Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хиперурикемија: Симптоми и третман

Хиперурикемија - главните симптоми:

Хиперурикемијата е патолошка состојба која се карактеризира со висока содржина на урична киселина во телото. Оваа болест е една од причините што го зголемува ризикот од подагра кај личност (вид на артритис кој ги зафаќа бубрезите и зглобовите). Оваа состојба е предизвикана од кршење на пуринскиот метаболизам и се дијагностицира кај скоро секој петти возрасен човек од целата популација во светот. Кај децата ова нарушување е исклучително ретко. Во меѓународната класификација на болести (ICD-10) хиперурикемијата има свое значење - E79.0.

Зголемувањето на фреквенцијата на манифестации на болеста е предизвикано од неповолни услови за живеење, загадени од околината. Еден од главните симптоми на оваа болест е зголемување на концентрацијата на урична киселина во крвта. Кај возрасните, често е асимптоматска, а кај децата се јавува со констипација , значително зголемување на индексите на телесната маса и зголемено потење. Дијагнозата на болеста се состои од лабораториски тестови на крвни тестови. Третманот вклучува земање лекови и следење на специјална диета.

Етиологија

Хиперурикемијата напредува поради брзото формирање на урична киселина во телото на поединецот. Ова често се должи на следните причини:

 • вклучување на пурин во метаболизмот;
 • нарушена функција на бубрезите;
 • високо во фруктоза во исхраната.

Главните причини за ова нарушување се:

 • злоупотреба на производи кои содржат висок процент на пурин;
 • прием на голем број на пржени и масни јадења, како и висококалорична брза храна;
 • долго одбивање на храна или почитување на строгите диети. Постот води до фактот дека на телото му недостасуваат хранливи материи и почнува да ја користи својата мускулна маса. Поради оваа причина, пурин влегува во крвотокот, што се открива со високи стапки за време на биохемиското испитување на крвта;
 • онколошки тумори;
 • широк спектар на болести кои негативно влијаат врз функционирањето на бубрезите;
 • прекумерно внесување на алкохол и одредени лекови без рецепт;
 • дијабетес мелитус ;
 • атеросклероза кај постари лица;
 • хипертензија;
 • широк спектар на крвни болести, кои се карактеризираат со распаѓање на нуклеотидите.

Покрај тоа, хиперурикемија придружува многу болести, вклучувајќи:

Механизмот на развој на хиперурикемија

Видови

За да се дијагностицира и утврди точната тактика на лекување, неопходно е правилно да се одреди типот на хиперурикемија, која може да биде:

 • метаболички - се карактеризира со висока содржина на урична киселина, не само во крвта, туку и во урината;
 • бубрежно - се утврдува со прекршување на уричната киселина;
 • мешан - се изразува во комбинација од горенаведените два вида на болест и се дијагностицира на позадината на уратурија.

Според етиолошкиот фактор, оваа болест е поделена на:

 • вродена форма - е исклучително ретка;
 • секундарни или стекнати - скоро сите случаи на хиперурикемија.

Симптоми

Често се случува асимптоматска хиперурикемија. Поради ова, често е можно да се дијагностицира болеста во фазите на нејзината трансформација во пиелонефритис или во уролитијаза . Се верува дека уричната киселина може да доведе до намален имунитет. Кај возрасните, патологијата е придружена со болка или приноси без израз на какви било знаци. Кај децата, карактеристичните симптоми на хиперурикемија се:

 • болки во зглобовите и мускулите;
 • тикови, односно несакано грчеви на мускулите на лицето или екстремитетите;
 • честа мокрење ноќе;
 • интоксикација;
 • нарушена подвижност на билијарниот тракт;
 • нетолеранција кон силна светлина, силни мириси и гласни звуци.

Дијагностика

Основа на дијагностички мерки - биохемиска анализа на крв . Покрај тоа, дијагностичкиот план вклучува:

 • анализа на урина;
 • откривање на серумска урична киселина;
 • Х-зраци на бубрезите и на зафатените зглобови, но само во случаи каде лекарот што се посетува е осомничен дека има гихт;
 • Ултразвук на органот и уретерите.

Пред да земате тестови за крв и урина, пациентот мора да се придржува до неколку правила - четири дена пред испораката на флуиди, неопходно е да се ограничи потрошувачката на протеини и целосно да се напуштат алкохолните пијалоци. Осум часа пред да бидат забранети тестовите.

Анализите ќе бидат подготвени за неколку дена, по што специјалист пропишува индивидуален третман тактики и употреба на лекови (што зависи од причините за болеста и степенот на симптоми).

Третман

Основата на третманот на хиперурикемија е лекот и назначувањето на специјална диета. Првиот метод вклучува пациент кој прима лекови насочени кон намалување на концентрацијата на урична киселина.

Исхраната за хиперурикемија овозможува отфрлање на овие производи како:

 • алкохол Можеме да прифатиме само малку суви вина;
 • риба и месо од било кој вид, особено пржени или печени;
 • масни бушотини и супи направени од нив;
 • пушено месо;
 • колбаси;
 • конзервирана храна;
 • мешунки;
 • тврдо сирење и печурки;
 • чоколада и какао;
 • ротквица, киселица и спанаќ;
 • карфиол.

Строгата исхрана не ја ограничува употребата на:

 • диетални меса како пилешко, мисирка или зајак;
 • ферментирано млеко и млечни производи;
 • супа од зеленчук;
 • јајца, но само во варена форма;
 • бобинки, зеленчук, овошје и зеленчук, освен забрането. Тиква и диња, јаболка и круши, грозје и грашок, кајсии и моркови, цреши и цреши, модри патлиџани и краставици, моркови и пиперки, вибурнум и зелка се добредојдени;
 • овошни пијалоци, свежи сокови и компоти. Неопходно е да се користат повеќе од два литра течност дневно.

За време на третманот, можете да земете алкална минерална вода, но не повеќе од две недели. Исто така имаат позитивно влијание пост дена, кои мора да се организира еднаш неделно.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хиперурикемија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: терапевт , ендокринолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бруцелоза (појавување симптоми: 3 од 10)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Еритема (појавување на симптоми: 3 од 10)

Еритема е абнормално црвенило на кожата која се развива ако крвта во прекумерни количества брза кон капиларите. Во некои случаи, таквата состојба може да биде сосема нормална и условена, симптомите кои исчезнуваат за краток временски период.

...
Еозинофилија (појавување симптоми: 3 од 10)

Еозинофилијата е состојба на телото во кое се дијагностицира релативно или апсолутно зголемување на бројот на еозинофилите во крвта. Како последица на тоа, овие клетки може да се инфилтрираат од овие клетки на други ткива. Вреди да се напомене фактот дека еозинофилијата не е независна болест. Ова е еден вид на симптом кој укажува на присуство на различни алергиски, инфективни, автоимуни и други патологии во човечкото тело.

...
Псевдотуберкулоза (појавување симптоми: 3 од 10)

Псевдотуберкулозата е акутна инфективна болест која влијае на гастроинтестиналниот тракт. Причинителот на псевдотуберкулозата е интестинална бактерија. Продира во човечкото тело, тие влијаат на кожата, како и на виталните органи. Целиот овој процес е проследен со изразен синдром на интоксикација. Луѓе од сите возрасти можат да станат инфицирани, но почесто кај децата се дијагностицира псевдотуберкулоза.

...
Болки во грлото (појавување на симптоми: 3 од 10)

Болното грло е болест од заразна природа, како резултат на прогресијата на која се јавува акутна воспаление на крајниците и другите лимфоидни формации на фаринксот. Следниве патогени може да предизвикаат развој на патологија: вируси, бактерии и габи. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува и акутен тонзилит. Вреди да се напомене дека ова е прилично честа болест што може да почне да напредува и кај возрасните и кај децата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
ендокринолог прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .