Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Pollakiuria: Симптоми и третман

Pollakiuria - главните симптоми:

Pollakiuria е симптом на многу уролошки патологии, што се карактеризира со зголемување на фреквенцијата на мокрење со нејзиниот постојан волумен. Значи, нормално, лицето оди во тоалет 8 пати на ден, и во зависност од потрошената храна и течноста што ја пие, може да испушти 150 до 300 мл урина одеднаш (понекогаш и повеќе). Ако некое лице има поликаурија, бројот на посети во тоалетот може да се зголеми до 15 или повеќе пати, додека еднократниот волумен на урина нема да надмине 150 ml.

Симптомот се среќава и кај мажите и кај жените, исто така, кај децата може често да се појавува мокрење, што во повеќето случаи укажува на присуство на патологии на уринарниот систем на детето.

Причини

Не може да се каже дека причините за развојот на таквата патолошка состојба се секогаш патолошки, бидејќи повеќекратни фактори влијаат на мокрењето. Особено, физиолошката полисакурија е предизвикана од прекумерно внесување на течности во текот на денот. Ова е карактеристика на бремените жени, а понекогаш е и првиот симптом на бременоста.

Покрај тоа, причините за ова нарушување може да лежат во преоптоварувањето на телото, бидејќи ефектот на ладно негативно влијае на состојбата на мочниот меур. Покрај тоа, нарушувањето понекогаш се јавува на позадината на стресот .

Така, polacturia може да биде од два вида: физиолошки и патолошки. И ако не постојат физиолошки докази за честа мокрење, тогаш е потребно целосно испитување на пациентот за да се утврди патологијата што го предизвикала нарушувањето.

Патолошките причини за кои таквото нарушување на мокрењето може да се развие може да биде како што следува:

Кај мажите, таквото пореметување се јавува кај аденомот на простатата . Во исто време, преовладува ноќната форма на pollakiuria, односно кога главниот волумен на урината се секретира ноќе, додека во текот на денот еден човек оди во тоалет ретко. Симптоми на нарушувања на мокрењето, исто така, може да се забележат кај некои генитални патологии. На пример, со ендометриоза на матката и мочниот меур, аднекситис , ендометритис .

Причините за развој на поликаурија кај децата се како што следува:

Кај децата, нарушувањето може да се развие како резултат на страста за газирани пијалаци, како и производи кои содржат голема количина на вода, како што се лубениците. Јасно е дека ваквата поликаурија кај децата е физиолошка и поминува по ограничувањето или престанокот на употребата на таквите храни и пијалоци.

Полакиуријата се развива кај деца изложени на разни неврози, стравови и фобии. Особено, ако детето е принудено да се прилагоди на новиот тим, може да се појави нарушување во кое се зголемува бројот на патувања во тоалетот во текот на денот, додека бебето не оди во тоалет во текот на ноќта.

Понекогаш нарушувањето е предизвикано од оштетување на централниот нервен систем. Покрај тоа, туморите во мочниот меур може да доведат до намалување на нејзиниот волумен, со што се намалува количината на урина и се зголемува зачестеноста на посети на тоалетот. Дури и венерични заболувања и мажи или жени можат да предизвикаат појава на ова нарушување, затоа, пред да се препише лекување, лекарот мора темелно да го испита лицето кое се пријавило за него за помош.

Симптоми

Ако зборуваме за симптомите на ова нарушување, тие се манифестираат со честа мокрење и појава на редовни нагони, а со такви нагони, урината може или да издвоите многу малку или да не издвоите воопшто. Имајте на ум дека симптомите на pollakiuria се почести кај жените, бидејќи тие поседуваат посебна анатомска и физиолошка структура на уретрата. Кај мажите, симптомите се појавуваат во случај на болест на мочниот меур или аденомот на простатата, а втората причина е главната причина во повеќето случаи.

Излезе дека симптомите на нарушувањето ги надополнуваат симптомите на основната болест која ја предизвикала. Значи, кај мажи со аденом на простата, покрај честите мочниња, ќе има и симптоми како што се:

 • болка во скротумот и перинеумот;
 • пониска абдоминална болка;
 • секреција на мукозна секреција од уретрата;
 • повреда на сексуалната функција.

Ако мажите имаат полјакурија предизвикана од венерични болести, може да се појават следниве симптоми:

 • чешање и горење во областа на пенисот гланс;
 • празнење со или без мирис, со различна боја и текстура (во зависност од типот на СПБ);
 • треска;
 • слабост и слабост.

Кај жените, симптомите на pollakiuria можат да се дополнат:

 • пониска абдоминална болка;
 • горење и чешање во вагината и во областа на надворешните генитални органи;
 • непријатен мирис;
 • секрети;
 • треска;
 • симптоми на општа интоксикација, итн.

Ако зборуваме за деца, тогаш тие имаат и поликаурија, исто така, може да бидат дополнети со симптоми на болеста што ја предизвикала. Тоа се треска, болка на одредена локација, жед, уринарна инконтиненција и некои други симптоми.

Дијагностика

Ваквото нарушување, како што е polacturia, се дијагностицира сосема едноставно - обично е доволно да се слушнат поплаките на пациентот. Сепак, тешко е да се утврди причината за нарушувањето. За таа цел се доделуваат лабораториски и инструментални дијагностички методи, вклучувајќи:

 • општа анализа на крв и урина;
 • радиографија и ултразвук на абдоминалните органи (мала карлица кај жените);
 • испитување на урологот кај мажи за да се потврди дијагнозата на аденомот на простатата;
 • биопсија (во некои случаи).

Третман

Pollakiuria, предизвикани од внесот на диуретици и употребата на големи количини на течност, лесно се третира. Третманот потоа ќе престане да ги користи горенаведените производи. Ако повредата настанала заради инфективен процес, третманот ќе биде да се земат антибиотици, земајќи ја предвид сензитивноста на патогенот. Во случаи со фокуси на акутно или хронично воспаление, потребно е лекување со антиинфламаторни лекови.

Кај мажи со аденом на простата може да се примени медицински и хируршки третман на патологијата, во зависност од големината на растот и фазата на курсот. Кај децата, третманот на pollakiuria главно се состои во елиминација на основната болест, за која можеби е потребно да се препишат антибактериски и антиинфламаторни лекови, витамински комплекси и агенси кои го зголемуваат имунитетот. Исто така, децата се третираат со методи на физиотерапија, кај возрасни овој метод се користи поретко, но исто така покажува добри резултати.

Накратко, во секој случај, третманот треба да се избере поединечно за секој пациент, земајќи ги предвид причините за развојот на нарушувањето и сериозноста на клиничките манифестации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Pollakiuria и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кетоацидоза (појавување симптоми: 2 од 2)

Кетоацидозата е опасна компликација на дијабетес мелитус, која, без соодветно и навремено лекување, може да доведе до дијабетична кома или дури и смрт. Состојбата почнува да напредува ако човечкото тело не може целосно да ја искористи гликозата како извор на енергија, бидејќи му недостасува хормон инсулин. Во овој случај, компензирачкиот механизам е активиран, а телото почнува да ги користи влезните масти како извор на енергија.

...
Феморална хернија (појавување симптоми: 2 од 2)

Феморалната хернија е форма на торба која се карактеризира со излез од цревните петелки и оментумот надвор од абдоминалната празнина. Во овој случај, внатрешните органи "паѓаат" во туморот, кој надворешно се манифестира во форма на тумор во феморалниот триаголник.

...
Странгурија (појавување симптоми: 2 од 2)

Странгурија е патолошки процес кој е придружен со болно мокрење и насилнички нагони, често пациентот не е во можност да ја потисне желбата да оди во тоалетот и е принуден да го испразни мочниот меур што е можно поскоро. Причината лежи во воспалителните процеси во вратот на мочниот меур, што може да се случи поради инфекција или уролитијаза.

...
Рак на јајници (појавување симптоми: 1 од 2)

Според нејзината распространетост, ракот на јајниците е рангирана на седмо место меѓу видовите на рак кои се релевантни за жените. Најчесто, текот на болеста се карактеризира со сопствена невидливост, а знаците што укажуваат на тоа веќе се манифестираат кога ракот во голема мера се шири. Вреди да се забележи дека ракот на јајниците, чии симптоми се карактеризираат со слична карактеристика, е откриен во почетната фаза кај само една третина од жените.

...
Ентеробиаза (појавување на симптоми: 1 од 2)

Ентеробиозата е паразитарна болест која се јавува кај луѓето. Ентеробија, чии симптоми се манифестираат кај цревни лезии, чешање што се јавува во анусот, а исто така и во општата алергизација на телото, е предизвикана од изложеност на пинови, кои всушност се предизвикувачи на оваа болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .