Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Перихондритис: Симптоми и третман

Перихондрит - главните симптоми:

Перихендритис - е група на болести кои влијаат на перихондромот, што се јавува во однос на позадината на инфекцијата. Вреди да се спомене дека воспалителниот процес се развива прилично бавно, но може да се прошири и на други области. Во најголем дел од случаите, повредата на 'рскавицата може да предизвика перихондротис. Ретко, болеста е секундарна по природа и се развива против позадината на заразни болести.

Симптоматологијата е неспецифична и е изразена во силен болен синдром и едем на погодената област. Дополнителни симптоми ќе се разликуваат во зависност од локацијата на воспалението.

Дијагностиката се базира на физички преглед и широк спектар на инструментални дијагностички мерки, кои исто така може да се надополнат со лабораториски тестови.

Како да се лекува болеста знае само квалификуван медицински специјалист. Често, терапијата е конзервативна, но понекогаш, на пример, во перихендритот на ребрата, единствениот метод на лекување е хируршка интервенција.

Во меѓународната класификација на болести постојат неколку значења на патологија. На пример, перихондромот на надворешното уво има шифра за ICD-10-H 61.0. Воспалението на перихондериумот на ребрата спаѓа во категоријата други "Стекнати деформитети на мускулно-скелетниот систем", предизвикувајќи шифрата да биде М 95.4. Ларингеалниот перихондрит може да се најде во групата "Други болести на ларинксот", а шифрата ќе биде Ј 38.7.

Етиологија

Воспалението на перхондромот ретко се дијагностицира, а причините за формирање на таквото нарушување ќе се разликуваат во зависност од локацијата на патологијата.

Сепак, клиничарите идентификуваат заеднички предиспонирачки фактор, што е траума на ребрата, носот или ушите. Избрани сегменти се најчестите места за развој на воспалителниот процес во перихондротис.

На второ место меѓу заедничките предиспонирачки фактори е патолошкото влијание на патогените бактерии. Често, како патоген кој води кон воспаление на 'рскавицата, се:

Инаку, причините за појава во секој случај ќе се разликуваат. На пример, перихондритот на урината е предизвикан од:

 • изгореници или смрзнатини;
 • каснување од инсекти;
 • формирање на фурункул во надворешниот аудитивен канал;
 • сите воспалителни процеси кои негативно влијаат на аудитивниот нерв;
 • егзема или туберкулоза ;
 • умерено гноен отитис ;
 • инфекција во спроведувањето на операцијата на ушите;
 • спроведување на непрофесионални козметолошки процедури, на пример, пирсинг или пирсање на ушниот лобус;
 • текот на дијабетес ;
 • неконтролирана употреба на кортикостероиди и други лекови;
 • несоодветна хигиена на увото, имено пенетрацијата на ушната стапка премногу далеку по должината на ушниот канал.

Рибичниот перихондрит може да се појави на позадината на:

Следните фактори можат да придонесат за формирање на перихондритис на ларинксот:

 • нарушување на интегритетот на кожата, што често се случува на позадината на повредени или изгореници, смрзнатини или каснување од инсекти;
 • ангажирање во тешки спортови, особено боречки вештини;
 • терапија со зрачење;
 • непрофесионално спроведување на интубација или вештачка вентилација на белите дробови;
 • пенетрација на странски објект;
 • текот на сифилис или туберкулоза.

Често болеста делува како компликација на такви болести како тифус или тифус .

Перихондротис на носната преграда може да се должи на:

 • еризипели на лицето;
 • ширењето на остеомиелитис на горната вилица ;
 • текот на акутните инфективни процеси во телото;
 • нарушување на интегритетот на лигавицата на респираторниот тракт;
 • сифилис и туберкулоза;
 • тифоид и онкологија.

Сите горенаведени етиолошки фактори провоцираат воспаление на перхондромот кај деца и возрасни.

Класификација

Без оглед на изворот на воспалителниот процес, перихондритот може да биде:

 • примарно - тоа значи дека патологијата е формирана само во позадина на акутна или хронична повреда на 'рскавицата;
 • секундарно - секогаш се развива против позадината на текот на заразни болести или микробни лезии.

Одвојувањето според формата на тежината на протокот нагласува:

 • серозен перихондрит - се карактеризира со фактот дека нема оштетување на ткивото на 'рскавицата. Честопати има бениген тек, но во напредните случаи се трансформира во гноен тип;
 • гноен периххондрит - врз основа на името, станува јасно дека таквата сорта е надополнета со надувување, која ги покрива не само перхондромот, туку целата 'рскавица. Поради овој фактор, текот на болеста е неповолен, затоа што доведува до значителни деформитети.

Одделно, вреди да се истакне Тиеце синдром, кој делува како асептичен периххондрит, кој се наоѓа во зоната на прицврстување на ресната 'рскавица во градите. Причините за нејзиното појавување остануваат непознати.

Симптоматологија

Со перихондритис, клиничките знаци ќе се разликуваат во зависност од тоа кој сегмент бил под влијание на воспалителниот процес. Значи, инволвираноста во патологијата на урината може да биде придружена со:

 • оток и црвенило на кожата на увото;
 • мала болка во посебна област на надворешното уво, која е склона да се зголеми за време на палпација;
 • зголемување на температурата;
 • уво сина боја лево или десно;
 • тешки треска;
 • напади на гадење, кои често доведуваат до повраќање;
 • визуелна деформација на ауриката;
 • слабост и раздразливост;
 • нарушување на спиењето;
 • намалување или целосно недостаток на апетит.
Симптоми на перихондритис на аурикулата

Воспалението на ребре-стерналните зглобови се карактеризира со манифестација на:

 • интензивна болка во текот на ребрата, отежнато со физички напор или за време на длабок здив;
 • туморски неоплазми во волумени од 2 до 5 сантиметри;
 • мало оток;
 • црвенило на кожата.

Често постои пролиферација на воспалителниот процес во абдоминалната празнина, до урогениталниот процес, што може да доведе до формирање на апсцес, фистула или проток на меко ткиво.

Симптомите на перихондротис на ларинксот вклучуваат:

 • прекршување на процесот на голтање - во почетокот има потешкотии со голтање на цврста храна, но како што напредува болеста, ќе се појават проблеми кога ќе се апсорбира течноста. Ова се должи на фактот дека постои стеснување на луменот на ларинксот;
 • дишење нарушување и чувство на недостаток на здив;
 • ограничување на мобилноста на гласните жици;
 • оток на 'рскавицата на ларинксот;
 • формирање на апсцес, кој во секое време може независно да се отвори до ларинксот, езофагусот, грлото или надвор.

Ако назален септум е засегнат, симптомите ќе бидат како што следува:

 • тежина и болка во носот;
 • константна назална конгестија;
 • мало зголемување на температурата;
 • појавата на фистула;
 • деформација на носот за време на топење на 'рскавицата.

Дијагностика

Кога се појавуваат гореспоменатите симптоми, треба да побарате квалификувана помош од терапевт или отоларинголог. Без оглед на формата на болеста, потребни се инструментални испитувања за да се потврди дијагнозата. Меѓутоа, пред сè, лекарот треба:

 • да се прочита историјата на пациентот - да се идентификува основната болест, која може да послужи како извор на перихондротис;
 • собира и анализира животна историја на пациентот - да се утврди примарна или секундарна природа на потеклото на патологијата;
 • да спроведе темелно физичко испитување на проблематичната област, првенствено насочена кон проценување на состојбата на кожата и откривање на деформитети. Ако се зафатени ребре-стерналните зглобови, ќе биде потребна палпација на предниот абдоминален ѕид;
 • Интервју лице во детали за да се утврди степенот на интензитетот на симптомите.

Инструменталните и лабораториските дијагностички мерки може да вклучуваат:

 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • фистулографија;
 • КТ и МРИ;
 • радиографија на ребрата;
 • рскавична биопсија;
 • ларингоскопија;
 • диафаноскопија;
 • риноскопија;
 • пункција на воспалителниот фокус, за последователните лабораториски студии.
Риноскопија

Третман

Шемата за елиминација на перихондротисот ја пропишува лекарот кој го посетува индивидуално за секој пациент, бидејќи тактиката на лекување може да се разликува во зависност од локацијата на воспалената 'рскавица.

Така, третманот на перихендритот може да вклучува:

 • хируршка интервенција со цел отстранување на зафатената 'рскавица е индицирана за поразот на ребрата. По операцијата, ќе ви треба антибиотици и лекови против болки. Слична опција за третман е потребна за Тиеце синдром;
 • отворање на апсцес и физиотерапија со лезии на надворешното уво. Најефективните во третманот на перихондритисот на аурикулата се UHF и микробранова печка. Исто така, покажува употреба на локални средства, на пример, "Тизина" или "Имеина";
 • ресекција на ларингеалната 'рскавица - сепак, дури и по ова, формирана е деформирана лузна, што влијае на гласот и го отежнува дишењето;
 • одводнување на апсцесот во носната празнина - со цел делумно да се зачува назалниот септум.

Третманот со лосиони и облоги врз основа на декорации на лековити билки или растенија, како и раствор на борна киселина, можат да бидат ефективни само ако надворешното уво или носната преграда е оштетена. Во секој случај, таквата терапија треба да се координира со вашиот лекар.

Превенција и прогноза

За да се спречи лицето да има проблеми со воспаление на перхондромот, овие правила треба да се следат:

 • избегнувајте повреда на ребрата, носот, увото или ларинксот;
 • навремен третман на сите заразни болести и други патолошки процеси кои го комплицираат перихондротисот;
 • земајќи ги само оние лекови што ги пропишал лекарот што присуствувал, со строго придржување до дневната доза и времетраењето на употребата;
 • редовни лекарски прегледи со посети на сите лекари.

Карактеристичните симптоми на перихондротис често ги принудуваат луѓето да бараат квалификувана помош, поради што болеста речиси секогаш има поволна прогноза.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Периххондрит и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: општ лекар , оториноларинголог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цревни инфекции (појавување симптоми: 7 од 20)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 7 од 20)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Отитис кај деца (појавување симптоми: 7 од 20)

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...
Треска од нејасна генеза (симболи кои совпаѓаат: 7 од 20)

Треска од непознато потекло (син LNG, хипертермија) е клинички случај во кој зголемената телесна температура е водечки или единствениот клинички знак. Таква состојба се вели кога вредностите се зачувани за 3 недели (за деца - подолго од 8 дена) или повеќе.

...
Мали сипаници кај деца (појавување симптоми: 7 од 20)

Малите сипаници кај децата се раширена патологија која има вирална природа и се пренесува од болен човек на здрава. Избегнувајте развој на болеста со помош на вакцинација против мали сипаници. Игнорирањето на симптомите може да доведе до сериозни компликации, па дури и смрт.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .