Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Неурома Мортон: Симптоми и третман

Неурома Мортон - главни симптоми:

Патологијата, како што Мортоновиот неурома, е воспалителен процес кој води кон задебелување на мезентеричниот нерв помеѓу два прста (3 и 4). Како што пациентот напредува, забележана е болка со различна природа и интензитет, а спроводливоста на нервните импулси е значително нарушена. Таквата лезија се јавува кога неуромот на Мортон е помеѓу 4 и 3 прсти, што укажува на оваа болест (важен дијагностички критериум).

Причини

Мормонската неурома се развива претежно кај жените, па лекарите претпоставуваат дека главната причина за појавата е носењето на непријатни тесни чевли или чевли со високи потпетици. Во процесот на носење на таквите чевли се случува редовно стегање на главниот медендитален нерв, што доведува до формирање на воспалителна област на неа и негово задебелување. За возврат, поради хронична компресија, се појавуваат главните симптоми на патологијата, како што се вкочанетост, чувство на печење и болка од друга природа.

Исто така, Мортоновиот неврома може да се појави кај луѓе со прекумерна тежина кои имаат многу тешки оптоварувања на нозете. И повеќе причини за болеста може да бидат:

  • попречна рамнина , во која нервната област е постојано натоварена;
  • уништувачки патологии на долните екстремитети;
  • хематоми.

Симптоми

Бидејќи Мортоновиот неурома е поврзан со стегање на нервот и кршење на инервацијата на одредена област на ногата, следните главни симптоми се својствени за патологијата:

  • болка, која често се случува кога едно лице троши многу време на нозе (по долгиот ден на работа);
  • чувство на "лумбаго" помеѓу 4 и 3 прсти;
  • чувство на печење во областа на воспаление на нервот;
  • вкочанетост на прстите (3 и 4).

Понекогаш им се чини на пациентите дека некое странско тело се меша со чевлите. Треба да се запомни дека симптомите не се случуваат брзо - за нивниот развој бара одредено време. Ако зборуваме за симптоми како што се палење, убод и болка, тие исчезнуваат ноќе и не се чувствуваат сами. Во исто време, како што патологијата напредува, болката може да се појави при одење, па дури и да се појави во мирување.

Главните симптоми на неуромата на Мортон

Нема видливи промени на ногата - ниту црвенило, ниту отоци, па пациентите на првичниот почеток на симптомите мислат дека тие само ја вртеа ногата, но кога симптомите се појавуваат повторно и повторно, тие сфаќаат дека наидоа на некоја патологија. Да се ​​дијагностицира и лекува оваа болест треба да се консултира со ортопедски хирург.

Изработка на дијагноза

Радиографското испитување на болеста, како што е неуромата на Мортон, не е од дијагностичка вредност, бидејќи тоа не е тумор, туку пакет на воспалени нерви. Сепак, сеуште е пропишана за пациентите со цел да се отстрани веројатноста од присуство на други патологии.

Самата болест е дијагностицирана многу едноставно - докторот ги препознава симптомите на пациентот и се обидува да ги испровоцира. За таа цел, тој ја стиснува ногата на двете страни - во една минута пациентот може да почувствува чувство на болка во болната област. Ова ја потврдува дијагнозата.

Третман на болеста

Третманот на болеста, како што е неуромата на Мортон, може да биде конзервативен и оперативен. Прво, лекарот пропишува конзервативен третман. Често во почетната фаза на болеста, доволно е само да се променат чевлите на поудобен и симптомите да исчезнат. Ако ова не помогне, третманот на болеста ќе биде во назначувањето на физиотерапијата. Електрофореза, магнетна терапија и друга физиотерапија може да го отстрани воспалителниот процес во нервите и да ја редуцира отежнатост, со што се елиминираат симптомите. Тоа е задолжително да се одбие да носат непријатни чевли.

Најефективното средство за физиотерапија е масажа. Масажа може да се направи дома само од себе, но можно е лекарот да го направи тоа во здравствена установа. Тоа помага да се олесни болката и да се забрза обновувањето со рачна масажа во подрачјето на воспалениот нерв, или масажа на нозете со помош на топка која треба да се валани. Се смета дека е ефикасно да ја масира целата нога, на пример, со користење на специјален масажер кој врши притисок врз различни делови од стапалото.

Ако таквиот третман е неефикасен, пропишува блокада на кортикостероидните нерви кои го инервираат четвртиот и третиот нога. Со помош на овие лекови едемот е насилно отстранет и симптомите регресираат.

Во случаи кога третманот нема ефект, се пропишува хируршко отстранување на зафатениот нерв. Операцијата ви овозможува да ја отстраните задебелена површина, но по неа исчезнува чувствителноста во областа на четвртиот и третиот ногар - тоа не влијае на мобилноста на прстите и функцијата на одење.

Вреди да се напомене дека постои можност да се третираат како болест како Мортоновиот неурома, дома. Веднаш морам да кажам дека дома со помош на методи на традиционална медицина невозможно е да се елиминира болеста, но може да се ублажат симптомите на патологија, особено болка и горење во погодената област. Дома, можете да направите компресија за загревање која се применува на погодената област за ослободување од болка. Оваа компресија се состои од свинско месо и маса сол - смесата се нанесуваат во погодената област, по што ногата е преврзана, а топол чорап се става на врвот.

Исто така дома, можете да користите облоги на горчлив пелин - тие се оставаат преку ноќ, по што болката исчезнува.

Дома, како што е споменато погоре, можете да направите и масажа. Сепак, важно е да се запамети дека пред да ја третирате самата болест, треба да се консултирате со специјалист и да бидете сигурни дека таквиот третман не му штети на здравјето повеќе.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Neuroma Morton и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ортопедскиот хирург може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Невропатска болка (појавување симптоми: 2 од 6)

Невропатската болка е патолошка состојба која се манифестира со реструктуирање на соматосензорната обработка на сигналот на телото, што доведува до појава на изразен синдром на болка. Овој симптом напредува како резултат на оштетување или дисфункција на периферните нерви - и едното и друго одеднаш. Ова може да се случи како резултат на стискање на нервните влакна или повреда на неговата моќ.

...
Тумор на 'рбетниот мозок (појавување на симптоми: 2 од 6)

Тумор на 'рбетниот мозок е патолошка форма на малигната или бенигната природа, која се наоѓа во регионот на' рбетниот мозок. Клиничките симптоми може да не се појават во раните фази на растот. Најчесто болеста е откриена со значително зголемување на големината на туморот.

...
Нога габа (појавување симптоми: 1 од 6)

Габите на нозете во попознат смисла за нас, во медицинска терминологија се дефинира како спортист. Со оваа болест се подразбира поразот на кожата на нозете. Нога габа, симптоми кои најчесто се манифестираат кај мажите отколку кај жените, не зависи од карактеристиките на машката физиологија - причината за појавата во овој случај е речиси постојано носење на затворени чевли. Ова, за возврат, го оневозможува нозете да имаат доволно воздух на нозете, а исто така ги одредува идеалните услови за животната средина за патогената микрофлора.

...
Flatfoot (појавување симптоми: 1 од 6)

Рамни стапала - ова е вид на деформација на ногата, во која спуштањето на нејзините сводови, што резултира со целосно губење на вродените шок-апсорпција и пролет функции. Рамни стапала, чии симптоми лежат во вакви големи манифестации како болка во телесните мускули и чувство на вкочанетост во нив, зголемен замор при одење и продолжено стоење, зголемена болка во нозете до крајот на денот итн., Е најчестата болест која ги зафаќа стапалата.

...
Tenosynovitis (појавување симптоми: 1 од 6)

Tenosynovitis - воспаление на сврзното ткиво обвивки околу тетива, кои се случуваат во акутна и хронична форма.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопед прифаќа
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .