Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Движење на болеста: симптоми и третман

Морска болка - главните симптоми:

Движење болест е состојба во која едно лице има непријатни чувства, како што се мачнина, вртоглавица и зголемено потење. Државата се формира за време на движење на болести на воден транспорт, но понекогаш може да се манифестира во автомобили, автобуси, авиони и возови. Во медицината, болеста се означува со терминот "кинетоза".

Во детството, оваа дијагноза е многу почеста отколку кај возрасни. Ова се должи на фактот дека кај децата вестибуларниот систем е слабо развиен, што ви овозможува да одржувате рамнотежа.

Етиологија

Според статистичките податоци, кинетозата се развива кај 10% од населението. Може да се формира по долгорочно влијание на негативни фактори, со ослабена физичка состојба и ментални проблеми. Оваа болест често се манифестира и кај луѓе со мигрена , кај жени за време на бременоста или менструацијата, а исто така кај деца од 2 до 12 години.

Најостра форма на болеста се развива токму за време на морски движења. Изгледот е промовиран со долги скокови. Болеста може да напредува во затворен простор, на висока температура, во атмосфера со висока влажност и страв од формирање на болеста. Сите овие фактори придонесуваат за комплициран тек на движење болест.

За да предизвикаат болеста може да се појават такви причини за морска болест:

 • никотин;
 • мирис супстанции и мешавини со луто мирис;
 • алкохолни пијалоци;
 • масна храна;
 • прејадување;
 • лекови.

Главната улога во формирањето на морска болест ја игра вестибуларниот апарат, кој се наоѓа во внатрешното уво. Тој почнува да реагира на позицијата на телото и движењето на главата.

Човечки вестибуларен апарат

Позицијата на телото е исто така информирана од проприоцепторите, кои се наоѓаат во мускулите, тетивите и зглобовите. Овие два системи ги пренесуваат сите информации во мозокот за човечкото движење. Ако сигналите почнуваат да се здобиваат со монотон карактер, тогаш се развива кинетозата.

Класификација

Клиничарите утврдиле дека болеста произлегува од различна етиологија и се манифестира со различни симптоми. Во овој поглед, лекарите потекнуваат од неколку основни форми кои често се дијагностицираат:

 • нервозен - се манифестира со вртоглавица, сериозност, главоболка, слабост, блед тон на кожата, зголемено потење;
 • гастроинтестинални - сензации на вкус се искривени, лицето чувствува вкус на сапун, гадење и повраќање, може да се формира блескав став кон различни мириси;
 • кардиоваскуларни - на почетокот на почетокот на болеста на пациентот, загрижени срцеви палпитации, силно зголемување на крвниот притисок, нарушување на ритамот, пулсот станува поредок и дишењето е плитко;
 • мешани - најчеста форма на болеста, покажувајќи ги сите знаци на морска болест.

Исто така, болеста може да се утврди според сериозноста:

 • благата фаза - знаците покажуваат малку и само гадење, вртоглавица, зголемена салвазација;
 • средно - можно е да се препознае движење на болеста со фаза 2 со ненадејни напади на повраќање, слабост и нарушување на спиењето;
 • тешки - сите знаци се влошуваат.

Симптоматологија

Како по правило, ако морската болест се манифестира кај некое лице, тогаш тоа не трае многу долго. Главни симптоми на морска болест:

 • гадење и повраќање;
 • зголемена секреција на плунка;
 • тешко дишење;
 • зевање и поспаност;
 • главоболки;
 • вртоглавица и можна несвестица;
 • влошување на ориентацијата во просторот;
 • бледило на кожата;
 • раздразливост

Клиничката слика може да се интензивира под сончева светлина, од силен мирис, од недостаток на воздух итн. По одење или запирање на транспортот, сите симптоми исчезнуваат кај едно лице и постепено се јавува олеснување.

Дијагностика

Препознавањето на болеста не е толку тешко. Движењето на болеста има многу карактеристични симптоми, што се манифестира исклучиво за време на движењата. Бидејќи болеста поминува доста брзо, докторот можеби нема да има потреба од помош.

Сепак, за да се утврди точна дијагноза не е тешко за лекарот. Во дијагнозата на болеста, важно е да се соберат целосна историја и да се анализираат жалбите на пациентот. По престанокот на движењето во транспортот, симптомите нагло застануваат, па може да биде тешко за лекарот да ја идентификува болеста. Неопходно е да се прибегне кон помош на лекарите само во време на влошување на здравјето, тогаш ќе биде неопходно да се спроведе невролошки преглед.

Третман

За да се намалат нападите на движење болест, едно лице треба да знае како да се однесуваат правилно во транспортот. Благодарение на правилниот итен третман, сите симптоми можат да се повлечат и да се појават подобрувања. За време на патувањето, подобро е пациентот да престане да користи никотин и алкохол, да спие, да биде расеан од слушање музика или да го погледне нивото на хоризонтот кога станува збор за воз или автомобил.

За терапевтски цели, ако некое лице знае за таков проблем, тогаш вреди да се земе влажни марамчиња со себе, да не се јаде пред патувањето и да земете апчиња за морска болест. На море или копно возило е исто така пожелно да се земе едно шише со вода. Пред патувањето, можете да го разредете со сок од лимон и да пиете во мали голтки кога ќе се чувствувате тесна.

За подобрување што е можно поскоро, важно е да не се заборави да се елиминираат автономните симптоми. За ова, лекарите се препорачува да се третираат егзацербација на болеста со лекови. Како дел од терапијата со лекови на болеста, подобро е да се користат антихолинергични лекови, смирувачки и антиинфламаторни.

Третман на морска болест се јавува со употреба на еден лек - скополамин.

Превенција

Во развојот на болеста доста често самите пациенти се виновни за нивната негрижа. Ако некое лице оди на пат со автомобил или брод, тогаш не заборавајте да размислите за превентивни мерки. За да се спречи појавата на кинетоза може да се должи на такви настани:

 • седи на места за недоволно учење: во автомобилот - предното седиште, на возот - првите автомобили, на бродот - во средната кабина, на авионот - над крилјата;
 • затворете ги очите или погледнете ги објектите во далечина;
 • не често се движи вашата глава;
 • ако е можно, подобро е да легнете на грб.

Превенцијата на болестите не зазема премногу време. Меѓутоа, ако постои егзацербација, веднаш треба да се потсетите на методите на брза терапија, или само да излезете од возилото ако е можно.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате морска болест и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипотензија (појавување симптоми: 9 од 12)

Хипотензијата е прилично честа патологија, која се карактеризира со постојано или редовно присуство кај лице со тонометриски вредности под 100 до 60 милиметри жива. Оваа болест може да се појави во било која возраст, поради што се дијагностицира и кај бебињата и кај жените за време на бременоста.

...
Потресот на мозокот (појавување на симптоми: 6 од 12)

Потресот на мозокот е патолошка состојба што се јавува на позадината на добивање повреда на главата од одредена природа. Потресот, симптоми кои во никој случај не се поврзани со васкуларни патологии, е проследен со ненадејна дисфункција на мозокот. Неверојатно, во случај на повреда, контузија на мозокот се дијагностицира кај околу 80% од случаите.

...
Церебрална исхемична болест (појавување симптоми: 6 од 12)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Миокардитис (појавување симптоми: 6 од 12)

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

...
Транзитен исхемичен напад (појавување симптоми: 6 од 12)

Транзитен исхемичен напад (ТИА) - недостаток на церебрална циркулација поради васкуларни нарушувања, срцеви заболувања и намалување на крвниот притисок. Таа е почеста кај лицата кои страдаат од остеохондроза на цервикалниот 'рбет, кардијална и васкуларна патологија. Особеноста на транзиентниот исхемичен напад е целосно враќање на сите откажани функции во рок од 24 часа.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .