Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Преголема работа: Симптоми и третман

Преголема работа - главни симптоми:

Преголемата работа е услов што не само што се соочуваат денес, туку и возрасните, но и децата. Се карактеризира со намалена активност, поспаност, оштетено внимание и раздразливост. Покрај тоа, многу луѓе веруваат дека прекумерната работа не е сериозен проблем и дека е доволно добро да спие доволно за да помине. Всушност, невозможно е да се ослободиме од таквата повреда со продолжен сон. Спротивното е точно - постојаната желба за спиење и неможноста да се опорави по спиење се главните симптоми на прекумерната работа.

Пред околу 10 години, прекумерната работа била пронајдена само кај возрасните, но денес таквото нарушување многу често може да се најде кај едно дете, особено оној што од раното детство родителите се обидуваат да се развијат на секој начин, обидувајќи се да го направат "гениј".

Причини

Од претходното, станува јасно дека прекумерната работа е реакција на нервниот систем на ментални, ментални или физички стимули. Се разбира, не може да се развие ако таквото влијание е од краток рок, но со продолжено изложување, замор се јавува во 90% од случаите. Тоа е, разликата помеѓу периодите на работа и одмор, без оглед на тоа каква активност е ангажирана, води кон замор.

Постојаната анксиозност и под стрес, исто така, доведува до замор, кој во овој случај е емоционален или психолошки.

Неповолната атмосфера во семејството е причина за такво нарушување како преоптовареност кај возрасен или дете, бидејќи во таква ситуација е нарушена рамнотежата помеѓу позитивните и негативните емоции, што негативно влијае на здравјето.

Покрај тоа, причините за ова прекршување можат да бидат:

 • незадоволство од односите, работата, платата итн .;
 • негативни услови за живеење;
 • неправилна исхрана, во која телото губи витамини и елементи во трагови;
 • негативна визија за настани и ситуации во животот.

Детето може да стане преоптоварено:

 • поради преголем обем на работа во предучилишна или во училиште;
 • поради посета на голем број кругови и делови;
 • поради неурамнотежена исхрана;
 • поради неможноста на родителите да го организираат точниот распоред за своето бебе со рационално менување на периодите на активност и одмор.

Повремено детето исто така е дијагностицирано како преоптоварено. Причините за ова пореметување може да бидат неспособноста на мајката да создаде хармонични услови за будност и остатокот од бебето. И симптомите на нарушувањето често се манифестираат кај адолесцентите, што е поврзано со хормонални промени во телото.

Симптоми

Во дете и возрасен, симптомите на преоптоварување може да бидат различни. Покрај тоа, знаците на замор се разликуваат во зависност од видот на нарушување - физички, ментални, емоционални или ментални. Но, постојат општи симптоми, вклучувајќи:

 • поспаност (возрасен или дете постојано сака да спие, но во исто време, спиењето не додава енергија);
 • раздразливост;
 • инхибиција на реакции;
 • неможност да се фокусира на изведбата на одредени задачи или активности.

Знаци на фактот дека кај возрасните физички преголеми работи се:

 • мускулна болка;
 • немирен сон или несоница;
 • болка во очите, гори;
 • апатија, или, обратно, раздразливост;
 • болка во срцето;
 • губење на апетитот и често губење на тежината.
Степен на замор

Детето има симптоми на физички замор, неподготвеност да се игра со неговите врсници, одбивање од активни игри и неможност да се концентрираат на решавање на едноставни проблеми. Покрај тоа, детето има солза, станува каприциозно, нервозна. Обично, кога детето е во таква состојба, родителите веруваат дека треба да спие и сè ќе помине. Всушност, спиењето кај дете со такво нарушување како прекумерна работа не носи олеснување, како кај возрасни со иста дијагноза.

Менталниот замор се карактеризира со главоболки, црвенило на белите дробови и неправилен крвен притисок. Исто така, едно лице се жали на несоница, кожата на лицето станува сив, модрици или "вреќи" се појавуваат под очите. Истите знаци на ментална замор се својствени за децата.

Освен тоа, кога едно лице е ментално и емотивно преработено, може да се појават дополнителни симптоми:

 • депресија ;
 • несоница;
 • чести ARI и ARVI ;
 • потење ноќе;
 • губење на меморијата и вниманието;
 • зголемување или намалување на телесната температура.

Ако зборуваме за деца, тогаш преоптоварувањето во нив е изразено со специфични симптоми, кои обично не се својствени за возрасните. Иако, се разбира, како што е наведено погоре, постојат и класични симптоми. Детето со такво нарушување може да нема реакција на околните стимули, додека вообичаено децата се среќни да учат нови работи и се многу активни.

Покрај тоа, дете со преморено тело може да се доживее суета - тој почнува да пишува лошо, се движи со рацете и нозете без причина, постојано се труди да ја промени својата положба. Неразумни стравувања се исто така симптом на ментална и емоционална замор кај детето, па родителите треба да обрнат внимание на какви било манифестации необични за детето да ја исклучат веројатноста за развој на таквото нарушување како надработење на телото. Нарушувањето кај децата е исто така изразено со невролошки симптоми. Особено, детето може да направи лица, имитирани возрасни, да се истегнуваат пред огледало или пред другите.

Дијагностика

Третманот на прекумерната работа на телото го изведуваат невролог, невролог и психотерапевт. Во овој случај, лекарот може да направи точна дијагноза врз основа на анкетата на возрасен или родителите на детето.

Исто така, важно е да се исклучи веројатноста за појава на невролошки патологии и во присуство на високи температури за да се елиминира веројатноста за појава на воспалителен процес во телото.

Третман

Третманот на нарушувања кај деца и возрасни ќе биде различен, иако постојат генерални мерки кои се користат во третманот на нарушувањето кај сите пациенти. Главниот третман е да се нормализира начинот на живот:

 • правилна исхрана;
 • промена на периоди на активност и одмор;
 • физичка активност и прошетки по природа;
 • земајќи витамински препарати.

Таблетите кога се преоптоварени се препишуваат само кај тешки случаи кај возрасни пациенти кога имаат развиени симптоми на тешка депресија или невроза. Во овој случај, пилулата треба да ја избере лекар, земајќи ги предвид симптомите на нарушувањето и здравствената состојба на пациентот - само-третманот може да предизвика негативни последици.

Туш charcot

Добриот ефект има масажа, која ја вршат експерти во услови на здравствена установа. Физиотерапевтските процедури можат да ги намалат симптомите на замор и да вратат човек на бодрост и добро расположение. Особено, ова се процедури како што се:

 • бор бања;
 • кислородна бања;
 • Дупка на Шарко;
 • туш

И покрај фактот дека со таква повреда лицето се чувствува слабо и не сака да се движи, многу е важно да внесете физичка активност во вашата исхрана. Тие придонесуваат за производство на хормонот на среќата, го подобрува мускулниот тонус и даваат енергија.

Се разбира, третманот на ова нарушување е невозможно без корекција на животниот стил. Особено, за да се намалат симптомите на прекумерната работа, да се ослободи од замор на очите, главоболки и други манифестации, лицето треба да престане да работи на компјутер и да гледа телевизија и да поминува повеќе време надвор.

Исто така, треба да земете одмор (или неколку дена надвор) на работа, и посветете го вашето слободно време исклучиво на одмор, активно и пасивно, со алтернација.

Третманот за повреда на детето може да бара одбивање да посетува одредени секции и кругови - родителите треба да ги остават само оние активности кои го предизвикуваат детето најмногу ентузијазам, ослободувајќи го слободното време за игри и едноставен одмор.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате премногу работа и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , психотерапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Астено-невротичен синдром (појавување симптоми: 8 од 20)

Астено-невротичен синдром (син Астенија, астеничен синдром, синдром на хроничен замор, невропсихијатриска слабост) е бавно прогресивно психопатолошко нарушување кое се јавува кај возрасни и деца. Без навремено лекување води кон депресивна состојба.

...
Хроничен синдром на замор (појавување симптоми: 7 од 20)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Депресија (појавување симптоми: 6 од 20)

Менталните нарушувања, кои главно се карактеризираат со намалување на расположението, заостанатоста на моторот и менталниот пропуст, се сериозна и опасна болест, која се нарекува депресија. Многу луѓе веруваат дека депресијата не е болест и, згора на тоа, не претставува посебна опасност, за што се длабоко погрешни. Депресијата е прилично опасна болест, предизвикана од пасивност и депресија на лицето.

...
Неурестенија (појавување симптоми: 6 од 20)

Стресот во животот на модерната личност е прилично чест феномен, а понекогаш и човечката психа не се справува со таков товар. Врз основа на нервен исцрпеност може да се појави болест како што е неврастенија. Најчесто оваа болест се јавува кај млади мажи и жени, но во пракса не може да се тврди дека било која социјална или возрасна група е целосно ослободена од ризикот од развој на неврастенија. Понекогаш се јавува и неврастенија кај децата и сексуална неврастенија, која се карактеризира со присуство на сексуални нарушувања.

...
Нервна исцрпеност (појавување симптоми: 6 од 20)

Нервната исцрпеност е психо-емоционална состојба што се јавува кај лице после доживување на ментален стрес, стрес и прекумерна ментална активност. Нашето тело е добро функционален систем во кој сè е поврзано, и затоа преоптоварувањето на еден од системите (интелектуална или емоционална) веднаш влијае на општото добро на човекот, предизвикувајќи симптоми на нервен исцрпеност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
психотерапевт прифаќа
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .