Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Циста на вратот: симптоми и третман

Циста на вратот - главните симптоми:

 • Слабост
 • Вртоглавица
 • Гадење
 • Повраќање
 • Ниска градусна треска
 • Интоксикација
 • Црвенило на кожата на местото на повреда
 • Летаргија
 • Зголемена температура во погодената област
 • Оток во погодената област
 • Екскреција на гној од фистула
 • Општо оштетување
 • Болка кога притисокот се применува на неоплазма
 • Грутка на вратот
 • Неможноста за целосна флексија на вратот
 • Бебе не може да ја држи главата

Циста на вратот е туморна форма на шуплив тип, кој се наоѓа на латералната или предната површина на вратот, најчесто од вродена природа, но може да се должи на конгенитална фистула на вратот. Латералните цисти се резултат на конгенитална развојна патологија на фетусот, додека средната циста на вратот на детето е дијагностицирана на возраст од 4 до 7 години, доста често може да биде асимптоматска. Во половина од случаите туморот се супира, што доведува до празнење на апсцесот и формирање на фистула.

Третманот е само хируршки. Употребата на пенкала е исклучително ретка, бидејќи акумулацијата на масата на течност или каша по некое време се повторува. Според меѓународната класификација на болестите, овој патолошки процес е поврзан со други конгенитални аномалии на лицето и вратот. Кодот ICD-10 е Q18.

Етиологија

Латерална или брангиогенајна циста на вратот, во повеќето случаи, е конгенитална абнормалност и се дијагностицира при раѓање. Ова се случува поради абнормалниот развој на жабрената пресека и лакови, формирањето на шуплива неоплазма се јавува во 4-6 недели од бременоста.

Треба да се забележи дека латералната циста на вратот е поопасна од средната форма, како што во повеќето случаи, под услов да нема навремен третман, се прероди во малигнен тумор. Исто така, со растот на оваа форма на циста на вратот може да ги притисне нервните завршетоци и блиските органи, што може да доведе до истовремени патолошки процеси. Како и други форми на шупливи формации слични на тумори, таа може спонтано да се отвори и да доведе до не-лекување на фистула жаб.

Медијаната циста кај возрасните (тироглосалоните) може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • лимфаденитис ;
 • развој на онколошкиот процес во телото;
 • траума;
 • заразна болест.

Во 60% од случаите, медијалната циста на вратот се зголемува, што може да предизвика оштетена функција на голтање и говор. Во некои случаи, таква неоплазма се отвора спонтано, што доведува до формирање на фистула.

Точните причини за развојот на патологијата на жабрениот пресек и арки за време на феталниот развој не се утврдени. Сепак, клиничарите идентификуваат такви можни предиспонирачки фактори:

 • генетска предиспозиција - ако постои таков патолошки процес во историјата на родителите или еден од нив, слична клиничка манифестација може да се забележи кај новороденчето;
 • силен стрес , постојана нервна напнатост на мајката за време на раѓањето;
 • злоупотреба на алкохол и пушење;
 • третман со "тешки" лекови за време на бременоста, особено во раните фази. Ова треба да вклучува антибиотици, антиинфламаторни, лекови против болки, кортикостероиди;
 • системски болести на мајката;
 • присуство на хронични заболувања.

Ако има таков симптом кај дете, веднаш треба да се консултирате со лекар. За да се игнорира таквата клиничка манифестација е исклучително опасно, бидејќи постои голема веројатност дека неоплазмата ќе се дегенерира во малигнен тумор.

Класификација

Постојат два главни типа на неоплазми на вратот:

 • странични или branchiogenic;
 • средна или тироглозална.

Латералните цисти, пак, се поделени на:

 • еднокреветна комора:
 • мулти комори
Локализација на цисти и фистула

Според структурата и принципот на образование, се разликуваат такви форми на неоплазми:

 • дермоидна циста на вратот - се однесува на конгенитални абнормалности, лежи на површината, не се закачи на фаринксот. Како по правило, таквата неоплазма е полна со клетки од лојните и потните жлезди, фоликулите на косата;
 • жабрење - се наоѓа во подрачјето на коската под јазикот, се состои од епител на џебовите на жабрите.

Следната класификација на цисти на вратот, исто така, може да се користи, според природата на формирањето и локализацијата:

 • хигрома - меко и непречено образование, кое се наоѓа во долниот дел на грлото на матката;
 • венски хемангиом;
 • примарен лимфом - група заварени затворени јазли;
 • неврофиброма - неподвижни, густи формации со конзистентност, дијаметар од 1 до 4 сантиметри;
 • тироидната жлезда - може да се локализира во регионот на ларинксот и вратот, се движи нагоре или надолу во процесот на голтање;
 • масни тумори.

Без оглед на тоа што етиологијата на туморот, таа е предмет на хируршко отстранување, бидејќи ризикот од транзиција во малигната форма е скоро секогаш таму.

Симптоматологија

Некои форми на неоплазма во вратот на детето или возрасните можат да бидат асимптоматски долго време. Како расте шуплив тумор, може да бидат присутни следниве симптоми:

 • неможноста за целосна флексија на вратот;
 • палпација на туморот се чувствува болка;
 • туморот е мобилен, кожата е непроменета, но црвенило е можно;
 • детето не може да држи глава;
 • слабост, летаргија;
 • ниска одделна телесна температура, локална треска е исто така можна;
 • знаци на општа интоксикација на телото - гадење, повраќање, генерална слабост.

Ако започне процесот на супурација, може да бидат присутни следните клинички знаци:

 • локална црвенило на кожата, оток;
 • зголемена телесна температура;
 • слабост, вртоглавица;
 • силна болка при палпација;
 • гноен ексудат излегува, поретко во усната шуплина;
 • кожата околу устата може да биде кора.

Во присуство на такви клинички знаци треба веднаш да побараат медицинска помош. Пулмоналниот процес може да доведе до апсцес, целулитис и други опасни по живот болести.

Симптоми на цистата на вратот

Треба да се разбере дека излезот од гноен ексудат не може да се смета за заздравување и отстранување на потребата за посета на доктор. Формираната фистула никогаш не лечи сама по себе, а акумулацијата на течност во тумор речиси секогаш се случува повторно по некое време. Покрај тоа, ризикот од малигнитет значително се зголемува.

Дијагностика

Првиот е физички преглед на пациентот со палпација на циста на вратот. Исто така, за време на почетниот преглед, лекарот мора да собере лична и семејна историја.

За да се разјасни дијагнозата може да се спроведат такви лабораториски и инструментални методи на истражување:

 • пункција на течност од шуплива маса за следното хистолошко испитување;
 • крвен тест за тумор маркери;
 • Ултразвук на вратот;
 • фистулографија;
 • КТ ако е потребно.

Општите клинички испитувања на крв и урина, во овој случај, не претставуваат дијагностичка вредност, затоа, се изведуваат само кога е потребно.

Третман

Во овој случај, третманот е оперативен, конзервативните методи не се ефикасни. Пробивањето се користи само во најекстремните случаи кога операцијата не е можна поради медицински причини. Најчесто ова се однесува на постарите лица. Во овој случај се врши аспирација на содржината на туморот, проследено со миење со антисептички раствори.

Во однос на традиционалното отстранување на циста на вратот, таква операција се изведува под општа анестезија, ексцизија може да се врши и преку уста и од надвор, во зависност од клиничките индикатори. За да се спречи повторна појава, се врши ексцизија заедно со капсулата.

Отстранувањето на латералните тумори е потешко, бидејќи туморот е локализиран во близина на крвните садови и нервните завршетоци.

Ако пациентот веќе влезе со гноен процес и образование, туморот ќе се отвори и исцеди, а потоа ќе се отстранува фистулата. Сите фистули треба да бидат исцрпени, дури и тенки и незабележливи, бидејќи можат да предизвикаат рецедив. За да се разјасни нивната локализација, хирургот може претходно да влезе во средството за боење (метиленско сино, брилијантно зелено).

По операцијата, на пациентот е пропишана антиинфламаторна и антибактериска терапија. Редовните преливи, исто така, треба да се вршат со задолжителен третман на усната шуплина со антисептички супстанции.

Во текот на постоперативниот период, пациентот треба да следи диета, што подразбира следново:

 • од исхраната за време на третманот неопходно е да се исклучи кисела, зачинета и премногу солена, груба храна;
 • пијалоци и оброци треба да се консумираат само топло;
 • садовите треба да се течни или пире.

Ако хируршката интервенција се изведува навремено, тогаш ризикот од рецедив или развој на онколошкиот процес е практично отсутен. Долга рехабилитација не е потребна.

Превенција

За жал, во овој случај не постојат ефикасни методи на превенција. Се препорачува да не се само-лекува и веднаш да се консултира со квалификуван лекар. Во овој случај, ризикот од развој на компликации е минимален.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате циста на вратот и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: хирург , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Акутен периотит (појавување симптоми: 6 од 16)

Акутен периотит е акутен воспалителен процес кој може да се активира со стрептококи и стафилококи. Патологијата може да влијае на дијафизата на долгите тубуларни коски и ребра, но најчест е акутниот периотит на вилицата (горен или долен).

...
Паникулитис (појавување симптоми: 6 од 16)

Паникулитис е патологија која има воспалителна природа и влијае на поткожното масно ткиво, кое е полн со неговото уништување и појава наместо патолошко ткиво, односно сврзното. Болеста е примарна и секундарна, а во половина од ситуациите постои спонтан почеток, на кој не им претходат никакви патолошки процеси. Покрај тоа, постојат голем број на предиспонирачки извори.

...
Хепатитис Ц (симптоми на појавување: 5 од 16)

Хепатитис Ц е инфективна болест која влијае на црниот дроб и е еден од најчестите типови на хепатитис. Хепатитис Ц, чии симптоми веќе долго време не можат да се појават, често продолжува со неговото доцно откривање поради оваа причина, што, пак, води до латентен превоз кај пациенти со паралелно ширење на вирусот.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 5 од 16)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Стрептококна инфекција (појавување симптоми: 5 од 16)

Стрептококната инфекција е група на болести кои предизвикуваат патолошки процеси во областа на респираторниот тракт и кожата. Инфекции од овој тип се присутни во телото на здраво лице. Развојот на болеста е возможен само ако постои поволна средина за ова. Децата и бремените жени најмногу се подложни на болеста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .