Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Имунодефициенција: Симптоми и третман

Имунодефициенција - главните симптоми:

Имунодефициентни состојби или имунодефициенција се група на различни патолошки состојби кои се карактеризираат со нарушен човечки имунитет, врз основа на кој инфективните и воспалителните процеси се повторуваат многу почесто, тие се тешки и траат подолго од вообичаеното. Наспроти позадината на имунодефициенцијата, луѓето од било која возрасна група формираат сериозни болести кои тешко се третираат. Поради текот на овој процес, може да се формираат тумори на ракот кои претставуваат закана за животот.

Таквата состојба, во зависност од причините, може да биде наследна и стекната. Ова значи дека болеста често ги зафаќа новородените бебиња. Секундарната имунодефициенција е формирана врз основа на многу фактори, меѓу кои се повреди, хируршки интервенции, стресни ситуации, глад и рак. Во зависност од видот на болеста, може да се појават различни симптоми кои укажуваат на оштетување на внатрешните органи и системи на лицето.

Дијагнозата на нарушениот имунитет се базира на општи и биохемиски анализи на крвта. Третманот е индивидуален за секој пациент и зависи од факторите кои влијаат на појавата на оваа состојба, како и степенот на манифестација на карактеристични знаци.

Етиологија

Причините за состојбата на имунодефициенција се многубројни, и тие се конвенционално поделени во неколку групи. Првиот е генетско нарушување, во кој случај болеста може да се појави од раѓање или во рана возраст. Втората група вклучува компликации од широк спектар на патолошки состојби или болести.

Секундарната имунодефициенција може да се формира на позадината на:

 • тешко осиромашување на телото;
 • продолжен пост;
 • труење со лекови или хемикалии;
 • автоимуни болести;
 • компликации после медицинска интервенција;
 • значително намалување на имунитетот кај жените при породување или кај постари лица;
 • ендокрини пореметувања;
 • хронични стресни ситуации;
 • голема загуба на крв;
 • онколошки неоплазми;
 • ХИВ ;
 • присуството на паразити во човечкото тело;
 • туберкулоза ;
 • труење со крв ;
 • мали сипаници , херпес или рубеола вирус .

Видови

Постои класификација на состојби на имунодефициенција, која е поделена во зависност од факторите што ја предизвикале оваа состојба:

 • примарна имунодефициенција - поради генетско нарушување. Тоа може да се пренесе од родители на деца или се јавува поради генетска мутација, поради што не постои наследен фактор. Ваквите состојби често се дијагностицираат во првите дваесет години од животот на една личност. Вродената имунодефициенција ја придружува жртвата во текот на животот. Често доведува до смрт поради различни заразни процеси и компликации од нив;
 • секундарна имунодефициенција е последица на многу состојби и болести. Лицето со ваков тип нарушувања на имунитетот може да се разболи од причините наведени погоре. Се јавува неколку пати почесто од основното;
 • тешка комбинирана имунодефициенција - е исклучително ретка и вродена. Децата умираат од овој тип на болест во првата година од животот. Ова се должи на намалувањето на бројот или дисфункцијата на Т и Б лимфоцитите, кои се локализирани во коскената срцевина. Оваа комбинирана состојба се разликува од првите два типа, во кои влијае само еден вид на клетка. Третманот на таквото пореметување е успешен само ако е идентификуван навремено.

Симптоми

Симптоми на примарна имунодефициенција

Бидејќи класификацијата на болеста вклучува неколку видови нарушувања, во зависност од формата, изразот на специфични симптоми ќе се разликува. Знаците на примарна имунодефициенција се чести лезии на воспалителните процеси на човечкото тело. Меѓу нив се:

Покрај тоа, имунодефициенцијата кај децата се карактеризира со присуство на проблеми со варење - недостаток на апетит, перзистентна дијареа и повраќање. Постојат доцнења во развојот и развојот. Внатрешните манифестации на овој тип на болест вклучуваат зголемување на големината на лимфните јазли и слезината, промени во составот на крвта - бројот на тромбоцити и црвени крвни клетки се намалува.

И покрај фактот дека примарната имунодефициенција често се дијагностицира во детството, постојат неколку карактеристични знаци кои сугерираат дека возрасен може да го има овој тип на нарушување:

 • чести напади на отитис, гнојна природа и синузитис повеќе од три пати годишно;
 • тешко воспаление кај бронхиите;
 • повторувачко воспаление на кожата;
 • честа дијареа;
 • појава на автоимуни болести;
 • пренесува најмалку двапати годишно на тешки заразни процеси.

Симптомите на секундарна имунодефициенција се оние знаци кои се карактеристични за болеста што го предизвикала. Особено, симптомите на лезијата се забележани:

 • горниот и долниот респираторен тракт;
 • горните и подлабоките слоеви на кожата;
 • органи на дигестивниот тракт;
 • генитоуринарен систем;
 • нервен систем. Во исто време, едно лице се чувствува хроничен замор, кој не оди подалеку дури и по долг одмор.

Често, луѓето доживуваат мало зголемување на телесната температура, напади и развој на генерализирани инфекции кои влијаат на неколку внатрешни органи и системи. Ваквите процеси претставуваат закана за човечкиот живот.

Комбинираните имунодефициенции се карактеризираат со присуство на физичко развојно одложување кај децата, висок степен на подложност на разни инфективни и воспалителни процеси и хронична дијареа.

Компликации

Во зависност од видот на болеста, може да се развијат различни групи на последици од одложено лекување на основното нарушување. Компликации на имунодефициенцијата кај децата може да бидат:

 • разни инфективни процеси од вирусна, габична или бактериска природа кои се повторуваат со висока фреквенција;
 • формирање на автоимуни нарушувања, при што имунолошкиот систем дејствува против телото;
 • голема веројатност за разни болести на срцето, гастроинтестинални органи или нервниот систем;
 • онколошки неоплазми.

Последици од секундарна имунодефициенција:

 • пневмонија;
 • апсцеси;
 • труење со крв.

Без оглед на класификацијата на болеста, со задоцнета дијагноза и третман се јавува смрт.

Дијагностика

Луѓето со имунодефициенција имаат силни знаци да се разболат. На пример, болен изглед, бледило на кожата, присуство на болести на кожата и ENT органите, силна кашлица и воспалени очи со зголемено кинење. Дијагнозата првенствено е насочена кон идентификување на видот на болеста. За овој специјалист треба да спроведе темелно испитување и испитување на пациентот. На крајот на краиштата, тактиката на третман зависи од тоа како болеста е стекната или наследна.

Основа на дијагностички мерки се различни крвни тестови. Општа анализа дава информации за бројот на клетки во имунолошкиот систем. Промената на бројот на било кој од нив укажува на присуство на состојба на имунодефициенција кај едно лице. За да се утврди типот на нарушување, се спроведува имуноглобулинска студија, односно количината на протеини во крвта. Една студија за функционирањето на лимфоцитите. Покрај тоа, анализата се спроведува за да се потврди или негира генетската патологија, како и присуството на ХИВ. По добивањето на сите резултати од тестот, специјалист ја утврдува конечната дијагноза - примарна, секундарна или тешка комбинирана имунодефициенција.

Третман

За да се избере најефикасната тактика на третман на примарна имунодефициенција, потребно е во дијагностичката фаза да се утврди областа во која се појавило нарушувањето. Кога пациентите со недостаток на имуноглобулин се пропишани инјекции (во текот на животот) на плазма или серум од донори кои ги содржат потребните антитела. Во зависност од сериозноста на нарушувањето, фреквенцијата на интравенозни процедури може да се движи од една до четири недели. Кога компликации од овој тип на болест се пропишани со антибиотици, во комбинација со внес на антибактериски, антивирусни и антифунгални лекови.

Третманот на секундарна имунодефициенција е насочен кон елиминирање на факторот кој доведе до појава на болеста. На пример, правилно опоравување по операцијата или третман на основната болест. Во зависност од причините, пациентите може да бидат препишани - да земаат антибиотици, антифунгални лекови, анти-паразити, антивирусни средства. Овој тип на болест е многу подобар и полесен за лекување отколку претходниот.

Превенција

Бидејќи конгениталната имунодефициенција е формирана во однос на позадината на генетските нарушувања, невозможно е да се избегнат нејзините превентивни мерки. Луѓето треба да следат неколку правила за да избегнат повторливи инфекции:

 • да не се прави долгорочна употреба на антибиотици;
 • навремена вакцинација препорачана од експерти;
 • внимателно следете ги сите правила за лична хигиена;
 • Зголемете ја исхраната со витамини;
 • одбиваат да контактираат со луѓе со студ.

Превенција на секундарна имунодефициенција вклучува - вакцинација, во зависност од лекарски рецепти, заштитени сексуални контакти, навремен третман на хронични инфекции, вежбање со умерено вежбање, рационална исхрана, земање курсеви за витаминска терапија.

Ако се појават некои манифестации на состојби на имунодефициенција, неопходно е веднаш да се консултирате со специјалист.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате имунитет и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Акутна леукемија (појавување симптоми: 7 од 13)

Акутната леукемија е опасна форма на рак што влијае на лимфоцитите, кои се акумулираат првенствено во коскената срж и циркулаторниот систем. Оваа болест е тешко да се излечи, често фатална, во многу случаи само трансплантација на коскена срж може да биде спас. За среќа, болеста е доста ретка, секоја година нема повеќе од 35 случаи на инфекција на 1 милион население. Кој почесто се соочува со таква непријатна дијагноза на деца или возрасни?

...
Тококароза (појавување симптоми: 6 од 13)

Токсокорозата е честа зоонозна болест (хелминтијаза), која се развива против позадината на ларвите на токсокара кои влегуваат во човечкото тело. Таа е широко распространета кај граѓаните на Африка, Русија и Англија, често влијае врз возрасните, но најчесто се јавува кај деца на возраст под 4 години. Преваленцата на болеста во региони од различни земји не е разјаснета, бидејќи не е предмет на задолжителна регистрација, но лекарите веруваат дека луѓето едноставно не се свесни за симптомите на токсокаријаза кај луѓето, па затоа не знаат дека паразитите живеат во нивните тела.

...
Лимфоцитоза (појавување симптоми: 6 од 13)

Класичната медицина го смета крвта како уникатна слика за состојбата на телото. Промената на компонентите зборува за патологија, зголемувањето на лимфоцитите се нарекува лимфоцитоза.

...
Денга треска (појавување симптоми: 6 од 13)

Денгената треска е акутна вирусна болест предизвикана од бактерија со исто име и се јавува со манифестација на симптоми на грип или израз на хеморагичен осип. Главниот носител на патогенот е комарец-инфекција може да се случи дури и со еден инстинкт залак. Денга треска често страдаат од две групи на луѓе. Првиот - деца до една година. Тие често дијагностицираат хеморагичен тип на болест. Вториот е децата постари од три години, кои се опоравиле од класичната форма. Имунитет, развиен по опоравување, краткорочен. Таа е формирана само на подтипот на вирусот што ја провоцира прогресијата на болеста. Ова значи дека ако повторно се зарази со други видови на вирус, имунитетот нема да реагира, а болеста повторно ќе се развие.

...
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 6 од 13)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .