Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хистиоцитоза: Симптоми и третман

Хистиоцитоза - главните симптоми:

Хистиоцитозата е група на патолошки процеси со слабо утврдена етиологија која може да влијае на белодробните и другите ткива на човечкото тело. Патогенезата на Лангерханс хистиоцитозата е дека телото почнува да произведува абнормални клетки, што доведува до пролиферација на сврзното (оскудно) ткиво. Овој процес на замена доведува до нарушување на функционирањето на засегнатиот орган и развој на сродни компликации.

Треба да се забележи дека текот на патолошкиот процес, во овој случај, може да биде и бениген и малиген, и затоа ризикот од смрт е присутен во било која форма на хистиоцитоза од Лангерханс клетките.

Оваа група на патолошки процеси нема рестрикции за полот и возраста. Хистиоцитозата подеднакво е дијагностицирана кај деца и возрасни. Клиничката слика ќе зависи од формата на патолошкиот процес и поради тоа не е препорачливо самостојно да се споредуваат симптомите и можните методи на терапија.

За точна дијагноза се користи широк спектар на терапевтски мерки, чија точна листа се определува само поединечно. Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, оваа болест припаѓа на делот "Други специфични болести кои вклучуваат лимфоретикуларно ткиво". Така, кодот ICD-10 е D76.

Треба да се напомене дека, и покрај тешката патологија, под услов третирањето да се започне со текот на времето, болеста реагира добро на третманот и можно е целосно опоравување.

Етиологија

За жал, точната етиолошка слика за развојот на хистиоцитозата Х сè уште не е утврдена, поради што не постојат конкретни превентивни мерки. Сепак, лекарите ги идентификуваат следните можни фактори за развој на оваа болест:

 • генетска предиспозиција;
 • прекумерна инфилтрација на бронхиола;
 • прекумерна ограничена акумулација на лимфоцитни и плазма клетки.

Покрај тоа, научниците не го исклучуваат таков предиспонирачки фактор за развој на Лангерунклекуларна хистиоцитоза како чад од цигари. Сепак, се зема предвид само долгорочното пушење во големи количини. Веројатноста за таков етиолошки фактор, исто така, укажува на фактот дека кај 90% од возрасните се дијагностицира пулмонална хистиоцитоза.

Што се однесува до надворешните патолошки процеси, нивната улога како можен предизвикувачки фактор за развој на овој патолошки процес исто така не е утврдена.

Класификација

Според клиничките и морфолошките знаци на курсот се разликуваат следниве форми на оваа болест:

 • поврзани со вирусот;
 • малигна хистиоцитоза;
 • синус хистиоцитоза со масивна лимфаденопатија ;
 • Лангерханс клетка.

Одделно, класификацијата со поделба во следните видови на патолошки процес, исто така, може да се разгледа:

 • акутна или Abt-Letterer-Sywa болест;
 • примарна хронична форма или Хенд-Шилер-Христијанска болест;
 • еозинофилен гранулом или Татариновска болест.

Хистиоцитозата кај децата често се дијагностицира во малигната форма, што само по себе претставува висок ризик од смрт.

Треба да се забележи дека синус хистиоцитозата е најретката форма на оваа болест и се карактеризира со тежок курс со брзо напредувачка клиничка слика.

Симптоматологија

Во овој случај, клиничката слика се развива многу брзо, но симптомите се неспецифични, што е уште една причина за високиот процент на морталитет кај оваа болест. Покрај тоа, треба да се забележи дека природата на симптомите ќе зависи од формата на самиот патолошки процес.

Општо земено, клиничката слика може да ги содржи следните знаци:

 • осип на лицето и по случаен избор низ телото. Детето, исто така, влијае на скалпот;
 • исцедок од ушните канали, кои немаат никаква врска со отоларинголошката болест;
 • треска;
 • оток во зглобовите;
 • слаб апетит или воопшто не јаде;
 • болки во зглобовите и мускулите;
 • кашлица, без очигледна причина;
 • абдоминална дистензија, пореметувања на дијареа, гадење;
 • тешка болка во градите и скратен здив, што ќе укаже на развој на пнеумоторакс ;
 • честа мокрење поради големата количина на течност што ја пиете, што ќе се должи на постојана жед.

Покрај тоа, со развојот на екстрапулмоналната форма на патолошкиот процес, може да бидат присутни следниве симптоми:

 • отечени лимфни јазли;
 • болка и непријатност во дојката;
 • општо влошување на здравјето - нарушување на спиењето, егзацербација на постоечките хронични заболувања, раздразливост, честа главоболка.

Треба да се забележи дека воспалението на лимфните јазли може да укаже на присуство на веќе малигнен тумор. Сепак, само лекар може да го утврди или негира развојот на рак. Во секој случај, при првите знаци на клиничката слика, итна потреба да се побара медицинска помош, а не само да се спроведе третман или да се игнорираат симптомите.

Исип на хистиоцитоза

Дијагностика

Прво, се врши физички преглед на пациентот со собирање на лична и семејна историја. За да се утврди дијагнозата со помош на следните дијагностички мерки:

 • тест за респираторна способност;
 • радиографија;
 • видеоторакоскопска биопсија;
 • МНР;
 • биохемиски тест на крвта;
 • уринализа;
 • тест за тумор маркери.

Одредувањето на природата на патолошкиот процес, како и тактиката на терапевтските мерки, се вршат врз основа на добиените дијагностички резултати.

Третман

Во повеќето случаи, третманот се спроведува во болница. Поради фактот што не се утврдени точните етиолошки фактори, терапевтските мерки се насочени кон елиминирање на симптомите и спречување на развојот на патолошкиот процес. Лекарот може да ги пропише следниве лекови:

 • глукокортикоиди;
 • лекови за хемиска терапија;
 • фотосензибилизатори.

При утврдување на малигната форма на патолошкиот процес, се индицира зрачење или хемотерапија со хируршка интервенција. Генерално, нема специфични медицински подготовки за елиминирање на оваа болест.

Прогнозата е индивидуална, бидејќи сè ќе зависи од формата на патологијата. Во повеќето случаи, по лекувањето, постои целосна наплата, меѓутоа, во текот на следните три години, тоа треба да се набљудува од страна на онколог. Превентивни мерки се отсутни.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хистиоцитоза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар , дерматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пременструален синдром (појавување симптоми: 9 од 20)

Пременструалниот синдром е комплекс на болни сензации кои се јавуваат десет дена пред почетокот на менструацијата. Знаците на манифестација на ова нарушување и нивната комбинација се индивидуални. Некои жени може да имаат симптоми како што се главоболка, промени во расположението, депресија или солзи, додека други може да имаат болни чувства во млечните жлезди, повраќање или постојана абдоминална болка.

...
Атипична пневмонија (појавување симптоми: 9 од 20)

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...
Серумска болест (појавување на симптоми: 9 од 20)

Серумската болест е вид на алергиска болест која се развива како одговор на зголемена чувствителност на телото на странски протеини. Најчесто ова се должи на воведувањето на протеини од животни, поретко постои реакција на човечки протеини. Вреди да се одбележи дека симптомите на болеста може да се појават како први, и со повторно воведување на серумот.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 8 од 20)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Аскаријаза (појавување на симптоми: 8 од 20)

Многу луѓе сега немаат поим за тоа што е аскаријаза. Оваа болест е многу опасна, бидејќи истовремено влијае и на возрасните и на малите деца. Аскаријазата е честа нематодна болест на хелминтот, која е предизвикана од човечки аскари. Нејзините ларви можат слободно да мигрираат низ телото, кои влијаат врз органите и системите. Нивниот развој се јавува во цревата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
педијатар зема
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .