Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Caisson болест: симптоми и третман

Caisson болест - главните симптоми:

Кајсонската болест е патолошка состојба која напредува како резултат на транзиција на лице од регион со зголемен атмосферски притисок во регион со нормални индекси. Ова нарушување го добило името од процесот на транзиција на висок притисок во нормала. Често, нуркачите и рударите долго време се предмет на ова нарушување.

Болеста се развива како резултат на нагло намалување на притисокот на супстанциите како што се азот, кислород и водород. Распуштајќи се во крвта, тие формираат мали меурчиња кои можат да се мешаат во нормалната циркулација на крвта, што доведува до уништување на крвните садови и клетки. Со тежок тек на таква болест може да доведе до смрт.

Клиничките манифестации на болеста се директно зависни од тежината на нејзиниот тек. Во почетните фази на каезонската болест се забележуваат симптоми како што се болка во мускулите и зглобовите, осип на кожата, брзината на срцето и дишењето. Кога умерениот проток може да биде гадење, зголемување на големината на абдоменот, намалување на визуелната острина. Како што нарушувањето напредува, конвулзиите, оштетувањето на кардиоваскуларниот систем и респираторната слабост почнуваат да се појавуваат.

Дијагнозата се утврдува врз основа на клинички манифестации, темелно испитување на жртвата и собирање на детални информации за нуркање на длабочина или останување на голема височина. Третманот има за цел намалување на количината на азот во телото и елиминирање на знаците на болеста.

Етиологија

Главниот фактор во прогресијата на Каесоновата болест е премногу ненадејна промена на притисокот. Како резултат на промената на животната средина во крвотокот, меурите се формираат од гасот, кој може да се групира заедно и да предизвика блокада на крвните садови, уништување на ткивата или, обратно, нивна прекумерна компресија. Како резултат на тоа, се создаваат згрутчување на крвта, што ги прекинува крвните садови и води до нивна смрт. Меурчиња со проток на крв можат да влезат во сите органи на човечкото тело и да доведат до нарушување на нивното нормално функционирање.

Причини за декомпресивна болест

Предвидните фактори за појава на оваа болест се:

 • остар пораст на површината;
 • потопување во премногу ладна вода;
 • влијанието на стресни ситуации и замор;
 • претерано висока телесна тежина;
 • категорија за возрасни нурнати под вода. Се верува дека постарата личност, толку е поголема веројатноста за појава на ова нарушување;
 • лет неколку часа по нуркањето;
 • пиење пред или после потопување.

Ризичната група не е само нуркачи, нуркачи или рудари кои работат на длабочина, но исто така и пилоти кои доживуваат значителни падови на притисоци кога летаат на висока надморска височина.

Видови

Во зависност од интензитетот на симптомите, постојат неколку фази при појава на каезонска болест:

 • светлина - манифестирана со мала болка во зглобовите, мускулите;
 • умерена сериозност - знаци се вртоглавица, гадење, привремено губење на видот;
 • тешки - конвулзии (супстанција во 'рбетниот мозок е вклучена во процесот на болеста), системско нарушување на говорот;
 • смртоносни - симптоми се развиваат на позадината на акутната срцева слабост или нарушувања на циркулацијата на мозокот.

Покрај тоа, постојат два типа на болеста:

 • првите - лимфни јазли, кожа, мускули, зглобови се вклучени во процесот;
 • вториот е лезија на мозокот и 'рбетниот мозок, респираторните и кардиоваскуларните системи.

Симптоми

Како што напредува каезонската болест, се забележува влошување на општата состојба на пациентот и манифестација на посериозни симптоми. Изразена е лесна форма:

 • осип на кожата и чешање;
 • општа слабост на телото;
 • болка во мускулите и зглобовите;
 • намалена визуелна острина;
 • тинитус ;
 • Започнува развојот на недостаток на кислород.

Во тек на умерено пореметување симптоми како што се:

 • варење;
 • привремено губење на видот;
 • напади со силна вртоглавица;
 • гадење, често придружено со повраќање;
 • зголемено потење;
 • зголемување на обемот на стомакот;
 • брзо дишење и отчукување на срцето.

Во потешки фази на болеста се појавуваат симптоми:

 • парализа и пареза;
 • конвулзии;
 • болка во градите;
 • гушење;
 • оштетување на говорот.

Во смртоносна форма, постои присуство на повеќе блокади на циркулацијата на крвта, што може да предизвика смрт.

Компликации

Последиците од декомпресивната болест се индивидуални за секој човек и се манифестираат во зависност од формата и сериозноста на болеста, како и од навременоста на третманот. Можни компликации може да бидат:

 • срце и респираторна инсуфициенција;
 • остеоартритис е повреда на зглобната 'рскавица;
 • кардиосклероза ;
 • повеќекратни лезии на гастроинтестиналниот тракт;
 • воспаление на оптичкиот нерв.

Фатален исход се јавува со тежок тек на болеста, како и поради неуспехот да се обезбеди медицинска нега.

Дијагностика

Дијагнозата на каезонската болест за квалификуван специјалист нема да биде тешка, бидејќи патологијата се развива за неколку часа по укинувањето од длабочината или слетувањето. За правилна дијагноза, лекарот мора да обезбеди целосни информации за прв пат и интензитетот на симптомите. Покрај тоа, целосен преглед на пациентот, мерење на срцевиот ритам и крвниот притисок.

Основа на дијагностички мерки се хардверски прегледи, како што се:

 • Х-зраци - Ви овозможува да откриете промени во структурата на коските, зглобовите и 'рбетниот мозок;
 • КТ и МРИ - да обезбеди можност за откривање на меури на гасови и промени во 'рбетот.

Крвните тестови за оваа болест немаат дијагностичка вредност. По добивањето на сите резултати од испитите, лекарот одредува кој метод на третман на оваа болест е најефикасен.

Третман

По потврдувањето на болеста, потребно е да се започне терапијата што е можно поскоро. Секое одложување може да доведе до развој на опасни последици или смрт. Во почетните фази, нарушувањето се елиминира со вдишување на кислород преку маска. Со потешкиот курс, третманот во комората за притисок е неопходен. Во овој уред, притисокот постепено се зголемува и потоа се намалува. Ова дејство предизвикува гасови меурчиња во крвта да се растворат.

Третман во комората за притисок

Терапијата со лекови е насочена кон намалување на болката, стимулација на кардиоваскуларниот систем. Исто така се користи како профилакса и да се елиминираат компликации. За таа цел се пропишуваат лекови против болки, супстанции кои го зајакнуваат имунолошкиот систем, антиинфламаторни лекови. Може да се користат методи на физиотерапија, особено вода или суви воздушни бањи. Со навремено лекување започна, во речиси сите случаи е можно целосно да се елиминира декомпресивна болест.

Превенција

Оваа болест може да ја спречите со:

 • намалување на времетраењето на нуркање до длабочина;
 • ограничувања на летање и нуркање за време на бременоста, по пиење, ако имате проблеми со срцето;
 • избегнувајте повторно продлабочување во рок од дванаесет часа, летови - во текот на денот.

Покрај тоа, важно е секогаш да се користи професионална опрема и специјални костуми, кислородни цилиндри. Ако ги почувствувате првите симптоми, веднаш побарајте медицинска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Каесон болест и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш физиотерапевтот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алпорт-синдром (наследен нефрит) (појавување на симптоми: 10 од 20)

Алпорт-синдром или наследен нефрит е бубрежна болест која се наследува. Со други зборови, болеста се однесува само на оние кои имаат генетска предиспозиција. Мажите најмногу се подложни на болеста, но исто така се среќаваат кај жени. Првите симптоми се појавуваат кај деца од 3 до 8 години. Сама по себе, болеста може да биде асимптоматска. Најчесто се дијагностицира за време на рутински преглед или во дијагноза на друга болест во заднина.

...
Хипервитаминоза (појавување симптоми: 8 од 20)

Хипервитаминозата е болест која предизвикува голема количина на одреден витамин за да влезе во телото. Неодамна оваа патологија стана почеста, бидејќи употребата на витамински додатоци станува се попопуларна.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 7 од 20)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Белодробен едем (појавување симптоми: 7 од 20)

Болеста, која се карактеризира со формирање на пулмонална инсуфициенција, презентирана во форма на масовно ослободување на трансудат од капиларите во пулмоналната празнина и како резултат на инфилтрација на алвеолите, се нарекува пулмонален едем. Едноставно, пулмоналниот едем е ситуација каде што течноста во белите дробови стагнира и протекува низ крвните садови. Оваа болест се карактеризира како независен симптом и може да се формира врз основа на други сериозни заболувања на телото.

...
Емболизам (појавување симптоми: 7 од 20)

Емболија е патолошка состојба, како резултат на прогресијата на која се јавува преклопување на луменот на крвниот сад. Поради ова, протокот на крв е делумно или целосно блокиран. Супстанции кои се преклопуваат со васкуларниот лумен се нарекуваат емболија. Тие влегуваат во артериите на голем или мал круг на циркулаторниот систем од други васкуларни места. Во големина, тие се одредуваат со дијаметар на специфични садови.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

физиотерапевт зема
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .