Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Полителите: Симптоми и третман

Полител - главните симптоми:

 • Дополнителни брадавици

Полителиум (син 3. брадавица, екстра брадавица, рудиментирана брадавица) е конгенитална аномалија во која детето е родено со голем број на брадавици, што е повеќе од две. Често се локализирани по должината на градите, но веројатноста за нивно појавување во другите сегменти на телото, на пример, во пазувите, стомакот или нозете, не е исклучена.

Патологијата е директно поврзана со карактеристиките на текот на ембриогенезата за време на феталниот развој. Покрај тоа, се верува дека развојот на болеста придонесува за генетска предиспозиција.

Главната клиничка манифестација е присуството на еден или повеќе дополнителни брадавици. Често, во прилог на естетски непријатности и емоционални ограничувања, оваа функција нема други симптоми.

Со воспоставувањето на точна дијагноза, нема проблеми: за ова е доволно само да се спроведе темелно физичко испитување на пациентот. При спроведувањето на лабораториски и инструментални постапки не е неопходно.

Третманот се изведува со хируршка или минимално инвазивна (ласерска терапија) од страна на. Сепак, некои пациенти претпочитаат да одбијат терапија бидејќи не се забележани никакви симптоми или малигни трансформации.

Етиологија

Politelia се смета за прилично честа болест, со дополнителни брадавици често се грешат за неви или фиброиди . Карактеристика на оваа болест е, исто така, дека, за разлика од поливастија (присуство на дополнителна млечна жлезда), може да се дијагностицира и кај жените и кај мажите.

Развојот на таков дефект е олеснет од карактеристиките на текот на ембриогенезата. Ова се должи на фактот дека во одреден период на интраутеричен развој на фетусот има голем број на заматеност својствени за секој ембрион. Во повеќето случаи, овој основен знак исчезнува долго пред да се роди детето.

Сепак, ова не е секогаш случај - може да се зачува еден или повеќе дополнителни брадавици, а бебето ќе се роди со таква карактеристика. Под влијание на некои надворешни фактори, фетусот може да не се развие, и ќе остане неколку заглавја.

Овие негативни фактори вклучуваат:

 • акутен тек на секоја болест за време на бременоста;
 • продолжена изложеност на јонизирачко зрачење;
 • зависноста на идната мајка на лошите навики;
 • широк спектар на абдоминални повреди.

Покрај тоа, полителиумот е предизвикан од генетски фактор, што значи дека веројатноста за појава на бебе со повеќе од 2 брадавици е многу висока ако слично нарушување било дијагностицирано кај еден близок роднина. Видот на наследување е автосомно доминантен, додека преносот на мутантниот ген не зависи од полот на родителот.

Симптоматологија

Главен клинички знак е присуството на еден или повеќе дополнителни комплекси на брадавица-асола. Често се наоѓа единствен замаглувач, но понекогаш може да бидат присутни и парни дополнителни брадавици. Во вториот случај, тие често се наоѓаат симетрично и локализирани по должината на дојката.

Рудиментарни брадавици може да се појават и во следните области:

 • подлогата;
 • предниот ѕид на абдоминалната празнина;
 • ингвинални набори;
 • назад и вратот;
 • горните и долните екстремитети.

Не сите дополнителни образование е комплетна брадавица. На пример, ако е присутна арела, но брадавицата не е присутна, тогаш таков дефект може да се погреши за роден знак, и ако има брадавица, но не и ореол, тогаш многу често луѓето заземаат рудименти за крт.

Кај жените, таквото основно образование може да се однесува различно:

 • зголемена пигментација и оток за време на породувањето;
 • целосно отсуство на какви било знаци, до пубертет;
 • промена во сензитивноста за време на менструацијата или хормоналните нарушувања;
 • ослободување на млеко или колострум за време на доењето на бебето (ова е можно ако на дополнителните гради има доволно вродено ткиво и работен млечен канал, а веројатноста за развивање на онкологија, како и на обичната гради, исто така се зголемува).

Во некои случаи, 3 брадавици кај женката се однесуваат исто како и вообичаеното, а единствената разлика е местото на локализација. Треба да се напомене дека мажите имаат било какви надворешни знаци може да бидат целосно отсутни.

Оваа развојна аномалија не доведува до појава на болка , бидејќи на брадавицата целосно немаат нервни завршетоци и не влијае на благосостојбата на лицето.

Симптоми

Дијагностика

Врз основа на фактот дека полителиумот делува како конгенитална абнормалност, точната дијагноза се прави врз основа на темелно испитување на бебето.

Ако некое лице побара медицинска помош на постара возраст, процесот на дијагноза ќе вклучува:

 • проучување на историјата на болеста;
 • анализа на семејната историја;
 • запознавање со историјата на животот - ова вклучува информации во врска со текот на бременоста кај мајката на пациентот;
 • испитување и палпација на проблематичната област;
 • детален преглед на пациентот за да се утврди можното присуство на дополнителни клинички манифестации.

Лабораториските тестови и инструменталните процедури во овој случај немаат дијагностичка вредност.

Третман

Politelia не е болест, но делува како карактеристика на развојот. Поради оваа причина многу често не е потребен посебен третман. Таквата аномалија не се смета за деформитет, но за некои луѓе таа може да стане сериозен естетски и морален проблем, па затоа самите пациенти инсистираат на отстранување на зачетокот.

Единствената медицинска индикација за хируршка ексцизија е присуството кај жените, покрај дополнителната брадавица, млечниот канал и жлечното ткиво. Во такви случаи, постојат ризици од развој на онкологија, како и со нормална града.

Отстранувањето на овој дефект се врши со помош на:

 • нормална хируршка интервенција под општа анестезија - печ се применува на раната што се ракува, а по околу 10 дена се отстрануваат конците;
 • ласерска терапија;
 • cryodestruction.
Криодеструктура

Целата постапка на ексцизија може да трае од 15 до 45 минути.

Без оглед на опцијата за третман, во текот на целата недела, пациентите треба да се воздржат од:

 • тежок физички напор;
 • земајќи жешка бања;
 • посета на солариум или базен.

Исто така, вреди да се забележи и формирањето на дополнителна брадавица на младата жлезда кај детето - во вакви случаи операцијата е одложена до зрелоста. Ова се должи на фактот дека до развојот на млечната жлезда е завршена, речиси е невозможно да се предвиди во кој од брадавиците млечните канали ќе се отворат.

Треба да се напомене дека во никој случај не може да биде независно отсечен, истиснување или раскинување на радијална брадавица. Ова може да предизвика појава на секундарни непријатни последици, а исто така често ја комплицира работата на доктор.

Употребата на традиционалната медицина во овој случај е исто така непрактична бидејќи не носи апсолутно никаков ефект, напротив, ќе предизвика иритација на кожата околу третата брадавица или алергиските реакции.

Превенција и прогноза

Наспроти позадината на фактот дека полителиумот е последица на кршење на текот на периодот на ембриогенезата, главната превенција е насочена кон контролирање на соодветниот тек на бременоста.

Претставниците на жените во периодот на раѓање треба:

 • целосно отфрлаат алкохол и никотин;
 • јаде право и избалансиран;
 • спречување на ефектите од јонизирачкото зрачење;
 • избегнување на абдоминална траума;
 • често на отворено;
 • води умерено активен животен стил;
 • третираат сите болести, но само под строг надзор на лекарот што присуствува;
 • редовно го посетуваат акушер-гинеколог.

Врз основа на фактот дека таквото отстапување има генетска природа, консултацијата со генетичар, исто така, може да делува како превентивна мерка - ова му се покажува на парот кој одлучи да има деца.

Што се однесува до прогнозата, тоа е поволно. Одлуката за отстранување на дополнителна брадавица ја прави само пациентот, бидејќи таквото отстапување не носи опасност по здравјето.

Често, единствената причина зошто луѓето бараат хируршки третман е да се реши козметички проблем.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Politelia и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: терапевт , педијатар , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .