Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ectrodactyly: Симптоми и третман

Ectrodactyly - главните симптоми:

 • Ограничена мобилност
 • Недостаток на прсти
 • Неразвиеност на екстремитетите
 • Неправилна позиција на анатомскиот прст

Ectrodactyly е конгенитална патологија на екстремитетите, која се карактеризира со отсуство или присуство на неразвиени прсти и прсти. Овој тип на аномалија е намалување на малформацијата на структурата на човечкото тело.

Ектородактично се карактеризира со фактот дека има наследен фактор, додека слични патолошки процеси не се пренесуваат со наследни средства. Надворешните манифестации на аномалии се многу различни, почнувајќи од дефектен развој на еден прст и завршувајќи со неразвиеноста на еден сегмент од раката или ногата. Ectrodactyly може да се излечи само со хирургија. Прогнозата на болеста е поволна, во некои ситуации можно е да се постигне целосно функционирање на екстремитетот, а понекогаш и најприродниот козметички ефект.

Етиологија

Често се случува ектодактично кај луѓето заедно со други развојни абнормалности, како што се:

 • ектодермална дисплазија;
 • расцеп на лице;
 • урогенитални нарушувања;
 • аномалии на лакрималните канали.

Постојат, исто така, и некои причини кои би можеле да влијаат на формирањето на ектородактично во фетусот:

 • присуство на цервикални тумори кај мајката;
 • нарушување на тироидната жлезда;
 • присуството на инфекција во телото за време на зачнувањето;
 • ефектот на јонизирачкото зрачење;
 • недостаток на кислород во фетусот;
 • влошување на исхраната на детето;
 • механички притисок на бремениот стомак;
 • влошување на крвниот проток на плацентата;
 • земање недозволени дроги за време на бременоста;
 • стресни ситуации .

Сепак, најчестиот фактор е наследен.

Класификација

Дефектите на рацете се најчесто забележани на двата екстремитети.

Исто така, аномалијата се одликува со низа на структурата или отсуство на фаланги и зраци:

 • примарно - дисталниот принцип на неразвиеност на екстремитетот, заедно со скратувањето на прстите;
 • секундарно - неразвиеност во комбинација со различни патологии со класичната секвенца на редукција.

Следниве аномалии се дијагностицираат за време на секундарната ектодактија:

 • brachydactyly - кратки прсти поради недоволно развиени или целосно исчезнати средни и главни фаланги;
 • синдикално - делумно или целосно фузија на прстите на рацете или нозете;
 • клинодактилно - искривување и отстапување на прстите.

Во зависност од бројот на неразвиени зраци, секундарната екторактика ги има следните клинички форми:

 • монодактилно (дефект на првиот прст);
 • дидактично (дефект од 2 прсти);
 • тристактилно (дефект од 3 прсти);
 • тетрадектално (дефект од 4 прсти).

Има случаи кога сите сегменти на екстремитетите се засегнати, тогаш е многу потешко да му се помогне на таков пациент.

Типична и атипична ектродактија

Симптоматологија

Во прилог на надворешниот деформитет, не се пронајдени дополнителни симптоми.

Однадвор, деформацијата може да се карактеризира како што следува:

 • неразвиеност на ногата;
 • недостаток на прст или абнормална анатомска локација;
 • ограничено движење.

Чести симптоми кои не се дијагностицирани.

Дијагностика

Ако ектодактично се дијагностицира фетус, се препорачува абортус. Ако нема наследен фактор, ризикот за зачнување на дете со таква мутација е намален на 1%. Кога еден од партнерите има генетска предиспозиција за таква болест, се препорачува парот да прибегне кон користење на современи технологии со учество на донорски клетки во нивното зачнување.

Вообичаено, проблемите во дијагностиката на ектродектијата не се појавуваат, меѓутоа, треба да се разликуваат од болести како што се:

 • Hanhart синдром;
 • брахидактилија;
 • амнионски банери;
 • ектодермална дисплазија;
 • разделување на рацете;
 • синдром на тибијални коски.

Ectrodactyly има позитивна прогноза ако се дијагностицира навреме и продолжува до правилниот третман.

Третман

Во третманот на ектородактијата, главниот метод е само операција. Операцијата во детството не се врши. Во хируршки третман, фокусот е на враќање на функционалноста на рацете или нозете. Кога се третираат болестите на ногата, таа е обликувана така што товарот се распределува рамномерно, а правилното поставување на стапалото е обезбедено при одење. Ако зборуваме за третманот на четката, тогаш се ракува така што може да се изврши со максимално можно запленување на објектот.

Сите операции се доста комплексни, бараат учество на неколку лекари:

 • микрохирургија;
 • неврохирург;
 • пластичен хирург;
 • васкуларен хирург.

Преоперативната подготовка е неопходна за оптимална хируршка интервенција.

Тоа вклучува неколку видови анкети:

 • ултрасонографија на погодената нога или рака;
 • радиографија;
 • Доплер сонографија на садовите на рацете или нозете;
 • компјутеризирана томографија;
 • магнетна резонанца;
 • електромиографија на нервите на рацете или нозете.

Постојат различни видови на операции за да се излечи ектродактично:

 • операција на раскинување на прстите користејќи донаторска кожа;
 • операција на трансплантација на прсти од нога на рака;
 • хирургија за да се поправи можноста за заедничка флексија;
 • ендопротетика на мали зглобови.

Прогнозата на терапијата зависи од тежината на ектородактијата и колку мускулите се атрофирани. Со цел да се спречи развојот на болеста кај дете, неопходно е да се подложи на генетско испитување на партнерите за време на планирањето на семејството.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ектородактилија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Некривертебрална артроза (појавување на симптоми: 1 од 4)

Некривертебралната артроза е патолошки процес кој се карактеризира со дистрофична лезија на uncovertebral артикуларни формации кои се наоѓаат помеѓу цервикалните пршлени. Во овој поглед, нивната моторна функција и циркулацијата на крвта се нарушени. Исто така, патологијата може да доведе до компресија и поместување на нервните снопови и крвни садови.

...
Хемохроматоза (појавување на симптоми: 1 од 4)

Хемохроматозата е болест која е наследена и предизвикува повреда на метаболизмот на железо во човечкото тело. Во оваа болест, пигментите што содржат железо се апсорбираат од цревата и се акумулираат во ткивата и органите.

...
Тенносиновитис (појавување на симптоми: 1 од 4)

Тенсовинитис - воспаление на обвивките на сврзното ткиво околу тетива, кои се случуваат во акутна и хронична форма.

...
Ревматоиден артритис (појавување симптоми: 1 од 4)

Ревматоидниот артритис е системска болест на хронична природа, која се карактеризира со истовремено воспаление на неколку зглобни зглобови. Овој патолошки процес е проследен со уништување на 'рскавични и коскени структури. Ако не се спроведе навремена дијагноза и третман на болеста, тогаш постои висок ризик дека некое лице ќе стане онеспособено. Обично ревматоидниот артритис влијае на зглобните зглобови на нозете и рацете, но исто така е можно патолошкиот процес да влијае на големите зглобови.

...
Медијастинитис (симптоми на појавување: 1 од 4)

Медијастинитис е воспалителен процес во медијастиналното ткиво. Во оваа болест, нервите и садовите се компресирани, што предизвикува развој на клиничката слика. Ако третманот не се започне навремено, веројатноста за смрт е висока. Треба да се напомене дека овој патолошки процес дава сериозни компликации на работата на другите телесни системи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .