Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пелагра: Симптоми и третман

Пелагра - главни симптоми:

Пелаграта е ретка болест, игнорирајќи ги симптомите кои можат да бидат фатални. Проблемот е во тоа што човечкото тело добива недоволно количество витамин Б3, Б1, Б6 и Б2, како и никотинска киселина. Покрај главниот извор на болеста, клиничарите идентификуваа прилично широк список на предиспонирачки фактори. Тука спаѓаат лошата исхрана, зависноста од лоши навики, текот на болестите на гастроинтестиналниот тракт и други причини.

Болеста има специфични симптоми, бидејќи доведува до промени во кожата, косата и ноктите. Исто така може да се манифестира како вртоглавица, вознемирена столица и чести промени во расположението.

Дерматовенерологот е ангажиран во дијагнозата, која се базира на податоците добиени за време на физичкиот преглед. Покрај тоа, се спроведуваат лабораториски и инструментални испитувања.

Можно е да се третира болеста со помош на конзервативни методи, односно со земање лекови и следење на поштеда диета. Сепак, и покрај успехот на терапијата, оваа патологија води кон развој на несакани компликации.

Етиологија

Главната причина за пелаграта е акутен недостаток во човечкото тело на таквите супстанции:

 • Витамин Б3, кој исто така се вика никотинска киселина, витамин ПП и никотинамид;
 • витамин Б1 или тиамин;
 • витамин Б2 или рибофлавин;
 • витамин Б6 или пиридоксин;
 • триптофан.

Овој вид недостаток на витамин може да доведе до:

 • слаба исхрана, имено преовладување на масна храна во менито;
 • метаболички нарушувања, особено протеини;
 • чести или пролонгирани ефекти од стресни ситуации, како и депресија;
 • болести на дигестивниот систем, особено гастритис од секаква природа, панкреатитис и дуоденитис , вирусен хепатитис , улцеративни лезии на дуоденумот или желудникот ;
 • прогресијата на заразни болести како што се туберкулоза или дизентерија ;
 • продолжен ефект врз телото на директна сончева светлина;
 • злоупотреба на алкохол и пушење цигари;
 • хроничен замор во комбинација со малнутриција;
 • присуство на тумори на рак на секоја локализација;
 • периодот на носење на бебе или доење на бебе.

Патогенезата на болеста е дека со недостаток на горенаведените супстанции во телото настанува повреда:

 • формирање на хемоглобин и црвени крвни клетки;
 • редокс реакции;
 • секреција на жолчен и гастричен сок;
 • контрола на шеќер во крвта;
 • функционирање на централниот нервен систем;
 • синтеза на хормони на панкреасот и тироидната жлезда;
 • процеси одговорни за намалување на износот на "лош" холестерол во крвта;
 • формирање на нервен систем на фетусот - кога протокот на пелагра во жена во позиција;
 • концентрација и меморија кај децата.

Симптоматологија

Слична болест се манифестира во три главни симптоми:

Во првата категорија, покрај промените во конзистентноста на фецесот, треба да се припишат и следниве знаци:

 • формирање на чиреви на мукозната мембрана на усната шуплина - во гастроентерологија, таквата манифестација се нарекува стоматитис ;
 • постојано горење во устата;
 • периодична појава на сол вкус во устата;
 • појавата на пукнатини во аглите на устата - вреди да се спомене дека е невозможно да се ослободат од нив дури и со специјално дизајнирани лекови;
 • менување на сенката на јазикот - станува црвено и има сјајна површина;
 • облогата на јазикот е бела со допир, што овозможува да се видат отпечатоците на забите;
 • наизменична дијареа и запек ;
 • продолжена гадење, завршувајќи со емтички повик;
 • зголемување на големината на абдоменот.

Најчесто, тоа се промени во состојбата на кожата што ги тера луѓето да бараат квалификувана помош. Симптомите на пелаграта по вид на дерматитис се претставени:

 • црвени дамки на кожата на екстремитетите, лицето и вратот. Во некои случаи, нивниот едем е забележан, а уште поретко и формирањето на меурчиња кои содржат матна течност во погодената област. Со прогресијата на болеста, таквите тумори стануваат кафеави или кафеави, и на крајот се претвораат во нелечни улцери;
 • нездраво црвенило на кожата како "чорапи", "ракавици" или "очила";
 • горење на кожата, манифестирано со продолжено изложување на директна сончева светлина;
 • пилинг на поединечни области на кожата, што потоа води кон кератинизација. Поради ова, кожата станува сива;
 • воспаление на мукозните мембрани на гениталните органи, усната шуплина и синусите;
 • "Јака" на Касал - додека кожата околу вратот е покриена со тесно место на црвена боја што се спушта до градите;
 • формирање на црвени и едематозни "нараквици" околу зглобот и зглобот.
Симптоми на Пелагра

Деменција или нарушена невромускулна активност се изразува во:

 • целосна загуба на подложност на кожата на одредени делови од телото;
 • зголемен замор и намалени перформанси;
 • апатија и депресија;
 • оштетена меморија и концентрација;
 • нарушувања на спиењето;
 • неразумна раздразливост;
 • полиневритис ;
 • вкочанетост и пецкање сензација не само на екстремитетите, туку и на целото тело;
 • аудитивни и визуелни халуцинации;
 • психомоторна агитација;
 • параноични заблуди, кои исто така се нарекуваат психоза ;
 • замаглена свест;
 • зголемен тон на мускулите;
 • прекршување на контролата над цицање или фаќањето на рефлексот.

Поретки симптоми кои можат да манифестираат пелагра се:

 • ќелавост или ќелавост;
 • парализа на екстремитетите;
 • деформација или деламинација на ноктите;
 • интензивни главоболки и вртоглавица;
 • деменција

Вреди да се напомене дека егзацербацијата на клиничките знаци е сезонска. Најчесто ова се случува во текот на летото, кога е речиси невозможно да се избегне контакт со кожата со ултравиолетово зрачење, како и зима - наспроти позадината на фактот дека луѓето немаат можност да користат свежо овошје и зеленчук.

Дијагностика

За да се направи точна дијагноза и да се спроведе диференцијална дијагностика неопходно е да се спроведат цела низа мерки. Така, кога pellagra ќе бидат потребни следните дијагностички мерки:

 • студијата на дерматовенеролог за историјата на пациентот и историјата на животот на пациентот - ова ќе им помогне на лекарите да го одредат најверојатниот етиолошки фактор;
 • спроведување на темелен физички преглед со задолжителна студија за состојбата на кожата, косата и ноктите, како и палпација на предниот ѕид на абдоминалната празнина;
 • Детално истражување на пациентот - за да се утврди сериозноста на симптомите и да се изготви комплетна слика за текот на таквата болест;
 • општ клинички тест на крвта - за да се утврдат промените во неговиот состав;
 • крвна биохемија - за откривање на знаци на патолошки процес во телото;
 • општа анализа на урината - ќе покаже присуство на комплексот на никотинска киселина и витамин Б;
 • ендоскопски процедури - за да се процени состојбата на внатрешната површина на дигестивниот тракт. Преку оваа процедура, можно е да се утврди присуство на атрофија на мукозните мембрани или крвавечките улцери;
 • Ултразвук, КТ и МРИ - да се открие присуството на малигни тумори, кои може да имаат различна локализација;
 • радиографија со или без средство за контраст.

Пелагравата болест мора да се разликува од:

Третман

Наспроти позадината на фактот дека слична патологија се развива во однос на позадината на акутниот недостаток на витамин Б, за време на третманот, во најголем дел од случаите, на пациентите им се дава лекови кои содржат никотинска киселина.

Често, сложениот третман се одвива во болницата и се базира на неколку принципи:

 • целосен мир - пациентите треба да избегнуваат не само физички, туку и емоционални и ментални препреки. Ова е потребно со цел телото да ги врати своите заштитни функции и независно да го спречи прогресијата на симптомите. Покрај тоа, обезбедувањето на одмор ја минимизира дополнителната потрошувачка на витамини - прво, ќе го забави протокот на пелаграта, по што ќе го олесни брзото закрепнување на пациентот;
 • употребата на лекови;
 • усогласеност со поштеда диета.

Терапијата со лекови има за цел:

 • интрамускулна администрација на лекови кои содржат никотинска киселина;
 • орален внес на витамини Б1, Б12, Б6, Б2 и Ц, како и протеини;
 • употреба на антибактериски и антидијареални лекови;
 • третман на погодените области на кожата со масти, кои вклучуваат кортикостероиди;
 • земање седативи или средства за смирување;
 • Трансфузија на крв е неопходна со силно осиромашување на телото.

Ако за време на дијагнозата се идентификувани било какви внатрешни патологии, тогаш, паралелно со третманот на пелаграта, се врши нивна елиминација.

Диетата со пелаграта вклучува збогатување на исхраната со такви состојки:

 • отпадоци;
 • масна риба;
 • млечни производи;
 • јајца во која било форма, освен пржени;
 • сирење и ореви;
 • сушено овошје и трици;
 • калинка и праски, авокадо и диња;
 • грав и зелка, домати и компири, моркови и зелена боја;
 • цели зрна.

Покрај тоа, мора да се почитуваат следниве правила:

 • да се подготвуваат јадења со пареа, но исцедена и печена храна е дозволена неколку пати неделно;
 • чести и фракционо внесување на храна;
 • дневна енергетска вредност не треба да биде повеќе од 2500 калории;
 • обилен режим на пиење - повеќе од 2 литри дневно.

Можни компликации

Пелагра е прилично опасна болест, бидејќи игнорирањето на симптомите и недостатокот на третман може да доведат до развој на сериозни последици, кои вклучуваат:

Превенција и прогноза

Можно е да се спречи развојот на болеста со следење на едноставни правила, имено:

 • доживотно отфрлање на зависности;
 • добра исхрана и употреба на големи количини овошје и зеленчук во нивната сурова форма;
 • земајќи витамински комплекси во ладна сезона - за зајакнување на имунолошкиот систем и збогатување на телото со суштински супстанции;
 • можно исклучување на стресот;
 • употребата на заштитна опрема за продолжено изложување на директна сончева светлина е главната превентивна состојба;
 • навремена елиминација на гастроинтестинални заболувања и заразни болести;
 • редовен превентивен преглед во здравствена установа.

Пелагра е болест која се манифестира со голем број на изразени и специфични симптоми, некои луѓе избираат да го игнорираат или да се борат самостојно. Ова води до фактот дека недостатокот на третман е полн со не само развој на компликации, туку и до смрт - ова често се случува околу осум години по првото изразување на симптомите. Сепак, раната дијагноза и сложениот третман доведоа до целосно закрепнување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Пелагра и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш дерматовенеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Инфекција на цревата (појавување симптоми: 6 од 20)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 6 од 20)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Дисменореа (појавување симптоми: 6 од 20)

Дисменореата е патолошка состојба која се карактеризира со појава на силна болка кај жената во предменструалниот период и периодот на менструација, додека во нормална состојба нема болка. Таквата повреда се случува многу често, особено кај млади жени од 20-25 години, како и кај жени во периодот пред менопауза. Дисменореа не само што му дава непријатност на жената, туку и го влошува квалитетот на нејзиниот живот, бидејќи чувствувајќи силна болка, расположението на жената се намалува, нејзиниот работен капацитет се влошува и сл. Затоа, многу е важно да се консултирате со лекар навремено за да ги идентификувате причините за нарушувањето и да добиете соодветен третман.

...
Апендицитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 20)

Апендицитис кај дете е воспаление на апендиксот, кој се смета за една од најчестите итни заболувања во педијатриската хирургија, бидејќи изнесува околу 75% од итните медицински операции.

...
Гастритис со висока киселост (појавување симптоми: 6 од 20)

Гастритис со зголемена киселост (син хипациден гастритис) се изразува во развојот на дистрофично-инфламаторен процес, со локализација во мукозата на желудникот, што доведува до клеточна атрофија и неправилно функционирање на овој орган. Најчесто појавата на патологија е предизвикана од влијанието на патогените бактерии, особено Helicobacter pylori. Сепак, како провоцирачки фактори, вреди да се истакне и ирационалната исхрана и протокот на други заболувања на органите на дигестивниот систем.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматовенеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .