Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипервитаминоза: Симптоми и третман

Хипервитаминоза - главните симптоми:

Хипервитаминозата е болест која предизвикува голема количина на одреден витамин за да влезе во телото. Неодамна оваа патологија стана почеста, бидејќи употребата на витамински додатоци станува се попопуларна.

Прилично тесен круг на предиспонирачки фактори може да предизвика развој на болеста, но сите се засноваат на внесот на витамини, чија прекумерна количина е исто толку опасна како и нивниот недостаток. Симптомите ќе бидат радикално различни во зависност од тоа кој конкретен витамин има негативен ефект врз телото. Во секој случај, ќе има промени во кожата, ноктите, косата и општото добро.

Дијагнозата се базира на лабораториски тестови кои можат да укажат на покачено ниво на одреден витамин. Покрај тоа, физичкиот преглед е важен.

Третманот на болеста е насочен кон укинување на употребата на супстанцијата што ја предизвикала болеста, како и употреба на други методи на конзервативна терапија.

Етиологија

Хипервитаминозата се јавува на позадината на редовно внесување на шок дози на витамини. Малкумина знаат дека зголеменото количество на такви супстанции негативно влијае на состојбата на внатрешните органи и системи. Ова се должи на фактот дека луѓето се уверени во придобивките од витамини и веруваат дека колку повеќе го земаат, толку подобро за здравјето.

Покрај тоа, се верува дека дури и ако некое лице свесно зема вишок витамини, тој е убеден дека телото ќе апсорбира колку што е потребно и вишокот ќе се отстрани природно. Оваа изјава не е точно во сите случаи, туку само во однос на категориите на витамини растворливи во вода. Исто така, постојат супстанции растворливи во масти и често се акумулираат во клетките на телото и доведуваат до појава на клинички манифестации на таква болест.

Така, телото добива големи количества витамини во позадина:

 • редовна потрошувачка на храна збогатена со еден или друг витамин, на пример, А или Ц;
 • трајна употреба на лекови, кои вклучуваат витамини. Пациентите често ја набљудуваат само дневната доза и апсолутно не обрнуваат внимание на времетраењето на препорачаниот терапевтски тек;
 • единечна употреба на лекот, која содржи шок доза на витамин;
 • бесплатна продажба на утврдени лекови - може да се купат без рецепт пропишан од лекарот кој го посетува, што во целост ја исклучува консултацијата со лекарот за можни компликации;
 • широка популарност на биолошки адитиви, кои исто така се продаваат во јавниот домен;
 • индивидуална нетолеранција кон било кој витамински состав - ова води до труење на телото со дури минимални дози на витамин.

Наспроти позадината на голема концентрација на такви супстанции во човечкото тело се акумулираат штетни продукти на нивниот метаболизам, што доведува до развој на широк спектар на метаболички нарушувања.

Класификација

Апсолутно сите категории на витамини се поделени во две големи групи:

 • растворливи во вода - овие видови вклучуваат витамин Ц и витамински комплекс Б. За да се појават знаци на таква болест во однос на позадината на предозирање со такви супстанции, тие треба да се инјектираат. И покрај ова, хипервитаминозата се развива многу ретко, бидејќи потребната количина на лекот се апсорбира од крвта, а вишокот се излачува во урината;
 • растворливи во масти - тие вклучуваат витамини А и Д, К и Е. Тие се многу потешко да се отстранат од телото и да се акумулираат во масното ткиво на некои внатрешни органи.

Според формата на курсот и стапката на развој на симптомите, постојат:

 • акутна хипервитаминоза - се смета како таков со краткорочна потрошувачка, не повеќе од десет недели, ударни дози на одреден витамин. На пример, ултра-висока доза на витамин А се смета за 1.000.000 IU за возрасни и 500.000 IU за деца;
 • хронична хипервитаминоза - се развива со продолжена употреба, имено повеќе од шест месеци. Со цел да се формира хронична форма на хипервитаминоза со витамин Д, потребно е долго време да се земат 50.000 IU од таква супстанција.
Извори на витамин Д

Симптоматологија

Како што споменавме погоре, симптомите на хипервитаминозата ќе се разликуваат во зависност од супстанцијата што доведе до труење на телото.

Клиничките манифестации на предозирање со витамин А кај деца и возрасни ќе бидат:

 • нарушување на спиењето;
 • намалување на работниот капацитет;
 • неразумно бебе плаче;
 • неподготвеност да се движат;
 • хидроцефалус - акумулација на голема количина на течност во главата може да се детектира само со инструментална дијагностика;
 • раздразливост и чести промени во расположението;
 • летаргија и слабост на телото;
 • зголемена губење на косата;
 • сува кожа;
 • прекршување на делото на дефекација;
 • напади на гадење и повраќање;
 • појавата на пукнатини на усните;
 • осип на црвена треска;
 • намалена визуелна острина;
 • нарушување на срцевиот ритам;
 • мало зголемување на температурата;
 • кршливост и деформација на ноктите;
 • болка во зглобовите и мускулите.

Покрај тоа, симптомите на оштетена функција на црниот дроб и бубрезите ќе бидат изразени. Кај бремени жени, хипервитаминозата А ќе доведе до спонтан абортус.

Симптоми на предозирање со витамини од комплекс Б, кои се манифестираат во:

 • патолошко црвенило на кожата на лицето;
 • вртоглавица;
 • стомачни непријатности;
 • несоница;
 • главоболки;
 • прекршување на процесот на движења на дебелото црево;
 • хиперсензитивност на кожата на надворешни стимули;
 • конвулзивни напади;
 • гадење и дијареа;
 • фотофобија и конјуктивитис ;
 • недостаток на координација.

Симптоми на хипервитаминоза, кои се појавија во позадината на предозирање со витамин Д:

 • жед и постојана потреба за внес на течности;
 • зголемување на дневниот волумен на излачената урина;
 • зголемена каприциозност на детето;
 • недостаток на телесна тежина;
 • нарушување на срцевиот ритам;
 • треска и конвулзии;
 • аверзија кон храната;
 • кожа жолти;
 • мускулна слабост;
 • знаци на остеопороза ;
 • постојана гадење и постојано повраќање;

Особено тешко овој тип на болест се јавува кај деца.

Зголемената количина на витамин Е во телото доведува до:

 • замор и замор;
 • проблеми со функционирањето на желудникот и цревата;
 • главоболки и болки во мускулите;
 • намалување на коскената густина, зошто поверојатно е дека лицето ќе се соочи со фрактури, дури и по мали повреди;
 • Сплит слики пред твоите очи;
 • недостаток на други корисни супстанции, како што се витамин А или К
Извори на исхрана на витамин Е

Продолжената употреба на витамин К доведува до анемија кај возрасни и смрт кај децата.

Предозирањето со витамин Ц доведува до формирање на калкулус во жолчното кесе или бубрезите.

Последици од витамин Н хипервитаминоза - хепатална инсуфициенција .

Дијагностика

Дијагнозата на хипервитаминозата се потврдува врз основа на податоците од биохемиските и клиничките индикатори за лабораториски тестови. Сепак, во дијагнозата на многу важен примарен преглед, кој лично го спроведува клиничар, имено гастроентеролог.

Така, почетната дијагноза вклучува:

 • проучување на животната историја на пациентот - ова ќе укаже на фактот што се случува со витамин на интоксикација на организмот;
 • темелно физичко испитување, при што е неопходно да се проучува состојбата на кожата, ноктите и косата, како и мерењето на температурата и отчукувањата на срцето;
 • детален преглед на пациентот или неговите родители - за лекарот да состави општа слика за знаците на хипервитаминоза.

Следните лабораториски студии исто така ќе помогнат да се идентификува типот на хипервитаминозата:

 • општ клинички тест за крв;
 • хормонски тестови;
 • општа анализа на урината.

Инструментални дијагностички мерки се неопходни за да се потврди или одбие постоењето на дефект на внатрешен орган, како и да се процени состојбата на коските. Слични информации може да се добијат со помош на:

 • Х-зраци на коски;
 • Абдоминален ултразвук;
 • КТ и МРИ;
 • биопсија;
 • ендоскопски процедури.
Радиографија

Третман

Елиминацијата на оваа болест кај возрасните и децата е често конзервативна, но индивидуална. Шемата за тоа како да се лекува хипервитаминозата ќе биде диктирана од супстанцата што се појавила со предозирање. Сепак, постојат неколку општи точки на третман:

 • укинување на лекови и отфрлање на употребата на производи, кои вклучуваат еден или друг витамин;
 • интравенозни флуиди - да се елиминира дехидрација од постојана повраќање или изобилство на дијареа;
 • земање хормонални лекови - за намалување на токсичните ефекти на витамините;
 • изобилен режим на пиење.

Прашањето за хирургија се решава поединечно, а главната индикација за ова е сериозно нарушување на функционирањето на секој внатрешен орган.

Превенција и прогноза

Хипервитаминозата бара усогласување со одредени специфични превентивни мерки:

 • употребата на било кој витамин не е повеќе од дозволената стапка, која ќе биде различна за секоја супстанција, поради што само еден клиничар може да обезбеди информации за ова;
 • строго почитување на правилата за земање лекови;
 • контрола врз употребата на производи кои содржат големи количини на одреден витамин;
 • правилна и избалансирана исхрана;
 • редовно подложени на целосен преглед во медицинска установа, исто така, имплицира тестови за крв и урина за лабораториски испитувања.

Прогнозата на болеста во повеќето случаи е поволна, но само со навремено започната терапија на хипервитаминозата. Треба да се запамети дека најтешката болест е кај децата и жените во оваа позиција.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипервитаминоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипомагнемија (појавување симптоми: 11 од 20)

Хипомагнесемијата е патолошка состојба која се карактеризира со намалување на нивото на магнезиум во телото под влијание на разни етиолошки фактори. Ова, пак, води до прогресија на тешки патологии, вклучувајќи невролошки и кардиоваскуларни.

...
Идиопатска уртикарија (појавување на симптоми: 10 од 20)

Идиопатска уртикарија - е алергиска болест на кожата која може да влијае на секое лице, без оглед на полот, возрасната група и етничката припадност. Голем број патолошки и физиолошки предиспонирачки фактори можат да предизвикаат развој на оваа болест. Провокатор може да биде убод од инсекти, прекумерно високи или ниски температури, преголема доза на лекови или нетолеранција на храна.

...
Невросифилис (појавување симптоми: 9 од 20)

Невросифилисот е болест на венерична природа која се меша со изведбата на некои внатрешни органи, а ако не се третира навреме, за краток временски период може да се прошири на нервниот систем. Често се јавува во било која фаза на сифилис. Прогресијата на невросифилисот се манифестира со симптоми како што се напади со сериозна вртоглавица, мускулна слабост, напади и парализа на екстремитетите и деменцијата.

...
Серумска болест (појавување на симптоми: 9 од 20)

Серумската болест е вид на алергиска болест која се развива како одговор на зголемена чувствителност на телото на странски протеини. Најчесто ова се должи на воведувањето на протеини од животни, поретко постои реакција на човечки протеини. Вреди да се одбележи дека симптомите на болеста може да се појават како први, и со повторно воведување на серумот.

...
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 8 од 20)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .