Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ерготизам: Симптоми и третман

Ерготизмот - главните симптоми:

Ерготизмот е труење на човек со храна, на пример, производи од брашно, во кои постои патоген како што е ergot, кој може да биде присутен кај некои лекови. Ергот е род на габи што "живее" на житарици (пченица, 'рж). Во мала количина се користи во фармакологија. Лекови врз основа на него третираат мигрена, нервни нарушувања, крварење од матката.

Етиологија

Ерготизмот се јавува поради токсичниот ефект врз телото на активните супстанции кои го сочинуваат ergot алкалоидите ergotamine и ерготоксин. Тие имаат негативен ефект врз централниот нервен систем.

Од нивното дејство се забележуваат следните ефекти:

 • стимулација на серотонински рецептори;
 • го зголемува ефектот на серотонин;
 • серотонинскиот реапсорпт не се јавува кај невроните.

Како резултат на тоа, се јавуваат неповратни промени во 'рбетниот мозок, како и дифузна инфилтрација во мозокот. Алкалоидите ги блокираат рецепторите и ги стеснуваат крвните садови, поради тоа, мускулите се неправилно намалени, а исхраната на ткивата на рацете и нозете е нарушена.

Постојат и други причини за развој на оваа болест, имено:

 • погрешна и монотона храна;
 • низок имунитет поради чести инфективни патологии;
 • ендокрини нарушувања

Сигурно се утврди причината за развојот на патологијата може да биде дијагностички методи.

Ergot

Класификација

Во медицината, ерготизмот е поделен на видови:

 • конвулзивен (конвулзивен);
 • гангренозен.

Конвулзивната или конвулзивната форма е придружена со симптоми како што се:

 • тонични конвулзии;
 • вртоглавица;
 • парестезија .
 • гадење;
 • тешка повраќање;
 • болка во стомакот.

Времетраењето на болеста варира од три до шест недели, а во некои случаи можни се рецидиви. Со тешка патологија, постојат халуцинации и нарушување на свеста.

Гангренозната форма на болеста главно ги покрива садовите и нервите на пациентот.

Оваа клиника се карактеризира со следниве симптоми:

 • цијаноза ;
 • болка во рацете и нозете;
 • видлива некроза на прстите (подоцна се појавува на нозете, лицето и градите).

Текот на патологијата е сличен на сува гангрена, при што мртвите ткива се оддалечуваат. Ако болеста се започне, тогаш е можно развојот на гангрена со ткивна некроза.

Симптоматологија

Појавата на сите горенаведени симптоми ќе зависи од дозата на ergot, која влезе во телото и природата на патологијата. Труењето е од три вида.

Акутен, неговите знаци се како што следува:

 • тешка повраќање и дијареа;
 • анксиозност, депресија;
 • конвулзии, придружени со болка.

Болеста се развива брзо, за неколку дена, за жал, има многу смртоносни резултати.

Субакутната форма се манифестира со такви симптоми како што се:

 • општа слабост;
 • големо потење;
 • силна болка во главата;
 • чувство на "гуска" кожа.
"Гуска" кожа

Понатамошниот тек може да се развие во нервна или гангренозна форма, додека нервната форма е поделена на два вида:

 • психотична - депресија , делириум, ступор и манија;
 • конвулзивни (почести) - грчеви со чувство на болка, замаглување на рожницата на очите, аменореа и други.

Овие два вида може да се комбинираат.

Гангренозна форма ги има следните симптоми:

 • појава на некроза на кожата на рацете и нозете;
 • во случај на тешка болест, се јавува отфрлање на мртвото ткиво.

Знаци на хронична клиника се како што следува:

 • нарушувања во гастроинтестиналниот систем;
 • мускулна болка;
 • аменореа;
 • малаксаност;
 • исхемична болест на нозете.

Хроничниот ерготизам придонесува за развој на исхемична болест на внатрешните органи: срцето, цревата, мозокот и други.

Дијагностика

Дијагнозата на ерготизмот се изведува врз основа на:

 • манифестирани симптоми;
 • за потврдена употреба на контаминирани производи од брашно;
 • земајќи инфицирани лекови.

Спроведете стандардни лабораториски тестови (OAK и LHC, анализа на урината), како и одредени лабораториски тестови.

Третман

Терапијата на таквата патологија вклучува:

 • чистење на телото на штетни токсични материи, и за ова пациентот се мие стомакот и се ставаат клизми;
 • прифаќање на enterosorbents (активиран јаглерод е добар лек);
 • употреба на антихемиски лек во случај на тешка повраќање.
Видови на клизма

Третман на лекови на болеста е како што следува:

 • неутрализација на алкалоиди;
 • усвојувањето на специјално решение за врзување на отровот во стомакот;
 • употреба на лаксативи;
 • земајќи лекови против болки;
 • земање лекови кои ја стабилизираат циркулацијата на крвта;

Терапијата на конвулзивна форма подразбира:

 • употребата на лекови за спречување на грчеви;
 • препишување на седативни и хипнотички лекови;
 • употребата на средства за стабилизирање на тироидната жлезда.

Активности за третман на гангренозна форма:

 • лекови за да се спречи формирање на згрутчување на крвта ;
 • специјална изложеност на светлина;
 • минимално инвазивни операции и во тешки случаи на ампутација.

Терапијата се пропишува поединечно.

Можни компликации

Ако третманот не се спроведе, тогаш компликацијата на оваа патологија може да биде гангрена со постепена смрт на ткивата.

Превенција

Применетата превенција на дијагностициран ерготизам е како што следува:

 • бербата на 'рж и пченица пред времето кога ergot ќе зрее;
 • строга контрола на квалитетот на житариците, како и нивно прочистување;
 • лекување со лекови кои содржат ergot, само под надзор на специјалист.

Ако се чувствувате добро, треба да се обратите за лекар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ерготизам и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Маларија (појавување симптоми: 7 од 20)

Маларијата е група на болести што се пренесуваат преку вектори кои се пренесуваат преку залак на комарецот на анофели. Оваа болест е честа појава во Африка, земјите од Кавказ. Децата под 5-годишна возраст најмногу се подложни на болест. Секоја година се регистрираат повеќе од 1 милион смртни случаи. Но, со навремен третман, болеста продолжува без сериозни компликации.

...
Синдром на депонирање (појавување на симптоми: 7 од 20)

Симптомот на дампинг е нарушување на гастроинтестиналниот тракт, што се карактеризира со тоа што постои патолошки брзо движење на дебелото црево. Најчесто дијагностициран депониран синдром по ресекција на желудникот и други операции на абдоминалната празнина.

...
Нефритис (појавување симптоми: 6 од 20)

Нефритот во медицината се нарекува цела група на разни воспалителни заболувања на бубрезите. Сите од нив имаат поинаква етиологија, како и развојен механизам, симптоматски и патолошки карактеристики. Во оваа група, лекарите вклучуваат локални или заеднички процеси, при што раното ткиво расте, делумно или целосно уништено.

...
Труење со храна (појавување симптоми: 6 од 20)

Труење со храна е не-заразно нарушување кое се јавува по ингестија на храна која содржи токсични материи, штетни микроорганизми, вируси или паразити. Сите производи содржат мала количина на бактерии, а во мали количини тие не претставуваат закана за возрасни или деца. Но, ако тие се складирани погрешно, бројот на патогени почнува да се зголемува брзо. По влегувањето во телото, тие почнуваат да се размножуваат и се шират низ гастроинтестиналниот тракт, што предизвикува воспалителни процеси, иритација и интоксикација кај луѓето.

...
Менингитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 20)

Менингитисот е тешка патолошка состојба која се карактеризира со оток на мозокот и оштетување на менингите. Најчест е менингитисот кај децата поради анатомските и физиолошките карактеристики на телото и неформалниот имунитет. Мембраните на мозокот и 'рбетниот мозок се подложени на воспаление, но самите клетки на мозокот не се вклучени во процесот. Болеста се карактеризира со тешки симптоми, и ако третманот не се започне навремено, болеста може да предизвика сериозни компликации, претставувајќи закана за животот на детето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
педијатар зема
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .