Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Аргироза: Симптоми и третман

Аргироза - главните симптоми:

Аргироза (син Аргирија) - спаѓа во категоријата дерматолошки заболувања и се јавува во позадина на зголемено внесување, акумулација и таложење на сребрени јони во човечкото тело. Вреди да се спомене дека болеста е неизлечива, а најчесто е дијагностицирана кај мажите.

За појавата на таквата патологија потребен е долгорочен контакт со сребро. Денес, постојат неколку извори на сребрени јони кои се достапни за секого, на пример, лекови.

Оваа патологија има специфични и изразени клинички знаци, главни меѓу кои е сино-сива или сребрена боја на кожата и склерата.

Дијагностиката не предизвикува потешкотии и се врши со заеднички напори на дерматолози и офталмолози. Можно е да се направи точна дијагноза веќе за време на првата посета на лекарот.

Невозможно е да се излечи аргирија, но со помош на козметички процедури и средства може малку да се олесни кожата на болен човек. Сепак, најважното правило за терапија е целосно ограничување на снабдувањето на сребрените јони со човечкото тело.

Етиологија

Argyria е последица на проголтување на сребро во човечкото тело и неговото последователно таложење во кожата. И не е важно каква форма има таков метал - може да биде или соединенија или јони, или чиста форма на таква супстанца, на пример, сребрена прашина или колоидно сребро.

Експертите открија дека појавата на карактеристични симптоми бара продолжена изложеност на метал - најмалку 10-12 години. По пенетрацијата во телото, сребрените јони се шират низ сите ткива, но во некои области се создаваат поволни услови за нивна акумулација. Најголемата концентрација на оваа супстанција често се локализира во:

 • горните слоеви на дермисот;
 • потни жлезди;
 • корнеа;
 • мукозни мембрани.

Вреди да се напомене дека во нормални случаи, секој возрасен или постар човек има мала количина на таков метал во горенаведените зони.

Денес, главни извори на сребро се:

 • некои лекови;
 • протези;
 • козметика;
 • вода за пиење - сребрени честички се случуваат во течност поради влијанието на електрофорезата на неа - тоа е долгорочна употреба на "сребрена" вода која најчесто води кон развој на таква болест.

Исто така вреди да се напомене дека патологијата е професионална по природа, односно, таа често се развива кај оние луѓе кои, врз основа на нивните активности, мора постојано да контактираат со овој елемент или неговите соединенија. Така, главната група за ризик се состои од накит и работници во фабрики за галванизација.

Меѓу лековите што содржат честички од сребро, вреди да се потенцира:

 • Argosulfan;
 • "Витар";
 • "Аргоника";
 • Коларгол;
 • Тиносан;
 • "Протаргол";
 • "Poviargol";
 • Арговит;
 • Дермазин;
 • Argolife;
 • Миро Микулич;
 • бактерицидна хартија што се користи за мали изгореници, рани или абразии.

Класификација

Единствената поделба на таквата болест со количината на сребро, која се депонира во ткивата на човечкото тело, имплицира постоење на такви форми на аргирија како:

 • локално - во повеќето случаи постои промена во сенката на само периорбиталната област и склерата;
 • генерализирана - целата кожа ја менува својата боја.

Симптоматологија

Како што споменавме погоре, аргирија има специфична и изразена симптоматологија, а неколку фактори влијаат на интензитетот на манифестацијата, имено:

 • износот на дојдовен сребро;
 • времетраењето на нејзината акумулација;
 • индивидуални карактеристики на човечкото тело.

Главните симптоми на болеста се:

 • Невообичаена боја на кожата, која може да варира од светло сиво до темно сребро. Пигментацијата е најизразена во отворените области на кожата: лице, горните екстремитети, вратот и градите.
 • Промената во сенка не е само склера, туку и лакримална карбуна и прегратка на лунатијата.
 • Намалување на визуелната острина со различна тежина.
 • Мала промена во бојата на косата, која е најкарактеристична за фер-коса луѓе.
 • Боење на ноктите во сиво-сина нијанса.

Општата состојба на човековото здравје не е нарушена, но таквите знаци предизвикуваат психолошки непријатности, а исто така предизвикуваат депресија и голем број комплекси.

Горенаведените симптоми се карактеризираат со фактот дека се развива екстремно бавно - со текот на годините.

Смртоносната доза на телото е 10 грама сребро нитрат.

Следните знаци може да укажат на акутно труење со таква супстанција:

 • перзистентно гадење придружено со повраќање;
 • неукротимна дијареа;
 • конвулзивни напади;
 • губење на свеста
Боја на кожа со аргироза

Дијагностика

Дијагностичкиот процес задолжително треба да содржи цела низа процедури и активности.

Пред сè, клиничарот сам мора:

 • да се прочита историјата на болеста кај луѓето;
 • да се собере и да се анализира животната историја на пациентот - ова ги открива неговите услови за работа или го потврдува фактот дека употребуваат одредени лекови;
 • оцени состојбата на кожата, мукозната мембрана на устата, ноктите и склерите на очите;
 • ја утврдува визуелната острина на пациентот;
 • детално го испитува пациентот за да го утврди времето на појавување на првите надворешни знаци кои укажуваат на патолошки ефект на јони на сребро врз телото.

Доставени се дополнителни лабораториски и инструментални постапки:

 • општа клиничка анализа на крв;
 • крвна биохемија;
 • биопсија на кожата;
 • микроскопска студија за биопсија.

Аргирозата мора да се разликува од болести како што се:

Третман

Наспроти позадината на фактот дека аргирозата води до непоправлива пигментација на кожата, мукозните мембрани и склерата, невозможно е целосно да се ослободи од таква болест.

Во раните фази на болеста, можете малку да ја осветлите кожата со користење на постапка како што е ласерската дермабразија. Сепак, не сите лекари се сигурни во ефикасноста на оваа техника, бидејќи главната акумулација на сребро е концентрирана во долните слоеви на епидермисот.

Во третманот на болеста најважно е целосно да се исклучи пенетрацијата на таков метал во човечкото тело. Во некои случаи, доволно е да одбиеме да земаме лекови или да користиме козметика, која вклучува таква супстанција, како и да го смените местото на работа.

Не последното место во третманот на аргирија е окупирано од работата на психолог и психотерапевт со пациент.

Можни компликации

Одбивањето да се побара квалификувана помош во врска со постојаниот контакт со извори на јони на сребро може да доведе до развој на следниве компликации:

 • тешка депресивна состојба ;
 • многу психолошки проблеми;
 • значително намалување на квалитетот на животот;
 • значителна загуба на видот;
 • нарушување на функционирањето на виталните органи - ова вклучува белите дробови и бубрезите;
 • воспалителна лезија на дигестивниот тракт;
 • масен црн дроб;
 • хроничен бронхитис , кашлица и назална конгестија;
 • парализа на респираторните мускули;
 • шок состојба.

Превенција и прогноза

Можете да го избегнете развојот на аргирозата со почитување на следниве едноставни превентивни препораки:

 • земање лекови со строго почитување на препораките на лекарот што се јавува во однос на дневната доза и времетраењето на третманот;
 • ограничена употреба на козметички супстанции, кои вклучуваат честички од сребро;
 • внимателен избор на протези;
 • усогласеност со барањата за безбедност и употребата на лична заштитна опрема при работа со таков метал;
 • редовен премин на целосен превентивен преглед во здравствена установа.

Аргирија има поволна прогноза за животот на пациентите, меѓутоа, многу често луѓето со слична дијагноза ги надминуваат психолошките проблеми.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате аргироза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Еклампсија (појавување на симптоми: 5 од 10)

Еклампсија е компликација на бременоста, во која крвниот притисок се зголемува нагло и неочекувано (тешко е да се врати во нормала). Исто така, жената има висока содржина на протеини во урината и тешко оток на екстремитетите. Постојат два начини за излез од оваа состојба - повлекување на симптомите или кома. Оваа патолошка состојба може да му наштети на здравјето на не само на бремената мајка, туку и на нероденото бебе.

...
Трихоцефалоза (појавување на симптоми: 5 од 10)

Трихоцефалоза (trichuriasis, trichurosis) е болест на паразитска природа, што доведува до нарушување на функционирањето на органите на дигестивниот и нервниот систем. Причината за болеста е патолошкото влијание на патогенот. Главната група за ризик се состои од деца и адолесценти.

...
Ласа треска (појавување симптоми: 5 од 10)

Ласа треска е вирусна инфекција предизвикана од вирусот со истото име. Најчесто во африканските земји. На други континенти е исклучително редок. Провокатор на болеста е специфичен микроорганизам кој најчесто го пробива човечкото тело преку дигестивниот тракт. По инфекцијата, ги инфицира виталните внатрешни органи и крвните садови.

...
Труење со арсен (појавување симптоми: 5 од 10)

Труењето со арсен е развој на патолошки процес кој се активира со ингестија на токсична супстанција. Ваквата човечка состојба е проследена со изразени симптоми и, во отсуство на специфичен третман, може да доведе до развој на сериозни компликации.

...
Менингитис (појавување симптоми: 4 од 10)

Менингитисот е заразна болест, чија текот се карактеризира со екстензивно воспаление на 'рбетниот мозок и мозокот, а различни видови на вируси и бактерии делуваат како патогени. Менингитис, симптоми кои се појавуваат во зависност од специфичниот тип на патогени, се јавува или одеднаш или за неколку дена од моментот на инфекција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .