Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хиперемија: Симптоми и третман

Хиперемија - главните симптоми:

 • Црвенило на кожата
 • Покрстување на кожата
 • Зголемена температура во погодената област
 • Оток во погодената област
 • Црвенило на мукозните мембрани

Хиперемија - состојба предизвикана од прекумерно полнење на капиларите со крв, што како резултат станува причина за развој на црвенило во одредена област. Првично означена хиперемија на кожата, но секоја мукозна мембрана, секој дел од телото и секој орган во човечкото тело може да биде предмет на ова.

Ова сугерира дека едно лице може да има такви феномени како:

 • конјунктивална хиперемија;
 • грло;
 • грлото на матката;
 • вагината;
 • стомак, итн

Излегува дека овој феномен сам по себе не е болест, туку симптом на болест. Значи, ако едно лице има хиперемија на фаринксот, најверојатно, може да биде вирусна или бактериска патологија. Истото може да се каже и за црвенило на грлото на матката, вагината, желудникот, грлото, итн. Тоа е, црвенилото во областа на органот е последица на воспалителниот процес во него.

Причини

Црвенилото во одреден орган или на одредена област на телото може да се појави и поради прекумерно зголемување на артерискиот проток на крв, и оваа состојба се нарекува артериска хиперемија и поради оштетен одлив на венска крв - венска хиперемија .

Артериската хиперемија во медицинската литература исто така се нарекува активна, која е поврзана со зголемен проток на крв во садовите поради проширувањето на нивниот лумен. Во оваа форма на патологија, не постои само црвенило во областа на зголемен проток на крв, туку и локално зголемување на температурата и едемот на ткивата.

Причините за фактот дека едно лице се развива артериска хиперемија може да биде различно - ова е главно нарушување на нервната инервација, поради што се зголемува брзата крв на кожата или мукозните мембрани.

Артериската хиперемија често се јавува кога:

 • патологии на нервниот систем;
 • катарални заболувања;
 • трескави услови.

Исто така, тоа е артериска хиперемија што се забележува во случаи кога има црвенило во областите блиски до оние во кои е нарушена циркулацијата на крвта - ова е таканаречената колатерална форма. Артериската хиперемија може да биде примарна и секундарна. Горенаведените причини се причините за примарен развој на оваа патологија. Секундарната артериска хиперемија е резултат на продолжено недонесување на ткива, делови од телото или органите на крвта. На пример, секундарна артериска хиперемија се јавува со продолжено стегање на екстремитетите.

Во однос на таквите прекршувања како венска хиперемија, таа е поврзана со стагнација на крв, што може да биде предизвикано и од физиолошки и од механички фактори. Особено, венската конгестија може да се развие поради компресија на васкуларниот кревет со ткиво на лузна, неоплазми или адхезии. За време на бременоста, венската хиперемија на грлото на матката се јавува поради прелевање на органот со крв и кршење на неговиот одлив. Исто така, оваа состојба е забележана кај луѓе со преоптоварени хернии и патологии во кои се случува пролапс на органи. Треба да се разликува уште еден вид патологија - ова е пополнување со крвта на мозокот.

Имајте на ум дека артериската хиперемија е почеста од венската и тоа се случува во две форми:

 • физиолошки;
 • патолошки.

Кога зборуваме за физиолошката форма , тоа значи испирање на лицето или други делови на телото поради изложеност на одредени фактори, како што се ладна или топла вода итн. Во случај на патолошка форма, причините се поврзани со болести на внатрешните органи, а овој облик бара дијагноза и навремено лекување.

Во зависност од времетраењето на курсот, хиперемијата на кожата и мукозните мембрани може да биде хронична и акутна . И со локализација, таа е локална (фокална) и честа . Како што споменавме погоре, најчестата појава на кожата на лицето е најчестата мукозна хиперемија на мукозните мембрани, вклучувајќи го и грлото, конјунктивалната хиперемија и поретко од внатрешните органи (најчесто за време на воспалителни процеси).

Клиничка слика

Бидејќи хиперемијата на кожата на лицето и мукозните мембрани не е болест, симптомите ќе зависат од локализацијата на местата на црвенило, како и од причините за тоа.

Честите симптоми на оваа состојба се манифестираат со појава на црвенило на кожата или мукозните мембрани. Други симптоми кои можат да се појават се:

 • чувство на локална температура се зголемува;
 • чувство на тензија во подрачјето на црвенило;
 • мало трнење;
 • понекогаш оток на ткивата.

Покрај тоа, симптомите на патолошката состојба се надополнети со симптоми на основната болест која ја предизвикала. Особено, ако некое лице има хиперемија на конјуктивата, најверојатно тој има воспалителен процес, кој се карактеризира со следниве симптоми:

 • лакримација;
 • болка во очите;
 • испуштање на слуз или гној.

Хистемијата на застојот е често симптом на конјунктивитис , како и алергиска реакција или ефект на слузницата на механички стимулус (песок, итн.).

Симптоми на лицева хиперемија

Како што споменавме погоре, воспалението исто така може да предизвика црвенило. Жените имаат хиперемија на вагиналната лигавица, но во овој случај тие не се грижат само за црвенилото во вагиналниот дел, туку и за други симптоми, како што се:

 • чешање;
 • непријатен мирис;
 • оток на лабите;
 • испуштање на различна природа, различна од нормата.

Претежно хиперемија на вагиналната лигавица укажува на присуство на бактериска инфекција или СПИ. Затоа, таква жена треба да помине размаска од вагината на микрофлората со цел да се утврди патогениот фактор на патологијата.

Понекогаш црвенилото на вагината може да биде последица на алергиска реакција, на пример, на одредени лекови или латекс кои се користат за кондоми. Вообичаено во овој случај, црвенилото на вагината се јавува веднаш по употребата на алергиски агенс. Исто така, црвенилото на вагината може да биде последица на груб сексуален однос - во овој случај, третманот не е потребен, само сексуалната апстиненција се прикажува за неколку дена.

Црвенилото на грлото на матката, кое може да го определи лекарот за време на гинеколошки преглед, може да биде доказ за неколку патологии. Особено, цервикалниот црвенило се јавува со почетна ерозија , како и со воспалителни процеси во овој орган. Ако лекарот открил поцрвстување на грлото на матката за време на испитувањето, на бакоза, како и на цитологијата, се прикажува размаска. Дополнителни истражувачки методи исто така се прикажани за да се елиминира или потврди воспалителниот процес.

Покрај тоа, цервикалната црвенило е природна појава кај жените за време на бременоста. Во овој случај, не грижете се - црвенилото ќе помине само по себе по породувањето.

Треба да се каже за условите кои произлегуваат од воспалителни процеси. Веќе е кажано дека бактериските и вирусни инфекции може да предизвикаат црвенило на грлото и грлото. Тие исто така можат да ја надополнат конјунктивната хиперемија, како последица на воспалителниот процес во назофаринксот. Со црвенило на грлото и грлото, може да има симптоми како што се:

 • болка при голтање;
 • мукозен едем;
 • назална конгестија;
 • треска.

Третманот за црвенило на грлото ќе биде во употреба на антибактериски или антивирусни агенси.

Ако зборуваме за зголемување на снабдувањето со крв во областа на внатрешните органи, тогаш најчесто се забележува црвенило во областа на стомакот. Таквата хиперемија укажува на присуство во телото на воспалителниот процес. Црвенилото во стомакот исто така може да предизвика Helicobacter pylori - бактерија која ја паразитира слузницата на овој орган и предизвикува пептичен чир .

Дијагноза и третман

За успешно лекување на состојба како што е црвенило на лицето, мукозните или внатрешните органи, неопходно е да се утврди причината. За таа цел се спроведува комплетен преглед на пациентот, со што се овозможува идентификување на воспалителниот процес кој предизвикува артериска хиперемија или механичка опструкција на движењето на протокот на крв, предизвикувајќи таков феномен како венска хиперемија.

Соодветно на тоа, третманот ќе зависи од тоа што предизвикува појава на синдромот. Во некои случаи, третманот воопшто не е потребен, на пример, физиолошката артериска хиперемија поминува сама по прекинувањето на изложеноста на провоцирачки фактори. Некои бараат лекови, па дури и хирургија. Со патологија како што е конјуктивалната хиперемија, локалните капки може да се користат за да се намали црвенилото и отокот. Во еден збор - третманот во секој конкретен случај ќе биде избран поединечно.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хиперемија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бурситис (појавување на симптоми: 2 од 5)

Бурситис е вид на акутно воспаление кое се јавува во периартикуларната кеса, односно во мека крпа исполнета со течност и се користи како рампа за вметнување помеѓу коските, мускулите или тетивите. Според тоа, таквите кеси се наоѓаат на места со најголем механички притисок во близина на синовилните кеси. Причината за ова воспаление станува абразија или модринка, како и помали рани или секундарна инфекција на синовијалните кеси поради пиогени микроби.

...
Интеркостална невралгија (појавување на симптоми: 2 од 5)

Меѓуребрената невралгија е болна состојба предизвикана од иритација на меѓуребрените нерви или нивното стегање. Меѓуребрената невралгија, симптоми кои обично се забележани кај постарите лица, се објаснува со промени поврзани со возраста кои се релевантни за состојбата на нивните крвни садови. Што се однесува до децата, тие имаат оваа болест е крајно ретка.

...
Егзема на рацете (појавување симптоми: 2 од 5)

Егзема е честа болест на кожата од невроалергиска природа, која се карактеризира со повторливи воспаленија на папиларниот дермис и се манифестира со осип на кожата. Карактеристичен е екземматозен исимпотен полиморфизам, постојан проток и локализација во отворени области на телото - лице, раце, стапала. Егзема на раце се јавува кај 25% од луѓето со проблеми со кожата, бидејќи овој дел од телото не е заштитен со облека и често е изложен на агресивни фактори на животната средина: почнувајќи од употреба на алергенски креми и завршувајќи со работа со хемиски реагенси.

...
Остеомиелитис (појавување симптоми: 2 од 5)

Остеомиелитис е болест не само на коската, туку и на целиот организам. На крајот на краиштата, кога гноен-некротичен процес предизвикан од микобактериите или бактериите кои создаваат гној влијае на коскената срцевина, структурните елементи на коската и околните ткива, целото човечко тело му дава отпор на сепсата и реагира на тоа со воспаление.

...
Инфективен артритис (појавување симптоми: 2 од 5)

Инфективен артритис (септичка, гнојна) е тешка инфекционо-воспалителна лезија на зглобовите, што доведува до нивно постепено уништување. Се јавува кај луѓе од било која возраст, но најчесто ги зафаќа децата и луѓето на возраст над 60 години. Современата медицина нуди многу методи за лекување на оваа болест, но и покрај нивната разновидност и ефективност, кај секој трет пациент, инфекцијата предизвикува неповратно оштетување на зглобовите, што доведува до целосно губење на сите нивни функции.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
педијатар зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .