Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рабдомиома: Симптоми и третман

Рабдомиома - главни симптоми:

Рабдомиом е бениген тип кој е формиран од пресечено ткиво и може да има различна локализација. Сепак, најчестиот срцев рабдомиом кај деца на возраст под 15 години. Рабдомиомот на јазикот или носот е исклучително редок.

И покрај фактот дека рабдомиомата е бенигна формација, таа има тенденција да се дегенерира во малигнен, затоа, по неговото отстранување, хистолошката анализа е задолжителна.

Клиничката слика за таков патолошки процес не е веднаш видлива: во повеќето случаи, симптомите се јавуваат само по неколку години од почетокот на болеста. Сепак, можно е да се дијагностицира такво нарушување кај фетусот за време на развојот на фетусот.

Треба да се забележи дека фетусот во раните фази на развојот на таквото образование може да доведе до сериозни повреди, вклучувајќи Даунов синдром . Дијагностичкиот рабдомиом се поставува само преку лабораториски и инструментални мерки. Третманот е обично хируршки: само отстранувањето на самиот тумор, како и неговите капсули, ќе го минимизира ризикот од повторување. Во раните фази, ако срцевиот рабдомиом се дијагностицира кај новороденчиња, се применуваат конзервативни терапии.

Прогнозата ќе биде индивидуална. Според МКБ-10, овој патолошки процес има посебно значење - шифра D21.

Етиологија

Точната причина за појава на таква болест во моментов не е утврдена. Сепак, лекарите сугерираат дека развојот на болеста во областа на мекото ткиво, срцето или колкот (други видови локализација не се исклучени) може да се должи на следните фактори:

 • генетска мутација за време на зачнувањето на дете или неговиот пренатален развој;
 • сиромашна наследност;
 • метаболички нарушувања, особено кога станува збор за јаглени хидрати;
 • работа во производството;
 • хормонски нарушувања;
 • труење со тешки метали, хемикалии или отрови;
 • живеат во исклучително неповолни услови на животната средина.

Исто така, не е исклучено дека рабдомиомата може да се развие поради лошите навики на мајката: пушење, пиење алкохол за време на бременоста.

Класификација

Овој патолошки процес се класифицира на два начина - природата на локализацијата и степенот на созревање.

Во првиот случај, добронамерното образование во областа на органот може да биде од следниот тип:

 • срцева - локализирана во срцето;
 • екстракардијак - образованието се наоѓа во областа на меките ткива, колковите.

Според степенот на созревање, постојат такви видови на рабдомиоми како:

 • фетален миксоид;
 • фетална клетка;
 • возрасен

Исто така, се разликуваат единечни или повеќекратни рабдомиоми со локализација во областа на меките ткива.

Во повеќето случаи, патологијата се дијагностицира за време на феталниот развој, но случаите не се исклучени дури и по раѓањето на детето.

Симптоматологија

Ако образованието не се дијагностицира за време на интраутериниот развој на бебето, тогаш тоа може да се открие само случајно, бидејќи патолошкиот процес е асимптоматски долго време. Во повеќето случаи тоа е неколку години.

Општо земено, клиничката слика на оваа болест ќе се карактеризира како што следува:

 • слаб апетит, бавно зголемување на телесната тежина;
 • цијаноза на кожата;
 • слабост, летаргија, апатична состојба на детето;
 • мудрост, често плачење и сиромашен сон без очигледна причина;
 • оток на екстремитетите;
 • нарушување на срцевиот ритам ;
 • нестабилен крвен притисок;
 • губење на свеста без очигледна причина;
 • развојно одложување, и ментално и психолошко.

Покрај тоа, клиничката слика на патологијата ќе биде надополнета со релевантни знаци, во зависност од локализацијата на образованието - болка во областа на колкот и оток, болка во срцето.

Треба да се сфати дека растот на тумор во срцевиот мускул е прилично опасен процес, бидејќи нејзиниот прекумерен раст последователно, ако не е отстранет, ќе доведе до срцев удар.

Дијагностика

Овој патолошки процес се дијагностицира во вториот триместар од бременоста, односно во 21 недела од развојот на фетусот. Еднородено дете е дијагностицирано со патологија само со инструментална дијагностика користејќи ги следните методи:

 • ЕКГ;
 • Ултразвук на срцето;
 • КТ или МРИ.
ЕКГ за деца

По отстранувањето на туморот, се врши хистолошка анализа за да се исклучи или потврди малигномот.

Според резултатите од дијагностичките мерки, ќе се утврди обликот на патолошкиот процес, како и степенот на сериозноста, врз основа на кој ќе се изберат понатамошни тактики на третман.

Третман

Елиминацијата на патологијата со конзервативни методи е можна само во раните фази. Во повеќето случаи, операцијата се користи - туморот се отстранува заедно со капсулата за да се спречи повторување на болеста.

Во тој случај, ако хистолошката анализа ја покажува малигната природа на формирањето, се врши дополнителен преглед, врз основа на кој лекарот ќе препише понатамошен третман.

Дури и по хируршко исцрпување на образованието, неговото повторување не е исклучено. Затоа, пациентите со таква дијагноза треба да се регистрираат кај соодветниот специјалист и систематски да се превземат превентивни испитувања.

Прогнозата ќе биде позитивна ако образованието е бенигно и не е повеќекратно. Во други случаи, сè ќе зависи од формата и тежината на онколошкиот процес.

Во однос на методите на превенција, во овој случај тие не се, бидејќи природата на развојот на таквата патологија не е утврдена. Бремените жени треба редовно да подлежат на ултразвучно скенирање за навремена дијагноза на патологија, а родителите треба систематски да го земат своето дете за превентивни медицински прегледи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате рабдомиом и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , кардиолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Астено-невротичен синдром (појавување симптоми: 7 од 18)

Астено-невротичен синдром (син Астенија, астеничен синдром, синдром на хроничен замор, невропсихијатриска слабост) е бавно прогресивно психопатолошко нарушување кое се јавува кај возрасни и деца. Без навремено лекување води кон депресивна состојба.

...
Лево вентрикуларна хипертрофија (појавување симптоми: 6 од 18)

Левата вентрикуларна хипертрофија (кардиомиопатија) е типично срцево заболување кај пациенти со дијагноза на хипертензија. Левата вентрикуларна хипертрофија, чии симптоми овозможуваат оваа патологија да се смета како процес кој вклучува структурна адаптација на срцето во однос на метаболните потреби релевантни за миокардот, како и промени кои се јавуваат кај хемодинамските параметри, е доста опасна по тоа што често резултира со фатален исход.

...
Неурестенија (појавување симптоми: 5 од 18)

Стресот во животот на модерната личност е прилично чест феномен, а понекогаш и човечката психа не се справува со таков товар. Врз основа на нервен исцрпеност може да се појави болест како што е неврастенија. Најчесто оваа болест се јавува кај млади мажи и жени, но во пракса не може да се тврди дека било која социјална или возрасна група е целосно ослободена од ризикот од развој на неврастенија. Понекогаш се јавува и неврастенија кај децата и сексуална неврастенија, која се карактеризира со присуство на сексуални нарушувања.

...
Преоптоварување (појавување симптоми: 5 од 18)

Преголемата работа е услов што не само што се соочуваат денес, туку и возрасните, но и децата. Се карактеризира со намалена активност, поспаност, оштетено внимание и раздразливост. Покрај тоа, многу луѓе веруваат дека прекумерната работа не е сериозен проблем и дека е доволно добро да спие доволно за да помине. Всушност, невозможно е да се ослободиме од таквата повреда со продолжен сон. Спротивното е точно - постојаната желба за спиење и неможноста да се опорави по спиење се главните симптоми на прекумерната работа.

...
Аритмија кај деца (појавување симптоми: 5 од 18)

Аритмијата кај децата е различна етиологија на срцеви аритмии, која се карактеризира со промена на фреквенцијата, регуларноста и секвенцата на срцеви контракции. Однадвор, аритмијата кај децата се манифестира во форма на неспецифична клиничка слика, што всушност доведува до задоцнета дијагноза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .