Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Треска од непознато потекло: симптоми и третман

Треска од непознато потекло се главните симптоми:

Треска од непознато потекло (син LNG, хипертермија) е клинички случај во кој зголемената телесна температура е водечки или единствениот клинички знак. Таква состојба се вели кога вредностите се зачувани за 3 недели (за деца - подолго од 8 дена) или повеќе.

Можни причини може да бидат онколошки процеси, системски и наследни патологии, преголема доза на лекови, инфективни и воспалителни болести.

Клиничките манифестации често се ограничени со пораст на температурата до 38 степени. Оваа состојба може да биде придружена со треска, зголемено потење, напади со надуеност и чувства на болка со различна локализација.

Целта на дијагностичкото пребарување е коренот, затоа пациентот треба да помине низ широк спектар на лабораториски и инструментални процедури. Потребните мерки за примарната дијагноза.

Алгоритмот за третман е избран поединечно. Со стабилна состојба на пациентот, третманот воопшто не е потребен. Во тешки случаи, примени пробна шема, во зависност од наводниот патолошки провокатор.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, треската од непознато потекло има своја шифра. Кодот за МКБ-10 е Р50.

Етиологија

Фебрилна состојба која трае не повеќе од 1 недела зборува за инфекција. Се претпоставува дека продолжената треска е поврзана со текот на секоја сериозна патологија.

Најчестите можни причини се:

Треска од непознато потекло кај деца или возрасни може да биде резултат на предозирање со лекови:

 • антимикробни агенси;
 • антибиотици;
 • сулфонамиди;
 • нитрофурани;
 • антиинфламаторни лекови;
 • лекови кои се препишани за болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • кардиоваскуларни лекови;
 • цитостатици;
 • антихистаминици;
 • јод препарати;
 • супстанции кои влијаат на централниот нервен систем.

Природата на лекот не е потврдена во случаи кога температурните вредности остануваат високи во рок од 1 недела по прекинот на лекот.

Причини за треска од непознато потекло

Класификација

Врз основа на природата на курсот се случува треска од нејасна генеза:

 • класична - против позадината на патологијата позната на науката;
 • нозокомијални - се јавуваат кај лица кои се во единицата за интензивна нега повеќе од 2 дена;
 • неутропенична - намалување на бројот на неутрофили во крвта;
 • Поврзани со ХИВ.

Нивото на зголемување на температурата LNG е:

 • низок степен - варира од 37,2 до 37,9 степени;
 • фебрилни е 38-38,9 степени;
 • pyretic - од 39 до 40,9;
 • хиперпиретик - над 41 степени.

Според типот на промени во вредностите, се разликуваат следните видови на хипертермија:

 • постојано - дневни флуктуации не надминуваат 1 степен;
 • лабава - варијабилноста во текот на денот е 1-2 степени;
 • наизменично - промена на нормалната состојба со патолошкиот настан, времетраењето е 1-3 дена;
 • бурните - постојат остри скокови во температурни индикатори;
 • wavelike - индикаторите на термометарот постепено се намалуваат, по што повторно се зголемуваат;
 • перверзни - стапки се повисоки наутро отколку навечер;
 • погрешно - нема обрасци.

За времетраењето на треската од непознато потекло може да биде:

 • акутен - трае не подолго од 15 дена;
 • субакутен - интервалот е од 16 до 45 дена;
 • хронично - повеќе од 1,5 месеци.

Симптоматологија

Главната, а во некои случаи - единствениот - симптом во треска од непознато потекло е треска.

Особеноста на оваа состојба е дека патологијата за доста долг временски период може да биде целосно асимптоматска или со избришани симптоми.

Главни дополнителни манифестации:

 • болка во мускулите и зглобовите;
 • вртоглавица;
 • чувство на недостаток на здив;
 • зголемена брзина на срцето;
 • треска;
 • зголемено потење;
 • болка во срцето, долниот дел од грбот или во главата;
 • недостаток на апетит;
 • вознемирен столче;
 • гадење и повраќање;
 • слабост и слабост;
 • чести промени во расположението;
 • интензивна жед;
 • поспаност;
 • бледило на кожата;
 • намалување на работниот капацитет.

Надворешни симптоми се појавуваат кај возрасни и деца. Сепак, кај втората категорија на пациенти, сериозноста на поврзаните симптоми може да биде многу повисока.

Дијагностика

Дијагноза на треска од непознато потекло

За да се идентификуваат причините за треска од непознато потекло, потребно е сеопфатно испитување на пациентите. Пред спроведувањето на лабораториски и инструментални студии се неопходни мерки на примарната дијагноза, спроведени од пулмонолог.

Првиот чекор во утврдувањето на точната дијагноза вклучува:

 • проучување на историјата на болеста - да се бараат хронични болести;
 • собирање и анализа на животната историја;
 • темелно физичко испитување на пациентот;
 • слушање на лице со фоноенскоп;
 • мерење на температурата;
 • детален преглед на пациентот за прв пат од појава на главен симптом и сериозност на придружни надворешни манифестации и хипертермија.

Лабораториски тестови:

 • општи клинички и биохемиски анализи на крвта;
 • микроскопско испитување на измет;
 • општа анализа на урината;
 • бактериска култура на сите човечки биолошки течности;
 • хормонски и имунолошки тестови;
 • бактериоскопија;
 • серолошки реакции;
 • PCR тестови;
 • Mantoux тест;
 • тестови за СИДА и ХИВ .

Инструменталната дијагностика на треска од нејасна генеза вклучува спроведување на такви постапки:

 • радиографија;
 • КТ и МРИ;
 • коска систем скенирање;
 • ултрасонографија;
 • ЕКГ и ехо;
 • колоноскопија;
 • пункција и биопсија;
 • сцинтиграфија;
 • дензитометрија;
 • EFGDS;
 • MSCT.
Денситометрија

Потребни се консултации од специјалисти од различни области на медицината, на пример, гастроентерологија, неврологија, гинекологија, педијатрија, ендокринологија и сл. Во зависност од докторот на кој поминува пациентот, може да се доделат дополнителни дијагностички процедури.

Диференцијалната дијагноза е поделена на следните главни подгрупи:

 • заразни и вирусни заболувања;
 • онкологија;
 • автоимуни болести;
 • системски нарушувања;
 • други патологии.

Третман

Кога состојбата на лицето е стабилна, експертите препорачуваат да не се третираат треска од непознато потекло кај деца и возрасни.

Во сите други ситуации, се изведува пробна терапија, суштината на која ќе се разликува во зависност од намената на провокатор:

 • туберкулоза е пропишана анти-туберкулозна супстанција;
 • инфекциите се третираат со антибиотици;
 • вирусни болести се елиминираат со помош на имуностимуланти;
 • автоимуни процеси - директна индикација за употреба на глукокортикоиди;
 • во болести на гастроинтестиналниот тракт, покрај лековите, тие пропишуваат диетална терапија;
 • кога се откриени малигни тумори, се индицирани хируршка интервенција, хемотерапија и радиотерапија.

Во случај на сомневање за лекот за лекот, потребно е отстранување на лековите земени од пациентот.

Што се однесува до лекувањето со народни лекови, мора да се согласи со лекарот што посетува - ако ова не е направено, веројатноста за влошување на проблемот не е исклучена, ризикот од компликации се зголемува.

Превенција и прогноза

За да се намали веројатноста за развој на патолошка состојба, неопходно е да се придржуваат до превентивни препораки насочени кон спречување на појава на можна провокативна болест.

Превенција:

 • одржување на здрав начин на живот;
 • целосна и избалансирана исхрана;
 • избегнување на стресни ситуации;
 • предупредување за било каква повреда;
 • постојано зајакнување на имунолошкиот систем;
 • лекови во согласност со препораките на лекарот кој ги препишал;
 • рана дијагноза и комплетен третман на сите патологии;
 • редовен премин на целосен рутински преглед во здравствена установа со посета на сите специјалисти.

Треската од непознато потекло има двосмислено предвидување, кое зависи од коренот. Целосното отсуство на терапија е полн со развој на компликации на една или друга основна болест, што е често фатално.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате треска од непознато потекло и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: пулмолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кардитис (појавување симптоми: 10 од 20)

Кардитис е воспалителна болест на различна етиологија, во која има оштетување на срцевите мембрани. И миокардот и другите органски мембрани, како што се перикардот, епикардиумот и ендокардиумот, може да страдаат од кардитис. Системското множество воспаленија на срцевите мембрани, исто така, се вклопува во општото име за патологија.

...
Стомачен тумор (појавување на симптоми: 10 од 20)

Тумор на желудникот - е патолошка неоплазма, и покрај фактот дека покрај малигниот тек, исто така, може да има бенигна природа. Без оглед на нејзиниот карактер, таа секогаш почнува да се развива од еден слој на овој орган, но е склона кон пораз на сите структурни ткива. Доста честопати има асимптоматски тракт и се карактеризира со бавен раст.

...
Борелиоза (појавување симптоми: 9 од 20)

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...
Пиелонефритис (појавување симптоми: 9 од 20)

Пиелонефритис е воспалителна болест во која бубрезите се погодени, ова се случува кога голем број на негативни фактори се комбинираат со изложеност на одредени микроорганизми. Пиелонефритисот, чиишто симптоми честопати се отсутни, е опасно токму поради оваа причина, бидејќи општата здравствена состојба не е нарушена и затоа не се преземаат мерки за лекување. Болеста може да биде унилатерална или билатерална, како и примарна или секундарна, односно развива со претходно здрави бубрези или со постоечки патологии.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 9 од 20)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .