Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Постхолецистектомија синдром: симптоми и третман

Постхолецистектомија синдром - главни симптоми:

Постхолецистектомија синдром е болест која вклучува целиот комплекс на различни клинички манифестации кои се случиле на позадината на една операција, суштината на која била ексцизија на жолчниот меур или екстракција на камења од жолчните канали.

Механизмот за активирање е кршење на циркулацијата на жолчката по отстранувањето на жолчното кесе. Неколку други причини се истакнуваат и од лекарите, меѓу кои несоодветната холецистектомија не е последна.

Клиничката слика на ова нарушување не е специфична и се изразува во појавата на повторувачка болка во абдоменот и под десната ребра. Покрај тоа, постои нарушување на столицата, надуеноста , губење на тежината и слабоста на телото.

Дијагнозата е насочена кон имплементација на широк спектар на лабораториски и инструментални испитувања, на кои задолжително треба да му претходи проучување на историјата на болеста за да се утврди фактот на претходна холецистектомија.

Третманот е целосно диктиран од тежината на текот на болеста, која може да биде и конзервативна и хируршка.

Меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија доделува посебен код за таквата патологија. Кодот за синдром на постхолецистектомија според ICD-10 е K91.5.

Етиологија

Конечната патогенеза на развојот на таквата болест останува недоволно разбрана, сепак, се верува дека главната причина е абнормална циркулација на жолчката, која се јавува во позадина на хируршко отстранување на жолчното кесе или камења локализирани во жолчните канали. Таквата патологија се дијагностицира кај 10-30% од ситуациите по претходна холецистектомија.

Меѓу предиспонирачките фактори кои предизвикуваат синдром на постхолецистектомија, вообичаено е да се издвојат:

 • дефектна предоперативна подготовка, што го прави невозможно за соодветна холецистектомија;
 • недоволна дијагностика;
 • неквалификувана хирургија - ова треба да вклучува неправилно внесување на канализација, повреда на садовите на жолчното ќесе или жолчен тракт, како и делумно отстранување на калкулусот;
 • намалување на волуменот на произведена жолчка и жолчни киселини;
 • хронични заболувања на дигестивниот систем;
 • текот на болестите што негативно влијаат врз кршењето на одливот на жолчката во цревата;
 • микробиолошко оштетување на дуоденумот и другите органи на гастроинтестиналниот тракт;
 • делумна стеноза или комплетна опструкција на патеката на Ватед на дуоденумот.

Покрај тоа, патологиите што се формирале пред и после операцијата може да влијаат на појавата на ПКЕ. Овие болести треба да вклучуваат:

Треба да се забележи дека кај околу 5% од пациентите не е можно да се дознаат причините за појава на таква болест.

Класификација

Терминот "синдром на постхолецистектомија" вклучува голем број на патолошки состојби, имено:

 • нарушување на нормалното функционирање на Оддиевиот сфинктер;
 • вистинско формирање на камења во билијарниот тракт, оштетено за време на холецистектомија;
 • лажна повторна појава на камења или нивно нецелосно отстранување;
 • стенозирање за дуоденален папилитис , односно стеснување на луменот на главната дуоденална папила;
 • активни адхезии со локализација во субхепатичниот простор;
 • хроничен холепанкреатит е истовремена воспалителна лезија на билијарниот тракт и панкреасот;
 • гастродуоденални чиреви или други дефекти што го нарушуваат интегритетот на мукозата на желудникот или дуоденумот, со различна длабочина;
 • цикатриско стеснување на заедничкиот жолчен канал;
 • синдром на долг труп, односно дел од цистичниот канал, кој останува по операцијата;
 • перзистентен перихоледочален лимфаденитис .

Симптоматологија

И покрај фактот дека постхолецистектомијата синдром има голем број на клинички манифестации, сите од нив се неспецифични, поради што не можат точно да го покажат текот на оваа одредена болест, што исто така го комплицира процесот на утврдување на точна дијагноза.

Бидејќи главниот симптом на болеста е болка, клиничарите одлучија да го поделат на неколку видови:

 • жолчка - центарот на горниот дел на стомакот или под десната ребра. Често постои зрачење на болката во грбот и во десниот рамен сечило;
 • панкреасот - е локализиран поблиску до левиот хипохондриум и се протега до грбот. Покрај тоа, постои и намалување на интензитетот на симптомите кога телото е навалено напред;
 • во комбинација - често има знак на ќерамиди.

Без оглед на етиолошкиот фактор, симптоматската слика на оваа патологија вклучува:

 • ненадејниот почеток на тешки напади на билијарната колика - во огромното мнозинство на ситуации, трае околу 20 минути и може да се повтори во текот на неколку месеци. Често се јавува таква болка по јадење на храна во текот на ноќта;
 • нарушување на чинот на дефекацијата, што се изразува во изобилство на дијареа - нагон може да достигне 15 пати на ден, додека изметот има водена конзистентност и мирис на фетус;
 • зголемено формирање на гас;
 • зголемување на големината на предниот абдоминален ѕид;
 • појава на карактеристични татнеж;
 • формирање на пукнатини во аглите на устата;
 • намалување на телесната тежина - може да биде лесно (од 5 до 8 килограми), умерено (од 8 до 10 килограми) и тешки (од 10 килограми до екстремно исцрпување);
 • слабост и замор;
 • постојана поспаност;
 • намалување на работниот капацитет;
 • напади на гадење, завршувајќи повраќање;
 • треска и треска;
 • напнатост и анксиозност;
 • горчлив вкус во устата;
 • многу пот;
 • развој на синдром на малапсорпција ;
 • горушица и поткопување;
 • жолтило на склерата, мукозните мембрани и кожата - овој симптом на постхолецистектомичен синдром се развива ретко.

Во случаи на таква болест кај деца, симптомите целосно ќе одговараат на погоре.

Дијагностика

Назначувањето и проучувањето на лабораториски и инструментални испитувања, како и спроведувањето на примарните дијагностички мерки вклучуваше гастроентеролог. Се започнува со сеопфатна дијагноза кај клиничарите кои вршат такви манипулации:

 • проучување на историјата на болеста - да се бараат хронични заболувања на гастроинтестиналниот тракт или црниот дроб, зголемувајќи ги шансите за развој на ПЕУ;
 • анализа на животот и семејната историја;
 • темелно физичко испитување, вклучувајќи палпација и перкусија на предниот ѕид на абдоминалната празнина, проценка на состојбата на изгледот и кожата на пациентот, како и мерење на температурни индекси;
 • Детално истражување на пациентот - да се состави комплетна симптоматска слика и да се утврди сериозноста на клиничките знаци.

Лабораториска дијагноза е имплементација на:

 • крвна биохемија;
 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • микроскопско испитување на измет;
 • анализа на фекалии за јајца на црви.

Следните дијагностички процедури имаат најголема дијагностичка вредност:

 • радиографија и ултрасонографија;
 • MSCT на перитонеумот;
 • КТ и МРИ;
 • сцинтиграфија и гастроскопија;
 • EGD и RCPG;
 • манометрија и сфинктеротомија;
 • ЕКГ
Сфинктеротомија

Третман

Како што е споменато погоре, третманот на синдром на постхолецистектомија може да биде и конзервативен и хируршки.

Ненадејниот третман на болеста првенствено е насочен кон употреба на вакви лекови:

 • препарати на нитроглицерин;
 • антиспазмодии и лекови против болки;
 • антациди и ензими;
 • антибактериски супстанции;
 • витамински комплекси;
 • имуномодулатори;
 • адаптогени.

Главното место во елиминацијата на болеста се дава на диета со синдром на постхолецистектомија, кој има неколку правила:

 • потрошувачка на храна во мали делови;
 • бројот на оброци дневно може да достигне 7 пати;
 • збогатување на мени со диететски влакна, витамини и микронутриенти;
 • целосно отфрлање на пржени и зачинети јадења, печење и кондиторски производи, масти за готвење и маст, маснотии од месо, живина и риба, удобна храна и пушени производи, маринади и силно кафе, сладолед и други слатки, како и алкохолни пијалоци;
 • јаде големи количини диететски сорти на месо и риба, мешунки и трошни житарки, зеленчук и некислони бобинки, зеленчук и овошје, нискокалорични млечни производи и пченичен леб, слаб чај и компоти;
 • готвење јадења на повеќето нежни начини - готвење и испаруване, чорба и печење, но без употреба на маснотии и без добивање на златно кафеава боја;
 • изобилен режим на пиење;
 • контрола над температурата на храната - не треба да биде премногу жешко или премногу студено;
 • минимизирање на употребата на сол.

Основата на диеталната терапија е нежен мени број 5.

Не ја исклучува употребата на физиотерапевтски процедури во текот на терапија со PHES, меѓу кои се:

 • дијадинамометрија;
 • галванизација;
 • Што е галванизација?
 • амплиполсометрија;
 • медицинска електрофореза;
 • висока фреквентна магнетна терапија;
 • парафинска терапија;
 • примена на озокерит;
 • електрична терапија;
 • акупунктура.

По консултација со вашиот лекар, дозволено е користење на нетрадиционални методи на терапија. Народни лекови вклучуваат подготовка на лековити чорби врз основа на:

 • календула и суви пиперки;
 • валериски и хоп конуси;
 • кентаур и коренов корен;
 • птичји стигми и целанддин;
 • високи птици и цвеќиња од камилица;
 • Хиперикум и корени на елександен.

Хируршки третман на синдром на постхолецистектомија се состои во ексцизија на новоформираните или нецелосно отстранети калкули или лузни за време на претходната операција, како и во дренажа и реставрација на проходите на жолчниот канал.

Можни компликации

Игнорирањето на клиничките знаци или неподготвеноста да се побара повторна медицинска нега е полн со развој:

Покрај тоа, не е исклучена можноста за појава на такви постоперативни компликации:

Превенција и прогноза

Главните превентивни мерки кои го спречуваат развојот на слична болест се сметаат за:

 • темелна дијагноза и подготовка на пациентот пред холецистектомија;
 • навремено откривање и елиминација на гастроентеролошки болести или патологии на црниот дроб кои можат да предизвикаат PHES;
 • правилна и избалансирана исхрана;
 • целосно отфрлање на лошите навики;
 • редовен премин на целосен превентивен преглед во здравствена установа.

Прогнозата на синдром на постхолецистектомија е директно диктирана од етиолошкиот фактор што го предизвика развојот на сличен симптом комплекс. Сепак, во големо мнозинство на состојби се забележува поволен исход, а развојот на компликации е забележан кај приближно секои 5 пациенти.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Postcholecystectomy синдром и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 9 од 20)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Хепатитис Г (појавување симптоми: 9 од 20)

Хепатитис Г е заразна болест предизвикана од негативниот ефект на специфичен патоген на црниот дроб. Меѓу другите сорти на оваа болест е помалку веројатно дека ќе се дијагностицира. Прогнозата целосно зависи од нејзината варијанта. Носачот на патолошкиот агенс се смета за болен човек и асимптоматски носител на вирусот. Најчеста инфекција е преку крв, но постојат и други механизми за влез на бактерии.

...
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 9 од 20)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Егзацербација на хроничен панкреатит (појавување симптоми: 9 од 20)

Егзацербацијата на хроничен панкреатит е една од фазите на слаб воспалителен процес со локализација во панкреасот. Времетраењето на заплена на светли симптоми може да варира од неколку часа до една недела, во некои случаи подолго.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 8 од 20)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .