Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Аденоматозен полип: симптоми и третман

Аденоматозен полип - главните симптоми:

Аденоматозниот полип (синдром Аденома, гландуларен полип) е најчестата бенигна лезија со можна локализација кај секој орган, но најчесто се јавува кај матката, желудникот и цревата. Главната опасност од тумор е тоа што со долготрајно отсуство на третман постои голема веројатност за малигнитет на лезијата во цревата.

Причините за полипи не се познати во моментов, но клиничарите забележуваат дека хроничниот воспалителен процес, оптоварената наследност и лошата исхрана можат да бидат предизвикувач.

Пролиферирачки аденоматозен полип на дебелото црево долго време, нема симптоми. Клиничката слика ќе се разликува во зависност од локализацијата на лезијата. Заеднички за сите форми - синдром на болка .

Процесот на поставување на точна дијагноза се базира на резултатот од голем број инструментални испитувања. Не последното место во дијагнозата е окупирано од лабораториски тестови и физички преглед.

Терапијата на тумори во цревата е само хируршка по природа, бидејќи постои голема веројатност за активен раст на туморот и последователна трансформација на лезијата во ракот. Операцијата за отстранување на лезијата може да се врши со отворени или ендоскопски методи.

Етиологија

Точните причини зошто се формира аденоматозен полип се уште не се познати денес. Точно е утврдено дека образованието се стекнува во природата, а ризикот од појава на патоокагата се зголемува со возраста.

Меѓу најверојатни предиспонирачки фактори се истакнуваат:

 • генетска предиспозиција - присуство на полипи во барем еден од најблиските роднини;
 • неврохормонални патологии;
 • болести на ендокриниот систем;
 • хронично воспаление или повреда на мукозната мембрана на внатрешните органи.

Таквите провокатори стануваат извори на сите видови полипи, во зависност од местото на нивното појавување. Сепак, секоја локализација има листа на вродени индивидуални фактори на развој.

На пример, аденоматозен интестинален полип може да се развие како резултат на такви абнормалности:

 • проблемна исхрана - јадење големи количества рафинирана храна и висококалорична храна, недостаток на влакна и протеини;
 • патолошки промени во цревната микрофлора - нерамнотежата доведува до намалување на локалниот имунитет и диференцијација на ткивата на органот;
 • ирационална употреба на одредени лекови - докажана е поврзаноста помеѓу неконтролираниот внес на инхибитори на протонската пумпа и појавата на бенигни тумори во различни делови од цревата;
 • хронична нервна напнатост.

Појавата на полип во стомакот е под влијание на следните патологии:

Често се наоѓаат матката, вагиналниот и ендометријалниот полип. Таквите фактори можат да влијаат на нејзиното појавување:

 • хормонална нерамнотежа ;
 • дебелина ;
 • дијабетес мелитус ;
 • хипертензија ;
 • дисфункција на јајниците или надбубрежните жлезди;
 • несоодветна или продолжена употреба на интраутерински помагала или други контрацептивни средства;
 • генеричка активност;
 • абортус абортус;
 • пренесени интраутерини операции;
 • појава на воспалителни процеси во матката или додатоци;
 • развој на генитални инфекции;
 • нецелосно одвојување на плацентата кога се роди бебето;
 • неуспех на имунолошкиот систем на телото;
 • продолжено влијание на стресни ситуации.

Аденоматозниот полип на жолчното ќесе може да предизвика:

 • воспаление на жолчката;
 • таложење на големи количини на холестерол;
 • билијарна дискинезија;
 • болести на хепатобилијарниот систем.

Полип сигмоиден колон провоцира:

 • акутни инфекции;
 • стагнација на измет во хроничен запек ;
 • повреда на мукозната мембрана појачана фекална маса;
 • потрошувачка на голем број на храна кои предизвикуваат процеси на распаѓање или ферментација.

Поразот на ендоцервиксот може да се означи со такви аномалии:

Во повеќето ситуации, неколку предиспонирачки фактори влијаат врз развојот на полипи.

Класификација

Според својата хистолошка структура, неоплазма во цревата или друга локализација е:

 • тубуларен полип - најчест вид, ретко трансформиран во рак;
 • вилозен полип - покриен со вили, формиран на мала нога и личи на цветна сорти;
 • мешани полипи - ги има карактеристиките на горенаведените два типа на образование.

Според бројот на аденоматозни полипи се:

 • осамени - малигните во 1-4% од случаите и имаат најповолна прогноза;
 • повеќе - се поделени во група и расфрлани, се прероди во 20% од случаите;
 • дифузни - тие може да имаат стотици мали неоплазми, склоноста кон малигнитет е 80-100%.

Хистолошки изолиран:

 • едноставни полипи - во составот на жлездата, кои се одделени со слој на сврзно ткиво;
 • пролиферирачки полипи - вклучуваат жлезди кои не лачат слуз.

Аденоматозен полип на стомакот според локализација е:

 • фундаментален;
 • пилорична;
 • срцева

Врз основа на големината, овие типови полипи се разликуваат:

 • мали - не надминувајте 0,5 сантиметри, тие не се опасни, бидејќи тие не злоупотребуваат;
 • средни големини варираат од 1 до 3 сантиметри;
 • големи - може да достигне 5 или повеќе сантиметри.
Видови аденоматозни полипи

Симптоматологија

Мал гландуларен полип на која било локација може да не се појави воопшто. Сепак, со оглед на тоа што туморот расте со големина, се повеќе и повеќе клинички манифестации ќе се појават.

На пример, аденоматозен полип во цревата или стомакот е претставен со следните симптоми:

 • болка во епигастриумот, парабумбилната област и површината на анусот;
 • стомачно крварење - еметски маси од типот "кафе основи";
 • нарушување на движењето на дебелото црево;
 • појава на нечистотии на крв и слуз во фецесот;
 • чешање во анусот;
 • лош здив;
 • зголемено формирање на гас;
 • потпирајќи се;
 • надуеност;
 • горење во езофагусот;
 • појавата на дамки на кожата, бојата на која може да варира од црвено до сина;
 • честа потреба да се испразни дебелото црево;
 • гадење и профузно повраќање.
Аденоматозен цревен полип

Ендометријален аденоматозен полип е индициран со:

 • влечење болка во долниот дел на стомакот;
 • ширење на болка во перинеумот и долниот дел на грбот;
 • повреда на менструалниот циклус;
 • непријатност при сексуален контакт;
 • обилно вагинално крварење кое не е поврзано со менструацијата;
 • неможност да се зачне дете.

Полипот на жолчното кесе има следниве манифестации:

 • опструктивна жолтица ;
 • досадни болки, фокусот на кој се наоѓа во десниот хипохондриум;
 • хепатална колика;
 • горчлив вкус во устата;
 • тежок пруритус;
 • зголемена брзина на срцето;
 • зголемен тон на крв;
 • аверзија кон храната;
 • гадење, повремено повраќање.

Иако може да се развие полип кај деца и адолесценти, клиничката слика ќе биде слична.

Дијагностика

Врз основа на симптомите, не е можно да се направи точна дијагноза. Клиничарот треба да добие резултат од широк спектар на лабораториски и инструментални испитувања.

Во зависност од локализацијата на патолошката неоплазма за првичниот преглед, може да побарате помош од такви специјалисти:

 • гастроентеролог;
 • проктолог;
 • гинеколог;
 • Колопроктолог.

Процесот на примарна дијагноза вклучува:

 • проучување на семејна историја на болеста;
 • запознавање со историјата на пациентот - да се идентификува патолошкиот етиолошки фактор;
 • длабока палпација на предниот абдоминален ѕид;
 • гинеколошки преглед - прикажан е ако бил формиран полип на цервикалниот канал;
 • проценка на состојбата на кожата - клиничарот посветува големо внимание на бојата на епидермисот;
 • дигитален ректален преглед;
 • мерење на крвниот притисок и пулс;
 • детално истражување.

Лабораториските тестови вклучуваат:

 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • крвна биохемија;
 • копрограм;
 • анализа на фекална окултна крв;
 • микроскопски студии за биопсија;
 • бактериска инокулација на брисеви од цервикалниот канал и анусот;
 • PCR тестови.

Основа на дијагнозата - инструментални процедури:

 • ултрасонографија на карличните органи и абдоминалната празнина;
 • гастроскопија;
 • ректороманоскопија;
 • колпоскопија;
 • иригоскопија;
 • колоноскопија;
 • FGDS;
 • КТ и МРИ;
 • дијагностичка ендоскопија, вклучувајќи биопсија.
Иригоскопија

Третман

Терапијата е хируршка по природа, но начинот на изведување на операцијата ќе се разликува малку во зависност од локацијата на туморот.

Полипот на ректумот, желудникот или другиот дел од гастроинтестиналниот тракт е елиминиран со такви методи:

 • ендоскопска полипектомија;
 • електрокоагулација;
 • трансанална ексцизија на образованието;
 • ресекција на цревата со полип - често се прибегнува кон овој метод, ако за време на дијагнозата откриле пролиферирачки аденоматозен полип во цревата.

Елиминацијата на полип во вагината, грлото на матката, матката и ендометриумот вклучува:

 • хормонални лекови;
 • ендоскопска експлозија на неоплазми;
 • отстранувањето на јајниците е екстремна мерка;
 • ексцизија на матката со додатоци - изолирани случаи.

Ако е зафатена жолчната кеса, се изведува отворена или лапароскопска холецистектомија.

Конзервативниот третман по отстранувањето на полипот е насочен кон спречување на развојот на опасни последици.

Можни компликации

Аденоматозниот полип во отсуство на терапија може да доведе до формирање на следниве компликации:

 • внатрешни широки хеморагии;
 • анемија ;
 • женска неплодност;
 • перфорација на ѕидот на засегнатиот орган;
 • перитонитис ;
 • сепса ;
 • малигнитет;
 • рецидив

Превенција и прогноза

Формирањето на аденоматозен полип може да се избегне со следење на едноставни општи превентивни мерки:

 • целосно отфрлање на лошите навики;
 • правилна и избалансирана исхрана;
 • има заштитен секс;
 • примање само оние лекови кои лекарот ќе ги издаде;
 • рационална употреба на интраутерински контрацептиви;
 • избегнување на радијација на телото;
 • навремена елиминација и третман на патологии кои можат да доведат до развој на полип;
 • годишни превентивни прегледи во здравствена установа.

Прогнозата на болеста како целина е неповолна, поради долгиот асимптоматски тек, можноста за брз раст и голема веројатност за малигнитет. Само со рано откривање и навремено хируршко отстранување на туморот може да се заврши опоравување.

Сподели го овој напис:

Ако сметате дека имате Аденоматозен полип и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , проктолог , гинеколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Папилитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Папилитис - е развој на воспалителниот процес кај папилите или папилите, кои се локализирани во анусот, јазикот или стомакот. Една од најретките форми е поразот на оптичкиот нерв. Голем број на предиспонирачки фактори можат да станат причина за болеста, која ќе се разликува во зависност од тоа каде се наоѓа воспалението. Изворите можат да бидат патолошки и физиолошки.

...
Дебелото црево (појавување на симптоми: 8 од 20)

Полип од дебелото црево (синични тумори на дебелото црево, полипоза на колонот, колоректален полип) е мала форма на мали или големи стебленца, која се состои од вроденото ткиво на овој орган. Таквите тумори можат да бидат единечни или повеќекратни. Исто така, вреди да се земе предвид дека некои типови полипи може да се претворат во малигни неоплазми.

...
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 7 од 20)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Егзацербација на хроничен панкреатит (појавување симптоми: 7 од 20)

Егзацербацијата на хроничен панкреатит е една од фазите на слаб воспалителен процес со локализација во панкреасот. Времетраењето на заплена на светли симптоми може да варира од неколку часа до една недела, во некои случаи подолго.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
проктолог зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .