Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Апнеа: симптоми и третман

Апнеа - главните симптоми:

Апнеа е патолошки процес предизвикан од еден или друг етиолошки фактор кој води кон краткотраен прекин на дишењето за време на спиењето. Апнеа за ноќно спиење кај новороденчињата е доста честа појава - до 60% од случаите. Кај недоносените бебиња, оваа бројка достигнува 90%. Во овој случај, можно е како прекршување на процесот на дишење и негово запирање, но не повеќе од 10 секунди. Во повеќето случаи, апнеја за спиење исчезнува за 3-5 недели.

Кај возрасните, апнеја за спиење е доста честа појава, но постарите луѓе се изложени на ризик. Исто така е забележано дека кај мажите ваквата болест се дијагностицира двапати почесто како кај жените.

Поради специфичен клинички знак (респираторен арест во сон) со дијагноза, по правило, нема проблеми. Сепак, само докторот може да ги спроведе потребните дијагностички процедури за прецизно дијагностицирање на апнеата, како и за утврдување на нивната етиологија. Само-третманот или игнорирањето на овој проблем е полн со негативни последици.

Според Меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија, апнеја за спиење се однесува на болести на нервниот систем и има свое посебно значење. Кодот за ICD-10 е G47.3.

Третманот на таквото пореметување може да биде конзервативен и радикален, во зависност од тековната клиничка слика, собраните податоци од историјата и испитувањето.

Етиологија

Апенија за спиење може да биде предизвикана од такви етиолошки фактори:

 • прекумерна тежина - прекумерното таложење на масното ткиво во вратот доведува до прекумерно оптоварување на мускулите на грлото;
 • назална конгестија, хроничен ринитис ;
 • ENT болести;
 • неоплазма на горниот респираторен тракт;
 • вродени патологии на респираторниот тракт, односно стеснување на нивниот лумен;
 • намалување на тонот на мускулите на фаринксот, што може да се должи на употребата на одредени лекови, прекумерната потрошувачка на алкохол;
 • нарушување на функционирањето на тироидната жлезда;
 • оштетување на периферните нерви;
 • мозочните заболувања, вклучувајќи го и формирањето на тумори;
 • прекршување на снабдувањето со крв и размена на гасови.

Покрај тоа, апнеја при спиење може да се должи на психосоматски фактор, кој во овој случај ќе има карактер на синдром, а не посебна патологија.

Утврдете ја причината за таквото респираторно нарушување за време на спиењето може да биде само лекар, по сите потребни дијагностички мерки.

Класификација

Се разликуваат следниве форми на развој на таков патолошки процес:

 • Апнеа - меките ткива на грлото и мускулите се релаксираат толку многу што има тешкотии со дишењето;
 • хипопнеа - патогенезата е слична на горенаведената форма, но во овој случај, меките ткива делумно го покриваат горниот респираторен тракт;
 • централна апнеја - во овој случај, патологијата е предизвикана од абнормалности во мозокот, при што мозокот едноставно "заборава" да испраќа сигнали за намалување на мускулите вклучени во респираторниот систем;
 • опструктивна апнеја - најчесто дијагностицирана кај деца, поради конгенитални абнормалности;
 • мешана форма.

Клиничката слика не зависи од формата на болеста. За да се утврди кој тип на апнеја за спиење кај дете или возрасен, може само да доктор.

Видови апнеа

Симптоматологија

Апнеа за спиење обично се манифестира со следниве симптоми:

 • главоболка наутро;
 • честа будење во текот на ноќта;
 • површен и немирен сон;
 • раздразливост, промени во расположението;
 • поспаност во текот на денот, дури и ако лицето легне во навремено;
 • зголемување на крвниот притисок во утринските часови, што во повеќето случаи поминува без земање лекови;
 • прекумерно потење ноќе;
 • зголемена брзина на срцето;
 • честа мокрење ноќе;
 • намален либидо ;
 • зголемување на телесната тежина без очигледна причина;
 • оштетување на меморијата и концентрација;
 • намалување на работниот капацитет;
 • мажите можат да имаат импотенција .

Треба да се напомене дека самиот пациент не може да се сети на нападите на дишењето. За овој специфичен симптом може да се каже само луѓе кои живеат со него. Затоа, во многу случаи, таков проблем останува без внимание долго време, бидејќи симптомите на клиничката слика не се специфични и едноставно може да се припишат на замор.

Ако имате симптоми на апнеа, треба веднаш да побарате лекарска помош, бидејќи причината за таквата повреда може да биде крајно опасна за здравјето.

Дијагностика

Доколку таквото вознемирување се јавува во текот на спиењето, прво треба да се консултирате со општ лекар. Дополнително, ќе треба да се консултирате со такви специјалисти:

 • невропатолог;
 • неврохирург;
 • ендокринолог;
 • Гастроентеролог или нутриционист.

Прв приоритет е физички преглед на пациентот со собирање на лична историја, воспоставување на комплетна клиничка слика. За да се одреди точната дијагноза и нејзината етиологија, може да се преземат следниве дијагностички мерки:

 • полисомнографија - со помош на специјални електроди за време на спиењето, се утврдуваат сите потребни параметри за утврдување на дијагнозата;
 • ЕКГ;
 • КТ и МРИ на мозокот;
 • пулсна оксиметрија;
 • електромиографија;
 • електроенцефалографија;
 • ОВК и БАК;
 • анализа на тироидните хормони;
 • крвен липиден спектар;
 • анализа на урината и урина за албумин;
 • Reberg тест.

Ако постои сомневање за појава на бенигни или малигни тумори во мозокот или во горниот респираторен тракт, се препишуваат дополнителни дијагностички мерки.

Третман

Ефективниот третман на апнеа е возможен само со интегриран пристап, имено:

 • промена на животниот стил;
 • третман со лекови;
 • физиотерапевтски процедури.

Покрај тоа, треба да се разбере дека често пати конзервативните методи за отстранување на таквото нарушување во текот на спиењето не се доволни или воопшто не се соодветни, па затоа се спроведува оперативна интервенција.

Третман на апнеја за спиење со лекови вклучува земање на такви лекови:

 • локални кортикостероиди;
 • седативи.

Генерално, третманот со лекови ќе биде насочен кон елиминирање на факторот кој доведе до развој на таков патолошки процес. Врз основа на ова, можеме да кажеме дека лековите може да се препишуваат само на индивидуална основа.

Хируршко лекување на апнеја при спиење може да се врши со следниве методи:

 • аденоидектомија;
 • трахеостомија;
 • тонзилектомија;
 • bariatric хирургија - ако причината за апнеа е дебелината;
 • Инсталација на столб на столб.
Tonsillectomy

Без оглед на тоа кој режим на третман со апнеја е избран, пациентот треба да направи корекција на неговиот или нејзиниот животен стил, имено:

 • намалување на телесната тежина ако постои фактор на дебелина ;
 • почнете да јадете правилно. Во овој случај, внесот на храна е наменет навремено, полека, исхраната треба да биде избалансирана;
 • умерена потрошувачка на алкохолни пијалоци. Покрај тоа, треба да запомните дека не можете да пиете алкохол 4-6 часа пред спиење;
 • хипнотички лекови или средства за смирување треба да се консумираат само со строг медицински рецепт;
 • оптимална положба за спиење - на страната, а не на желудникот. Ова овозможува правилно да дише за време на целосна релаксација;
 • ако некој има проблеми да заспие, а потоа пред спиење треба да престанете да читате книги, гледате телевизија. Замена на апчиња за спиење може да биде преку масажа, медитација и други техники за релаксација.

Со вистинскиот пристап кон лекувањето, централната апнеа и другите форми на оваа болест многу добро реагираат на третманот.

Домашниот третман е можен, но само со лесна фаза на развој на таков патолошки процес. Употребата на традиционалната медицина, во овој случај, е непрактична бидејќи не дава соодветен резултат.

Во принцип, под услов на вистинскиот пристап, апнеа кај деца и возрасни добро реагира на терапија и не предизвикува компликации.

Можни компликации

Во случај кога третманот не се започне навремено, висок ризик од развој на следниве компликации:

Превенција

Спречувањето на таков патолошки процес се состои од следниве активности:

 • придржување кон здрав начин на живот;
 • контрола на крвниот притисок;
 • почитување на оптималниот начин на работа и одмор;
 • здрав сон.

При првите знаци на таква болест, треба да се консултирате со лекар, а не да се занимавате со терапевтски интервенции по сопствено наоѓање.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате апнеја и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Синдром на исцрпна исцрпеност (појавување симптоми: 7 од 17)

Синдром на исцрпна исцрпеност (синдром на ШИР, оваријална инсуфициенција, предвремена деплеција на јајниците, хипергонадотропна аменореа, ендокрина неплодност, предвремена менопауза) е патолошка состојба која се карактеризира со прекин на функционирањето на таквите органи кај жените под 40-годишна возраст. Вреди да се спомене дека на почетокот на болеста не му претходи нарушување на менструалната или репродуктивната функција.

...
Интоксикација (појавување симптоми: 6 од 17)

Интоксикација на телото - се јавува поради продолжената изложеност на човечкото тело на разни токсични материи. Ова може да биде производствено труење со отрови или хемиски елементи, пролонгирана употреба на лекови, на пример, во третманот на онкологија или туберкулоза. Ефектот на токсините може да биде и надворешен и внатрешен, произведен од самиот орган.

...
Адренален аденом (појавување симптоми: 6 од 17)

Адреналниот аденом е најчестата неоплазма на овој орган. Има бениген карактер, вклучува и ткиво на жлезда. Кај мажите, болеста се дијагностицира 3 пати помалку отколку кај жените. Главната група за ризик се состои од лица на возраст од 30 до 60 години.

...
Анксиозно растројство (појавување симптоми: 6 од 17)

Анксиозно растројство е колективен термин кој подразбира невротични нарушувања со типична клиничка слика. Депресивно нарушување на анксиозност се јавува кај луѓе и млади и стари.

...
Неурестенија (појавување симптоми: 5 од 17)

Стресот во животот на модерната личност е прилично чест феномен, а понекогаш и човечката психа не се справува со таков товар. Врз основа на нервен исцрпеност може да се појави болест како што е неврастенија. Најчесто оваа болест се јавува кај млади мажи и жени, но во пракса не може да се тврди дека било која социјална или возрасна група е целосно ослободена од ризикот од развој на неврастенија. Понекогаш се јавува и неврастенија кај децата и сексуална неврастенија, која се карактеризира со присуство на сексуални нарушувања.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .