Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Метаплазија: Симптоми и третман

Метаплазија - главните симптоми:

Метаплазијата е широко распространета патолошка состојба која се карактеризира со трансформација на нормалните клетки на еден орган, на пример, цревото, во патолошки. Опасноста од процесот е дека во отсуство на терапија, ракот се развива.

Нарушувањето секогаш е секундарно, а причините ќе се разликуваат во зависност од погодениот сегмент. Гастроинтестиналните патологии, често се случуваат во хронична форма, промискуитетен сексуален живот и долгорочни ефекти од стресот, може да бидат провокатори.

Симптомите се диктирани од текот на болеста. На пример, метаплазија на езофагеалната слузница се изразува со гадење и повраќање, диспептични симптоми. Поразот на мочниот меур е претставен со чести или лажни уринирања. Цервикалната метаплазија се карактеризира со појава на вагинален исцедок.

Дијагностичкиот процес се базира на резултатите од инструменталните испитувања и манипулации кои ги изведува непосредно лекарот. Лабораториските тестови имаат помошна вредност.

Третманот може да се спроведе и конзервативни и хируршки терапевтски методи. Тактиките се изготвуваат поединечно, имајќи ја предвид сериозноста на повредата.

Етиологија

Причините зошто се развива промена на состојбата на клетките на внатрешниот орган може да биде многу разновидна. Во речиси сите ситуации, провокаторите имаат патолошка основа.

На пример, цервикалната метаплазија е формирана против позадината на ваквите состојби:

 • генетска предиспозиција;
 • воспалителни оштетувања на органите на женскиот репродуктивен систем;
 • вирусни и бактериски болести, вклучувајќи ги и СПБ;
 • абортус абортус;
 • претходни гинеколошки операции;
 • водејќи промискуитетен сексуален живот;
 • промена на вагиналната микрофлора;
 • ран почеток на сексуална активност;
 • цервикална повреда за време на трудот;
 • несоодветна употреба на интраутериниот уред;
 • хормонална нерамнотежа ;
 • долгорочна зависност од лоши навики;
 • долгорочни ефекти на хемикалиите врз женското тело;
 • лоши услови на животната средина;
 • лоша исхрана.

Абнормалните процеси во ткивата на матката или цервикалниот канал се развиваат под влијание на еден или неколку предиспонирачки фактори.

Метаплазија на стомакот, цревата или дуоденумот се развива поради такви фактори:

Провокатори, против кои се развива метастазијата на мочниот меур:

 • патологии на ендокриниот систем;
 • хроничен цистит ;
 • формирање на камења;
 • повреди;
 • пенетрација на туѓи предмети;
 • фокуси на хронично воспаление оддалечени од мочниот меур - дури и ангина или кариес може да биде причина;
 • промискуитетен сексуален живот;
 • долгорочно влијание на стресни ситуации;
 • воспаление на урогениталниот систем кај мажите и жените.

Патолошките промени во клетките на слезината или црниот дроб може да се должат на следните провокатори:

Сите причински фактори можат да влијаат на појавата на аномалија кај лице на било која возраст и на било кој пол.

Класификација

Според степенот на појава на повреди, постојат неколку опции за текот на патологијата:

 • лесно - само 5% од површината на црниот дроб или друг сегмент е вклучен во процесот;
 • умерено - погодени 20% од телото;
 • изречена - повеќе од 20% од површината е оштетена.

Во случај на оштетување на епителот на желудникот или цревата може да се развие:

 • комплетна интестинална метаплазија - се забележува формирање на фокуси од сите слоеви на телото, потребен е итен хируршки третман (инаку ракот ќе почне да се развива);
 • нецелосна интестинална метаплазија - во позадина на воспаление се заменува мала површина на мукозната мембрана, со текот на времето ткивата атрофира и умира;
 • Ciliated тип - оштетување изгледа како цилица, слична на метастази на онкологијата, делува како тешка преканцерозна состојба;
 • пилорична сорта - не се почитува повреда на антрумот на стомакот, уништување и смрт на ткивата;
 • зрела сквамозна метаплазија;
 • незреална сквамозна метаплазија;
 • панкреасната форма - често карактеристична за таква состојба како атрофичен гастритис со интестинална метаплазија;
 • колонална метаплазија;
 • ентерична метаплазија.
Незреална сквамозна метаплазија

Во зависност од тежината на атрофија, болеста е:

 • А - незначителен;
 • Б - средно;
 • Ц - дифузен.

Врз основа на горенаведените класификации, лекарот пропишува индивидуален третман.

Симптоматологија

Бидејќи метаплазијата може да се појави во различни внатрешни органи, клиничката слика ќе се разликува и целосно ќе одговара на погодениот сегмент.

Симптоми на црниот дроб и слезината:

 • боцкање на болки во левиот или десниот хипохондриум;
 • лош здив;
 • хепатоспленомегалија ;
 • пруритус;
 • бело или жолто цут на јазикот;
 • горчлив вкус во устата;
 • кожен осип;
 • општа слабост и слабост;
 • перзистентна главоболка;
 • зголемување на големината на абдоменот;
 • жолтило на кожата, мукозни мембрани и склера;
 • прекумерно потење;
 • подпухнатост;
 • повреда на менталната активност.

Метаплазијата на цервикалниот епител е претставена со такви нарушувања:

 • пониска абдоминална болка за време или по секс;
 • матката крварење не е поврзана со менструацијата;
 • појавата на специфични секрети на бела, жолтеникава, зелена или кафеава нијанса од вагината - често имаат консистенција и непријатен мирис;
 • прекршување на циклусот на менструација, до нивно целосно отсуство.

Фактот дека интестиналната метаплазија на стомакот може да покаже:

 • вознемирен столче;
 • гадење и повраќање;
 • ртење и металоиди ;
 • надуеност ;
 • надуеност;
 • нечистотии на крв и слуз во столицата;
 • губење на апетитот.

Сквомозната метаплазија со атипија во мочниот меур ги има следниве карактеристики:

 • влечење и болка во болка во регионот;
 • зрачење на болка во лумбалниот регион;
 • болка и горење за време на емисијата на урина;
 • честа или лажна потреба да се испразни;
 • чувство на нецелосно уништување;
 • крв во урината;
 • заматеност на урината.

Симптомите се чести - комплетна клиника на болеста ќе биде диктирана од етиолошки фактор.

Дијагностика

Гастричната метаплазија (како и секоја друга болест) може да се дијагностицира само од страна на специјалист кој треба да ги проучува податоците за лабораториски и инструментални испитувања.

Во зависност од фокусот на промените во структурата на клетките, можете да ги контактирате следниве специјалисти за помош:

 • гастроентеролог;
 • ендокринолог;
 • гинеколог.

Првата фаза на дијагнозата ги вклучува следните дејства:

 • проучување на историјата на болеста - да се идентификуваат патолошките основни причини;
 • собирање и анализа на животната историја;
 • проценка на состојбата на кожата;
 • мерење на температурата на телото, крвниот тонус и срцевиот ритам;
 • длабока палпација и перкусија на абдоменот;
 • темелно физичко испитување - покрај тоа, жените треба да се подложат на гинеколошки преглед;
 • детално истражување е за лекарот да изготви комплетна симптоматска слика со која се продолжува метаплазијата на желудникот, цревната слузница или која било друга област.

Меѓу лабораториските тестови може да се бара:

 • општа анализа на крв и урина;
 • крвна биохемија;
 • хормонски тестови;
 • ПЦР примероци;
 • микроскопско испитување на измет;
 • бактериска култура на сите биолошки течности.

Фокалната цревна метаплазија може да се диференцира од дифузни со помош на вакви инструментални процедури:

 • перитонеална ултрасонографија;
 • Х-зраци со помош на агент за контраст;
 • EFGDS;
 • гастроскопија;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • ендоскопска биопсија.
EFGDS

На сличен начин се дијагностицира метаплазија на стомакот, дебелото црево или тенкото црево, црниот дроб.

Сквомозната метаплазија на грлото на матката се открива со користење на следните процедури:

 • колпоскопија;
 • гинеколошка киретажа;
 • Ултразвук на карличните органи;
 • биопсија - за да се добие вроден епител.

Метаплазијата нужно мора да се разликува од онкологијата, бидејќи ракот има сосема поинаква тактика на терапија.

Третман

Терапијата е избрана за пациенти во согласност со етиолошкиот фактор и фокусот на патолошките промени.

Метаплазијата на стомакот или друг сегмент од гастроинтестиналниот тракт е елиминирана со следниве дејства:

 • диета терапија;
 • лекови пропишани од лекарот што посетува;
 • вршење на физиотерапевтски процедури;
 • употреба на алтернативна медицина.

Исхрана за метаплазија ги има следниве правила:

 • чести и фракционо внесување на храна;
 • одбивање од масни и зачинети јадења, пушена храна и конзерванси, алкохолни и газирани пијалаци, силно кафе и нус-производи;
 • збогатување мени со свежо овошје и зеленчук, житарици и млечни производи;
 • готвење со вриење и испарување;
 • темелно џвакање и мелење на состојките на садовите;
 • изобилен режим на пиење;
 • јадење само топла храна - во никој случај не смее да биде премногу студена или многу топла.

Други препораки во врска со исхраната ги дава лекарот што посетува.

Доколку се детектира цилиндро-целуларна метаплазија на хранопроводникот, забележано е вклучување на црниот дроб и другите гастроинтестинални органи во патопроцесот, а потоа по одобрувањето на лекарот може да се користат народни лекови.

Дома, дозволено е да се пијат декорации и инфузии со следниве компоненти:

 • камилица;
 • calendula;
 • равнец;
 • althea root;
 • Кантарион;
 • ленено семе.

Хируршкото лекување се изведува со неефективност на конзервативниот пристап и според поединечни индикации.

Цервикалната метаплазија кај жените се третира на следниве начини:

 • антибактериски агенси, имуномодулатори и хормонски лекови;
 • физиотерапија;
 • електрокоагулација;
 • ласерско испарување;
 • конусна ексцизија;
 • киретажа (главната индикација е цервикална ектопија со сквамозна метаплазија).

Алтернативните методи во овој случај не се применуваат.

Превенција и прогноза

За да се избегне метаплазија на грлото на матката или други органи, треба да ги следите општите превентивни препораки:

 • одржување на здрав начин на живот;
 • избегнување на незаштитен секс;
 • правилна и целосна исхрана;
 • нормализација на телесната тежина;
 • спречување на ефектите врз телото на секое зрачење или хемикалии;
 • минимизирање на ефектите од нервните пренапони;
 • рано откривање и комплетен третман на болести кои можат да доведат до развој на такви проблеми како незрела метаплазија;
 • годишен превентивен преглед на клиниката.

Сквомозната метаплазија на грлото на матката, како и другите видови на патолошки процес, ќе имаат поволна прогноза само ако третманот се започнува во раните фази на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Метаплазија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , гинеколог и ендокринолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дифузни промени во црниот дроб (појавување на симптоми: 12 од 20)

Дифузните промени во црниот дроб се честа патолошка состојба која се карактеризира со развојот на трансформациите на жлечното ткиво. Опасноста е дека болеста се развива дури и со мали нарушувања и не е невообичаена кај децата.

...
Фасциолијаза (појавување симптоми: 9 од 20)

Фасциолијазата е екстраинтестинална хелминтијаза предизвикана од патолошкиот ефект на паразитот на паренхимот на црниот дроб и жолчните канали. Оваа болест е класифицирана како најчеста хеминетска инвазија на човечкото тело. Изворот на болеста е патогенот, кој може да биде хепатичен флук или џиновски флукс. Покрај тоа, лекарите идентификуваат неколку начини да зарази таков микроорганизам.

...
Стетохепатитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Стеатохепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на нарушување на метаболизмот на мастите и замена на здрави клетки на црниот дроб со сврзно ткиво. Таа напредува кај луѓе од различни возрасни категории.

...
Механичка жолтица (појавување симптоми: 8 од 20)

Механичка жолтица се развива кога се нарушува процесот на одлив на жолчката по должината на жолчните канали. Ова се случува поради механичка компресија на каналите од тумор, циста, камен или други формации. Претежно жените страдаат од болеста, а на млада возраст, опструктивна жолтица се јавува како резултат на холелитијаза, а кај средовечни и постари жени, патологијата е последица на туморски процеси во органот. Оваа болест може да има и други имиња - опструктивна жолтица, екстрахепатична холестаза и други, но суштината на овие патологии е една и тоа е во кршење на протокот на жолчката, што доведува до појава на специфични симптоми и повреда на човечката состојба.

...
Хепатитис Д (симптоми на појавување: 8 од 20)

Хепатитис Д е друг вид на вирусна инфекција на црниот дроб. Неговата карактеристична особина е тоа што најчесто се јавува истовремено со хепатит Б, помалку се смета за компликација на негативните ефекти на ХБВ. Провокатор е специфичен микроорганизам кој често инфицира лице со парентерален пат, т.е. преку крв. Покрај тоа, постојат и други механизми на инфекција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .