Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хиперстезија: Симптоми и третман

Хиперестезија - главните симптоми:

Хиперестезијата (синхрониска хиперсензитивност) може да укаже на зголемена ментална ексцитабилност или прекумерна подложност на кожата, барем - заби, дел од главата, на надворешни стимули. Патологијата може да се развие кај возрасни и деца.

Синдромот скоро секогаш има секундарна природа, односно е формиран против позадината на други болести. Најчести извори се депресија , полиневропатија , метаболички нарушувања и системски заболувања.

Симптомите ќе се разликуваат малку во зависност од погодениот сегмент. На пример, хиперстезијата на забите е изразена со појава на тешка и остра болка, менталната форма се изразува со емоционална нестабилност, а типот на кожата се карактеризира со црвенило и непријатност, особено во областа на бутот, рацете и главата.

Дијагностиката се базира на широк спектар на лабораториски и инструментални мерки. Не е последното место во дијагностиката на настаните лично одржани од клиничарот.

Третманот на болеста може да биде конзервативен метод, но тактиката на лекување ќе зависи од видот на патологија и етиолошки фактор.

Во меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, хиперстезијата има своја шифра. Код ICD-10 ќе биде R20.3.

Етиологија

Причините за хиперстезија се различни, но ќе се разликуваат во зависност од кој сегмент е вклучен во патолошкиот процес. На пример, хиперестезијата на забната глеѓ може да биде предизвикана од такви фактори:

 • зголемена компресибилност на емајлот;
 • дефекти во форма на ерозија и клинови во горниот слој на забите;
 • целосно отсуство или непрофесионален третман на кариес ;
 • погрешни тактики на запечатување;
 • трауматизирање на забите - ова вклучува вкочанување и разделување, пукнатини и фрагменти од дел од круната;
 • честа белење;
 • воспалителни или дистрофични пародонтални заболувања;
 • краток френулум на горната или долната усна;
 • лош квалитет на производството на протези;
 • нанесување на премногу тврда четка за заби;
 • агресивни чистење на забите;
 • ирационална употреба на забен конец;
 • психоневрози;
 • патологии на ендокриниот систем;
 • болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • метаболички нарушувања;
 • менување на хормоналните нивоа.

Хиперестезијата на кожата ги има следните предиспонирачки фактори:

Психичката хиперстезија во повеќето ситуации е последица на такви абнормалности:

Сексуалната хиперстезија или болно зголемена сексуална желба најчесто се формира во позадина на такви состојби:

 • интоксикација со алкохол;
 • присуство на ментални нарушувања кај луѓето;
 • претходна сексуална злоупотреба.

Чувствителноста на грлото може да се должи на следните фактори:

 • хронични фарингеални заболувања;
 • екстремен нервен шок;
 • хистерија

Провокативни извори треба да им се припишат на лица од било која возраст и пол.

Класификација

Хиперстезијата на кожата се разликува во вид на иритант. Постојат неколку форми на болеста:

 • термички - кожата реагира на ефектите од топлина или студ;
 • полистезија - кога е изложена на единствен провокатор, на пример, игла, лицето има чувство на печење, пецкање и притисок со различна тежина;
 • хиперпатија - се развива како реакција на контакт со кожата без притисок, пациентите се жалат на тешка непријатност, непријатност и екстремен притисок;
 • парестезија - се карактеризира со отсуство на болка, но појавата на вкочанетост или "мравки", често влијае на рацете по мозочен удар, но не го исклучува ефектот врз другите делови од телото.

Според изворите на формирање на дентинска хиперстезија е:

 • поврзани со губење на тешко заб ткиво или бришење на емајл;
 • се појавува против изложување на вратот на стоматолошка единица;
 • идиопатска.

Стоматолошката хиперстезија е една од најчестите форми.

Причини за хиперстезија заби

Симптоматологија

Клиничките манифестации се индивидуални за секој вид повреда.

Хиперестезијата на забната глеѓ се јавува кога јадеме слатки или солени производи, кисела или зачинета храна, додека пиете премногу ладни или многу топли пијалаци.

Следните симптоми се забележани:

 • болка, чија природа може да варира од мали непријатности до силен синдром на болка;
 • зголемени лигави;
 • проблеми со внесот на храна;
 • крварење на непцата;
 • нарушување на говорната функција;
 • принудената положба што ја носат болните - така што образите практично не се во контакт со забите;
 • неможност за спроведување на орална хигиена;
 • појава на плака и повеќе кариес;
 • гингивална хиперплазија.

Емоционалната хиперстезија се изразува со следниве симптоми:

 • зголемена нервна раздразливост;
 • солзи и раздразливост;
 • чести промени во расположението;
 • неможност да се ограничат емоциите;
 • зголемена подложност на аудитивни, мирисни и тактилни стимули;
 • појавата на голем број на неприродни непријатности локализирани во различни делови на телото - најчесто се јавуваат во регионот на горните или долните екстремитети, главата и лицето.

Симптомите на хиперсензитивност на кожата се комбинираат:

 • непријатност на угнетувачкиот карактер;
 • горење болки и чешање, вклучувајќи ја скалпот;
 • менување на сенката на зоната на хиперстезија - таа добива црвена нијанса и постепено се шири до здравите ткива;
 • бел дермографија.

Во повеќето случаи, рацете и површината на кожата до лактот, површината на главата и лицето, нозете до бутот однатре и горниот дел од грбот се вклучени во патолошкиот процес.

Ако се појави фарингеална хиперстезија, пациентите може да ги направат следните поплаки:

 • болка и воспалено грло;
 • чешање и вкочанетост;
 • чувство на странски предмет во ларингеалната празнина;
 • "Гребење" на мукозната мембрана на грлото;
 • главоболки.

Бидејќи хиперстезијата на забите, кожата и другите видови е секогаш секундарна, покрај оваа клиника, може да се појават и симптоми на основната болест.

Дијагностика

Хиперестезијата на забите или која било друга зона има јасни знаци, ако се појават симптоми, треба да се обратите кај еден од овие специјалисти за помош:

 • стоматолог;
 • отоларинголог;
 • дерматолог;
 • невролог;
 • психијатар.

Дијагнозата на "хиперстезија" и да ги дознае причините за развојот на повредата може да биде само клиничар врз основа на резултатите од лабораториски и инструментални испитувања.

Примарна дијагноза:

 • проучување на историјата на болеста - за да се утврди главниот патолошки етиолошки фактор;
 • собирање и анализа на животната историја;
 • испитување и палпација на погодениот сегмент;
 • Детално истражување на пациентот - за да го поставите интензитетот на надворешните знаци.

Лабораториските тестови се ограничени на таков збир:

 • општ клинички тест за крв;
 • крвна биохемија;
 • хормонски тестови;
 • токсински тестови.

Меѓу инструменталните процедури кои помагаат во дијагностиката на болести како што се дентинската хиперстезија, се истакнуваат:

 • електронеуромиографија;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • ортопантомографија;
 • електроодмонтометрија;
 • радиографија;
 • ултрасонографија.
Електро-мониторинг уред

Диференцијална дијагноза е неопходна само во случај на пораз на стоматолошките единици - неопходно е да се исклучат алтернативни извори на болка. Дентинската хиперстезија треба да се разликува од фрактури, чипови и пукнатини.

Третман

Третман на хиперстезија е употребата на конзервативни терапевтски методи. Видовите на терапија ќе се разликуваат во зависност од локацијата на непријатните сензации (на пример, хималестезијата на емајлот ќе се третира поинаку од хиперсензитивноста на кожата).

Хиперсензитивноста на кожата и скалпот се елиминира со следниве дејства:

 • тематски примена на масти за лечење и креми;
 • третман на рани и изгореници со антисептички раствори;
 • намалени нивоа на гликоза;
 • заменска терапија за оштетување на бубрезите - хемодијализа или трансплантација на донорски орган;
 • престанок на контакт со токсични и токсични супстанции.

Третман на хиперстезија на забите вклучува:

 • ограничување на потрошувачката на слатка, солена, зачинета, топла и ладна храна;
 • пастите за заби со цел намалување на чувствителноста;
 • професионална орална хигиена;
 • земајќи калциум глуконат.

Менталната форма терапија има за цел:

 • работата на психијатар или психолог со пациентот;
 • употреба на антидепресиви и ададогени;
 • рационализација на работата и одмор.

Превенција и прогноза

За да не постои хиперстезија на тврди забни ткива, потребно е да се следат неколку едноставни општи превентивни препораки:

 • одржување на здрав начин на живот;
 • целосна и избалансирана исхрана;
 • земајќи ги само оние лекови што лекарот ќе ги издаде;
 • минимизирање на ефектите од стресни ситуации;
 • усогласеност со правилата за орална хигиена;
 • целосна елиминација на влијанието врз телото на токсични супстанции;
 • навремено откривање и лекување на патологиите што доведуваат до развој на проблемот;
 • редовен премин на целосен преглед во здравствена установа.

Хиперестезијата често има поволна прогноза, бидејќи се изразува со симптоми кои едноставно не можат да се игнорираат. Со долг тек на болеста, постои голема веројатност за кршење на трудот и социјалната адаптација, развој на длабока депресивна состојба.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хиперстезија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарот: стоматолог , специјалист за ЕНТ , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Увилитис (појавување на симптоми: 5 од 20)

Увулитот е воспалителна болест која влијае на мал процес кој се наоѓа на задниот раб на непцето. Како по правило, овој процес се карактеризира со силна болка, тешкотии при дишењето и чуство на туѓо тело во грлото. Според Меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија (МКБ 10), оваа болест е доделена на шифрата К12.2. Третманот на оваа болест го пропишува само лекар, откако се извршени сите потребни лабораториски и инструментални дијагностички постапки.

...
Скргафи (појавување симптоми: 5 од 20)

Prurigo или prurigo е патологија на кожата која ги зафаќа и возрасните и децата, наспроти кои се појавуваат мали нодуларни лезии на различни делови од телото. Главниот фактор кој предизвикува развој на болеста е зголемената чувствителност на кожата на лицето кон надворешните стимули. Покрај тоа, изворот може да биде некоја храна или појава на други заболувања.

...
Полиодонтика (појавување симптоми: 5 од 20)

Полиодонтиката (сингл суперкомплетети заби, хипердонтија) делува како еден од видовите аномалии во бројот на стоматолошки единици, што се карактеризира со зголемување на нивниот број. Присуството на дополнителни заби при целосно игнорирање на проблемот доведува до формирање на многу непријатни последици.

...
Постпартална депресија (појавување на симптоми: 4 од 20)

Постпарталната депресија, според статистичките податоци, е состојба која влијае на околу 5-7 жени од 10 по раѓањето. Постпартална депресија, симптоми кои се забележани кај жените од главната група на репродуктивна возраст, е зголемена чувствителност, која, пак, се манифестира во целиот "букет" на соодветните манифестации. На карактеристиките на постпарталната депресија и како да се справиме со тоа - нашата статија денес.

...
Рак на усните (појавување симптоми: 4 од 20)

Рак на усна е малиген тумор кој се развива од клетките на црвената граница на усните, поради што често се нарекува рак на сквамозните клетки. Преваленцата кај другите видови на онкологија е во првите десет. Често оваа болест се манифестира на долната усна, а на врвот се наоѓа неколку пати помалку.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .