Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипермагнезиемија: Симптоми и третман

Хипермагнезиемија - главните симптоми:

Хипермагниемијата е патолошка состојба која се манифестира со зголемување на концентрацијата на магнезиум во крвотокот (2,2 mmol / литар над утврдената норма). Нивото на магнезиум во човечкото тело е контролирано од истите механизми како калциум, бидејќи овој елемент е исто така тесно поврзан со структури на коски и 'рскавици. Оваа патолошка состојба може да се појави кај луѓе од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца.

Причини за развој

Знаците на хипермагнезиемија обично се манифестираат кај лице кога напредува неговата бубрежна слабост . Но, исто така, да се предизвика зголемување на концентрацијата на магнезиум во крвотокот може да се воведе зголемени дози на лекови со овој елемент во трага. Исто така, нивото на лаксативи и антациди, во составот на кој е присутна оваа супстанца, може да се зголеми. Вреди да се напомене дека хипермагнезијата најчесто се дијагностицира кај постари пациенти.

Фактори на предиспозиција:

  • историја на човечката патологија на бубрезите и уринарниот систем како целина;
  • присуството на патологии на кардиоваскуларниот систем, што може да предизвика ренална инсуфициенција, а со тоа предизвикува симптоми на хипермагнемија;
  • намалена реактивност на имунолошкиот систем на телото;
  • присуството на лоши навики, како што се пушењето, употребата на алкохолни пијалоци;
  • земајќи лекови со магнезиум без да напишете квалификуван специјалист во било која доза.

Симптоматологија

Ако концентрацијата на магнезиум во крвотокот брзо се зголемува, тогаш најчесто се јавуваат симптомите на патологија. Обично знаци на оштетување на нервниот систем доаѓаат во прв план:

  • поспаност;
  • сериозна слабост;
  • парализа;
  • нарушување на свеста;
  • нерамнотежа.

Хипермагниемијата, исто така, може да предизвика оштетување на органите на дигестивниот систем, што е придружено со симптоми како што се гадење и повраќање. Кардиоваскуларниот систем страда од оваа болест - садовите постепено се шират, што предизвикува намалување на крвниот притисок и оштетена респираторна функција кај луѓето. Одделно, вреди да се издвои тешка форма на хипермагнезис, која се карактеризира со интензивна манифестација на симптоми. Оваа форма на болеста се развива кога концентрацијата на магнезиум надминува шест mmol на литар. Пациентот има брадикардија , ја губи свеста и ако не обезбеди медицинска грижа навремено, тогаш ќе се појави срцев удар.

Главните манифестации на хипермагнезиемија

Дијагностика

Основа на дијагностичкиот процес е да се открие дали пациентот има проблеми со бубрезите, ако има конзумирано лекови со висока содржина на магнезиум и како се проценува интензитетот на симптомите што се манифестираат. Промените во ЕКГ исто така може да покажат зголемување на концентрацијата на магнезиум во циркулаторниот систем. За време на овој инструментален преглед, лекарот ќе може да ги детектира првите знаци на нарушување на спроводливоста, асистолија и атриовентрикуларна блокада.

Медицински настани

Основата на терапијата на оваа болест е употребата на антагонистичките својства на магнезиум и калциум за целите на третманот. Покрај тоа, потребно е да се исчисти крвниот серум од високата содржина на магнезиум во него, па затоа пациентот е пропишан со инфузиона терапија. Исто така треба да престанете да го земате минералот во телото. Како превенција на аритмии, раствор на калциум хлорид се инјектира.

Ако се појави тешка форма на хипермагнезија, тогаш во овој случај е индицирана принудена диуреза, по што се пропишува хемодијализа. Важно е, додека лекува хипермагнезијата, да го прилагоди нивото на другите електролити во крвта.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипермагниемија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Енцефалитис (појавување симптоми: 6 од 10)

Енцефалит е воспалителна лезија на мозокот. Како по правило, прогресијата на оваа опасна патологија кај децата и возрасните е предизвикана од инфективни агенси. Клиничарите лачат примарен и секундарен церебрален енцефалитис. Примарниот напредок независно, додека секундарниот се јавува во позадина на разни заболувања - мали сипаници, токсоплазмоза, грип и така натаму.

...
Церебрален едем (појавување симптоми: 5 од 10)

Церебралниот едем е опасна состојба која се карактеризира со прекумерна акумулација на ексудат во органските ткива. Како резултат на тоа, неговиот волумен постепено се зголемува и расте интракранијалниот притисок. Сето ова води кон кршење на циркулацијата на крвта во телото и до смрт на нејзините клетки.

...
Менингококната инфекција (појавување на симптоми: 5 од 10)

Менингококната инфекција предизвикува антропонични болести - менингитис, менингококната сепса со фулминантен курс. Речиси 80% од сите клинички случаи се јавуваат кај деца. Клиничарите забележуваат дека врвот на болеста се јавува во текот на топла сезона, но лезиите се дијагностицираат во текот на целата година.

...
Хипонатремија (појавување симптоми: 5 од 10)

Хипонатремијата е најчестата форма на вода и електролитен дисбаланс, кога постои критично намалување на серумската концентрација на натриум. Во отсуство на навремена помош не ја исклучува веројатноста за појава на фатален исход.

...
Метаболна ацидоза (појавување на симптоми: 5 од 10)

Метаболичната ацидоза е патолошка состојба која се карактеризира со оштетена киселинско-базна рамнотежа во крвта. Болеста се развива на позадината на лошата оксидација на органски киселини или нивното недоволно отстранување од човечкото тело.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .