Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Синдром на карлична болка: симптоми и третман

Синдром на карлична болка - главните симптоми се:

Синдром на карлична болка - се смета за широко распространета состојба која придружува голем број на патологии поврзани со органите лоцирани во карличната област. Ваквата болест е подеднакво дијагностицирана кај двата пола.

Во најголем дел од ситуациите, појавата на уринарниот систем во човечкото тело е предиспонирачки фактор. Сепак, нервната напнатост и психогените фактори исто така влијаат врз развојот на болеста.

Во прилог на болката со различен интензитет, клиничката слика вклучува такви симптоми како непријатност при мокрење, непријатност при сексуални односи, менструални нарушувања и нарушување на ејакулација.

Наспроти позадината на фактот дека синдромот се развива против позадината на голем број на предиспонирачки фактори со патолошка основа, дијагностичкиот процес бара интегриран пристап и се базира на физички преглед и лабораториски и инструментални студии.

Третманот на синдром на карлична болка кај жените и мажите е ограничен на употреба на конзервативни методи, меѓу кои се лекови и физиотерапија.

Меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија доделува посебна вредност за оваа состојба. Кодот за ICD-10 е N94.

Етиологија

И покрај фактот дека болеста се јавува кај двата пола, причините за нејзиното формирање кај мажите и жените ќе бидат различни. Ова се должи на анатомските карактеристики на структурата на малата карлица.

Синдром на карлична болка кај мажите често се предизвикува од:

 • воспалителна лезија на простатата - оваа патологија се смета за еден од најверојатно провокатори на болка во карличниот регион;
 • проктитис , во кој патолошкиот процес е локализиран во ректумот, и не е важно дали болеста е хронична или акутна;
 • орхитис е воспаление на тестисите кои имаат поинаква природа;
 • епидидимитис или оштетување на епидидимисот;
 • циститис и уретритис ;
 • пиелонефритис и туберкулоза ;
 • везикулитис и количинулитис;
 • метеж и бенигна хиперплазија на простатата;
 • цисти или камења во простатата;
 • хронично воспаление на парауретралните жлезди;
 • широк спектар на болести на скротумните органи, меѓу кои се тестисите, додатоците и сперматичните жици;
 • онколошка лезија на внатрешните машки генитални органи;
 • стриктури и дивертикула на уретрата;
 • вистинска или лажна дивертикула на мочниот меур;
 • уретероцела и порфирија ;
 • хроничен запек и анален пукнатина ;
 • леплива болест и IBS ;
 • надворешни или внатрешни хемороидни удари;
 • рак на дебелото црево ;
 • дегенеративни лезии на зглобовите;
 • проширени вени на карлицата ;
 • автоимуни заболувања;
 • депресивни состојби;
 • тромбоза или тромбофлебитис на садови лоцирани во карличната област.

Меѓу женските претставници, ваквата патологија се дијагностицира поретко отколку кај мажите, но исто така е предизвикана од голем број различни патолошки процеси. Така, хроничниот синдром на карлична болка кај жените предизвикува:

 • ендометриоза и аденомиоза ;
 • формирање на адхезии врз основа на претходно пренесено воспаление на внатрешните генитални органи или гинеколошка хирургија;
 • матката fibroids ;
 • долготрајна употреба на интраутериниот уред и други видови на контрацепција;
 • болен синдром на менструација;
 • туберкулоза на женскиот репродуктивен систем или мускулно-скелетниот систем;
 • малигни тумори со локализација во матката или грлото на матката;
 • вродени или стекнати аномалии на гениталните органи;
 • остеохондроза и артроза ;
 • интервертебрална хернија ;
 • карлични коскени тумори или метастази на ракот во оваа област;
 • трауматизиран пубичен зглоб;
 • неоплазми на бубрезите;
 • ganglioneuromas се формации на ретроперитонеалниот простор;
 • разни повреди на ганглиите или плексусите на карлицата и сакрумот;
 • проктитис и хроничен колитис ;
 • слепо-генитален синдром и IBS;
 • нефроптоза и дистопија ;
 • проширени вени;
 • формирање на камења на мочниот меур или уринарни канали;
 • хроничен цистит ;
 • епилепсија ;
 • депресија и други психолошки нарушувања.

Покрај главните причини, вреди да се истакнат и предиспонирачките фактори кои значително ја зголемуваат веројатноста за развој на синдром на карлична болка кај жените и мажите. Меѓу нив се:

 • недостаток на физичка активност во животот на една личност;
 • неправилен секс;
 • долгорочна зависност од лоши навики;
 • намалена отпорност на имунолошкиот систем;
 • хормонална нерамнотежа ;
 • присуство на хронични фокуси на инфекција во телото;
 • промискуитетен секс или пол без кондоми.

Класификација

Поделба на слично нарушување според потеклото на патолошкиот процес:

 • воспалителен синдром;
 • не-воспалителен синдром.

Класификација на CPPS според природата на нејзиниот израз:

 • болки
 • гори;
 • пирсинг;
 • дробење;
 • сечење;
 • пароксизмално;
 • нож.

Како што напредува, CPPS поминува низ неколку фази:

 • органскиот орган се карактеризира со епизодичен изглед на болка, што може да биде придружено со нарушувања во работата на соседните внатрешни органи;
 • nadorganny - во овој случај нервните плексуси се вклучени во патологијата, како и во близина на аортните и паравертебралните нерви;
 • полисистемата е последната фаза на формирањето на синдромот.

Симптоматологија

Првиот и главен клинички симптом е болка, која е локализирана во лумбалниот регион и може да зрачи во такви области:

 • долните делови на предниот ѕид на абдоминалната празнина;
 • препоните;
 • препоните

За таква манифестација се карактеризира со зголемен интензитет во позадина:

 • продолжена хипотермија;
 • физички или емоционален стрес;
 • принудена положба;
 • менструација кај женката.

Наспроти позадината на главниот симптом, се појавуваат следните симптоми на синдром на карлична болка:

 • прекршување на изливот на урина;
 • зголемена потреба за мокрење, кои често се неточни;
 • непријатност во ректумот;
 • болка при сексуален контакт;
 • нарушување на дефекацијата - најчесто пациентите се жалат на дијареја, поретко од запек;
 • лажна потреба да се испразни цревата;
 • горушица и поткопување;
 • напади на гадење, ретко завршувајќи со повраќање;
 • оток и црвенило на скротумот кај мажите;
 • зголемување на индикаторите за температура;
 • горење и грчеви во процесот на празнење на мочниот меур;
 • зголемувањето на дневниот волумен на емитирана урина е исклучително ретко;
 • присуство на патолошки нечистотии во урината или спермата, како гној или крв;
 • чешање и пецкање во уретрата;
 • намалување на сексуалната желба;
 • депресивна состојба;
 • депресија и депресија на пациентот;
 • неразумен страв;
 • чести промени во расположението;
 • намалување на работниот капацитет;
 • нарушување на спиењето, до целосно отсуство;
 • намален апетит;
 • женска и машка неплодност.

Кога лицето има главен симптом во врска со придружните манифестации, неопходно е што е можно поскоро да побараат помош од искусен специјалист кој ќе дијагностицира и формира тактики за ефективна терапија. Самолечението во овој случај може да го влоши проблемот и да го комплицира текот на основната болест.

Дијагностика

Во зависност од полот на пациентот, урологот или гинеколог може да бидат вклучени во дијагностицирањето. За да се дознаат причините за синдромот, потребен е интегриран пристап, кој вклучува широк спектар лабораториски и инструментални испитувања.

Сепак, пред сè, клиничарот треба самостојно да врши такви манипулации:

 • да ја проучува историјата на болеста кај луѓето;
 • собира и анализира животна историја - неопходно е да се најдат фактори кои ги зголемуваат шансите на КПТС;
 • спроведе темелно испитување на пациентот;
 • го испитува пациентот детално за да го одреди интензитетот на сериозноста на болката и присуството на дополнителни симптоми. Ова ќе укаже на фазата и природата на појавата на синдром на карлична болка.

Лабораториските студии вклучуваат имплементација на:

 • општа клиничка анализа на крв;
 • PCR тестови;
 • серолошки тестови;
 • крвна биохемија;
 • општа анализа на урината;
 • бактериско сеење на размаска земена од уретрата и вагината.

Најмногу информации во врска со дијагностиката се обезбедени од следните инструментални испитувања:

 • Ултразвук на перитонеумот и ретроперитонеалната област;
 • радиографија на карличните органи;
 • Доплер сонографија на бубрезите и карлицата;
 • контрастна флуороскопија;
 • екскреторна урографија;
 • анална електромиографија;
 • Електромиографија на карличниот под
 • дијагностичка лапароскопија;
 • хистероскопија и цистоскопија;
 • колоноскопија и биопсија.

Третман

Во речиси сите ситуации, можно е да се излечи хроничен синдром на пелвична болка кај мажи и жени со помош на конзервативни методи на терапија.

Третманот со лекови вклучува употреба на:

 • антибактериски агенси;
 • супстанции насочени кон подобрување на процесот на циркулација на крв;
 • имуномодулатори и имуностимуланти;
 • транквилизери и антидепресиви;
 • мускулни релаксанти и антиспазмодици;
 • блокатори и НСАИЛ;
 • хормонални лекови;
 • витамински комплекси.

Не последното место во терапијата се занимаваат со следните физиотерапевтски процедури:

 • перкутана нервна електрична стимулација;
 • дијадинамичен третман;
 • ефектите на флуктуирачки и синус-моделирани струи;
 • затоплување и УВ;
 • амплипулс;
 • терапевтска кал;
 • медицинска електрофореза и ласерска фореза.

Покрај тоа, CHTB може да се третира со:

 • акупунктура;
 • гинеколошка масажа;
 • масажа на простатата;
 • локални анестетични блокади;
 • хипноза и автоматска обработка.

Прашањето за хирургија се решава поединечно со секој пациент.

Превенција и прогноза

За да се спречи формирање на синдром на карлична болка, треба да се почитуваат следниве превентивни препораки:

 • целосно се откаже од лошите навики;
 • избегнувајте физичка и емоционална исцрпеност кога е можно;
 • избегнувајте хипотермија;
 • имаат само заштитен секс;
 • носат долна облека изработена од квалитетни материјали;
 • навремено лекуваат инфективни и воспалителни болести;
 • одбиваат интимни сексуални средби;
 • води умерено активен животен стил;
 • јаде право и избалансиран;
 • постојано зајакнување на имунолошкиот систем;
 • редовно се подложени на целосен превентивен медицински преглед.

Во зависност од препораките на лекарот што посетува, можно е да се постигне поволен исход на CPPS, односно комплетно закрепнување. Сепак, прогнозата зависи од основната болест, против која се развива сличен синдром.

Недостатокот на терапија може да доведе до такви последици како што е постојан психо-емоционален нелагодност, нарушување на функционирањето на внатрешните органи и системи, како и нарушена адаптација во општеството.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Синдром на карлична болка и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гинеколог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Уролитијаза (уролитијаза) (појавување симптоми: 8 од 20)

Уролитијаза (уролитијаза) е патолошки процес кој води кон формирање на камења во мочниот меур, уретерот или бубрезите. Болеста се дијагностицира кај 3% од вкупното население. Кај млади луѓе, камењата се најчести во бубрезите и уретерот. Кај постарите лица, патологијата се јавува во областа на мочниот меур. Ограничувања во однос на возраста и полот, оваа болест нема.

...
Бубрежна туберкулоза (појавување на симптоми: 7 од 20)

Бубрежна туберкулоза е инфективна болест која ги предизвикува бубрезите да се инфицираат со трска на Кох. Болеста го зазема првото место, по болеста на пулмоналниот систем и се јавува кај речиси 40% од луѓето кои страдаат од туберкулоза. Оваа патологија ги погодува луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и децата. Туберкулозата на бубрегот подеднакво може да му наштети како на мажите, така и на жените.

...
Тумор бубрег (појавување симптоми: 7 од 20)

Туморот на бубрезите е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на органските ткива, што се манифестира во форма на очигледни квалитативни промени во структурата на овој орган. Тежината на патолошкиот процес во бубрежен тумор ќе зависи од типот на малигните или бенигни тумори. За да се утврди природата на таквата болест е можно само со спроведување на сеопфатен преглед, кој задолжително вклучува КТ (компјутерска томографија) и МНР.

...
Бактериурија (појавување симптоми: 7 од 20)

Бактериуријата е патолошки процес во кој присуството на патогени микроорганизми ќе се открие со дијагностички методи во урината. Нормата е отсуство на бактерии во урината, таа е стерилна, но кога станува инфицирана, организмите се размножуваат и можат да ги инфицираат најблиските органи преку растечките канали.

...
Бубрежни камења (појавување на симптоми: 6 од 20)

Камењата на бубрезите се една од најчестите манифестации на уролитијаза, во која се формираат камени соли, всушност камења, во бубрезите. Камењата на бубрезите, чиишто симптоми се манифестираат во форма на напади на ренална колика, пиурија (гној во урината), хематурија (крв во урината) и болки во грбот, може да се отстранат и со конзервативна терапија, чиј ефект им овозможува да се растворат и хируршка интервенција во која камењата се отстрануваат со оперативниот метод.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .