Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Труење со арсен: симптоми и третман

Труењето со арсен е главен симптом:

Труењето со арсен е развој на патолошки процес кој се активира со ингестија на токсична супстанција. Ваквата човечка состојба е проследена со изразени симптоми и, во отсуство на специфичен третман, може да доведе до развој на сериозни компликации.

Клиничката слика се карактеризира со изразени симптоми: гадење, тешка повраќање, општо влошување на благосостојбата и губење на свеста. Сепак, интензитетот на симптомите ќе зависи од степенот на труење.

Треба да се напомене дека слични симптоми се присутни во случај на труење со други токсични материи и тешки метали, па затоа само-третманот е строго забранет - ова може да предизвика крајно негативни последици. Само лекарот може да ги утврди причините за болестите и да пропише третман.

Програмата за третман е избрана поединечно, во зависност од сериозноста на труењето, општите показатели за човековото здравје и неговата возраст. Хоспитализацијата на жртвата речиси секогаш се одвива.

Прогнозата, како и третманот, е чисто индивидуална по природа - многу ќе зависи од навременоста на медицинската грижа и сериозноста на труењето. Веројатноста за сериозни последици е висока и смртта не е исклучена.

Етиологија

Труењето со арсен може да се случи на три начини:

 • вдишување;
 • орално;
 • со апсорпција преку кожата.

Ова е еден од најчестите отрови што се наоѓаат на следниве места:

 • во производи од морска храна кои се собираат во екстремно неповолни еколошки области;
 • во површинските и подземните води, каде што токсинот навлегува низ карпите;
 • во чадот што доаѓа од запалена руда, јаглен и друг отпад;
 • во хемиската индустрија, конзерванси, бои, антифриз, пестициди и хербициди.

Мошне често труењето со арсен може да се случи ненамерно.

Причини кои можат да предизвикаат труење со тешки отрови и арсен:

 • обид за самоубиство, кога едно лице намерно зема отров;
 • јадење морска храна, која беше донесена од исклучително неповолни области на животната средина;
 • користење на вода од загадени извори;
 • прекршување на безбедносни мерки на претпазливост при работа во производството каде што се користи арсен.

За возрасен, смртоносна доза е 0,1 - 0,2 грама отров. Труењето со арсен не е исклучено за време на стоматологијата или кога се прават боење на ноктите. Дозите на супстанцијата во овој случај се мали, затоа не се толку опасни за здравјето, но ова сепак ќе влијае на човековата благосостојба.

Симптоматологија

Знаците за труење со арсен се прилично добро изразени, па на пациентот мора да му се даде прва помош и да се пренесе во медицинска установа.

Симптоми на труење со арсен:

 • абдоминална болка со спастичен карактер;
 • општа слабост, до губење на свеста;
 • тешка главоболка;
 • вртоглавица;
 • луто мирис на лук доаѓа од устата;
 • гадење и повторено повраќање;
 • профузна и пролонгирана дијареа;
 • намален тургор на кожата;
 • сува кожа и мукозни мембрани;
 • диуреза;
 • хипотензија ;
 • тахикардија ;
 • халуцинации, состојба на делириум.

Доколку медицинската помош не е дадена на пациентот во оваа фаза на симптоматологијата, клиничката слика е значително отежнато:

Кога отровот е проголтан усно, симптомите на труење со арсен се јавуваат кај лице по 30 минути. Ако труењето настапило со вдишување, клиничката слика се појавува речиси веднаш.

Постои акутна форма на труење. Во овој случај, тоа значи постојан ефект на овој отров врз телото, но во мали количини. Ова се должи на отсуството на изразени симптоми и, како резултат на тоа, доцната жалба за медицинска помош.

Хроничното труење со арсен се карактеризира со следната клиничка слика:

Симптомите на хроничната форма се манифестираат во повеќето случаи 2 до 8 недели по првичниот контакт. Нема особено алармантни симптоми кои би имале драматичен ефект врз благосостојбата на една личност, па затоа, во повеќето случаи, не е навремено да се оди на лекар.

Треба да се напомене дека арсенот и неговите производи имаат канцероген ефект и затоа заедно со труење постои висок ризик за развој на онколошки процес.

Симптоми на труење со арсен

Дијагностика

Клиничката слика за патолошкиот процес, како по правило, е добро изразена, затоа нема проблеми со дијагнозата. По состојбата на лицето ќе се стабилизира, ќе спроведе такви дијагностички дејства:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • ендоскопско испитување на дигестивниот тракт;
 • рентген на градите.

Горенаведената дијагностичка програма е приближна. Рецептите се прават на индивидуална основа, во зависност од состојбата на пациентот и тежината на труењето.

Третман

Во случај на труење со арсен, на жртвата треба да му се даде прва помош и медицинскиот тим треба да биде повикан детално да ја опише човечката состојба на лекарите. Прва помош:

 • даде еметика;
 • измијте го желудникот;
 • да даде сорбент - ако не, млеко со претепан пилешки јајце протеин;
 • ако има конвулзии, се фаќаат на екстремитетите;
 • за време на повраќање, подигнете лице и малку го ставате на негова страна, така што повратот не се задушува со отров;
 • дајте колку што е можно повеќе топла вода.

Строго е забрането да се даваат лекови (освен емтика) или кисело пиење.

Текот на третманот ќе зависи од тежината на труењето. Терапијата со лекови ги вклучува следниве лекови:

 • дитиол антидот;
 • D-пенициламин;
 • витамини и минерални комплекси;
 • 5% Унитиол.
Главниот противотров арсен

Дополнително, тие вршат кислород и симптоматска терапија, која ќе има за цел да ги елиминира симптомите на труење со тешки метали и арсен и подобрување на благосостојбата на пациентот.

Можни компликации

Последиците од труењето со арсен се исклучително негативни за човековото здравје, бидејќи ткивото и органите се оштетени. Наспроти ова, се развиваат разни патолошки процеси, што доведува до попреченост на една личност.

Превенција

Како превентивна мерка рационално да се изврши следното:

 • почитувајте ја безбедноста на работа;
 • да не јаде храна од непознато потекло, увезена од екстремно неповолни области на животната средина;
 • Не чувајте токсини дома - ако тоа не е можно, скријте ги од деца.

На првите симптоми на труење, веднаш треба да побарате лекарска помош, бидејќи најмало одложување може да биде фатално.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате труење со арсен и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипонатремија (појавување симптоми: 11 од 20)

Хипонатремијата е најчестата форма на вода и електролитен дисбаланс, кога постои критично намалување на серумската концентрација на натриум. Во отсуство на навремена помош не ја исклучува веројатноста за појава на фатален исход.

...
Ласа треска (појавување симптоми: 11 од 20)

Ласа треска е вирусна инфекција предизвикана од вирусот со истото име. Најчесто во африканските земји. На други континенти е исклучително редок. Провокатор на болеста е специфичен микроорганизам кој најчесто го пробива човечкото тело преку дигестивниот тракт. По инфекцијата, ги инфицира виталните внатрешни органи и крвните садови.

...
Нефротичен синдром (појавување симптоми: 9 од 20)

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...
Инфективен токсичен шок (појавување симптоми: 9 од 20)

Инфективен токсичен шок е неспецифична патолошка состојба предизвикана од влијанието на бактериите и токсините кои тие ги лачат. Таквиот процес може да биде проследен со разни нарушувања - метаболички, неврорегулаторни и хемодинамични. Оваа состојба на човечкото тело е вонредна состојба и бара итен третман. Болеста може да влијае на апсолутно секое лице, без оглед на полот и возрасната група. Во меѓународната класификација на болести (ICD 10), токсичниот шок синдром има свој код - A48.3.

...
Салмонелоза (појавување на симптоми: 8 од 20)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
педијатар зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .