Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипертрихоза: Симптоми и третман

Хипертрихоза - главните симптоми:

 • Дебела коса

Хипертрихоза - се карактеризира со богат раст на косата, без оглед на делот од телото. За разлика од болеста како хирзутизам , која се дијагностицира само кај жените, луѓето од двата пола и од било која возрасна категорија се подложни на хипертрихоза.

Најчесто, генските мутации, ефектот на неповолните фактори врз фетусот за време на неговиот пренатален развој, делуваат како извор на оваа болест. Покрај тоа, постојат и други предиспонирачки фактори.

Всушност, покачената коса е едноставна и претставува основа на клиничката слика, бидејќи сите други знаци се исклучително ретки. Бидејќи оваа болест има изразени и специфични симптоми, често не се јавува со дијагноза на проблеми.

Денес, третманот на хипертрихоза се изведува со користење на електрично отстранување на влакна. Доколку патологијата се дијагностицира кај дете, тогаш е изготвена тактичка терапија за штедење.

Меѓународната класификација на болести идентификува неколку значења за болест, кои се разликуваат во зависност од неговиот тип. Така, кодот за МКБ-10 ќе биде - L 68.0-L 68.9.

Етиологија

Во моментов, главната причина за развојот на овој проблем е генетската предиспозиција. Хипертрихозата се наследува на автозомно доминантен начин. Ова значи следното - за детето да биде дијагностицирано со слична патологија, присуството на изменетиот ген на еден од родителите е доволно.

Во областа на медицината се познати повеќе од дваесет варијанти на такво наследно пореметување. Карактеристики на тоа како и кога болеста може да се наследи:

 • хипертрихоза се јавува во секоја генерација, ако родот на едно семејство има голем број на предци со наследна форма на дистрибуција на косата;
 • момчињата и девојчињата се поразени во наследна форма на патологија во еднаква пропорција. Додека секундарната форма на болеста е најкарактеристична за женката;
 • Шансите за слични прекршувања што се детектираат кај дете се 50%, под услов да се пренесуваат преку една генерација.

Стекната хипертрихоза кај жените се дијагностицира неколку пати почесто отколку кај мажите. Најчесто таквото пореметување се формира во позадината на следните патолошки состојби:

 • трауматска повреда на мозокот;
 • онколошкиот процес, особено кај оние органи кои се одговорни за производство на машки или женски полови хормони. Според медицинските статистики, хипертрихозата на пената дејствува како клинички знак за рак кај 95% од пациентите;
 • енцефалопатија и дијабетес мелитус ;
 • порфирија - во речиси сите случаи, болеста е наследна, претставува повреда на пигментниот метаболизам и е придружена со присуство на прекумерно количество порфирини во крвта и ткивата;
 • дерматомиозитис е дифузна инфламаторна болест која се карактеризира со нарушени моторни функции, оштетување на внатрешните органи и кожата;
 • сифилис и туберкулоза ;
 • фетален алкохолизам;
 • Ахард-Тајерс, Итсенко- Кушинг , Моргањи, Берардинели, Штајн-Левентал синдроми;
 • Pfaundler-Hurler, Корнели де Ланге, Секел болести.
Хипертрихоза кај мажи

Покрај тоа, слична повреда кај мажите и жените може да биде предизвикана од:

 • тука треба да се вклучи и постојаното влијание на топлинските дифузори - синапни малтери, третман на кал, парафинска терапија, затоплување и други термички процедури;
 • криотерапија и ултравиолетово зрачење;
 • трихотиломанијата е состојба во која постои постојана опсесивна желба да се извлече вашата сопствена коса;
 • депилација, бричење или кубење на косата.

Зголемената влажност исто така може да биде последица на неконтролираната употреба на овие лекови:

 • кортикостероиди;
 • хормонски масти;
 • анаболни стероиди;
 • лекови кои содржат хемикалии како што се динитрохлорбензидин и дифенципропенон;
 • Псарален и Миноксидил.

Распространетата преваленца на секундарна хипертрихоза кај жените се должи на фактот дека најчестите причини за хипертрихоза кај жените се:

 • хормонски нарушувања поврзани со периодот на раѓање, менопауза и протокот на менструацијата;
 • неоплазми од различна природа кај млечните жлезди и јајниците;
 • дисфункција на ендокриниот систем, особено на тироидната жлезда, надбубрежните жлезди и хипофизата - според клиничките набљудувања, претставниците на слабата половина на човештвото се неколку пати поголеми шанси да поминат такви патологии од мажите;
 • метаболички нарушувања, кои често се резултат на продолжено гладување или придржување кон претерано строги диети.

Класификација

Како што споменавме погоре, хипертрихозата е примарна и секундарна, и секоја од овие форми има своја сепарација.

Вродената хипертрихоза е поделена на:

 • универзален, пренесен од автосомно доминантен тип од еден или двајца родители;
 • ембрионски - се формира поради несоодветното лекување на бременоста, особено во првиот триместар, и често се комбинира со други вродени патологии.

Стекната хипертрихоза е:

 • лекови;
 • симптоматски;
 • синдром;
 • предизвикани од венерични патологии;
 • предизвикани од влијанието на механички и трауматски фактори.

Одделно, неопходно е да се истакне хипертирозата на оружјето, која се однесува на вродени или уставни, како и на стекнатиот тип на болест, која исто така се нарекува ланугинозна хипертрихоза.

Се разликуваат преваленцата на зголемена дистрибуција на косата:

 • локална хипертрихоза - се карактеризира со зголемена влажност на одредено подрачје на човечкото тело;
 • општа хипертрихоза - прекумерно количество коса е забележано низ целото тело.

Локалната форма на болеста има своја класификација:

 • лумбален;
 • проторакет;
 • nevus е конгенитална патологија која се карактеризира со присуство на родилни марки со голема количина на темна и тешка коса;
 • хипертрихоза на ушите.

Покрај тоа, локалната хипертрихоза може да биде локализирана во областа на брадата и назолабијалните набори, на екстремитетите и градите, на надворешните гениталии и на челото.

Исто така, ги разликуваме овие типови на слични болести:

 • хетерогени - додека женските претставници покажуваат машки раст на косата;
 • хетерохромичен - се одликува со рано појавување на зголемена косост во пазувите и пубијата;
 • хетеротропна - во такви случаи, во областите каде што расте косата, се појавуваат долги и пигментирани влакна.

Симптоматологија

Симптоми на хипертрихоза кај жени

Главниот клинички знак за хипертрихоза кај децата и возрасните е присуството на голем број цврсти и темни влакна во областите на телото каде што вообичаено не треба да им се даде возрасна категорија, пол и етничка припадност.

Покрај тоа, болеста ги има следните симптоми:

 • кај жени, постојат неколку периоди кога може да се појави болест. Првиот - од моментот на раѓање, вториот - од седум до петнаесет години, односно во пубертетот, третиот - од шеснаесет до дваесет и четири години, четвртиот - по четириесет и пет години, кој е период на менопауза;
 • хипертрихозата кај мажите често е конгенитална, во случаи на развој на стекнатиот тип на патологија, првите знаци ќе бидат изразени на возраст од десет до шеснаесет години;
 • кај детето, уставниот тип на хипертрихоза често се надополнува со други вродени нарушувања, како и такви манифестации како невус, патологии на скелетни форми, ментална ретардација и ментална ретардација.

Дијагностика

Како да се дијагностицира, како и како да се лекува хипертрихозата, познат е од дерматологот, кој, во процесот на дијагностика, треба пред се:

 • да ја испита медицинската историја на пациентот, ова исто така вклучува и обезбедување информации во врска со текот на бременоста, особено во првиот триместар;
 • да се запознаат со историјата на животот на една личност;
 • да спроведе темелно физичко испитување - да го процени степенот на коса на некарактеристични места, особено увото, грбот, стомакот, градите и лицето;
 • детално го испитува пациентот - да открие придружни симптоми;
 • назначи општ и биохемиски крвен тест;
 • да ги проучат резултатите од ултразвукот, КТ и МРИ - да го утврдат фактот на патолошката природа на оваа болест.

Доколку по ова не се утврди причината, пациентот се упатува на консултација кај ендокринологот и другите тесни специјалисти.

Третман и превенција

До денес, хипертрихозата може да се излечи со електрично отстранување на влакна. Многу е важно за периодот на терапија да се откаже од другите методи за отстранување на несакана телесна коса, вклучувајќи бричење, кубење и употреба на депилаторни креми.

Третман на хипертрихоза кај деца под осумнаесет години се врши со белење на коса со 3% раствор на водороден пероксид или елиминирање на зголемена телесна коса со користење на специјални креми.

Специфични превентивни мерки од појавата на изобилен раст на косата не постојат. Потребно е самовремено да се елиминираат етиолошките фактори и правилно да се пристапи кон менаџирање на бременоста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипертрихоза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , ендокринолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кушингов синдром (појавување симптоми: 1 од 1)

Синдром Itsenko-Cushing е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високи нивоа на нивоа на гликокортикоидни хормони. Главната е кортизол. Терапијата на болеста треба да биде сеопфатна и има за цел да ја намали причината за развојот на болеста.

...
Рак на тестис (симптоми на појавување: 1 од 1)

Машки тестиси се машки генитални органи лоцирани на дното на скротумот и се одговорни за формирање на сперматозоиди и производство на тестостерон. Во епидидимисот на тестисите, сперматозоидите зреат и преку нив, исто така, влегуваат во одвоениот канал. Ако зборуваме за рак на тестисите, тогаш - ова е тумор на онколошка природа, која непредвидливо се развива и се карактеризира со ширење на клетките на ракот низ телото преку лимфниот проток и протокот на крв.

...
Автоимун хепатитис (појавување симптоми: 1 од 1)

Автоимуниот хепатитис е патолошка лезија на главниот хематопоетски орган, црниот дроб, кој има нејасна етиологија и води кон уништување на клетките на црниот дроб со последователен развој на откажување на црниот дроб. Меѓу сите патологии на црниот дроб, автоимуниот хепатитис зафаќа околу 25%, а и двете деца и возрасни страдаат од него. Жените се предмет на оваа патологија 8 пати почесто од мажите.

...
Хиперплазија на надбубрежната кортекс (појавување симптоми: 1 од 1)

Адреналната хиперплазија е патолошка состојба во која има брзо размножување на ткивата кои ги сочинуваат овие жлезди. Како резултат на тоа, телото се зголемува во големината и неговото функционирање е оштетено. Болеста се дијагностицира кај возрасни мажи и жени и кај мали деца. Треба да се забележи дека ваквата форма на патологија како конгенитална адренална хиперплазија е почеста. Во секој случај, болеста е доста опасна, затоа, кога ќе се појават првите симптоми, веднаш треба да контактирате со медицинска установа за темелно испитување и ефикасен метод на терапија.

...
Липодистрофија (појавување симптоми: 1 од 1)

Липодистрофија - е прилично ретка болест во која едно лице е целосно отсутно во масното ткиво, неопходно за секој организам, бидејќи учествува во многу метаболички процеси. Ваквата болест се разликува од обичната дистрофија во тоа што нема намалување на телесната тежина, а жртвата не изгледа исцрпена.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .