Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Слон болест: Симптоми и третман

Слон болест - главните симптоми:

 • Ерупција на кожата
 • Болки во зглобовите
 • Потечени лимфни јазли
 • Замор
 • Бледило на кожата
 • Отекување на екстремитетите
 • Појава на чирови
 • Појавата на фистула на кожата
 • Зголемена температура во погодената област
 • Општо оштетување
 • Оток на зглобот
 • Пелена осип
 • Егзацербација на хронични заболувања
 • Чувство на пукање во раката
 • Запечатување на погодената област на телото
 • Сјајна кожа на местото на едемот
 • Чувство на болка во нозете
 • Исчезнување на моделот на сафеничните вени
 • Мазна кожа на местото на едемот
 • Жолта исцедок од фистула

Слон болест (elephantiasis, elephantiasis) е патолошки процес кој води кон зголемување на одредени делови од телото (не се исклучуваат слонови на гениталните органи). Во завршна фаза на болеста, погодените делови на телото се покриени со нелечиски чирови, што во крајна линија доведува до ткивна некроза.

Причината за болеста на слоновите може да биде надворешни и внатрешни фактори. Генетската предиспозиција за овој вид патологија не е исклучена.

Опасноста од болеста е тоа што со инфективен етиолошки фактор, клиничката слика не се манифестира долго време. Во принцип, симптомите на оваа болест се специфични, така што нема проблеми со дијагнозата.

Во однос на третманот, тогаш лековите или методите кои целосно ќе ја елиминираат болеста, за жал, не постојат. Болеста на слоновите се третира само симптоматски - сите терапевтски мерки се насочени кон инхибиција на патолошкиот процес и подобрување на квалитетот на животот на пациентот што е можно повеќе.

Етиологија

Пред да се наведат етиолошките фактори, треба да се забележи дека болеста на слоновите е поделена на примарно и секундарно.

Примарни причини за болеста на слоновите:

 • прекумерно производство на интерстицијална течност;
 • лимфатична васкулатура или дисплазија;
 • Синдром Шершевски-Тарнер ;
 • Болест Милрој-Мејж;
 • други генски патологии поврзани со секс хромозоми.

Секундарната болест на слонова коска може да биде предизвикана од такви етиолошки причини како што се:

 • заразна инфекција (патоген - хемолитичен стрептокок );
 • повреда или целосна опструкција на лимфните јазли;
 • еризипела ;
 • флегмон ;
 • инфекција со филарии ;
 • компликации по сифилис ;
 • негативни ефекти на зрачење;
 • егзема во хронична форма;
 • патолошки процеси во вените, што доведува до влошување на исхраната на меките ткива и лимфните јазли;
 • обемни повреди, изгореници, смрзнатини - ваквите фактори најчесто предизвикуваат слонови на нозе;
 • напредни венерични болести во тешка форма;
 • хирургија на лимфни јазли.

Секундарната елефантијаза често е придружена со венска болест.

Бидејќи поразот на долните екстремитети најчесто се јавува, тогаш оваа етиологија треба да се издвои одделно.

Причини за поспаност на нозете имаат такви:

 • нога хирургија со васкуларна инволвираност;
 • честа и продолжена хипотермија;
 • постојано статичко оптоварување;
 • хронични проширени вени ;
 • васкулитис

Лимфостазата на Елеф е сериозна болест, па посебно внимание треба да се посвети на превенцијата, бидејќи е невозможно целосно да се излечи.

Класификација

Слабеењето на слонова коска може да биде локализирано на речиси секој дел од телото, бидејќи се заснова на нарушена лимфна дренажа, а лимфните јазли се наоѓаат низ целото човечко тело. Сепак, најчесто дијагностицирана слонова епизода од овој тип:

 • елефантијаза на долните екстремитети;
 • elephantiasis раце;
 • слонливоста на скротумот;
 • развој на лимфостаза на лицето.

Според развојот на патолошкиот процес, се разликуваат следните фази:

 • Првата фаза - на местото на локализација на патолошкиот процес, постои мало оток. Ако е долниот екстремитет, тогаш оток се јавува после вежбање.
 • Втората фаза е консолидација на едемот, зголемување на големината.
 • Третата фаза - подпухнатост е постојана, фиброзна природа на промената се појавува на кожата.
 • Четвртата фаза е значителен деформитет на екстремитетите, папиломатозни растење на кожата, формирање на трофични чиреви и пукнатини кои не се лекуваат.

Крајот на патолошкиот процес е ткивна некроза.

Симптоматологија

Симптоми на болеста на слонови

Почетната фаза на развојот на болеста за долго време се јавува во латентна форма. Пациентот може да биде вознемирен од кратки болки во зглобовите, слаб оток по продолжена физичка активност и вежбање. Постепено, болеста ќе се влоши, што се карактеризира со изразена клиничка слика.

Бремените симптоми го имаат следново:

 • ако тоа не е вродена форма на болеста, тогаш едниот дел е вклучен во процесот, а потоа и другиот;
 • постои чувство на дистензија во ногата / раката;
 • брз замор дури и под услови на мала и кратка физичка активност;
 • едем се развива во место оддалечено од зафатениот лимфен јазол;
 • оток на растење - во случај на долните екстремитети, едемот постепено се крева и достигнува до бутот;
 • кожата на местото на едемот станува мазна и сјајна;
 • моделот на сафеничните вени исчезнува, кожата се врти бледа;
 • зголемување на лимфните јазли;
 • на местото на развој на оток може да ја зголеми температурата;
 • компактирање на погодената област на телото, поради замена на интерстицијалната течност на сврзното ткиво;
 • осип, пелени осип, чирови поради атрофија на пот и лојните жлезди и пролиферација на бактерии на кожата;
 • на кожата се формираат фистули со жолто празнење;
 • алергиски реакции во телото;
 • циркулаторниот неуспех води кон нарушување на пигментацијата;
 • формирање на цврсти туберкули над телото, кои се одделени со кожни набори.

Во оваа состојба, пациентот може да почувствува ментални нарушувања: вознемиреност, апатична состојба, длабока депресија, раздразливост. Општата здравствена состојба се влошува, што може да доведе до влошување на хроничните болести, доколку тие постојат.

Дијагностика

Поради специфичноста на клиничката слика, дијагнозата не предизвикува тешкотии. Меѓутоа, со цел да се утврди причината за развојот на патолошкиот процес, формата и фазата на развој се изведуваат одредени дијагностички мерки:

 • лимфангиографија;
 • Доплер студија на крвните садови;
 • Х-зраци екстремитети;
 • КТ скенирање, МРИ;
 • лимфоцинтиграфија;
 • Тест на Макклура - Алдрих;
 • комплетна крвна слика;
 • биохемиски тест на крвта;
 • серолошка анализа;
 • тест на згрутчување на крв;
 • провокативен тест - земање специјални лекови кои предизвикуваат ослободување на паразити во крвта.
Ултразвучно доплер на васкулари

Според резултатите од дијагностичките мерки, ќе се утврди најефикасната тераписка тактика.

Третман

Третманот на елефантијаза се врши само симптоматски, бидејќи е невозможно целосно да се елиминира болеста. Конзервативните терапевтски интервенции се применуваат исклучиво во раните фази. Во иднина, постои хируршка интервенција во комбинација со лекови.

Терапија за оваа болест упатена на:

 • подобрување на исхраната на ткивата и намалување на лимфното производство;
 • елиминирање на токсините од телото;
 • нормализација на лимфните садови;
 • спречување на пролиферација на сврзното ткиво.

Покрај земањето лекови, користете го следново:

 • еластична преврска или преврски;
 • лимфна дренажна масажа;
 • физикална терапија;
 • физиотерапевтски процедури со користење на "Витафон" апарат;
 • храна за исхрана.

Препише лекови како што се:

 • антибиотици;
 • антихелминтска, ако причината е инфекција со паразити;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • антихистаминици;
 • имуномодулатори;
 • ангиопротектори;
 • глукокортикоиди;
 • лекови против болки.

Оперативната интервенција е наведена во следниве случаи:

 • формирање на лимфни кеси;
 • растот на фиброзно ткиво;
 • лимфна конгестија;
 • повторување на еризипелите.

Третманот со народни лекови може да се користи како додаток на основниот курс на терапија. Третманот за елефантијаза вклучува само еден комплекс, затоа таквото дополнување е целосно дозволено со договор со вашиот лекар.

Третманот во рана фаза може да биде доста успешен - со брзи медицински мерки е можно да се спречи развојот на патолошкиот процес и компликациите што ги предизвикува. Во подоцнежните фази на болеста на слоновите, прогнозите ќе бидат крајно неповолни.

Што се однесува до превенцијата, неопходно е да се преземат мерки за спречување на оние заболувања кои се вклучени во етиолошката листа. Во врска со вродената форма на болеста, превенцијата, за жал, не постои.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате слон болест и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: инфекциолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Јувенилен ревматоиден артритис (појавување симптоми: 6 од 20)

Малолепен ревматоиден артритис е системска автоимуна болест која ги зафаќа децата на возраст под шестнаесет години. Девојчињата се болни неколку пати почесто од момчињата. Автоимуната природа на болеста сугерира дека телото, од непознати фактори, почнува да ги препознава сопствените клетки како патолошки и активно произведува антитела против нив. Тоа е системско, бидејќи не само зглобовите, туку и неколку внатрешни органи и системи се вклучени во болеста за болест.

...
Миелоидна леукемија (миелоидна леукемија) (појавување симптоми: 5 од 20)

Миелоидната леукемија или миелоидна леукемија е опасен канцер на хематопоетскиот систем, во кој се зафатени матичните клетки на коскената срцевина. Кај луѓето, леукемијата често се нарекува "леукемија". Како резултат на тоа, тие целосно престануваат да ги исполнат своите функции и брзо да се размножуваат.

...
Псоријатичен артритис (појавување симптоми: 4 од 20)

Автоимуните болести на зглобовите кои произлегуваат од кожните лезии се нарекуваат псоријатичен артритис. Болеста главно се карактеризира со хронична или акутна природа на курсот. Псоријатичен артритис се јавува под еднакви услови и кај мажите и кај жените во зрелоста.

...
Еозинофилија (појавување на симптоми: 4 од 20)

Еозинофилијата е состојба на телото во кое се дијагностицира релативно или апсолутно зголемување на бројот на еозинофилите во крвта. Како последица на тоа, овие клетки може да се инфилтрираат од овие клетки на други ткива. Вреди да се напомене фактот дека еозинофилијата не е независна болест. Ова е еден вид на симптом кој укажува на присуство на различни алергиски, инфективни, автоимуни и други патологии во човечкото тело.

...
Диатеза (појавување на симптоми: 4 од 20)

Дијатеза кај возрасни и деца е наследна предиспозиција на телото за манифестација на одредени заболувања или патолошки реакции. Најчесто, оваа патологија се манифестира во раното детство, но нејзината примарна манифестација е исто така можна кај возрасните. Врз основа на тоа каков тип на дијатеза почнал да напредува кај луѓето, тој може да има тенденција кон прогресија на заразни болести, алергии, распаѓање на метаболичкиот процес и така натаму.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .