Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Спинални корици: симптоми и третман

Спинални корита - главни симптоми:

'Рбетниот кат не е посебна болест - тоа е последната фаза од манифестацијата на таквата патологија како сифилис. Кај лицето кое страда од сифилис и не е подложено на третман, спиналниот сувовест може да се појави 15 или дури 20 години по инфекцијата, а лек за оваа патологија е невозможен. За среќа, денес болеста е исклучително ретка, бидејќи симптомите на сифилис се добро познати на современиот човек и кога се појавуваат, луѓето бараат медицинска помош во претходната фаза. Но сепак, повремено, пациентите ја започнуваат болеста толку многу што е четврта фаза која се развива, што се карактеризира со намалување на задниот ѕид на 'рбетниот мозок со развој на специфични невролошки нарушувања.

Фази и симптоми

Причините за развојот на патологијата се пенетрацијата на предизвикувачкиот агенс на сифилисот во нервниот систем, што го предизвикува нивниот пораз. Продолжува 'рбетниот мозок во неколку фази. Првично, во првата фаза, лицето е загрижено за болката во грбот, што е отежната од движењето. Другите знаци на патологија не се почитуваат. Болката може да се појави неочекувано и обично е "снимање преку", по што привремено се смирува.

Исто така во првата фаза, пациентот има оштетување на видот - неговата острина се намалува, а учениците стануваат со различна големина (анизокорија). Вообичаено, првата фаза на болеста не трае долго, и наскоро доаѓа втората фаза, која се карактеризира со зголемена болка и инвалидност на мускулно-скелетниот систем.

Симптомите на втората фаза можат да бидат како што следува:

 • вкочанетост во долните екстремитети;
 • слабеење на мускулите;
 • недостаток на координација на движењата;
 • нарушување на поход.

Друга манифестација на втората фаза на оваа патологија, како што е 'рбетниот корито, е намалување на тетивните рефлекси. Колено зглобови се особено погодени, што им отежнува на лицето да ги преуреди нозете, или подобро, да ги свитка на колена, а прошетката се испумпува од едната до друга страна.

Потоа, забните зглобови исто така се погодени, што доведува до потреба да се "фрлаат" нозете при одење.

Втората фаза на болеста се карактеризира со други симптоми, како што се:

 • тешка губење на тежината;
 • губење на косата и забите;
 • појава на кашлица, како голема кашлица , со задушување.

Ако патологијата не се третира во оваа фаза, болеста продолжува во третата фаза, нарушувањата во кои се многу потешки. Симптомите на оваа фаза се следните:

 • повреда на сексуалната функција;
 • проблеми со мокрењето ( уринарна инконтиненција );
 • чести запек ;
 • губење на чувствителноста на мускулите, што доведува до неспособност на лицето да се движи независно.

Оваа фаза исто така се нарекува паралитична, бидејќи екстремитетите на едно лице престануваат да го почитуваат, и тој е парализиран. Понекогаш може да се случи ваквата трета фаза од болеста, како што се стрелките за болка во внатрешните органи. Текот на оваа форма на патологија може да биде доста долг, предизвикувајќи лицето најсилна непријатност.

Дијагноза и третман

Диференцијалната дијагноза игра важна улога во третманот, бидејќи горенаведените симптоми може да се појават и кај други болести, на пример, кај цереброспиналниот сифилис или псевдотаби (несифилитично оштетување на нервниот систем). Затоа, за дијагностички цели, земањето мостри од цереброспиналната течност е прикажано за анализа. Главниот дијагностички критериум е голема количина на протеини и лимфоцитна плеоцитоза.

Потребно е визуелно испитување на пациентот, што овозможува да се утврди оштетувањето на коскените структури кои се карактеристични за таква болест како 'рбетниот мозок. Дополнително, во текот на испитувањето, лекарот може да утврди повреда на тие или други рефлекси, укажувајќи на 'рбетна срцевина, на пример, недостаток на реакција на ученикот на светлината или нарушување на колено-лактите рефлекси.

Спиналните корита се третираат на ист начин како што се третира сифилисот, односно со помош на пеницилин. Како што споменавме погоре, едно лице не може целосно да се опорави од него, дури и ако се пријави веднаш штом се појават првите симптоми. Меѓутоа, во овој случај, веројатноста за подобрување на квалитетот на животот и негово продолжување е висока, под услов лицето строго да се придржува до медицинските препораки.

Пеницилин, кој се користи за лекување на спинална таверна, му се препишува на пациентот со долги курсеви (од 6 курсеви за две години), а потоа по кратка пауза, третманот треба да се повторува најмалку еднаш годишно. Поконкретен режим на третман за лице е доктор, земајќи ја предвид неговата здравствена состојба. Во истите случаи кога лицето е алергично на пеницилин, се наведува курс на лекување со тетрациклин или еритромицин.

Бидејќи дорзалните синуси се придружени со силни болки и конвулзии, се индицираат употребата на наркотични аналгетици, како што се морфин или продедол, како и администрација на антиконвулзиви. Значајна улога во третманот е дадена на гимнастиката, која ви овозможува да ја подобрите координацијата на движењата и да го зголемите мускулниот тонус. Имајте на ум дека без третман, пациентот наскоро ќе биде фатален, бидејќи не влијае само на нервните завршетоци на 'рбетот, туку и на внатрешните органи. Затоа, навремениот пристап до лекар не само што може да го подобри квалитетот на животот на пациентот, туку и да го продолжи животот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате спинални корици и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , дерматовенеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Склеродерма (појавување на симптоми: 5 од 18)

Причините за оваа болест на сврзното ткиво сè уште не се потполно разбрани, и покрај тоа што нејзините симптоми влијаат врз кожата на едно лице од античко време. Склеродерма може да се нарече малку проучена болест од дифузна природа, со нејзиниот развој, забележливи кондензации кои се појавуваат на кожата, можат да влијаат на одделни делови од телото или да се шират низ телото. Што го карактеризира овој феномен, како се дијагностицира и колку опасно е склеродермата - прочитајте ја нашата статија. Ние, исто така, ќе ви кажам во детали за причините и симптомите на манифестацијата на болеста, да споделувате вредни совети за лекување на болеста, вклучувајќи и народни лекови.

...
Рак на 'рбетниот столб (појавување на симптоми: 4 од 18)

Рак на 'рбетниот столб може да биде вистинска болест, која се манифестира во форма на примарен или секундарен малиген тумор на' рбетот. Секундарните тумори се метастази на малигни неоплазми, чиј развој првично се јавува кај било кој од органите (простатата, белите дробови, желудникот, градниот шуплив и др.). Рак на 'рбетот, чии симптоми се болка, се развива постепено, во текот на неколку недели / месеци, по што се зголемува овие манифестации.

...
Не-Хочкинов лимфом (појавување на симптоми: 4 од 18)

Онколошките болести денес се една од најтешките и најтешките за лекување на болести. Тие вклучуваат не-Хоџкиновиот лимфом. Сепак, секогаш постојат шанси и јасна идеја за тоа која болест е, нејзините типови, причините, методите на дијагноза, симптомите, методите на лекување и прогнозата за иднината можат да ги зголемат.

...
Тиротоксикоза (појавување симптоми: 4 од 18)

Тиротоксикозата е патолошка состојба која се карактеризира со постојано зголемување на нивото на хормоните што произведува тироидната жлезда (тироксин и тријодитиронин). Оваа состојба се нарекува и интоксикација на тироидните хормони. Оваа патологија на тироидната жлезда доведува до нарушување на функционирањето на многу органи и системи во човечкото тело, а исто така негативно влијае и врз работата на самата жлезда.

...
Дипилоботријаза (појавување симптоми: 4 од 18)

Дипилоботријаза - болест што се јавува во човечкото тело поради внесување на одреден вид црви - дипилобриотриум. Ова влијае на гастроинтестиналниот тракт. Во областа на медицината, овие паразити се нарекуваат Lentets. Најчестиот предизвикувач на дифиллобротијаза е широка панделка.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
дерматовенеролог прифаќа
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .