Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фелти синдром: симптоми и третман

Фелти-синдром - главните симптоми:

Фелтивиот синдром е тешка форма на ревматоиден артритис. Тој е определен од прогресијата на ревматоидниот артритис, зголемената слезина и намалениот број на бели крвни клетки (бели крвни клетки) во крвта на пациентот.

Болеста е ретка, таа влијае на 1 - 5% од пациентите дијагностицирани со ревматоиден артритис . Фелти-ов синдром преовладува кај жените во зрелоста (до 50 години). Кај децата е ретка.

Етиологија

До денес, точните причини за потеклото на болеста се непознати, но лекарите ја испитуваат неговата етиологија. Болеста напредува само кај оние луѓе кои имаат позитивен ревматоиден фактор.

Научниците успеале да откријат дека автоимуниот процес, кој се одвива со учество на лимфни јазли и одредени органи, станува главна причина за Felty-ов синдром. Работата на коскената срцевина и нормалното производство на белите крвни клетки се потиснати од антитела и имуни комплекси.

Неутропенијата се манифестира, тежок отпор на влијанието на факторите на инфекција, кои, ако влезат во телото, е многу тешко да се излечи и често само целосно отстранување на слезината може да помогне.

Некои фактори на ризик се идентификувани дека може да предизвикаат развој на тежок ревматоиден артритис:

 • промена на нивото на антитела;
 • болести во телото на хроничната форма;
 • агресивен и ерозивен синовитис ;
 • позитивен тест за човечки леукоцитен антиген;
 • екстра-артикуларен развој на ревматоиден артритис.

Кај белите луѓе, Фелтивиот синдром е многу почест.

Симптоматологија

Фелтивиот синдром се јавува на позадината на деструктивниот ревматоиден артритис, но паралелниот развој на две болести не е исклучен.

Симптомите на Felty синдромот се како што следува:

 • спленомегалија (зголемена е слезина во големина);
 • хепатомегалија (зголемен црн дроб);
 • лимфаденопатија (зголемување на големината на лимфните јазли);
 • значително губење на тежината;
 • развој на синдромот на Сјогрен (автоимуно системско оштетување на сврзното ткиво, со вклучување на плунковните и лакрималните жлезди во процесот);
 • синовитис (оток и нежност во зглобовите);
 • дислокација на зглобовите;
 • васкулитис (воспаление, уништување на ѕидовите на крвните садови);
 • мононевритис (болест на посебен нерв, кој може да биде предизвикан од трауматски повреди, повреда или дислокација на зглобот, се јавува како резултат на васкулитис);
 • исхемија на екстремитетите;
 • плеврит (воспаление на плевралните листови);
 • периферна невропатија (како резултат на оштетување на периферните нерви);
 • еписклеритис (воспаление на надворешниот слој на склерата на окото);
 • портална хипертензија (зголемен притисок во порталниот венички систем).

Кај пациенти со овој синдром, често се забележуваат заразни болести на кожата и респираторните органи.

Симптоми на Фелтивиот синдром

Дијагностика

За да се утврди точната дијагноза, пациентот мора да побара помош од ревматолог кој мора:

 • спроведе темелно испитување на пациентот;
 • прашуваат за симптомите кои му пречат на пациентот;
 • да научат за текот на хроничните процеси во телото;
 • да ја проучува историјата на болеста.

Задолжителен лекар ќе биде назначен за да помине општ имунолошки крвен тест, некои студии за инструментална дијагностика:

 • миелограм (испитување на коскената срцевина);
 • ултразвучно испитување на органите (особено на слезината) и зглобовите;
 • радиографија;
 • компјутеризирана томографија;
 • магнетна резонанца.

Потребно е да се спроведе диференцијална дијагноза со цел да се исклучи можноста за погрешна дијагноза, со вакви заболувања:

По добивањето на резултатите од сите потребни лабораториски и инструментални студии, ревматологот ќе може да го дијагностицира Фелтивиот синдром и да пропише најефикасен третман во одредена ситуација.

Третман

Третманот за Felty-ов синдром вклучува една од следниве опции:

 • со помош на хирургија;
 • лекови.

Хируршката интервенција ја препишуваат лекарите само во одредени ситуации кога тоа е апсолутно неопходно. Се прави спленектомија - делумно или целосно отстранување на слезината. Хируршката интервенција се одвива со неефикасноста на сите можни конзервативни методи.

Спленектомијата, за жал, не се однесува на ефективни методи за справување со Felty-ов синдром, бидејќи кај 25% се случува рецидив веднаш по операцијата. Фреквенцијата на појава на интеркурентни инфекции во телото не се намалува.

Во некои случаи нема да биде неопходно да се преземе било каква акција. Специјалистички рецепти можат да бидат насочени кон лекување на ревматоиден артритис. Таквите лекови се препишуваат како:

 • Метотрексат;
 • Пенициламин;
 • соли од злато.

Глукокортикостероидите се ефикасни само кога се користат во големи дози, бидејќи несоодветната администрација може да придонесе за појава на релапс. Сепак, земањето на лекот во големи дози го зголемува ризикот од развој на интеркурентни инфекции.

Експертите продолжуваат да го развиваат најефективниот третман, бидејќи ниту еден од горенаведените методи не се смета за доволно ефикасен и не може да ги спречи рецидивите.

Превенција

Во моментов, лекарите немаат развиено низа превентивни мерки, но постојат некои препораки кои треба да се следат за да се избегне оваа болест:

 • потребни за извршување на збир на физички терапевтски вежби;
 • треба да јадете избалансиран;
 • хипотермија треба да се избегнува;
 • треба да се обидете да ги избегнувате стресните ситуации ;
 • во дијагнозата на артритис, неопходно е веднаш да се започне со лекување;
 • треба да се лекуваат заразни болести навремено;
 • бара да се откажат од лошите навики.

Предвидувањата се разочарувачки, бидејќи само во некои случаи, Фелтивиот синдром може да биде целосно излечен.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Felty синдром и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Леукемија (појавување симптоми: 5 од 10)

Леукемија (син леукемија, лимфосарком или рак на крв) е група на неопластични заболувања со карактеристичен неконтролиран раст и различни етиологии. Леукемијата, чии симптоми се одредуваат врз основа на неговата специфична форма, продолжува со постепена замена на нормалните клетки со леукемични клетки, наспроти позадината на која се развиваат сериозни компликации (хеморагии, анемија, итн.).

...
Лимфогрануломатоза (Хочкинова болест) (појавување симптоми: 5 од 10)

Лимфогрануломатозата (Хочкинова болест) е патолошки процес кој се карактеризира со формирање на малигно формирање на лимфоидно ткиво. Оваа неоплазма има специфична хистолошка структура. Лимфогрануломатозата најчесто се среќава кај деца и кај пациенти на возраст од 20-50 години.

...
Еозинофилија (појавување симптоми: 5 од 10)

Еозинофилијата е состојба на телото во кое се дијагностицира релативно или апсолутно зголемување на бројот на еозинофилите во крвта. Како последица на тоа, овие клетки може да се инфилтрираат од овие клетки на други ткива. Вреди да се напомене фактот дека еозинофилијата не е независна болест. Ова е еден вид на симптом кој укажува на присуство на различни алергиски, инфективни, автоимуни и други патологии во човечкото тело.

...
Ерсиниоза (појавување на симптоми: 4 од 10)

Јерсиниозата е заразен тип на болест, која главно се карактеризира со лезија во гастроинтестиналниот тракт, како и генерализирана лезија која влијае на кожата, зглобовите и другите органи и системи на телото.

...
Токсоплазмоза (појавување на симптоми: 4 од 10)

Токсоплазмозата е болест предизвикана од TORCH инфекција. Оваа болест е многу опасна за време на бременоста, бидејќи инфекциите може да се пренесат во матката. Симптомите на токсоплазмоза може да бидат многу разновидни: треска, замор, појава на осип на телото, треска и други.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .