Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бруксизам: Симптоми и третман

Бруксизам - главните симптоми:

Бруксизам кај деца или возрасни, научна дефиниција за таков феномен како заби со заб, кој често се појавува во текот на ноќта, а понекогаш и во текот на денот. Децата се со поголема веројатност да се соочат со овој проблем од возрасните, а момчињата и девојчињата се подеднакво погодени од нарушувањето. И иако ваквата патолошка состојба не е премногу сериозна, таа може да предизвика развој на кариес и други проблеми кај луѓето, па затоа треба да се дијагностицира и да се третира навреме.

Отстранувањето на патологијата е лесно, ако правилно ги дијагностицирате нејзините причини. За таа цел, децата се прикажани како писка за заштита на забната емајл, како и земање на одредени лекови што ги пропишал лекарот по испитувањето.

Причини

Ако бруксизот напредува кај дете или возрасен, причините за ова нарушување може да бидат различни. Постојат неколку теории за појава на повреда. Gnash за време на спиењето се случува кога горните и долните заби се нанесуваат едни против други под огромен притисок. Како резултат на тоа, мускулот е во постојана тензија, и меѓу другото, емајлот е избришан, и како резултат на тоа може да се развие кариес .

Може да се претпостави дека ноќниот бруксизам е предизвикан од спазам на максиларните мускули на лицето. Спазмот, пак, произлегува од пренесувањето на нервните импулси од церебралниот кортекс. Областа на кортексот одговорна за мускулната активност е во состојба на хиперактивност. Оттука, првиот заклучок: бруксизмот кај возрасни или деца може да биде предизвикан од прекумерна употреба на централниот нервен систем (ЦНС).

Вториот сугестија дека бруксизмот кај возрасни може да биде поврзан со воспалителен процес кој се јавува во близина на максиларните и субмандибуларните мускули. Постои такво нешто како зрачење, односно, импулсите во церебралниот кортекс се пренесуваат во соседните зони околу областа која е во хиперактивна состојба.

Расипување на забите со бруксизам

Подигнувањето на ENT и основното испитување ќе ги открие или елиминира таквите патологии како што се:

Ако ова не е проблем на ушите, грлото или носот, тогаш причините за бруксизам може да бидат поврзани со нервниот систем. Ако некое лице доживува постојан стрес или депресија - ова исто така може да биде причина за болеста.

Постои уште една теорија - хелминти. Ако телото е заразено со црви , тоа може да предизвика бруксизам кај децата. Секоја мајка е 99% сигурна дека ако детето ги залепи забите во сон, тоа значи дека има црви. И колку повеќе зарази на црвите почнал, толку е посилно крцкањето на забите ноќе.

Симптоми

Симптомите на болеста не се видливи за самиот човек, но се очигледни за другите. И сите, бидејќи бруксизмот се манифестира кај деца или возрасни во сон, односно во несвест, па симптомите може да се видат само од страна.

Тие се состојат од силна компресија на вилиците и нивно недоброволно лизгање релативно едни на други. Поради ова, едно лице не може да спие, што влијае на неговата благосостојба во текот на денот. Дете или возрасни имаат раздразливост, поспаност и главоболка. Често, по ноќен сон, децата и возрасните забележуваат болка во мускулите на вратот, вилицата и храмовите.

Дијагностика

Како по правило, испитувањето од страна на доктор е прва фаза од третманот. Кога правите историја, интелигентен терапевт со искуство дури и без тестирање понекогаш ја наоѓа вистинската причина за оваа дијагноза. Ако прашањето остане отворено по консултации, понатамошно испитување ќе бара тестирање за присуство на хелминтијаза во телото. Има случаи кога тестовите веднаш не ги покажуваат јајцата на црви. Подобро е да се земе 2-3 пати на ден за анализа за да се исклучи црвот зараза од листата на причини.

Уште полошо, ако бруксизмот кај деца е предизвикан од други причини. Проблемите со централниот нервен систем во детството не се добри. Затоа, за да се ослободи од патологијата, важно е да се подложи на целосен преглед и да се исклучат патологиите на нервниот систем и другите органи, како и да се исклучи или да се потврди присуството на хелминти во телото. И само после тоа лекарот може да развие режим на лекување.

Карактеристики на третманот

Бруксизмот кај возрасни и деца треба да се третира без прекин, бидејќи несоодветен третман или целосно отсуство е полн со опасни по здравјето последици. Ако ова не е зараза на црв, можете да пиете седативни обвиненија пред да ја посетите лекар: камилица со нане, на пример. Во прилог на ова соединение, постојат многу билки кои имаат седативен ефект врз централниот нервен систем. Билките дејствуваат многу нежно и скоро е невозможно да им наштетат ако дозирањето наведено на пакувањето се користи од страна на производителот. Таквиот третман со бруксизам кај децата е најприфатлив, освен тоа, бебето треба да избегнува активни игри пред спиење, а последниот оброк треба да му се понуди не подоцна од еден час пред спиење.

Втората опција е да се опуштите. Релаксирачка масажа, во сауна, во базенот. Можете да пробате неколку елементи од предложената листа во еден ден. Ако комплексот на релаксирачки активности не помага, ќе треба да се консултирате со лекар. Треба да се запомни дека лекувањето на бруксизмот е одговорно прашање, бидејќи овој симптом е прилично непријатен само по себе. Оваа болест, како по правило, не оди само по себе. Во прилог на расипан емајл, постојат многу можни последици:

  • воспаление на мускулоскелетната вилица;
  • воспаление на средното уво;
  • воспаление на мукозното грло.

Затоа е невозможно да се одложи дефиницијата на причините за крцкање на забите и третманот кај деца или возрасни, бидејќи ова е полн со последици за целото тело.

Ако бруксизмот се развива кај деца, лекарот може да препише посебна рампа, која се нарекува уста чувар и спречува бришење на забите во текот на ноќта. Возрасните со иста намена се препишуваат или специјална гума или, исто така, заштитен заб на забната глеѓ.

Капи за Бруксизам

Понекогаш пневматикот и гумата не дозволуваат лек за таква болест - во овој случај, на пациентите може да се инсталираат специјални уреди за продолжување на вилицата (тие обично се користат за борба против грчењето). Во случаи кога црвите се наоѓаат кај дете или возрасен, лекарот пропишува антихелминтски лекови, чија главна цел е Пирантел.

Генерално, бруксизмот кај деца и возрасни е привремен и може да се каже дека е безопасен и ако ги преземете соодветните мерки навремено, целосно ќе можете да се ослободите од него. Сепак, многу е тешко да се забележи. Но, во близина на секој има секогаш близок човек кој сигурно ќе каже за оваа болест, а потоа веднаш треба да оди кај лекар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Бруксизам и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Отитис (појавување симптоми: 4 од 7)

Отитис е генеричка дефиниција која се однесува на отични воспалителни болести. Отити, чиишто симптоми се поврзани со воспаление, во најголем дел е заболување забележано кај деца.Тоа често се јавува наспроти позадината на инфекција која паднала во средното уво, а повреда на увото или алергијата може да предизвика помала отитис медиа.

...
Дисфонија (појавување симптоми: 4 од 7)

Дисфонија - нарушување на гласовната функција, која се манифестира во форма на засипнатост, засипнатост, намалување на тембр. Треба да се сфати дека ова не е целосно исчезнување на гласот, туку делумна, која во медицината се нарекува афонија. Оваа патологија е реверзибилна.

...
Потрес на мозокот (појавување на симптоми: 3 од 7)

Потресот на мозокот е патолошка состојба што се јавува на позадината на добивање повреда на главата од одредена природа. Потресот, симптоми кои во никој случај не се поврзани со васкуларни патологии, е проследен со ненадејна дисфункција на мозокот. Неверојатно, во случај на повреда, контузија на мозокот се дијагностицира кај околу 80% од случаите.

...
Хернија на грлото на матката (појавување симптоми: 3 од 7)

Хернија на цервикалниот 'рбет е болест која изрела симптоми, што несомнено му овозможува на лекарот да ја утврди точната дијагноза. Појавата на болка во рамениците, вратот и цервикалниот пршлени сугерира дека лицето има болест - хернија на еден од пршлените на грлото на матката.

...
Хипогликемија (појавување симптоми: 3 од 7)

Гликозата во човечкото тело ја игра улогата на важен извор на енергија. Содржан е универзално гориво, спротивно на популарното мислење, не само во слатка: гликозата е содржана во сите производи што содржат јаглени хидрати (компири, леб, итн.). Нормалната гликоза во крвта е околу 3,8-5,8 mmol / l за возрасни, 3,4-5,5 mmol / l за деца и 3,4-6,5 mmol / l за бремени жени. Сепак, понекогаш постојат патолошки состојби, кога индикаторите за гликоза во крвта значително се разликуваат од нормата. Еден од овие состојби е хипогликемија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .