Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Абдоминална дебелина: симптоми и третман

Абдоминална дебелина - главните симптоми:

Абдоминалната дебелина е најчестата, но во исто време и најопасниот тип на прекумерна тежина. Вреди да се напомене дека болеста најчесто влијае на машките, додека жените ретко се развиваат. Служат како извор на болест може и погрешен начин на живот, и причините што имаат патолошка основа. Покрај тоа, влијанието на генетската предиспозиција не е исклучено.

Покрај постепеното зголемување на обемот на абдоменот, клиничката слика се состои од знаци како замор, намалени перформанси, скратен здив, намалена сексуална желба и неплодност.

Само лекарот може да направи точна дијагноза и да дознае зошто абдоминалната дебелина се развива кај лице, кое се базира на информациите добиени при физичкиот преглед, лабораториските тестови и инструменталните процедури.

Можно е да се ослободиме од акумулацијата на масното ткиво во абдоминалната област користејќи конзервативни методи, на пример, со земање лекови и изведување гимнастички вежби со цел зајакнување на абдоминалните мускули. Меѓутоа, во тешки случаи, единствената опција за третман е хируршка интервенција.

Етиологија

Абдоминалната дебелина најчесто е резултат на лош избор на живот, имено, лоша исхрана. Сепак, прејадувањето не е единствениот предиспонирачки фактор што води до развој на таква патологија.

Болеста може да се активира со:

 • дисфункција на хипоталамусот, која се наоѓа во центарот за храна која ја регулира сатурацијата. Таквото отстапување води до фактот дека без разлика колку човек јаде, тој постојано се чувствува гладен. Во такви ситуации, не е доволно да се набљудува поштедлива исхрана и да се игра спорт - основата на терапијата е работата на психотерапевтот со пациентот;
 • недостаток на серотонин, кој е хормон кој е одговорен за менталната стабилност и позитивните емоции, поради што се вика и хормонот на радоста. Недостатокот на таква супстанца доведува до развој на депресивна состојба, која некои луѓе претпочитаат да се справат со апсорпција на големи количини на брза храна;
 • седентарен начин на живот - седечки услови за работа и целосно отфрлање на спортот во голема мера ја зголемува веројатноста за прекумерна тежина;
 • долгорочна зависност од лоши навики, имено, пиење алкохолни пијалоци, кои, пак, го зголемуваат апетитот;
 • хормонална нерамнотежа ;
 • ирационална употреба на лекови, имено хормонални и психотропни супстанции.

Не заборавајте дека причината за абдоминална дебелина е генетска предиспозиција. Знаејќи го тоа, едно лице може самостојно да ја спречи акумулацијата на големо количество масно ткиво во перитонеалната зона - за ова е доволно да се задржи активен животен стил и да се јаде во право.

Кај жените ова нарушување е често резултат на бременоста и на трудот.

Класификација

Абдоминалната дебелина кај жените и мажите има неколку опции за курсот:

 • акумулацијата на масните клетки директно под кожата е најповолен тип на болест, бидејќи добро реагира на конзервативна терапија, која се состои од физиотерапија и исхрана. Компликациите во такви случаи се исклучително ретки;
 • формирањето масно ткиво околу виталните органи - додека се ослободува од вишокот килограми е многу потешко. Покрај тоа, веројатноста за опасни по живот последици е висока. Често, терапијата вклучува медицинска интервенција.

Патологијата има три степени на сериозност:

 • Фаза 1 - обемот на половината кај мажите не надминува 94 сантиметри, а кај жените 80 сантиметри;
 • Фаза 2 - индикатори за мажи се движат од 94,2 до 101,3 сантиметри, за жени - од 81,2 до 88,6 см;
 • Фаза 3 - во такви случаи, обемот на половината кај мажите е 102,6 см и повисок, а кај жени - 88,9 или повеќе сантиметри.
Фази на абдоминална дебелина

Симптоматологија

Во абдоминална дебелина, клиничката слика ќе вклучува комбинација на следниве симптоми:

 • зголемување на обемот на абдоминалната празнина;
 • клеточен отпор на инсулин, кој речиси секогаш води до појава на тип 2 дијабетес мелитус ;
 • зголемен тонус на крв;
 • дислипидемија ;
 • промена во крвниот состав;
 • намалување на сексуалната активност;
 • недостаток на здив кој се јавува дури и со минимална физичка активност;
 • машка и женска неплодност;
 • нарушување на менструалниот циклус кај женскиот;
 • брз замор и намалени перформанси;
 • развој на депресивна состојба;
 • металоиди кои се јавуваат на позадината на рефлуксот на гастричната содржина во хранопроводот;
 • проширени вени на долните екстремитети;
 • развој на синдром на апнеја на спиењето;
 • честа изложеност на настинки;
 • дисфункција на дигестивниот систем.

Треба да се има на ум дека кога акумулацијата на масното ткиво околу внатрешните органи може да доведе до појава на симптоми кои укажуваат на нивната дисфункција. Најчести цели се:

 • срцето и црниот дроб;
 • бубрезите и панкреасот;
 • садови и жлезда;
 • големо и мало црево;
 • лесен

Вреди да се забележи дека слични клинички знаци на дебелина се забележани кај жените и мажите.

Дијагностика

Гастроентерологот или ендокринологот може да ги дознае причините за акумулација на вишокот телесна тежина во абдоминалната област и да пропише соодветен третман. Покрај тоа, потребен е совет за нутриционисти.

Процесот на дијагностицирање на абдоминална дебелина кај мажите и жените вклучува неколку фази, од кои првата е насочена кон:

 • проучување на историјата на болеста - ова ќе го утврди патолошкиот предиспонирачки фактор;
 • собирање и анализа на историјата на животот - ова треба да вклучува информации во врска со исхраната, физичката активност, менталното здравје и зависноста од лошите навики;
 • темелен физички преглед - вклучувајќи палпација и перкусија на предниот абдоминален ѕид, мерење на абдоминалниот периметар и одредување на индексот на телесна маса на индивидуална основа за секој пациент;
 • Детално истражување на пациентот - да се состави комплетна симптоматска слика, да се утврди сериозноста на симптомите и да се утврди фазата на патологија.

Вториот дијагностички чекор е лабораториски тестови кои се ограничени на извршување на општ и биохемиски тест на крв, што би укажало на промена во неговиот состав кој е карактеристичен за слична болест.

Конечната фаза на дијагнозата е спроведувањето на инструменталните испитувања, вклучувајќи:

 • Абдоминален ултразвук;
 • гастроскопија;
 • радиографија користејќи контрастно средство;
 • КТ и МРИ - за откривање на лезии на внатрешните органи.
Гастроскопија

Третман

Борбата против абдоминалниот тип на дебелина е сложена и трае прилично долг временски период.

Комбинираната терапија се состои од:

 • промени во животниот стил;
 • усогласеност со нежна исхрана;
 • врши гимнастички вежби;
 • земање дрога;
 • третман на коморбидитети.

Следните лекови се сметаат за најефективни:

 • "Орлистат" - ја намалува апсорпцијата на маснотиите во цревата;
 • "Сибутрамин" - антидепресив што го намалува апетитот;
 • "Римонабант" - се однесува на категоријата антагонисти, го намалува апетитот и промовира брзо губење на телесната тежина;
 • Метформин;
 • "Прамлинтид" - создава чувство на богатство;
 • "Езенатид багне".

Исхраната и комплексната гимнастика се прават поединечно за секој пациент, кој зависи од тежината на болеста. Меѓутоа, во секој случај, терапијата треба да биде интегриран пристап.

Со неефективноста на конзервативните методи, како и со тешките фази на третманот на абдоминалната дебелина кај двата пола вклучува хируршка операција. Интервенцијата има за цел делумно отстранување на цревата или намалување на капацитетот на желудникот.

Вреди да се напомене дека во овој случај, народните лекови не даваат позитивен резултат, а понекогаш и тие можат да го влошат проблемот и да доведат до компликации.

Можни компликации

Абдоминалната дебелина е опасна болест што може да доведе до многу опасни последици. Листа на она што е опасно за болеста вклучува:

Превенција и прогноза

За да се избегне развојот на абдоминалната дебелина, треба да се придржувате на следниве едноставни правила на превенција:

 • доживотно отфрлање на лоши навики;
 • здрава и хранлива храна;
 • до умерено активен животен стил;
 • постојано зајакнување на абдоминалните мускули;
 • соодветна употреба на лекови строго пропишани од лекар;
 • избегнување на емоционална препрека;
 • Редовни целосни лекарски прегледи со посети на сите специјалисти.

Прогнозата на болеста целосно зависи од неколку фактори - тежината на нејзиниот тек, возрасната категорија на пациентот, присуството на коморбидитети и верното почитување на препораките на лекарот што посетува.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате абдоминална дебелина и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , ендокринолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дебелината кај децата (појавување симптоми: 6 од 14)

Дебелината кај децата е хронична форма на метаболичка болест, која е придружена со прекумерна акумулација на масното ткиво. Вреди да се напомене дека оваа болест е дијагностицирана кај околу 12% од децата во светот. Развојот на таквата болест може да биде предизвикана од широк спектар на предиспонирачки фактори, меѓу кои е и генетската предиспозиција, јадење големи количини на храна и недостаток на физичка активност.

...
Метаболен синдром (појавување симптоми: 5 од 14)

Метаболниот синдром е патолошка состојба која вклучува неколку болести одеднаш, имено, дијабетес, коронарна срцева болест, хипертензија и дебелина. Таквата болест има претежно мажи и лица над 35 години, но неодамна се зголеми бројот на деца кои имаат слична дијагноза. Главните провокатори на оваа држава се сметаат за седентарен начин на живот, нездрава исхрана, нервозни пречки, како и промени во хормоналните нивоа.

...
Дилатирана кардиомиопатија (појавување симптоми: 4 од 14)

Дилатирана кардиомиопатија е патологија на главниот мускул на срцето, што резултира со значително зголемување на коморите. Ова подразбира повреда на функционирањето на срцевите комори. Болеста може да биде примарна и секундарна. Во првиот случај, факторите на настанување во моментов остануваат непознати, а во втората на нејзиниот развој претходи настанување на други болести.

...
Машки менопауза (појавување симптоми: 4 од 14)

Машко менопауза е нарушување кое се развива во апсолутно секој маж, и затоа е сосема нормален процес поврзан со природното стареење на телото. Во областа на медицината, оваа состојба се нарекува андропауза.

...
Постхолецистектомија синдром (појавување симптоми: 4 од 14)

Постхолецистектомија синдром е болест која вклучува целиот комплекс на различни клинички манифестации кои се случиле на позадината на една операција, суштината на која била ексцизија на жолчниот меур или екстракција на камења од жолчните канали.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .