција, која се изведува кај возрасни и кај деца.

Медијаната циста на вратот е туморска форма која се формира во рана фаза (од 3 до 6 недели) на ембрионалниот развој. Понекогаш се следи врската со конгениталната фистула на вратот. Постојат случаи кога фистула е формирана како резултат на цистична суппурација.

Според статистичките податоци, кај еден од 10 пациенти, паралелната циста на средната линија се забележува истовремено со фистула на вратот. Во половина од случаите настанува формирање на супурација, фистулата се развива како резултат на само-отворање на апсцесот преку кожата.

Медиалната циста на вратот со фистула на МКБ-10 (Меѓународна класификација на болести) доби Q18.4.

Етиологија

Денес научниците не дошле до заедничко мислење за ваквата патологија. Врз основа на статистичките податоци, појавата на медијана циста е помала од 3% од сите случаи на цервикални неоплазми.

Теоријата за потеклото на аномалниот феномен го открива ненавремено хранетиот тироиден канал како причина за појавата на циста.

Сепак, постои друга теорија која го фокусира вниманието на фактот дека туморските тумори произлегуваат од епителните клетки на усната празнина, додека каналот што го зборува тироидната жлезда се заменува со тежина. И двете теории не се потврдени и потребни се понатамошни истражувања.

За да предизвикаат инфекција со инфекции со последователен гноен процес може:

 • ослабен имунолошки систем;
 • прогресија на бактериски и вирусни заболувања;
 • земајќи одредена група лекови.

Исто така се верува дека присуството на болести кај детето од областа на стоматологијата може да послужи како инфекција на цистата.

Симптоматологија

Оваа патологија се карактеризира со асимптоматски се разбира. Медијаната циста на вратот кај детето има бавен раст, така што веднаш по раѓањето не е секогаш можно да се открие.

Стресните ситуации можат да дејствуваат како провокатор на активниот раст на туморот. Гледано надворешни промени во вратот, бидејќи постои мала поткожна топка, која лесно се палпира.

Детето може да има симптоми како што се:

 • непријатност за време на голтањето;
 • непријатност за време на разговор;
 • дефекти на говорот.

По засилување на болеста, симптомите се како што следува:

 • црвенило на кожата околу формирањето;
 • подпухнатост;
 • болка на неоплазмата;
 • зголемување на образованието во големина.

По одреден временски период се формира мала дупка на местото на локализација на циста, преку кое се акумулира гној. Кожата во погодената област е воспалена, се појавуваат рани и пукнатини. Поради ова, добивањето инфекција во вратот нема дополнителни тешкотии.

Голема медијална циста на вратот

Дијагностика

За правилно утврдување на дијагнозата, докторот мора:

 • да го испита пациентот;
 • да научат за присуството на хронични болести, да ја проучуваат историјата на болеста;
 • да ја разјасни клиничката слика на пациентот.

Како што често се користат инструментални дополнителни дијагностички методи:

 • ултразвук на вратот и лимфните јазли;
 • радиографија;
 • фистулографија, која се јавува со чувство со воведување на контрастно средство;
 • компјутеризирана томографија;
 • пункција.

Диференцијалната дијагноза треба да се спроведе со:

Докторот може да се соочи со голем број на тешкотии за време на дијагнозата, бидејќи болеста не е целосно разбрана. Од точната дијагноза зависи од најефективниот метод за лекување на туморот.

Третман

Хируршкото отстранување на медијалната циста на вратот е единствениот ефикасен метод за борба против образованието. Операциите може да се изведат кај возрасни и деца.

Операциите на бебињата се вршат само кога цистата го загрозува животот на детето, односно:

 • има многу голема големина;
 • ја стиска трахеата;
 • се случува гноен воспалителен процес;
 • Постои ризик од интоксикација .

Цистектомијата се изведува под интравенска или ендотрахеална анестезија. Гарантира целосна наплата без повторување.

Хируршка интервенција е како што следува:

 • лезијата е анестезирана со локална анестезија;
 • по примената на анестезијата се врши инцизија на туморот;
 • исфрлена циста капсула, нејзини ѕидови, содржината се повлекува;
 • ако се најде дополнителна фистула, се врши ресекција на површината на коските на хиоид;
 • засекот е сошиен со козметички бод.

Лекарите прават инцизии паралелни со природните набори на вратот, па лузните после операцијата се невидливи. Времетраењето на постапката е од половина час до еден и пол часа, во зависност од сложеноста на процесот.

Ако хирургот е избришан со циста не е комплетен, оставајќи го нејзиниот дел ненамерно, може да се појави повторување на неоплазмата, па затоа треба сериозно да се разгледа изборот на специјалист за таква операција.

Прогнозата е обично поволна, со навремена дијагноза и третман. Постојат случаи на трансформација на цистичните клетки во малигни, но тие се многу ретки, во 1 случај за 1500 заболувања.

Превенција

Промената на средната циста на вратот, за жал, е невозможна за да се спречи. Неопходно е да се спроведе месечен преглед на детето кај педијатарот, бидејќи навремената дијагноза ќе помогне да се излечи аномалниот феномен со најдобра можна прогноза за животот на детето.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате средна циста на вратот и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , хирург , оториноларинголог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на кожата на сквамозните клетки (појавување на симптоми: 2 од 10)

Сквомозниот карцином на кожата е болест која се карактеризира со формирање на малигнен тумор во епителот. Вреди да се одбележи дека овој тип на рак може брзо да метастазира во близина на лимфните јазли и внатрешните органи, што во крајна линија доведува до повеќекратно откажување на органите и смрт.

...
Меланоцитен невус (појавување на симптоми: 2 од 10)

Меланоцитниот невус е неоплазма на кожата која често има бениген тек и се развива против позадината на развојното пореметување на елементите што формираат меланин. Овој вид пигментни точки може да бидат примарни и секундарни, што предизвикува предиспонирачки фактори кои предизвикуваат тие да бидат различни. Најчестите причини се хормонални пореметувања.

...
Пигментиран невус (појавување на симптоми: 2 од 10)

Пигментиран невус - е прилично честа болест на кожата, која често има бениген тек. Во некои случаи, може да се формира на мукозната мембрана на устата, очите и гениталиите. Причините за пигментните точки не се целосно познати, но експертите од областа на дерматологијата откриле дека конгениталните и стекнатите неви може да се развијат поради сосема различни предиспонирачки фактори.

...
Хипертрофија на конзуми (симптоми на појавување: 2 од 10)

Хипертрофија на тонзила - патолошки процес во кој има зголемување на лимфоидни јазли, кои се наоѓаат помеѓу предните и задните палатни лакови. Клиничката слика во рана фаза на развој е отсутен, и воопшто, симптомите се неспецифични.

...
Chalazion (појавување симптоми: 2 од 10)

Халијазин или градски град - бенигнен тумор, локализиран во дебелината на горниот или долниот очен капак. Секој човек може да страда од проблемот, без оглед на полот и возраста, но најчесто се дијагностицираат луѓе на возраст над 30 години.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .